
Pasek na świadectwie mogą uzyskać uczniowie od czwartej klasy szkoły podstawowej aż do ukończenia szkoły średniej, zawodowej lub technikum. Nie dostają go dzieci w klasach 1-3. Podpowiadamy, jak obliczyć średnią do czerwonego paska na świadectwie oraz jakie wymagania należy spełnić w 2023 roku, by dostać promocję do następnej klasy z wyróżnieniem.
Spis treści:
- Jaka średnia na czerwony pasek?
- Czerwony pasek: zachowanie też się liczy (kryteria)
- Średnia do świadectwa z czerwonym paskiem: jak obliczyć
Jaka średnia na czerwony pasek?
Aby otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem, należy uzyskać średnią z ocen nie mniejszą niż 4,75. To jednak tylko jedno z kryteriów. Wymagania, które należy spełnić, by dostać świadectwo z wyróżnieniem, określono w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 Lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
Czerwony pasek: zachowanie też się liczy (kryteria)
- Średnia arytmetyczna ocen – żeby uzyskać czerwony pasek na świadectwie, średnia arytmetyczna ocen musi wynosić co najmniej 4,75.
- Ocena z zachowania – żeby otrzymać promocję do następnej klasy z wyróżnieniem, trzeba także wykazać się co najmniej bardzo dobrą oceną z zachowania. Mimo wysokich wyników w nauce uczeń, który nie jest zdyscyplinowany, nie może liczyć na świadectwo z czerwonym paskiem.
Średnia do czerwonego paska: jak obliczyć
Aby sprawdzić, czy możliwe jest otrzymanie świadectwa z czerwonym paskiem, należy wyliczyć średnią arytmetyczną ze wszystkich ocen końcowych. Najpierw trzeba wypisać wszystkie przewidywane oceny z danych przedmiotów, zsumować je, a otrzymany wynik podzielić przez liczbę wszystkich przedmiotów szkolnych.
Uzyskany wynik będzie średnią arytmetyczną wszystkich ocen. Dzięki temu uczeń lub rodzic będzie mógł w łatwy sposób sprawdzić, czy spełni się marzenie o czerwonym pasku na świadectwie.
Zobacz także: