Reklama

Pisemna matura z języka polskiego otwiera cykl egzaminów składających się na egzamin dojrzałości. I już na samym starcie maturzyści mogą odebrać sobie szanse na pomyślny wyniki – wystarczy, że pierwszego dnia popełnią błąd kardynalny.

Reklama

Spis treści:

Błąd kardynalny: definicja

Błąd kardynalny na maturze to błąd, który świadczy o braku podstawowej wiedzy, stanowiącej minimum do tego, by zaliczyć egzamin. Popełnienie błędu kardynalnego upoważnia sprawdzającego maturalną pracę pisemną do przyznania 0 punktów. Zgodnie z definicją ze Słownika języka polskiego, kardynalny oznacza tyle co: podstawowy, zasadniczy, główny.

Aby nie było w tej kwestii żadnych nieporozumień, definicję błędu kardynalnego podaje Centralna Komisja Edukacyjna: błąd kardynalny to „błąd rzeczowy świadczący o nieznajomości tekstu kultury, do którego odwołuje się zdający oraz kontekstu interpretacyjnego, przywołanego przez zdającego”.

Błąd kardynalny na maturze z języka polskiego częściej wynika z niewiedzy niż z pośpiechu czy niedopatrzenia. Zwykle błędy kardynalne dotyczą tak zwanych lektur z gwiazdką, czyli lektur, których znajomość na maturze jest obowiązkowa.

Przykłady błędów kardynalnych

Z definicji CKE wynika, że błąd kardynalny to błąd rzeczowy najcięższego kalibru. O czym świadczy błąd kardynalny? O tym, że osoba, która go popełnia, nie zasługuje na to, by szczycić się wykształceniem średnim. Za to wszyscy, którzy w swych pracach nie popełnili błędów kardynalnych – przygotowali się odpowiednio i mogą otrzymać świadectwo maturalne.

Przykłady błędów kardynalnych:

  • Autorką „Nocy i dni” jest Eliza Orzeszkowa.
  • Adam Mickiewicz był wybitnym poetą doby baroku.
  • Głównym bohaterem eposu „Pan Tadeusz” jest Papkin.
  • Aleksander Fredro przez całe życie tworzył fraszki.
  • „Trylogia” to dzieło Bolesława Prusa, które powstało w XV wieku.

Czy egzaminatorzy sprawdzający arkusze maturalne często dyskwalifikują prace ze względu na błędy kardynalne? Okazuje się, że wcale nie jest to tak częste, jak obawiają się maturzyści.

Jak nie popełnić błędu kardynalnego?

Jedynym sposobem, by ustrzec się popełnienia błędu kardynalnego na maturze z języka polskiego, jest solidne przygotowanie się do egzaminu. Jak pokazuje doświadczenie milionów maturzystów, którym udało się zdać egzamin dojrzałości: wymaga to wysiłku, ale nie wykracza poza możliwości nawet przeciętnie uczącego się licealisty.

Jak widać – znajomość samej definicji błędu kardynalnego nie wystarczy, by mieć pewność, że nie popełni się go na maturze. Ale może zmotywować do przeczytania obowiązkowych lektur, zapamiętania ich treści i bohaterów oraz poznania czołowych twórców dzieł literackich.

Jedno jest pewne: gdyby błędy kardynalne nie powodowały oblania matury – trudno byłoby mówić o jakichkolwiek wymaganiach wobec abiturientów.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama