GRY
dziewczynka i niemowlę bawią się z mamą
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

Co za ulga! Główka dziecka nie opada już bezwładnie do tyłu. Mięśnie karku powinny już sprawnie ją podtrzymywać (jeśli Twoje dziecko nie kontroluje jeszcze położenia głowy, skontaktuj się z lekarzem). Dzięki temu dziecko może spokojnie zająć się siedzeniem. 27. tygodniowe dziecko najprawdopodobniej potrafi już samodzielnie wytrzymać w tej pozycji przynajmniej chwilę.

Nie mówiąc o siedzeniu z podparciem, bo to prawdopodobnie już idzie dziecku całkiem sprawnie. Gorzej z wytrzymałością. Po chwili twoja pociecha opada do przodu. Opiera się na podłodze dłońmi i próbuje znowu usiąść. Z góry przecież widać o wiele więcej. Nie mówiąc już o możliwościach zabawy z wykorzystaniem obu rąk. Nie zdziw się też, jeśli dziecko będzie siadać i przewracać się dla zabawy.

Pamiętaj, aby obniżyć poziom łóżeczka. Upewnij się, czy siedzące dziecko nie sięgnie do zasłony czy sznurków od rolet.

Zobacz też: Od siedzenia do siadania >>

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Mów do mnie jeszcze! Z taką prośbą mogłoby się teraz do ciebie zwrócić twoje dziecko, gdyby mogło.

Na razie jeszcze lepiej rozumie ton głosu niż poszczególne słowa. Rozpoznaje jednak już te najczęściej wypowiadane. Najlepiej te konkretne, jak "kotek", czy "spać". Próbuje też naśladować dźwięki, które słyszy. Dlatego z języka dziecinnego przejdź na "dorosły". Używaj jednak prostych słów i krótkich zdań. Staraj się też pokazywać rzecz lub czynność, o której mówisz. Dziecku będzie łatwiej skojarzyć słowo z jego znaczeniem. Powtarzaj często słowa.

27. tygodniowe dziecko zaczyna również rozumieć społeczne aspekty rozmowy. Z czasem nauczy się, że trzeba czekać na swoją kolej, aby zabrać głos. Możesz mu to ułatwić, mówiąc do niego z krótkimi przerwami, albo zadając pytania i czekając na odpowiedź. Aby szybko się nie znudziło, zmieniaj ton głosu, wydawaj zabawne dźwięki.

Jak najwięcej mów do dziecka. Śpiewaj piosenki, czytaj książeczki. I nie martw się, jeśli maluch będzie trzymał książkę do góry nogami albo próbował rwać strony. Cieszy go każde nowe doświadczenie.

Zobacz też: 10 zabaw, które wspomagają rozwój mowy niemowlaka >>

Co cię może niepokoić?

Przyszli do ciebie goście, a twoje dziecko nie chciało się z nimi bawić. Więcej - przez cały czas marudziło i kurczowo trzymało cię za rękę. Wcześniej nie okazywało tego typu lęków.

Nie martw się, to reakcja normalna. Dziecko po prostu nauczyło się rozróżniać ludzi, wie, którzy to domownicy, a którzy są obcy. Staraj się jednak nie określać dziecka, jako nieśmiałe czy bojaźliwe. Wyrośnie z tego.

Duże znaczenie ma także czas, jaki członkowie rodziny czy znajomi spędzają z dzieckiem. Wiadomo, że im częściej się spotykają, tym więcej będą mieli okazji, by się lepiej poznać. Wtedy dziecko z takich kontaktów korzysta. Rozwija w sobie poczucie bezpieczeństwa w ich obecności.

Nie zmuszaj dziecka do zostania z osobą, której się boi. Daj mu czas, aby przekonało się do niej. Przytul je, aby dodać mu otuchy. Będzie też czuło się pewniej, wiedząc, że jesteś w pobliżu. Dorosłemu zaś wytłumacz, że dziecko przechodzi właśnie typowy dla jego wieku okres lęku przed obcymi. Podaj mu ulubioną zabawkę dziecka i zachęć do wspólnej zabawy.

Zobacz też: Jak oswoić dziecięce lęki >>

Ekspert radzi

Jaki olej jest najlepszy do zupek dla dziecka?

Zauważyłam, że do niektórych zupek w słoiczkach dodaje się olej rzepakowy. Czy on jest bardziej wartościowy dla dziecka? Warto takie zupki podawać maluszkowi? Dorota

Tak. Olej rzepakowy jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Są one szczególnie ważne w pierwszych miesiącach i latach życia, gdyż wspomagają rozwój i dobrą pracę mózgu. Do zupek można dodawać zarówno masło (jeśli dziecko nie jest alergikiem), jak i olej. Polecany jest jednak właśnie ten drugi, gdyż maluchy często mają niedobory tłuszczów roślinnych. Można go dodawać już do pierwszych zupek malca. Dzięki dodatkowi tłuszczu dziecko lepiej przyswaja witaminy: A, D, E i K.

Małgorzata Strucińska, specjalista żywienia, dietetyk. Pracuje w Zakładzie Żywienia oraz Poradni Gastrologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Film

Zobacz, czy kupić dziecku chodzik:

 

Więcej o 27. tygodniu

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Dlaczego dziecko nie chce spać - 8 powodów
Jak uchronić niemowlę przed próchnicą butelkową?
Czy twoje dziecko ma alergię? - test

Porozmawiaj o 27. tygodniu

Jak podać dziecku lekarstwo?
Powikłania po szczepieniu
Zapalenie krtani u niemowląt

Źródło:
* H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka”
* P. Warner: „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Przygotowania do świąt