Obiegówka: co to jest? Kiedy trzeba złożyć szkolną obiegówkę?
Obiegówka to dokument, który ma poświadczyć, że uczeń, który zmienia szkołę, nie ma żadnych zobowiązań wobec placówki. Zebranie podpisów i/lub pieczątek na karcie obiegowej oraz złożenie jej w sekretariacie jest konieczne, ale... co jeśli to się nie uda?
Obiegówka do szkoły to dokument, o którym warto pamiętać. A co, jeśli zapomnisz o karcie obiegowej? Na szczęście Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że wstrzymywanie uczniom wydawania świadectw m.in. ze względu na brak obiegówki jest niezgodne z prawem. Wyjaśniamy, jak wygląda obiegówka.
Spis treści:
Co to jest obiegówka (w szkole i w pracy)?
Obiegówka to potoczna nazwa karty obiegowej. Jest to dokument poświadczający, że dana osoba zwróciła np. kluczyk do szafki, książki do biblioteki, wypożyczony sprzęt sportowy czy inne rzeczy, które są własnością szkoły.
Kartę obiegową zobowiązana jest zdać każda osoba kończąca naukę w szkole podstawowej i ponadpodstawowej przed zakończeniem roku szkolnego. Obiegówkę składa również osoba, która zmienia szkołę w trakcie roku szkolnego.
Złożenie karty obiegowej jest konieczne nie tylko w szkole, ale i w pracy — za każdym razem, gdy pracownik zmienia miejsce zatrudnienia na inne. Musi wtedy zdać przedmioty, które należą do organizacji, którą opuszcza (klucze do biura, służbowy komputer, itd.).
Jak wygląda karta obiegowa w szkole?
Najczęściej obiegówka występuje w formie papierowej. Każdy uczeń i każda uczennica zobowiązani są pójść do osoby wymienionej w dokumencie i uzyskać podpis potwierdzający rozliczenie się z powierzonych rzeczy.
Np. od pani w bibliotece należy uzyskać podpis poświadczający, że uczeń oddał wszystkie książki, w sekretariacie szkolnym — podpis poświadczający zwrot legitymacji itd.
Wzór szkolnej obiegówki
Obiegówki mogą się nieznacznie od siebie różnić, a każda szkoła (a także uczelnia czy firma) może mieć swój własny wzór karty obiegowej.
Poniżej prezentujemy wzór szkolnej obiegówki ucznia lub uczennicy, który odchodzi ze szkoły lub kończy szkołę:
Ze zbieraniem podpisów na karcie obiegowej nie należy zwlekać do ostatniej chwili. Mimo że uczeń, który nie dostarczy wypełnionej obiegówki, nie może nie otrzymać świadectwa — z pełnością warto dopełnić ostatniego obowiązku wobec szkoły, którą opuszczamy.
Zobacz też: