GRY
niemowlę 7 miesięczne je i ubrudziło się makaronem
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

31. tygodniowe dziecko wsadziło rączkę w łyżkę z jedzeniem i całe się ubrudziło? Musisz się do tego przyzwyczaić.

Dziecko coraz chętniej samodzielnie je, coraz bardziej interesuje je co też tam dla niego masz w tym kubeczku. Zwłaszcza, że dostaje już nie tylko mleko. To nadal główny składnik jego posiłków, ale jego organizm potrzebuje też pokarmów stałych. Na początek będą to warzywa i owoce.

31. tygodniowe dziecko powoli poznaje smaki i konsystencję nowych dań. Posiłki te muszą być dobrze rozdrobnione, jak krem. Dziecko nie będzie miało problemu z ich strawieniem, a ty nie będziesz się tak bać, że się zadławi.

Wstrzymaj się przez pierwszy rok życia dziecka z podawaniem mu mleka krowiego. Po pierwsze zawiera dużo więcej soli i białka niż mleko matki lub modyfikowane, przez co obciąża nerki, a po drugie nie zapewnia dziecku niezbędnych witamin i żelaza.

Sprawdź: Wybieramy najlepsze sztućce dla dziecka >>

Pamiętaj też, że nie od razu Kraków zbudowano. 31. tygodniowe dziecko zabrudzi niejedno ubranko zanim opanuje sztukę jedzenia z łyżeczki. Nie denerwuj się widząc, że początkowo ją ssie, gryzie lub liże. Po prostu okryj go szczelnie śliniaczkiem i ćwiczcie. Otwieraj szeroko buzię, żeby dziecko wiedziało, czego od niego oczekujesz. A jeśli dziecko nie chce jeść, poczekaj. Może jeszcze nie dojrzało do zmiany diety. A może po prostu nie lubi szpinaku? Jeśli zaciska buzię na widok nowej potrawy, spróbuj poczęstować je czymś innym.

Z nauką savoir-vivru jeszcze poszczekaj. Na razie dziecko podczas jedzenia powinno się dobrze bawić. Z łyżeczki kierującej się do buzi zrób statek kosmiczny albo chociaż samolot. Otworzy buzię z samego wrażenia. Możesz też ćwiczyć z nim jedzenie. Postaw przed dzieckiem talerzyk z małymi kawałkami pokarmu, np. plasterki banana, gotowane, obrane ze skórki i drobno pokrojone warzywa. Pozwól mu także czasem bawić się łyżeczką.

Zobacz też: To nie dla dzieci! - 5 zakazanych przekąsek >>

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Cała Polska czyta dzieciom. A Ty?

Jeśli jeszcze nie zaczęłaś, zrób to teraz. Na razie dziecko jest jeszcze za małe na długie historie z morałem. Jednak rytm i obrazki na pewno go zainteresują. Z czasem możesz dostrzec, jak się cieszy ze zbliżającej się lektury - będzie piszczeć z podniecenia lub kopać nóżkami.

Podczas lektury nazywaj wszystko, co widzicie na obrazku. Sprzyja to biernej nauce mowy. Dziecko będzie kojarzyć słowa z obrazkami. Ponadto, jeśli mówisz o czymś, co wydaje dźwięki, np. "To jest kotek", zamiaucz. Każdy nowy dźwięk podczas czytania uatrakcyjni dziecku lekturę.

Zobacz też: Książki do oglądania >>

Do czytania z 31. tygodniowym dzieckiem wybierz książeczki, w których nie będziesz się bała o całość stron. Najlepsze są te z tekturowymi kartkami.

Twoje dziecko zaczyna marszczyć nos w sposób, który coś Ci przypomina. Po pewnym czasie zauważysz, że tak samo robi jego tata. A od kogo dziecko nauczyło się tak krzywić? Hmm.

31. tygodniowe dziecko zaczyna stroić miny, naśladować mimikę opiekunów. Nie tylko dla zabawy. Poprzez miny, pokazywane do kogoś lub nawet do lustra, wyraża swoje uczucia, a także uczy się odniesień społecznych.

Możesz zacząć go uczyć, że kiedy ktoś mówi „papa”, macha się rączką, a kiedy słyszy „cześć” „przybija piątkę”. Dziecko nie będzie jeszcze wiedziało, o co chodzi, ale chętnie naśladuje. Zwłaszcza, że każde wykonanie tego gestu będzie się wiązało z okrzykami podziwu ze strony żegnanych gości. Któż nie lubi zachwytu publiczności.

Najlepsze do ćwiczeń min jest lustro. Usiądź przed nim razem z dzieckiem. Powygłupiaj się trochę, np. pokaż język czy wyszczerz zęby. Daj maluchowi szansę na powtórzenie każdej z min.
 

Co cię może niepokoić?

31. tygodniowe dziecko w kółko robi to samo?

Na przykład ciągle zrzuca łyżeczkę ze stołu. Albo bez ustanku wkłada kubeczki jeden w drugi. Siada i wstaje. Podaje piłeczkę i zabiera ją z twojej ręki.

Dziecko w drugim półroczu życia może tak bawić się w nieskończoność. I bardzo dobrze, ponieważ  w ten sposób doskonali nowe umiejętności i uczy się tego, że przyczyna i skutek (zrzucę – spadnie) zawsze idą ze sobą w parze.

Uwaga! Dla dziecka powtarzalność zdarzeń jest bardzo atrakcyjna, bo daje mu poczucie kontroli nad sytuacją. Dziecko uwielbia więc czytać ciągle te same książeczki i słuchać tych samych piosenek. Wbrew pozorom, w przeciwieństwie do ciebie, wcale się wtedy nie nudzi. Wyczekuje dobrze znanych momentów i ćwiczy pamięć.

Sprawdź też: Niezwykłe umiejętności dzieci >>

Ekspert radzi

Jakie owoce można podawać dziecku z atopowym zapaleniem skóry?

31. tygodniowe dziecko może jeść jabłka, gruszki, porzeczki, maliny, winogrona, brzoskwinie, morele. Każdy nowy produkt trzeba jednak wprowadzać do jego diety bardzo ostrożnie: po jednym i zwracać uwagę, czy nie pojawiają się objawy świadczące o uczuleniu (bóle brzuszka, zaparcia, biegunki, kolki). Na pewno maluszek nie może jeszcze jeść truskawek, poziomek, a także owoców cytrusowych oraz południowych, gdyż mogą silnie uczulać.

Małgorzata Strucińska, specjalista żywienia, dietetyk.

Sprawdź: 5 mięsnych przepisów dla niemowląt >>

Film

Zobacz najciekawsze zabawki kąpielowe:

Więcej o 31. tygodniu

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
10 największych błędów w diecie niemowlaka
Pożegnanie z łóżkiem rodziców
Gdy czas wybrać nianię - film
7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem

 

 

Porozmawiaj o 31. tygodniu

Kiedy "dorosłe" jedzenie?
Samodzielne jedzenie
Niania, babcia czy żłobek?
Czytanie bajek


Źródło:
* H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka”
* P. Warner: „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!