GRY
6 miesięczne dziecko podpiera się rączkami
fot. AdobeStock

Rozwój niemowlaka w 29. tygodniu

Czy twoje dziecko już raczkuje? To pytanie będziesz słyszeć coraz częściej. 29. tygodniowe dziecko (niektóre nawet wcześniej) odkrywa, że człowiek nie jest istotą stacjonarną. Pełza na brzuszku, wędruje do tyłu lub na boki.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

Jeśli twoje dziecko właśnie rusza, sprawdź jego otoczenie pod kątem bezpieczeństwa.

Jednak jeśli twoje dziecko wciąż jeszcze nie zasmakowała w samodzielnych podróżach, to nie ma powodu do zmartwień. Raczkowanie, w przeciwieństwie do siadania, którego wszystkie dzieci muszą się nauczyć, uznawane jest za umiejętność opcjonalną. Może się zdarzyć, że twoje dziecko ominie ten etap i od razu zacznie chodzić.

Co potrafi dziecko?

Stwarzaj dziecku jak najwięcej okazji do przebywania na podłodze. W niewielkiej odległości od niego układaj jego ulubione zabawki. Dziecko będzie próbował się do nich dostać. Pamiętaj też, że wszelkie ćwiczenia fizyczne lepiej się wykonuje w wygodnych ubraniach.

Zobacz też: Od pełzania do chodzenia >>

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Czy chcielibyście żyć w świecie, w którym bez przerwy słychać „nie, nie, nie”? Nikt nie lubi zbyt wielu zakazów. A tu nasze dziecko zbliża się do kontaktu albo zaczyna się bawić rodzinną pamiątką. Czas zatem na początki dyscypliny.
„Nie” powtarzane na każdym kroku, straci swą moc. Dlatego lepiej zachować je na sytuacje naprawdę niebezpieczne.

Zakazywać najlepiej mocnym głosem. Jeśli dziecko nawet nie zrozumie słów, to powinno zareagować na ton. Ważna jest konsekwencja. Nie może być tak, że jednego dnia dziecko bawi się twoim telefonem, a następnego już mu nie wolno. Zasad tych powinny przestrzegać także inne osoby opiekujące się dzieckiem.

Kiedy dziecko znajdzie coś, czym nie powinien się bawić, spróbuj odwrócić jego uwagę od tej rzeczy. Możesz też spróbować wytłumaczyć mu, że kable są „be”, więc lepiej, żeby je zostawił w spokoju. Zawsze też można zabrać dziecko w inne miejsce – czego oczy dziecka nie widzą, tym się bawić nie chce.

Nie ma to jak towarzystwo! Zwłaszcza, że rodzice i dziadkowie są taką wdzięczną publicznością. Z zachwytem przyjmują wszystkie nowe osiągnięcia dziecka. Przed innymi ludźmi niemowlę jednak tak chętnie się nie popisuje.

Zobacz też: 10 powodów, dlaczego dziecko nie chce spać >>

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

29. tygodniowe dziecko reaguje płaczem na widok obcej twarzy?
Mimo to, w tym wieku dziecko powinno się uczyć kontaktów z dorosłymi innymi niż rodzice. Kiedy się już oswoi z ciocią czy opiekunką, będzie się do nich śmiało i pokrzykiwało. Przy okazji nauczy się zapewne nowych zabaw.

Nie miej wyrzutów sumienia, że zostawiasz dziecko pod opieką znajomych lub opiekunki. Rodzicom też należy się chwila odpoczynku. A dziecko w tym czasie będzie miało okazję rozwinąć swoją niezależność. Zadbaj jednak, by maluch zdążył poznać opiekunkę. Niech przyjdzie wcześniej, pobawi się z dzieckiem w twojej obecności. Może przyniesie ciekawe zabawki, dzięki czemu dziecko zdobędzie też nowe doświadczenie?

Karmienie i dieta niemowlaka

Od kiedy myć dziecku zęby i jak to robić?

Myć dziecku zęby trzeba już od początku ząbkowania, czyli kiedy tylko pojawi się w buzi pierwszy ząbek. Niemowlęciu myje się ząbki szczoteczką nakładaną na palec i jedynie samą wodą.

Dopiero gdy dziecko umie już wypluwać to, co ma w buzi, może zacząć używać pasty dla dzieci, ale początkowo bez fluoru.

Od najwcześniejszego dzieciństwa warto też zabierać dziecko do łazienki, by przypatrywało się, jak rodzice myją zęby. Maluchy uwielbiają naśladować!

dr Andrzej Malinowski, pediatra

Wydrukuj plan ząbkowania niemowlaka

29. tydzień życia niemowlaka - Film

Co może niepokoić?

Więcej informacji o 29. tygodniu:


 

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt