GRY
21 tygodniowe dziecko
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

21-tygodniowe dziecko powinno:

  • mocno trzymać główkę w pozycji na brzuchu,
  • podnieść klatkę piersiową, opierając się na przedramionach lub nawet na całych dłoniach,
  • wyciągać rączki po zabawkę, dotykając jej,
  • chwytać grzechotkę lub końce twoich palców.
Coraz doskonalsze, wymierzone i pewniejsze chwyty kształtują się pod kontrolą wzroku. Większość dzieci w 21. tygodniu życia potrafi też potrząsać trzymaną w ręku grzechotką. Niemowlę bawi się swoimi rączkami i nóżkami, wkłada stopy do ust. Podciągany do siedzenia niemowlak zwykle przyciąga już brodę do klatki piersiowej, zgina rączki i nóżki, napinając przy tym mięśnie brzucha i miednicy. Zwykle udają mu się przewroty z pozycji na pleckach na bok lub nawet na brzuszek. Leżąc na brzuchu, dziecko jest aktywne, prostuje raz jedno, raz drugie ramię, skręca głowę i całe ciało tak, że czasem przewraca się na plecy. Trzymane pod paszki, na chwilę przejmuje ciężar ciała, stając na nogach. Umie już wpatrywać się z uwagą w małe przedmioty.

Pierwszy obrót z brzuszka na plecy - jak pomóc niemowlęciu?

Niektóre niemowlęta wykorzystują obroty jako sposób przemieszczania się z miejsca na miejsce. Pamiętaj, że nie możesz ani na chwilę spuścić dziecka z oczu, gdy leży na jakimś niezabezpieczonym podwyższeniu.
 

Rozwój emocjonalny i intelektualny

W pierwszych miesiącach życia mózg dziecka rozwija się w niewiarygodnym wprost tempie. Twoje dziecko w coraz dłuższych okresach czuwania wciąż uczy się nowych umiejętności i chłonie świat wszystkimi zmysłami. Po skończeniu 5. miesiąca potrafi się już skupić na wykonywanej czynności, poznaje proste zależności przyczynowo-skutkowe, uczy się samokontroli, jest coraz bardziej gadatliwe. 21-tygodniowe niemowlę rozpoznaje swoje imię, choć jeszcze nie potrafi nadać znaczenia wydawanym przez siebie dźwiękom. Dziecko po prostu imituje dźwięki zasłyszane od osób z jego otoczenia. Już dobrze wie, że przedmioty nie przestają istnieć nawet wtedy, gdy znikają. Już wkrótce zacznie szukać tych, które mu wyleciały z rączki, i będzie w tym bardzo wytrwałe.

Aby optymalnie pobudzić rozwój mózgu dziecka, przede wszystkim trzeba do niego jak najwięcej mówić, śpiewać, nawet czytać książki. Zadawaj dziecku pytania, mów z dużą ekspresją, wydawaj proste polecenia, powtarzaj słowa. Strzeż się jednak nadmiaru niepotrzebnych bodźców: przede wszystkim hałasu i przebywania w zbyt dużych skupiskach ludzi: układ nerwowy 21-tygodniowego niemowlaka jeszcze sobie z nimi nie radzi, dziecko może stać się nerwowe i płaczliwe. Nie sadzaj dziecka przed telewizorem. Na oglądanie prostych bajek dziecko będzie gotowe dopiero około 2. roku życia. Zadbaj o dobrą, przyjazną i pełną ciepła atmosferę w domu. Unikaj kłótni przy dziecku i mówienia podniesionym głosem.

Zobacz: filmy dla niemowląt, które pomagają ćwiczyć wzrok.

21-tygodniowy niemowlak dużo i radośnie śmieje się, piszczy i ślini z zadowolenia, reaguje na pojawienie się bliskich osób radością, wymachiwaniem nóżkami i rączkami, a obcych - niepewnością lub lękiem. Reaguje też na wyraz twarzy mamy: śmieje się, gdy jest radosna, a gdy ma smutną minę, poważnieje. Uspokaja się nie tylko przez kołysanie, ale także na sam widok i dźwięk głosu mamy albo dzięki obecności ukochanej zabawki lub smoczka. Potrafi wyrazić negatywne stany emocjonalne nie tylko przez płacz, ale też stękanie, sapanie, popłakiwanie, jęczenie.

Twoje dziecko zamienia się w prawdziwą istotę społeczną. Kontakt z innymi ludźmi jest dla niego równie ważny jak kontakt z matką.

Dziecko w wieku 21 tygodni bardzo lubi wszelkie interaktywne zabawy z dorosłymi. Weź dłonie dziecka w swoje ręce i bawcie się w „a kuku”, „koci, koci łapci”, „sroczka kaszkę warzyła”, „idzie raczek nieboraczek”.

Sprawdź inne zabawy rozwijające dla niemowląt.

Co cię może niepokoić?

Czy dania w słoiczkach są zdrowe?

Pierwsze zupki dla dziecka możesz gotować sama. W ten sposób będzie się od razu przyzwyczajało do smaków, jakie mają twoje potrawy. Ale dobrym i wygodnym, choć nieco droższym rozwiązaniem są gotowe dania w słoiczkach. Mają odpowiedni dla małego niemowlęcia skład i konsystencję. Możesz mieć też pewność, że zostały przygotowane ze składników najwyższej jakości. To produkty, które przechodzą drobiazgowe kontrole, bo są przeznaczone dla najmłodszych. W sprzedaży oprócz zupek z kilku warzyw są też słoiczki zawierające jeden produkt, np. marchewkę lub dynię.

Wydrukuj gotowe jadłospisy dla niemowląt.

Ekspert radzi

Jak zmniejszyć ryzyko zakrztuszenia się dziecka?

• Po każdym praniu sprawdź, czy guziczki i ozdoby na ubrankach dziecka są mocno przyszyte. Upewnij się też, że od jego zabawek nie można czegoś łatwo oderwać. Schowaj te, które są przeznaczone dla dzieci powyżej 3. roku życia. Nigdy nie pozwalaj niemowlęciu bawić się sflaczałym lub pękniętym balonem. No i pilnuj starszego rodzeństwa, aby nie karmiło go swoim jedzeniem ani nie dawało mu swych zabawek.

• Nie połykaj też przy dziecku żadnych leków (dziecko może spróbować cię naśladować, poza tym możesz nie zauważyć, że maleńka tabletka potoczyła się pod stół).

• Tuż przed karmieniem nie smaruj dziąsełek niemowlaka żelem łagodzącym swędzenie towarzyszące ząbkowaniu.

• Sprawdź też, czy tarcza smoczka nie jest na tyle mała, by dziecko mogło go włożyć do buzi w całości.

• I nigdy nie zostawiaj dziecka samego, gdy je. Powodem zakrztuszenia może być nawet miękka kukurydziana chrupka!

dr Stanisław Bogucki, chirurg dziecięcy

Film

Baby led weaning okiem eksperta dietetyka:

Więcej o 21. tygodniu

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
12 najdziwniejszych gadżetów dla dzieci
7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem
Dlaczego niemowlę potrzebuje dotyku?
7 pierwszych przekąsek dla niemowlaka
Kiedy niemowlę wstanie? Sprawdź, jak pomóc niemowlęciu

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Żywienie niemowląt