GRY
15 tygodniowe niemowlę
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

Między 15. a 17. tygodniem życia u dziecka pojawiają się dwie nowe umiejętności. Przede wszystkim dziecko potrafi chwycić w dłoń dotykany przez siebie wcześniej przedmiot. Po uchwyceniu go niemowlę potrafi utrzymać go w ręku przez kilka lub kilkanaście sekund, nawet gdy osoba podająca wypuści przedmiot z dłoni.

Pierwsze chwyty dziecka są jeszcze bardzo nieudolne. Dziecko rozkłada szeroko palce i trzyma zabawkę niezdarnie. Nie przeszkadza mu nawet podwinięty mały palec lub kciuk wsadzony w otwór razem z palcem wskazującym. Dziecko chwyta przedmioty tak zwanym chwytem małpim, który charakteryzuje się przypadkowym ułożeniem dłoni na przedmiocie, bez przeciwstawiania wielkiego palca pozostałym.

Jak możesz zaobserwować, ruchy rączek dziecka, choć jeszcze mało precyzyjne, są coraz bardziej celowe. Pod koniec 4. miesiąca życia dziecko będzie potrafiło już samo się podrapać, gdy zaswędzi je nosek lub czoło.

Niektóre 15-tygodniowe niemowlęta, gdy są w dobrym nastroju, wykonują niezwykłe ćwiczenia, zwane mostkiem. Dziecko położone na plecach wygina kręgosłup do góry, opierając się z jednej strony na pośladkach lub na stopach a z drugiej na łopatkach lub na głowie. Unosi przy tym wysoko biodra i obserwuje świat za sobą.

Postaraj się wkładać niemowlęciu do rączki przedmioty, które łatwo mu będzie uchwycić. Spróbuj coś pokazać nad jego głową, stojąc za nim z tyłu. Zobaczysz, jak błyskawicznie wygnie ciało w łuk i będzie spoglądać na ciebie radośnie „do góry nogami”.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Wiele dzieci w wieku 15 tygodni przepada za oglądaniem w lustrze swojego wizerunku. Niemowlę może uśmiechać się do siebie, wyciągać rączki, wykazywać wyraźne podniecenie na swój widok. W tym okresie możesz także usłyszeć z ust dziecka nowe dźwięki: spółgłoski. Niemowlę artykułuje je, bawiąc się własnym językiem i wargami, badając w ten sposób ich możliwości. Gdy cofa język w stronę gardła, możesz usłyszeć takie dźwięki jak „na-na”, ga-ga”, czy „ba-ba”.

Sprawdź: zaskakujące odgłosy wydawane przez niemowlęta.

Ustaw fotelik z dzieckiem w pobliżu lustra, tak aby mogło się ono bawić i cieszyć własnym odbiciem. Możesz robić do lustra śmieszne miny i zachęcać dziecko, aby samo spróbowało tej rozrywki. Naśladuj wydawane przez dziecko dźwięki, wymawiaj je wolno i wyraźnie.

Twoje 15-tygodniowe niemowlę potrafi skoncentrować się na wykonywaniu jakiejś czynności przez coraz dłuższy czas. Jednak zdolność ta jest cechą wrodzoną, niektóre dzieci są cierpliwe i wytrwałe, inne szybko się nudzą i potrzebują coraz to nowych atrakcji.

Dziecko w tym okresie coraz chętniej bawi się z tatą, i jak stwierdzili psychologowie, jest to niezwykle cenne dla jego rozwoju. Zabawy z ojcem to kosmiczny lot pod sufitem, huśtanie na rękach lub podskoki na kolanie. Dziecko przepada za intensywnymi wrażeniami, ale gdy się przypadkiem przestraszy, szuka pociechy w ramionach mamy.

Należy zachować rozsądek przy zabawach ruchowych z dzieckiem. Mama może podobnie jak ojciec poszaleć ze swoim dzieckiem. Zobaczysz, że gdy pokręcisz niemowlęciem w swoich ramionach jak karuzela, wywoła to piski i głośny śmiech dziecka.

Co cię może niepokoić?

Dziecko ssie kciuk

Ssanie kciuka to jeden z najczęściej występujących dziecięcych nawyków, który niepokoi rodziców. Dzieci często uspokajają się w ten sposób, czasem nie mogą zasnąć bez kciuka w buzi. Jeśli dziecko ząbkuje, to normalne, że łagodzi ból i swędzenie dziąseł właśnie w ten sposób. Należy jednak uważać - kciuk w buzi prowadzi do powstawania wad zgryzu, czasem też niełatwych do korekcji wad podniebienia czy szczęki. Sprzyja oddychaniu przez usta, a w wyniku tego powietrze dociera do płuc nieogrzane, nienawilżone i nieoczyszczone.

Sprawdź, jakie błędy prowadzą do wad zgryzu u dzieci.

Ekspert radzi

Jak wyleczyć potówki?

Potówki u niemowląt powstają wtedy, gdy np. dziecko jest przegrzewane albo gorączkuje. Są to zwykle drobne krostki wielkości główki od szpilki, które pojawiają się na szyi, karku lub plecach. Kiedyś zalecano, by przecierać je 30–40-proc. alkoholem albo gazikami Leko, które są nasączone rozcieńczonym spirytusem, ale teraz odchodzi się od stosowania takich środków na skórę dziecka. Aby poprawić kondycję jego skóry, do codziennej kąpieli warto dodawać emolienty i unikać smarowania ciała tłustymi kremami, które powodują, że skóra słabiej oddycha. W zapobieganiu potówkom pomaga też odpowiednie ubieranie w przewiewne ubranka uszyte z materiałów bez sztucznych dodatków – najlepsze są z czystej bawełny.

prof. dr n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Film

Czy trzeba dopajać niemowlę - radzi dietetyk:

Więcej o 15. tygodniu

12 najdziwniejszych gadżetów dla dzieci
Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Kalendarz szczepień obowiązkowych do druku
Dlaczego dziecko płacze - przewodnik
6 wygodnych pozycji do karmienia butelką
Najlepsze sposoby na katar u niemowlaka

Porozmawiaj o 15. tygodniu

Niemowlę cały czas płacze w wózku - co robić?
Niania elektroniczna z wyświetlaczem - warto?
Niania czy babcia?


Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
*
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“
*
S. Ellison, S. Ferdinandi „365 dni z kochanym maleństwem”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!