GRY
3 tygodniowe niemowlę
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

Dziecko słyszy już w łonie matki, ale ponieważ po urodzeniu jego przewody słuchowe są wypełnione cieczą płodową, reaguje początkowo tylko na głośne dźwięki. Dopiero w 2.-3. tygodniu życia dziecko zaczyna słyszeć dźwięki o średniej i słabej sile. Próbę słuchu możesz przeprowadzić wtedy, gdy dziecko krzyczy. Spróbuj w tym czasie zadzwonić dzwoneczkiem lub potrząsnąć grzechotką: dziecko zamilknie i zacznie nasłuchiwać. Noworodek zaczyna także rozpoznawać głos mamy i woli go od innych.

W 3. tygodnia życia wzrok noworodka nadal się rozwija: u dziecka pojawia się zbieżność gałek ocznych. Noworodek zaczyna zatrzymywać wzrok na jakimś błyszczącym lub barwnym przedmiocie przez krótki czas (kilkanaście sekund), wstrzymując jednocześnie inne aktywności.

Między 3. a 6. tygodniem życia dziecka pojawiają się próby podnoszenia głowy w pozycji na brzuszku. Dziecko jednak nie potrafi jeszcze utrzymać główki w górze, tylko od czasu do czasu podnosi ją na moment tuż nad posłaniem lub obraca na bok.

U noworodka wykształca się także tzw. odruch warunkowy ssania: już wzięcie na ręce powoduje, że dziecko się uspokaja i wykonuje niecierpliwe ruchy głową, jakby szukając piersi (odruch ten utrzymuje się do około 3. miesiąca życia).

Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

W 3. tygodniu życie twojego dziecka zaczyna się i kończy na tobie. Nie mając jeszcze poczucia siebie jako odrębnej osoby, noworodek kojarzy cię z komfortem, zadowoleniem i sytością. Dziecko rozpoznaje cię na 3 sposoby: przez zapach, wzrok oraz głos. Słysząc cię, stara się odwrócić w twoją stronę, próbuje obserwować twoją twarz, gdy zbliżysz się na odpowiednią odległość. Jeśli dałabyś noworodkowi do wyboru zapach mleka twojego i innej matki, wybierze to, które dobrze zna.

Już w 3. tygodniu życia noworodka możesz zaobserwować zalążki temperamentu i osobowości dziecka. Specjaliści twierdzą, że aktywność obserwowana w okresie niemowlęcym (a nawet już w łonie matki) jest cechą wrodzoną i pozostaje na niezmiennym poziomie przez całe życie. I tak: dzieci ruchliwe, krzykliwe, często czuwające pozostaną aktywne do końca życia. I odwrotnie: dziecko spokojne, mało ruchliwe będzie miało prawdopodobnie spokojny temperament. Pamiętaj, że aktywne niemowlęta wymagają więcej uwagi i cierpliwości ze strony rodziców. Jeśli będziesz okazywać swoje zniecierpliwienie i rozdrażnienie, dziecko szybko to wyczuje i samo stanie się drażliwe. Poznaj zakazane zabawy dla niemowląt.

Coraz sprawniejsze funkcjonowanie narządu wzroku oraz ogólny rozwój i wzmocnienie się systemu nerwowego stwarzają dziecku dogodne warunki do nawiązywania kontaktów z otoczeniem. Od tej pory noworodek z wielką chęcią korzysta z każdej okazji, by obserwować ludzi, przedmioty i to, co się wokół niego dzieje.

Twoje dziecko już zapewne przywykło do tego, że jest regularnie karmione, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Z tego względu coraz częściej pozwala sobie na przerwy w ssaniu, jeśli tylko coś ciekawego przyciągnie jego uwagę. Jest to dowód na rosnące zainteresowanie otaczającym światem. Sprawdź: 10 powodów, dla których noworodek nie chce ssać piersi.

Dziecko uczy się też zależności przyczynowo-skutkowych. Wie na przykład, że krzykiem może wyegzekwować swój obiad, a kiedy energicznie ssie, płynie dużo mleka.

Polecamy: Dlaczego moje dziecko płacze?

Co cię może niepokoić?

Jak obcinać paznokcie noworodka?

  • Jedną ręką zdecydowanie, ale nie za mocno, przytrzymuj rączkę (lub nóżkę) dziecka.
  • Obcinaj paznokcie na prosto. Nigdy nie na półokrągło, by nie uszkodzić wału paznokciowego i nie spowodować infekcji.
  • Jeśli dziecko jest niespokojne i kręci się, obcinaj mu paznokcie tylko wtedy, gdy mocno śpi.
  • Gdy zdarzy ci się skaleczyć dziecko w czasie obcinania paznokci, rankę przemyj czystą wodą.

Ekspert radzi

Jak często smarować kremem pupę dziecka?

Jeden raz dziennie nie wystarczy. Pupę niemowlęcia trzeba smarować kremem po każdej kupce. Wcześniej jednak należy ją dokładnie umyć, osuszyć i dopiero wtedy posmarować kremem – takim, który zapobiegają odparzeniom. Jeśli dziecko ma często odparzenia, to trzeba smarować mu pupę przy każdej zmianie pieluszki.

Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Film

Jak karmić dziecko piersią - radzi ekspert:
 

Więcej o 3. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Karmisz piersią? Sprawdź, czy dobrze jesz - TEST
Brak apetytu u dziecka - kiedy zrobić badania?
Ile czystości potrzebuje noworodek?
Czy trzeba spowijać noworodka?
Jak ochronić noworodka przed stresem?

Porozmawiaj o 3. tygodniu

Najlepsze mleko modyfikowane waszym zdaniem
"Dobre rady" od teściowej
Plan dnia naszych dzieci

Źródło:
Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu”
A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!