Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kiedy dziecko trzyma główkę
AdobeStock
Rozwój

Kiedy dziecko trzyma główkę – kiedy zaczyna ją podnosić i samo utrzymuje?

Dziecko ćwiczy podnoszenie i trzymanie główki niemal od pierwszych dni życia. Sporo musi się natrudzić, bo jego głowa jest duża i ciężka w stosunku do reszty ciała. Pod koniec pierwszego miesiąca możesz zobaczyć pierwsze efekty tego treningu. Co więcej – możesz też zachęcać niemowlaka do ćwiczeń. Sprawdź, od kiedy dziecko trzyma głowę już całkiem pewnie.

Pierwsze próby podnoszenia głowy w leżeniu na brzuchu niemowlę podejmuje z końcem pierwszego miesiąca życia. Początkowo dziecko trzyma główkę tylko przez chwilę, ponieważ mięśnie szyi są jeszcze bardzo słabe. 

Miną miesiące, zanim maluch zacznie pewnie kontrolować ustawienie głowy. Zobacz, jak dziecko zdobywa tę cenną umiejętność. Dowiedz się, w jaki sposób ćwiczyć z niemowlakiem, aby pomóc mu we wzmacnianiu mięśni szyi i karku. Sprawdź, kiedy wybrać się do neurologa, jeśli rozwój ruchowy dziecka budzi wątpliwości.

Spis treści:

Napięcie mięśniowe u dziecka – mówi Paweł Zawitkowski [WIDEO]

Kiedy dziecko samo trzyma główkę?

Dopiero cztero-, pięcio- a czasem nawet sześciomiesięczne niemowlę trzyma głowę w pozycji pionowej tak, jak robią to dorośli. To, kiedy dziecko samo zacznie trzymać główkę, jest sprawą indywidualną i zależy od tempa, w jakim przebiega rozwój niemowlaka, stanu jego zdrowia, przebiegu porodu i warunków, w jakich przebywa dziecko (czy ma możliwość rozwijania się ruchowo). Dopóki się tego nie nauczy, trzeba ją stale podtrzymywać.

Uwaga! Jeśli noworodek lub niemowlę przed 3-4 miesiącem życia w leżeniu na brzuchu mocno zadziera główkę do tyłu, to nie jest znak, że jest „takie silne”. To może być sygnał, że ma kłopoty z napięciem mięśniowym, a jego prawidłowy rozwój ruchowy bez pomocy terapeuty może zostać utrudniony, a wręcz zaburzony.

Dziecko trzyma główkę przez chwilę (ćwiczenia na 1-2 miesiąc)

Taką umiejętność niektóre dzieci zdobywają już po koniec pierwszego miesiąca życia. Dziecko ma coraz silniejsze mięśnie karku i szyi. Gdy leży na brzuszku, próbuje przekręcić główkę w bok, żeby się rozejrzeć. Może też próbować unieść ją na kilka sekund na wysokość około 5 centymetrów. Pod koniec drugiego miesiąca może podnosić ją jeszcze wyżej, tak by znalazła się pod kątem 45 stopni od podłoża.

Kontroli głowy szybciej uczą się dzieci, które niemal do samego początku są przyzwyczajane do leżenia na brzuszku. To doskonała pozycja do ćwiczenia, ponieważ wzmacnia mięśnie dźwigające głowę.

Pamiętaj: nawet jeśli twoje dziecko zachwyca cię swoim rozwojem fizycznym, nadal musisz mu podtrzymywać główkę.

Jak ćwiczyć z dzieckiem podnoszenie główki na tym etapie jego życia:
  • Kładź dziecko na brzuszku – możesz to robić, gdy odpadnie kikut pępowinowy (około 2–3 tygodnia życia). Układaj dziecko 2–3 razy dziennie na 3–5 minut (nie pozwalaj mu jednak spać na brzuchu, jeśli nie możesz go kontrolować).
  • Jak najczęściej zmieniaj pozycję dziecka – niemowlęta, które długo przesiadują w foteliku samochodowym, leżaczku lub leżą na plecach w łóżeczku, mają mniej szans do ćwiczenia i wzmacniania mięśni.
  • Kładź dziecko na dmuchanej piłce – to dobre rozwiązanie dla niemowląt, które nie lubią leżenia na brzuszku. Piłkę wyłóż flanelową pieluszką i cały czas trzymając dziecko, huśtaj je w przód i tył ułożone na piłce brzuszkiem. W tej pozycji wiele niemowlaków decyduje się na pierwsze próby podnoszenia i trzymania główki.
  • Pokazuj zabawki – gdy dziecko leży na brzuchu, pokaż mu kolorową grzechotkę lub obrazek w wyrazistych barwach (młodsze niemowlęta chętnie patrzą na czarno-białe zabawki). Rób to także, gdy dziecko leży na plecach. Jeśli przesuniesz zabawkę wolno przed oczami niemowlaka, spróbuje wodzić za nimi wzrokiem, a potem także głową.

Dziecko próbuje trzymać główkę w pionie (ćwiczenia na 3-4 miesiąc)

Pod koniec trzeciego miesiąca położone na brzuszku niemowlę unosi klatkę piersiową, podpiera się na przedramionach i trzyma głowę pod kątem 90 stopni. Niektóre dzieci próbują się przemieszczać. Gdy nosisz dziecko, zauważysz, że coraz lepiej radzi sobie z utrzymywaniem ciężaru główki (nadal musisz ją jednak podtrzymywać).

Jak ćwiczyć z dzieckiem trzymanie główki na tym etapie jego życia?

  • Połóż dziecko na plecach, chwyć za ręce i lekko podciągaj z pozycji leżącej, tak by oderwało główkę i część klatki piersiowej (nie sadzaj dziecka). Potrzymaj chwilę i delikatnie opuść do leżenia.
  • Kładź się razem z dzieckiem na dywanie lub macie edukacyjnej i mów do niego – zachęcasz w ten sposób do odwracania głowy w kierunku twojego głosu. Możesz pokazywać zabawki. Układaj niemowlaka na brzuszku lub na plecach.
  • Noś dziecko przodem od siebie – taka pozycja to dobry trening dla mięśni karku i szyi. Nie ostawiaj jednak dziecka w niej zbyt długo i stale asekuruj jego główkę.
  • Kładź dziecko na brzuszku na swoich udach, a potem unoś je i opuszczaj góra–dół.  

Dziecko samodzielnie trzyma główkę (ćwiczenia na 5-6 miesiąc) 

Gdy położysz pięciomiesięczne niemowlę na brzuszku, nie tylko podniesie główkę, ale również oprze się na rękach i odwróci na plecy. Jeśli podciągniesz je do siedzenia z pozycji leżącej, samo dźwignie ciężar główki. Może też wysuwać ją do przodu. Chwycone pod paszki, również trzyma główkę. Zrobi to także, gdy położysz go na kolanach twarzą do podłogi – zarówno główka, jak i nogi nie będą wisieć bezwładnie. W wieku sześciu miesięcy niektóre dzieci zaczynają siadać. Jeśli twój niemowlak jeszcze tego nie robi – nie stresuj się – ma na to czas.

Jak trenować z dzieckiem?

  • Gdy czytasz maluchowi książkę, posadź go na kolanach tak, by opierał się plecami o twój brzuch.
  • Zachęcaj dziecko do zabaw na dywanie, stwarzaj okazje do obrotów, pierwszych prób pełzania. Trening czyni mistrza.

Co robić, jeśli dziecko nie trzyma główki zgodnie z normą?

Do unoszenia i trzymania głowy jest potrzebne odpowiednie napięcie mięśniowe. Jeśli nie podnosi główki z pozycji leżącej, a skończyło dwa miesiące albo nie trzyma samo głowy choć ma sześć miesięcy, powiedz o tym pediatrze. ​Opadająca głowa np. podczas próby podciągania za rączki u półrocznego dziecka, może świadczyć o obniżonym napięciu mięśniowym. Niemowlę powinno dostać skierowanie do neurologa.

Pamiętaj, że jeśli niemowlę jest wcześniakiem, różne umiejętności może zdobywać później. Warto w ocenie jego rozwoju kierować się wiekiem korygowanym (od daty urodzenia dziecka, odejmuje się czas jakiego zabrakło do prawidłowego terminu porodu. Jeśli maluch urodził się trzy tygodnie za wcześnie, a ma teraz sześć tygodni, jego rozwój może być odpowiedni dla dziecka w trzecim tygodniu życia).

Zobacz też:

Zniekształcona główka niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Zniekształcona główka niemowlaka – rodzaje deformacji, przyczyny i leczenie
Zniekształcona główka niemowlaka najczęściej jest skutkiem stałego leżenia i spania w tej samej pozycji, co może być spowodowane błędami rodziców lub problemami z mięśniami szyi dziecka. Najczęściej zdarza się spłaszczenie główki niemowlaka.

Główka noworodka może być nieco zniekształcona porodem. W pierwszych tygodniach życia to naturalne zjawisko. Jednak głowa niemowlaka powinna już mieć regularny owalny kształt. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Zdarza się też, że u noworodków, które urodziły się z okrągłą główką, z czasem czaszka staje się zniekształcona. Wszystko dlatego, że czaszka noworodka i niemowlęcia jest plastyczna – jej kości nie są jeszcze zrośnięte, a pomiędzy nimi znajdują się nieskostniałe przestrzenie zwane ciemiączkami. Spis treści: Budowa czaszki noworodka Do kiedy kształtuje się główka niemowlaka Przyczyny zniekształceń główki niemowlaka Plagiocefalia, czyli skośnogłowie Brachycefalia, czyli krótkogłowie Skafocefalia, czyli łódkogłowie Budowa czaszki noworodka Czaszka noworodka składa się z takich samych kości jak u dorosłego. Są to: kość czołowa, kość potyliczna, po dwie kości skroniowe i ciemieniowe, kość klinowa i kość sitowa. Liczba kości czaszki u człowieka jest taka sama przez całe życie, jednak u dziecka ich kształt i połączenia są nieco inne. U noworodka szwy czaszkowe nie są skostniałe, a w niektórych miejscach jest wyraźna przerwa między kośćmi, którą nazywa się ciemiączkiem. Wypełniona jest ona tkanką łączną, która przybiera postać błony. Na czaszce noworodka są dwa wyraźne ciemiączka: przednie i tylne. U wcześniaków można zaobserwować jeszcze ciemiączka boczne, które u dzieci urodzonych o czasie są już zarośnięte.  Ciemiączko przednie ma kształt rombu i znajduje się między kośćmi czołowymi a ciemieniowymi – na środku główki wysoko nad czołem dziecka. Ma wymiary od 2x2 cm do 3x5 cm. Ciemiączko tylne położone jest dalej w kierunku tyłu główki, między kością potyliczną a kośćmi ciemieniowymi. Ma kształt trójkąta i szerokość ok. 1 cm.  Do kiedy kształtuje...

obwód głowy dziecka
Adobe Stock
Zakupy
Obwód głowy dziecka a wiek i rozmiary czapek
Obwód głowy dziecka zmienia się tym szybciej, im jest ono młodsze. Dlatego początkowo dzieci błyskawicznie wyrastają z czapeczek. Jak dopasować je do obwodu główki i co robić, aby nie kupować co miesiąc nowej.

Obwód głowy dziecka zmienia się szybko. Najszybciej głowa rośnie w okresie niemowlęcym. Po miesiącu główka niemowlęcia może już być większa o 2-3 cm w porównaniu do obwodu głowy noworodka. W dodatku rozmiary czapek dla dzieci bywają różne nawet w ramach jednej kolekcji tego samego producenta – rozmiar czapki widoczny na metce nie musi ściśle odpowiadać rozmiarowi, jaki orientacyjnie przyporządkowuje się do danego wieku dziecka. Najlepszą metodą na dobranie idealnego rozmiaru czapeczki jest zmierzenie obwodu głowy i poznanie obwodu konkretnej czapki. Jeśli nie masz takiej możliwości, skorzystaj z tabeli, która zawiera przybliżony obwód głowy i pasujący do niego wiek dziecka (podajemy je niżej). Obwód głowy a wiek dziecka i rozmiary czapeczek Rozmiar czapki trzeba dobrać wyjątkowo starannie, bo od jej dopasowania do głowy zależy, jak dobrze będzie chronić przed zimnem i wiatrem. Nie bez znaczenia jest także komfort noszenia czapki: maluch na pewno nie będzie chętnie jej wkładał, jeśli okaże się ciasna albo będzie zsuwać się na oczy. Aby ułatwić rodzicom zadanie, powstały tabele, dzięki którym łatwo sprawdzić, jaki obwód głowy mają dzieci w różnym wieku. Wartości w tabeli rozmiarów są uśrednione. Nawet dzieci w tym samym wieku mogą mieć mniejszy lub większy obwód głowy. Obwód głowy dziecka najlepiej mierzyć przed każdym zakupem czapki. Szczególną ostrożność należy zachować przy mierzeniu rozmiaru i obwodu grubej czapki zimowej, aby wynik nie był zafałszowany.  Obwód głowy a wiek dziecka: tabela dla dziewczynek W tabeli z rozmiarami czapek dla dziewczynek znajdziesz przybliżone obwody głowy dopasowane do wieku dziecka od urodzenia do ok. 13. roku życia. Przed zakupem upewnij się, że wybrany rozmiar czapki zgadza się z obwodem głowy twojego dziecka.   wiek dziecka obwód głowy w cm...

obwód główki noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Obwód główki noworodka, wzrost i masa ciała – pierwsze pomiary noworodka
Obwód główki noworodka, podobnie jak inne pomiary nowo narodzonego dziecka, to dla lekarzy ważna informacja o stanie zdrowia dziecka i punkt wyjścia do monitorowania rozwoju. Parametry te często pozwalają wychwycić różne zaburzenia, które można z powodzeniem leczyć.

Zaraz po urodzeniu dziecko zostaje zważone i zmierzone. Sprawdza się także obwód główki noworodka i obwód klatki piersiowej. Wartości te oddzielnie porównywane są z normami, ale znaczenie też ma proporcja poszczególnych wymiarów, np. początkowo u zdrowego noworodka główka ma większy obwód niż klatka piersiowa, ale to szybko się zmienia.  Prawidłowy obwód głowy noworodka Normy obwodu główki niemowlęcia i dziecka można wyczytać z siatek centylowych – wartości powyżej 97. i poniżej 3. centyla oznaczają, że obwód główki dziecka nie mieści się w normie. Poniżej podajemy wartości graniczne norm wynikające z siatek centylowych – oddzielne normy są dla chłopców i oddzielne dla dziewczynek. Normy obwodu główki noworodka i niemowlęcia płci żeńskiej: noworodek: 32-36 cm 1. miesiąc: 34-38,8 cm 2. miesiąc: 36-40,5 cm 3. miesiąc: 37,2-42 cm 4. miesiąc: 38,2-43 cm 5. miesiąc: 39-44 cm 6. miesiąc: 39,8-44,6 cm 7. miesiąc: 40,2-45,2 cm 8. miesiąc: 40,8-45,8 cm 9. miesiąc: 41,2-46,2 cm 10. miesiąc: 41,6- 46,8 cm 11. miesiąc: 42-47,1 cm 12. miesiąc: 42,4-47,5 cm Normy obwodu główki noworodka i niemowlęcia płci męskiej: noworodek: 32-37 cm 1. miesiąc: 35-39,5 cm 2. miesiąc: 37-40,5 cm 3. miesiąc: 38,5-43 cm 4. miesiąc: 39,5-4 cm 5. miesiąc: 40,5-45 cm 6. miesiąc: 41-45,5 cm 7. miesiąc: 41,5-46,2 cm 8. miesiąc: 42-46,8 cm 9. miesiąc: 42,5-47,5 cm 10. miesiąc: 43- 47,8 cm 11. miesiąc: 43,3-48,2 cm 12. miesiąc: 43,6-48,5 cm Jak mierzyć obwód głowy noworodka? Obwód główki dziecka najłatwiej mierzyć centymetrem krawieckim. Jeśli go nie masz, możesz użyć wstążki, którą najpierw opaszesz główkę dziecka, a potem przyłożysz do miarki lub linijki, aby odczytać wymiar.  Jak mierzyć główkę dziecka? Znajdź miejsce, w którym obwód głowy jest...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj