Przecieki na egzamin ósmoklasisty 2022: czy warto szukać?
Przecieki na egzamin ósmoklasisty pojawiają się co roku. Czy się sprawdzą? To się okaże 24 maja – ósmoklasiści będą sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego, a w kolejnych dniach z matematyki i języka obcego.
We wtorek 24 maja rozpoczyna się trzydniowa sesja egzaminacyjna, do której podejdzie pół miliona osób. Uczniowie szkół podstawowych, podobnie jak i maturzyści, na kilka dni przed ważnymi dla nich sprawdzianami wiedzy szukają przecieków na egzamin ósmoklasisty. Niektóre propozycje opierają się na Google Trends, a inne są czystą spekulacją. Jakie będą tematy wypracowań w tym roku?
Przecieki na egzamin ósmoklasisty z polskiego: Google Trends
Najwięcej emocji budzą przecieki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jest to pierwszy przedmiot, z którego młodzież zdaje egzamin, ale też daje szerokie pole do spekulacji. Niektóre osoby z wielkim zaangażowaniem śledzą popularność fraz, czyli haseł wpisywanych do wyszukiwarki Google, i na tej podstawie typują lektury lub motywy, jakie być może pojawią się na egzaminie. W tym roku najbardziej popularne lektury to: „Kamienie na szaniec”, „Opowieść wigilijna” oraz motyw patriotyzmu.
Należy pamiętać, że to tylko przypuszczenia. Na egzaminie ósmoklasisty równie dobrze mogą się pojawić inne lektury obowiązkowe, między innymi:
- Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (całość)
- Aleksander Fredro, Zemsta
- Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
- Charles Dickens, Opowieść wigilijna
- Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik, W pustyni i w puszczy
- Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
- John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
- Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
- Juliusz Słowacki, Balladyna
- René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
Gdzie (nie) szukać przecieków na egzamin z matematyki?
Oczywiście, pojawiają się także informacje o przeciekach na egzamin ósmoklasisty matematyki lub języka obcego. W tym przypadku najczęściej pojawiają się w formie rzekomo prawdziwych arkuszy egzaminacyjnych, które „zupełnie przypadkiem” wyciekły do sieci. Oszuści oferują udostępnienie „pewniaka” za opłatą, np. poprzez sms lub „bezpłatnie” po kliknięciu w przesłany link. W tym momencie powinna się nam zapalić czerwona lampka. Kliknięcie nieznany link może skończyć się zainfekowaniem komputera lub telefonu, a nawet ściągnięciem pieniędzy z konta. Do wszelkich spekulacji, przypuszczań, typowań należy zachować dystans. Co więcej, gdyby doszło do wycieku arkuszy CKE, z pewnością egzamin byłby powtórzony.
Co będzie na egzaminie ósmoklasisty? [PEWNIAK]
Egzamin ósmoklasisty, niezależnie od przedmiotu, ma na celu sprawdzenie poziomu wiedzy i umiejętności wymaganych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Zgodnie z wytycznymi CKE na egzaminie mogą się pojawić zagadnienia, które zostały omówione w trakcie 8-letniej edukacji. Osiem lat to sporo, prawda? Jednak pierwsze trzy lata edukacji to nauka zupełnych podstaw, a pięć lat brzmi zdecydowanie lepiej. Co jeszcze wiadomo na pewno? W arkuszach egzaminacyjnych znajdują się zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte. I co najważniejsze, tego obowiązkowego egzaminu nie można nie zdać.
Więc, co będzie na egzaminie? Tego dowiemy się już 24, 25 i 26 maja.
Trzymamy kciuki za wszystkich uczniów!
Zobacz także: