spanie z dzieckiem, sen dziecka, usypianie dzieci, sen niemowlaka
fot. Fotolia

7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem

Spanie z dzieckiem - wygodne czy niebezpieczne? O dzieleniu łóżka z niemowlakiem krąży wiele opinii. Sprawdzamy, które z nich to mity.
Sylwia Niemczyk
Konsultacja: Julita Wojciechowska, psycholog
spanie z dzieckiem, sen dziecka, usypianie dzieci, sen niemowlaka
fot. Fotolia

Gdyby dziecko mogło decydować, na pewno zrezygnowałoby z własnego łóżeczka i przynajmniej na kilka miesięcy przeniosło się ze spaniem do łóżka rodziców. Skoro jednak decyzja o tym, gdzie ma spać niemowlę, należy do dorosłych, nie jest tak łatwo ją podjąć. Idea rodzinnego łóżka ma zarówno swoich przeciwników, jak i zagorzałych zwolenników, jednak prawda na temat spania z dzieckiem, jak zwykle leży pośrodku.

Spanie z dzieckiem jest niebezpieczne dla jego zdrowia

W szkodliwość spania niemowlaka z mamą wierzy mnóstwo ludzi: w ubiegłym roku pojawiły się nawet w jednym z amerykańskich stanów billboardy ze zdjęciami śpiących bobasów i leżących obok nich... tasaków do mięsa. Napis nad kontrowersyjnym zdjęciem brzmiał: „Kiedy śpisz z dzieckiem, narażasz je na takie samo niebezpieczeństwo”. Mimo ogromnego rozgłosu, jaki wzbudziła cała akcja, większość pediatrów na świecie nie zgadza się z jej przesłaniem. Przeciwnie: spanie z dzieckiem jest, np. według doradców laktacyjnych, jednym z zalecanych sposobów na utrzymanie laktacji, karmienie piersią zaś pozytywnie wpływa na zdrowie dziecka.
  [content:0_21141,0_24270,0_17493,0_24820:CMNews]

Naukowcy mówią też o tym, że kiedy w nocy czujemy kogoś obok siebie, śpimy bardzo czujnie. Jednocześnie odradzają spanie z dzieckiem wtedy, kiedy np. piliśmy alkohol (nawet jeśli to był tylko kieliszek wina) albo braliśmy leki uspokajające czy nasenne. Sypianie z niemowlęciem jest też niewskazane, jeśli rodzice palą papierosy, mają znaczną nadwagę albo chorują na choroby, które mogłyby przyczynić się do osłabienia czujności podczas snu.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Wspólne spanie z dzieckiem jest niehigieniczne

Jeszcze 20 lat temu lekarze zalecali jak najwcześniejsze oddzielenie niemowlaka od mamy i twierdzili, że osobne łóżeczko jest higieniczniejsze, a co za tym idzie, zdrowsze. Dzisiaj dobrze wiemy, że jest inaczej: częsty kontakt fizyczny z rodzicami wzmacnia układ odpornościowy dziecka, a spanie we wspólnej pościeli (wypranej w dziecięcym proszku do prania) na pewno nie zagrozi jego zdrowiu. Nawet noworodek nie potrzebuje sterylnych warunków, co więcej – nadmierna czystość może sprzyjać powstawaniu alergii.
 

Dziecko i mama, śpiąc razem, nie wysypiają się

Z tym akurat jest różnie. Wspólne spanie może być najlepszym wyjściem dla karmiącej piersią mamy: nie musi ona wstawać do głodnego dziecka, a po nakarmieniu zanosić go do łóżeczka. Wystarczy, że słysząc kręcenie się dziecka, podciągnie koszulkę i poda mu pierś. Wiele mam przyznaje, że podczas nocnego karmienia zasypia, dzięki czemu udaje im się lepiej wypocząć po całym dniu.

Istnieje jednak i druga strona medalu: jeżeli maluch śpi niespokojnie i płytko, spanie obok np. chrapiącego taty może go budzić częściej niż zwykle.

Spanie w jednym łóżku nie przynosi żadnych korzyści

Jest wprost przeciwnie: przytulanie się do mamy pomaga dziecku w rozwoju! Według doktora Williama Searsa, amerykańskiego pediatry z ponad 30-letnią praktyką zawodową (oraz jednocześnie gorącego orędownika ruchu Rodzicielstwa bliskości), wspólne spanie ma szczególnie terapeutyczne znaczenie np. dla wcześniaków, które w nocy mogą doświadczać dodatkowej dawki dotyku i częściej ssać pierś. Rodzinne łóżko sprawdzi się też podczas chorób dziecka, bo śpiąc z chorym niemowlakiem możemy w nocy kontrolować jego oddech i temperaturę ciała.

A korzyść dla mamy? Zapach niemowlęcia pobudza wydzielanie się endorfin w jej organizmie, a to wpływa pozytywnie na jej nastrój.

Spanie z dzieckiem rozbija związek mamy i taty

Wcale nie musi tak być! Małżeńskie łóżko to przecież nie jedyne miejsce, w którym możecie okazać sobie czułość. Spanie w trójkę może też być dobrym rozwiązaniem dla młodego taty, który po porodzie czuje się odrzucony i niepotrzebny.

Aby jednak spanie z dzieckiem nie stało się zarzewiem małżeńskiego kryzysu, zanim podejmiecie decyzję, szczerze porozmawiajcie o tym, jak wyobrażacie sobie wasze noce przez kolejne miesiące. To bardzo ważne, ponieważ, tak jak mówi przytaczany już wcześniej dr William Sears w swoim poradniku pt. „Zasypianie bez płaczu”: „Niezależnie od tego, jaki styl opieki wybierzesz, powinien cię on zbliżać do twojego partnera, a nie oddalać”.
  [content:0_14989,1_2754,1_3089,0_22729:CMNews]
Zobacz, w jakich pozycjach układać niemowlę do snu.

Dziecko zostanie w sypialni rodziców na lata

Wydaje ci się, że spanie w trójkę tak się spodoba maluchowi, że trudno go będzie potem wyprosić z waszego łóżka? Na szczęście to nieprawda. Spanie razem z mamą to okres przejściowy, tak samo jak karmienie piersią czy np. podawanie dziecku smoczka.
  Według psychologów najlepszy okres na naukę spania we własnym łóżku przypada między 10. a 16. miesiącem życia dziecka. Właśnie wtedy dzieci zaczynają cenić swoją niezależność, a jednocześnie są jeszcze ugodowe (no, w miarę!) i nie buntują się przeciwko decyzjom rodziców. Nie bez znaczenia jest też to, że mniej więcej w 10. miesiącu życia wiele dzieci zaczyna przesypiać większą część nocy.

Spanie z dzieckiem to najlepszy sposób na nawiązanie z nim więzi

Ta opinia, często powtarzana przez zwolenników rodzinnego łóżka, także jest mitem! Bliskość można budować na wiele sposobów: poprzez tulenie, zabawy na dywanie, wieczorne usypianie itd.

Jeżeli spanie z dzieckiem z różnych względów wam nie odpowiada, nie dajcie się zwariować: to rodzice wiedzą najlepiej, co jest najlepsze dla ich dziecka. Jeżeli skutkiem wspólnego łóżka miałoby być wasze niewyspanie albo konflikty między wami, lepiej (i dla was, i dla maluszka) będzie, jeśli zrezygnujecie z tego pomysłu.

Nasz ekspert tłumaczy, jak przygotować miejsce do spania do niemowlaka:


 
Julita Wojciechowska
Konsultacja: Julita Wojciechowska, psycholog

Pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się zagadnieniami psychologii rozwoju człowieka: rolami rodzicielskimi matek, ojców i rozwojem dzieci.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 38 głosy

Zobacz także

Popularne tematy