kalkulator prosty matura
sepy/Adobe Stock
Matematyka

Kalkulator prosty – jakiego kalkulatora można użyć na maturze?

Kalkulator prosty to dopuszczony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną kalkulator, z którego może korzystać maturzysta na egzaminie dojrzałości. W tej sprawie CKE wydała komunikat 20 sierpnia 2021 roku. Jaki kalkulator na maturę zabrać?

Uczeń przystępujący do matury może zabrać na egzamin z matematyki kalkulator. Jednak nie każdy. Dopuszczono jedynie tzw. kalkulator prosty, który ma jedynie podstawowe funkcje. Nie można korzystać z bardziej zaawansowanych urządzeń. Dlatego idąc na egzamin, trzeba upewnić się, że kalkulator, jakim uczeń dysponuje, zostanie dopuszczony do użytku w czasie matury z matematyki w 2022 roku.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Kalkulator prosty – co to jest?

Jaki kalkulator można mieć na maturze? Taki, który umożliwia wykonanie tylko podstawowych operacji matematycznych, czyli kalkulator prosty. 

Kalkulator prosty to taki kalkulator, który pozwala:

  • dodawać
  • odejmować
  • mnożyć
  • dzielić
  • wyciągać pierwiastek z liczb
  • obliczać procenty.

Poniżej przykład kalkulatora prostego z funkcjami, które są dopuszczone do użytku na maturze z matematyki:

kalkulator prosty z dozpuszczonymi na egzamin funkcjami

rys. maslakhatul/Adobe Stock

Zakazane jest korzystanie z kalkulatorów naukowych i graficznych, choć Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki apelowało o dopuszczenie ich na maturze z matematyki. CKE jest temu przeciwna i dopuszcza tylko kalkulatory proste.

Na maturze zakazane jest także korzystanie z telefonów komórkowych i zainstalowanych na nich kalkulatorów, nawet jeśli jest to kalkulator prosty. Maturzyści powinni przed egzaminem z matematyki kupić kalkulator prosty dopuszczony przez CKE, jeśli w domu mają jedynie bardziej zaawansowane modele tego typu urządzeń.

Jaki kalkulator prosty wybrać na maturę?

Choć młodzież w wieku maturalnym ma bystry wzrok i pewną rękę, warto postawić na model z dużym wyświetlaczem i sporych rozmiarów przyciskami. W warunkach stresu lepiej minimalizować ryzyko popełnienia błędu. Duży wyświetlacz pozwoli z większą łatwością odczytywać wyniki obliczeń, a duże przyciski sprawią, że wprowadzanie liczb stanie się prostsze. Warto też na wszelki wypadek wymienić baterie na nowe, aby mieć gwarancję, że kalkulator nie przestanie działać w czasie egzaminu.

Tutaj kupisz w dobrej cenie kalkulatory proste, z którymi komisja egzaminacyjna wpuści maturzystę na egzamin z matematyki:

Zobacz także:

Moja córka może nie zdać matury
Adobe Stock
Aktualności
„Boję się tych matur – moja córka tyle była na zdalnym, że może nie zdać. Już nie myśli o studiach, tylko szuka pracy”  [LIST DO REDAKCJI]
Minister Czarnek kilkoma decyzjami przekreślił przyszłość mojej córki i tysięcy innych uczniów. Jestem pewna, że moje obawy podziela większość rodziców, których dzieci też mają dwa lata w plecy przez naukę zdalną.

Wszyscy z niecierpliwością wyczekują majówki. A mi ten długi weekend kojarzy się z horrorem i chciałabym, żeby nigdy nie nadszedł. Dlaczego? Dlatego, że tuż po nim moja córka będzie przystępować do matury, której... prawdopodobnie nie zda. Ciągłe zmiany Najpierw rząd zafundował dzieciakom likwidację gimnazjów, zmiany programowe, a później Czarnek wręcz posadził uczniów na rollercoasterze w postaci nauki zdalnej. Moja córka po dwóch latach nauki online ma napisać egzamin dojrzałości, który zdecyduje o jej przyszłość. A ona sama mówi, że nie zda tej matury. Że najlepiej byłoby, żeby powtórzyć te dwa lata. Rozumiecie, dziecko samo twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem byłoby cofnięcie się do niższej klasy. Zmienił się też kanon lektur – moja córka całkiem się w tym pogubiła i już nie wie nawet, jakie książki powinna przeczytać do matury. Mam wrażenie, że z nauczycielami jest podobnie, więc polonistka Karoliny „na wszelki wypadek” kazała im przeczytać wszystkie, które były wcześniej w wykazie lektur. Obłęd. Horror na zdalnym nauczaniu Jak wyglądało to przygotowanie do matury online? Pan matematyk, starszy dziaduszek, dobry nauczyciel nie potrafił sobie poradzić z technologią – przez pierwszy miesiąc w ogóle nie pojawiał się na zajęciach, wysyłał tylko prezentacje. Po miesiącu, jak jednak już był zmuszony zacząć coś robić – owszem, uczył, miał sporo dobrej woli, jednak ciągle zacinał mu się mikrofon, przerywał internet. Nauczyciel, który prowadził wartościowe zajęcia w tradycyjnym modelu nauczania, kompletnie nie nauczył dzieciaków niczego online. A przecież ta matematyka jest tak ważna. Moja Karolina bała się jej od zawsze, a teraz już otwarcie mówi, że sobie nie poradzi z zadaniami na maturze. Pani od polskiego, czyli drugiego obowiązkowego przedmiotu na maturze, całkowicie olała nauczanie...

Matura z religii
Adobe Stock
Aktualności
Minister Czarnek walczy o MATURĘ Z RELIGII! Pierwsza za dwa lata?
Minister Edukacji spotkał się już z przedstawicielami Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski, aby przedyskutować wprowadzenie egzaminu dojrzałości z religii.

Przemysław Czarnek rozmawiał już na temat matury z religii z przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego ks. bp dr hab. Wojciechem Osialem. Chociaż poprzedni ministrowie twierdzili, że wprowadzenie nowego przedmiotu do egzaminów dojrzałości jest niemożliwe ze względów prawno-organizacyjnych. Minister Czarnek nie zamierza się poddawać. Będzie matura z religii? Zwolennikiem matury z religii jest także wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski. Dodał on także, że skoro uczniowie mogą zdawać dziś na maturze różne przedmioty, które nie są nawet nauczane, takie jak historia sztuki – nie powinno być więc przeciwwskazań do zdawania religii. „Egzamin z religii to byłby egzamin z zakresu wiedzy teologicznej, nauki, którą mamy w Polsce również na poziomie akademickim” – poinformował na antenie TVN24 wiceszef ministerstwa. Kiedy mogłaby się odbyć pierwsza matura z religii? Zdaniem ekspertów, pierwszy taki ogólnopolski egzamin może mieć miejsce już w 2024 roku, a już rok wcześniej mogliby do niego podejść uczniowie 4-letnich szkół średnich. Źródło: gazeta.pl, swidnica24.pl, TVN24 Zobacz też: Minister Czarnek będzie walczył z otyłością u dzieci, głównie WŚRÓD DZIEWCZYNEK Przemysław Czarnek o nauce zdalnej: „Śmierć jest gorsza” Minister Czarnek: „Więcej treści patriotycznych w polskich szkołach”

średnia ocen
Yakobchuk Olena/Adobe Stock
Edukacja
Jak obliczyć średnią ocen - na koniec roku, na półrocze
Średnia ocen ma znaczenie dla tych uczniów, którzy mają szansę na świadectwo z czerwonym paskiem i wyróżnienie, a więc i nagrody czy stypendium związane z dobrymi wynikami w nauce. Przyznaje się je uczniom, którzy uzyskają wysoką średnią na zakończenie roku szkolnego. Sprawdź, jak obliczyć średnią ocen i jaka średnia gwarantuje pasek na świadectwie.

Średnia ocen decyduje o tym, czy dziecko otrzyma na zakończenie roku świadectwo z czerwonym paskiem. Świadectwo to przyznawane jest od czwartej klasy szkoły podstawowej. W niższych klasach nie oblicza się średniej. Uczniowie klas 1-3 otrzymują na świadectwie oceny opisowe, a nie stopnie. Spis treści: Jak obliczyć średnią ocen na koniec roku szkolnego? Średnia ocen arytmetyczna i średnia ważona Jakie przedmioty wliczają się do średniej ocen? Średnia ocen na świadectwo z paskiem Jak obliczyć średnią ocen na koniec roku szkolnego? Obliczanie średniej ocen jest bardzo proste. Wystarczy zsumować wartość wszystkich ocen wystawionych przez nauczycieli na koniec roku szkolnego (które znajdą się na świadectwie). Uzyskaną sumę należy podzielić przez liczbę ocen. Wartość ocen: celujący – 6 bardzo dobry – 5 dobry – 4 dostateczny – 3 dopuszczający – 2 niedostateczny – 1 Jeśli uczeń był z jakiegoś przedmiotu zwolniony , np. z WF, przedmiotu tego nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu średniej ocen – średnią oblicza się wtedy z mniejszej liczby przedmiotów. Średnia ocen arytmetyczna i średnia ważona Średnia ocen jest tak zwaną średnią arytmetyczną , co oznacza, że każda ocena ma taką samą wagę (jest tak samo ważna). Dlatego przy średniej arytmetycznej sumuje się wszystkie wartości (wszystkie oceny) i uzyskany wynik dzieli się przez liczbę użytych do zsumowania wartości. Z kolei oceny końcowe nauczyciele często wystawiają z użyciem średniej ważonej , w której oceny mają różną wagę. Większą – mają sprawdziany i kartkówki, mniejszą na przykład prace domowe. Dlatego ocena końcowa nie jest średnią arytmetyczną wszystkich ocen zebranych przez ucznia z danego przedmiotu na przestrzeni...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz