obiegówka
Adobe Stock
Edukacja

Obiegówka: co to jest karta obiegowa w szkole i kiedy trzeba ją złożyć?

Obiegówka to dokument, który ma poświadczyć, że osoba, która kończy naukę w danej placówce edukacyjnej, nie ma żadnych zaległości i zobowiązań wobec szkoły. Czy brak złożenia karty obiegowej może wiązać się z nieotrzymaniem świadectwa?

Rozdanie świadectw, plany wakacyjne, wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, wszystko to sprawia, że w emocjach możemy zapomnieć o nieco bardziej przyziemnych sprawach, a jedną z nich może być złożenie karty obiegowej w sekretariacie szkoły. Na szczęście Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że wstrzymywanie uczniom wydawania świadectw między innymi ze względu na brak obiegówki jest niezgodne z prawem. Czy wiesz, jak wygląda obiegówka?

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Co to jest obiegówka?

Obiegówka to potoczna nazwa karty obiegowej. Jest to dokument poświadczający, że dana osoba zwróciła np. kluczyk do szafki, książki do biblioteki, wypożyczony sprzęt sportowy czy inne rzeczy, które są własnością szkoły.

Kartę obiegową zobowiązana jest zdać każda osoba kończąca naukę w szkole podstawowej i ponadpodstawowej przed zakończeniem roku szkolnego. Obiegówkę składa również osoba, która zmienia szkołę w trakcie roku szkolnego. Ta formalność dotyczy również pracowników, którzy przed zakończeniem umowy są zobowiązani do rozliczenia się z pracodawcą z powierzonych im rzeczy, np. laptopa, kluczy do biura, środków pieniężnych.

Jak wygląda karta obiegowa w szkole?

Obiegówki mogą się nieznacznie od siebie różnić, a każda szkoła może mieć swój własny wzór karty obiegowej. Najczęściej występują w formie papierowej. Każdy uczeń i każda uczennica zobowiązani są pójść do osoby wymienionej w dokumencie i uzyskać podpis potwierdzający rozliczenie się z powierzonych rzeczy.

Wzór szkolnej karty biegowej:

Zobacz także:

Cytaty na zakończenie roku szkolnego dla dzieci (nie tylko do książek)
Adobe Stock/Pixel-Shot
Uczeń
Cytaty na zakończenie roku szkolnego dla dzieci (nie tylko do książek)
Jakie cytaty sprawdzą się na zakończenie roku szkolnego? Do książek wręczanych uczniom warto wpisać mądre słowa… Może okazać się, że karteczka z takim cytatem odegra w życiu dziecka naprawdę ważną rolę.

Czy autorem cytatów na zakończenie roku szkolnego dla uczniów zawsze musi być patron szkoły? Może, ale nie musi. Dlatego wśród naszych propozycji znajdziesz słowa nie tylko Jana Pawła II, Bolesława Prusa czy Henryka Sienkiewicza. Sprawdź, który cytat powinni poznać i zapamiętać właśnie twoi wychowankowie. Napisz je na karteczce włożonej do nagrody książkowej lub przytocz, żegnając się z uczniami w ostatni dzień szkoły. Cytaty na zakończenie roku szkolnego Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb.  Jan Paweł II *** Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość.  Jan Paweł II *** Wiele czyni, kto czyni co może. W. I. Makarewicz *** Szczęściem jest móc wszystko, czego chcemy a wielkością – chcieć wszystko, co możemy. K. Brodziński *** Strzeżmy się czynić rzeczy dobre – czyńmy rzeczy najlepsze. T. Kordyasz *** Chmury zakrywają szczyt góry tylko tym, co są na dole. J. Drobnik *** Jest to dziwne, że człowiek jest dumny raczej z tego, co mu dała natura, niż z własnych zasług. Nawet gdy się szczyci zasługami, często przy tym słychać: „Taki jestem”,  a nie: „Takim się stałem”. K. Irzykowski *** Ale gdy pożyjesz dłużej, poznasz, że gdy ktoś chce czegoś na świecie dokazać, temu nie wolno ni własnej, ni cudzej słabości folgować, nie wolno większych spraw dla mniejszych poświęcać. H. Sienkiewicz *** Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie. H. Sienkiewicz *** Najciężej w życiu ma ten, kto usiłuje unikać trudności. B. Prus *** Praca rozumna i wytrwała, która nie myśli o zbieraniu owoców w tydzień po posiewie, przebija góry, nad przepaściami przerzuca mosty. B. Prus *** Więcej znaczy odważny rozum aniżeli siła....

życzenia dla ucznia
AdobeStock/Pixel-Shot
Edukacja
Życzenia dla ucznia: od wychowawcy, od nauczyciela, na zakończenie roku szkolnego
Życzenia dla ucznia to miły sposób na zakończenie szkoły i podziękowanie dzieciom za wspólny rok szkolny. Dobrze, jeśli życzenia dla uczniów wywołają uśmiech, wzruszą i pozwolą ciepło myśleć o szkole. Podajemy przykładowe, gotowe życzenia dla uczniów od wychowawcy i od nauczyciela na zakończenie roku szkolnego.

Życzenia dla uczniów to już tradycja w większości szkół. Składają je dzieciom i wychowawcy, i nauczyciele różnych przedmiotów nie tylko na zakończenie szkoły w przypadku najstarszych uczniów, ale i na zakończenie każdego roku szkolnego. Życzenia dla ucznia powinny być radosne i pełne ciepłych słów: warto zawrzeć w nich podziękowanie za wspólną pracę i wyrazić nadzieję na udane wakacje. Nie zaszkodzi, jeśli życzenia dla uczniów od wychowawcy zostaną napisane z poczuciem humoru – przypomną zabawne sytuacje, wywołają uśmiech i pogłębią więź dzieci z nauczycielem. Spis treści: Życzenia dla uczniów od wychowawcy Życzenia dla uczniów od nauczyciela Życzenia: wierszyki dla uczniów na zakończenie roku szkolnego Życzenia dla uczniów na zakończenie szkoły Życzenia dla uczniów od wychowawcy Oto przykłady życzeń dla uczniów od wychowawcy. Takie życzenia są szczególne, bo to wychowawca spędza z klasą najwięcej czasu, najlepiej zna dzieci i troszczy się o ich rozwój. Warto wpleść w życzenia kilka osobistych słów, podkreślić dumę i przywiązanie do klasy. Drogie dzieci! Po wielu miesiącach ciężkiej pracy nastał wreszcie zasłużony czas odpoczynku. Mijający rok szkolny był niezwykle wymagający. Za nami trudy codziennej nauki, godziny spędzone na trudnych rozmowach i rozwiązywaniu konfliktów. Do tego mierzyliśmy się z nauką zdalną i zwyczajnie tęskniliśmy za normalnością. Każdy z nas miał chwile zwątpienia. Ale dziś muszę przyznać, że jestem z was dumna/dumny! Dziś wiem, że żadne wyzwanie nie okazało się dla was zbyt trudne. Zawsze wierzyliście w swoje możliwości, byliście wytrwali i niezłomni. Jestem szczęśliwa/szczęśliwy, że mogę was uczyć, spędzać z wami czas i poznawać was. Z głębi serca życzę wam, aby nadchodzące wakacje były...

Przemówienie na zakończenie 8 klasy
Monkey Business/Adobe Stock
Edukacja
Przemówienie na zakończenie 8 klasy – dwa przykłady
Przemówienie na zakończenie 8 klasy wygłasza dyrektor szkoły i przedstawiciel uczniów kończących szkołę. Jak sformułować każde z tych przemówień, aby było wystarczająco oficjalne, brzmiało dobrze, a przy tym wzbudzało dobre emocje? Podpowiadamy!

Dobre przemówienie na zakończenie 8 klasy nie musi trwać pół godziny. Odradzamy konstruowanie zbyt długich przemówień, gdyż trudno będzie utrzymać uwagę słuchaczy. Lepiej wygłosić przemyślane kilka zdań , niż wypełniać pustymi słowami kolejne kwadranse. Poniżej podajemy przykład przemówienia na zakończenie 8 klasy, które mógłby wygłosić dyrektor lub nauczyciel oraz takie, które idealnie pasuje na przemówienie ucznia. Niech będą dla was pomocą lub inspiracją. Mowa pożegnalna na zakończenie 8 klasy może zawierać również cytaty o szkole i nauce . Odpowiednia sentencja to dobry pomysł na rozpoczęcie lub podsumowanie wygłaszanego przemówienia. Przemówienie na zakończenie 8 klasy – dla dyrektora lub nauczyciela Kochani Ósmoklasiści! Nadszedł czas pożegnania. Odchodzicie w szeroki świat, przed wami dalsze etapy edukacji i rozwoju osobistego. Praca z Wami była dla całego grona pedagogicznego nie tylko wyzwaniem, ale i wielką przyjemnością. Mamy nadzieję, że będziecie nas dobrze wspominać, choć nie zawsze było łatwo. Życie składa się z różnych chwil – radosnych i przyjemnych, z momentów, kiedy odczuwa się porażkę i smutek, ale też zwycięstwo i satysfakcję. Staraliśmy się jak najlepiej towarzyszyć Wam w nich wszystkich i jak najlepiej przygotować Was do ruszenia w świat. Wy uczyliście się od nas, ale i my od Was, bo życie na każdym etapie jest niekończącą się nauką. Życzymy Wam, Drodzy Absolwenci, abyście z wiarą w siebie szli przez życie. W każdym z Was jest siła, odwaga i zdolności, które pozwolą Wam odnosić sukcesy. Mamy nadzieję, że udało nam się je tylko wzmocnić. Wszystkiego dobrego i do zobaczenia już poza murami tej szkoły! Sprawdź też: Fajne atrakcje dla dzieci w Warszawie Przemówienie na zakończenie 8 klasy – mowa ucznia Kochani Nauczyciele, Pracownicy Administracyjni...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz