GRY
37. tydzień życia niemowlaka
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

Czy w moim domu rośnie przyszły perkusista? Bez obaw, aż tylu ich na świecie nie ma. Po prostu w tym okresie dzieci zaczynają odkrywać, że potrząsanie przedmiotami, a co lepsze uderzanie jednym o drugi daje zaskakujące efekty.
37. tygodniowe dzieci są także zachwycone dźwiękami, jaki wydają zabawki, np. przy zetknięciu ze stołem. A kiedy dziecko się rozkręci, to może się zdarzyć, że zabawka mu wypadnie z ręki. Latające misie też są interesujące.
Ponadto dziecko odkrywa, że nie trzeba rezygnować z żadnej zabawki. Kiedy trzyma w rączce jedną, a zobaczy inną, nie mniej interesującą, nie będzie już wyrzucał tej pierwszej. Chwyci obie. Przy kolejnej będzie już musiał pokombinować, ale niewykluczone, że uda mu się chwycić trzy na raz.

Zobacz też: Grzechotka - klucz do dobrej zabawy >>

Dawaj dziecku zabawki, które przy potrząsaniu czy rzucaniu będą wydawać dźwięki. Zastanów się jednak dwa razy zanim kupisz bębenek - jak długo wytrzymasz ten hałas? Może lepsze będą blaszki do pieczenia albo piszczące gumowe zabawki.
Ćwicz też z 37. tygodniowym dzieckiem chwytanie. Kiedy ma dwa przedmioty w rączkach, podaj jeszcze jeden. Wypuści dotychczasową zdobycz, czy będzie próbował upchnąć w małych dłoniach wszystkie trzy?

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

A co się stanie, jak pociągnę za ten sznureczek? Twój mały naukowiec będzie teraz próbował badać wszystko, co wpadnie mu w ręce. Upewnij się zatem, że zabawki i inne przedmioty, które trafiają mu do rąk są bezpieczne.

Sprawdź: 7 pytań o bezpieczne zabawki >>

Nie zabraniaj jednak eksperymentowania. Niech rozmontowuje zabawki na części i próbuje złożyć z powrotem. Albo niech łączy kawałki z różnych przedmiotów po swojemu. Kiedy nie będzie miał pomysłu, jak to zrobić, zacznie Cię obserwować. To dobrze i źle zarazem. Poprzez naśladownictwo dziecku łatwiej rozwiązywać jego problemy. Ma gotowe wzory i sposoby zachowania. Jednak powtarza wszystko, co zobaczy. Także rzeczy, których nie chciałabyś go nauczyć. Pamiętaj o tym, zanim np. zaczniesz krzyczeć na swojego partnera.

Staraj się robić wszystko na oczach dziecka. Myj ręce czy zęby, pisz na komputerze, prasuj itp. Zachęcaj 37. tygodniowe dziecko, by cię naśladował. Możesz mu nawet sprawić małą szczoteczkę do zębów dla dziecka. Zadbaj też, by zabawki, które dostaje dziecko można było modyfikować.

37. tygodniowe dziecko uświadamia sobie również własne uczucia. Może nawet zrobić coś tylko po to, by zyskać twój uśmiech. Dziecko samo potrzyma sobie butelkę albo powrzuca zabawki do pudełka i będzie spoglądać w twoją stronę, czy jesteś zadowolona. Pamiętaj, by każdą taką próbę docenić. Pochwal i uśmiechnij się. Bez tego może zniechęcić się do podobnych wyczynów w przyszłości.

Co cię może niepokoić?

37. tygodniowe dziecko nie reaguje na proste polecenia skierowane do niego?

Jeśli zwracałaś się do dziecka per „Niunia” lub „Słoneczko”, to może być przyczyną braku reakcji na swoje imię.
37. tygodniowe dziecko może już reagować na proste polecenie, np. „Jedz, Ola” czy „Nie idź, Ola” (w tym ostatnim dziecko może udawać, że nie rozumie, jeśli nie będzie chciało posłuchać zakazu).  Jeśli tego nie robi, poczekaj z pieszczotliwymi określeniami dziecka, typu „Kochanie” czy „Rybko”. Na razie używaj wyłącznie jego imienia.

Ekspert radzi

Które gatunki ryb najlepiej podawać dzieciom?

Dla dziecka polecam różne gatunki: zarówno ryb morskich, jak i słodkowodnych.

Morskie ryby (np. łosoś, halibut, sola) są cenne ze względu na dużą zawartość kwasów omega-3, które są ważne dla rozwoju mózgu i siatkówki oka. Z ryb słodkowodnych dużo omega-3 ma pstrąg.

Ryby lepiej gotować lub piec, niż smażyć (by były lżej strawne).

Sprawdź, jak wybierać ryby dla dziecka >>

Odradzam podawanie dzieciom ryb z puszki: są ciężkostrawne. Można je podać dziecku, które skończyło 3 lata, ale niewiele, np. jako dodatek do pasty jajecznej czy serowej.

Małgorzata Strucińska, specjalista żywienia, dietetyk

Film

Zabawki interaktywne kontra tradycyjne

Co wybrać - tradycyjnego pluszaka czy nowoczesną zabawkę, która wydaje dźwięki i mieni się kolorami? Jakie zalety mają zabawki interaktywne?

 


Więcej o 37. tygodniu

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Głośne zabawki
Bezpieczne zabawki grające
Zabawy rozwijające dla dzieci

Porozmawiaj o 37. tygodniu

Niania, babcia czy żłobek?
Zabawki rozwijające kreatywność - jakie znacie??
Od kiedy można zacząć czytać maluchowi do snu?

Źródło:
H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka.”
P. Warner: „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Przygotowania do świąt