Mit o Prometeuszu – streszczenie, plan wydarzeń, problematyka
Mit o Prometeuszu jest jednym z najpopularniejszych dzieł mitologii greckiej. Opowiada o stworzeniu człowieka i o tym, w jaki sposób na świecie pojawiły się choroby i troski. Zerknij na streszczenie mitu o Prometeuszu, by przypomnieć sobie, co to znaczy prometeizm i skąd w ogóle wzięło się to pojęcie.
Terminy: prometeizm oraz postawa prometejska oznaczają poświęcenie się dla dobra społeczeństwa. Bardzo ważne jest, by postaci Prometeusza nie pomylić z bohaterem innego mitu, Syzyfem. Dzięki naszemu streszczeniu mitu o Prometeuszu i związanych z nim zagadnień, łatwo utrwalisz sobie wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.
Spis treści:
Mit o Prometeuszu – plan wydarzeń
- Dzieło Prometeusza: powstanie człowieka z gliny i łez.
- Ogień — dar Prometeusza dla ludzi.
- Zesłanie Pandory, a wraz z nią chorób i nieszczęść.
- Podstęp Prometeusza.
- Prometeusz ukarany.
Mit o Prometeuszu – streszczenie
Prometeusz był tytanem (tytani to jedni z pierwszych bogów), który ulepił człowieka. Stworzył go z gliny zmieszanej ze łzami i wyposażył w duszę z iskier ukradzionych z rydwanu Heliosa (bóg Słońca).
Ulepiony przez Prometeusza człowiek był nagi, słaby i nieświadomy swoich czynów. Przypominał jednak swą postacią bogów. Prometeusz dał człowiekowi ogień, by go ogrzewał i chronił przed zwierzętami. Naraził się tym Zeusowi, bo ogień mógł być przynależny tylko bogom.
Prometeusz przekazał też człowiekowi wiedzę na temat przyrody, nauczył pisać i liczyć.
Wszystko to rozzłościło Zeusa. Gromowładny wezwał do siebie Hefajstosa (boga ognia) i rozkazał mu stworzyć kobietę o urodzie bogini. Afrodyta (bogini miłości i piękna) obdarowała tę kobiecą postać talentem uwodzenia. Atena (bogini mądrości) nauczyła ją kobiecych prac. Tak powstała Pandora, która zeszła na ziemię z tajemniczą puszką.
Pandora udała się do Prometeusza, ten jednak zorientował się, że to podstęp i odesłał Pandorę. Niestety brat Prometeusza, Epimeteusz, ożenił się z piękną Pandorą. Prometeusz przestrzegał brata, by za nic w świecie nie otwierał puszki Pandory. Na próżno. Z chwilą jej otwarcia na świat wydostały się smutki, choroby i cierpienia.
Prometeusz nie mógł się z tym pogodzić. Zabił wołu i podzielił go na dwie części. Jedną stanowiło mięso pokryte skórą, drugą — kości przykryte warstwą tłuszczu. Tytan zawołał Zeusa i zapytał, którą część wybiera jako ofiarę dla siebie. Zeus wybrał część z tłuszczem, spodziewając się, że pod nim znajduje się mięso. Gdy odkrył, że tłuszcz przykrywa kości — rozgniewał się nie na żarty. Rozkazał przykuć Prometeusza do góry Kaukazu. Tam orzeł codziennie wyszarpywał Prometeuszowi wątrobę, która odrastała, by znów stać się łupem orła.
Problematyka mitu o Prometeuszu
Prometeusz jest symbolem buntu wobec boga Zeusa oraz miłości do ludzi. Próbuje sprzeciwiać się bogom i dać człowiekowi wolność i niezależność. Pomaga człowiekowi bezinteresownie. Kara, jaka go za to spotyka, wiąże się z niewyobrażalnym cierpieniem.
Prometeusz jest postrzegany jako prawdziwy bohater i postać godna naśladowania. Prometejską postawę odnajdziemy m.in. w postaci Konrada z III części Dziadów (gdy bluźni przeciw Bogu, chcąc cierpieć za miliony ludzi).
Zobacz także: