Warto sprawdzić, kiedy rusza elektroniczny nabór do szkół i przedszkoli w miejscowości, w której mieszkasz (terminu rejestracji kandydatów lepiej nie przegapić). Z pewnością też nie zaszkodzi upewnić się, czy dokumenty należy następnie dostarczyć osobiście, czy wystarczy wysłać je drogą elektroniczną.

Reklama

Spis treści:

Nabór elektroniczny do przedszkoli

O ile np. w Lublinie elektroniczny nabór do przedszkoli rusza 27 lutego 2023 (i trwa do 10 marca 2023), to np. we Wrocławiu dopiero 22 marca 2023 (i trwa do 29 marca 2023). By nie przeoczyć terminu rejestracji kandydatów, rodzice powinni znać termin naboru elektronicznego do przedszkoli w swoim mieście lub gminie.

Rodzice, którym zależy na przedszkolu państwowym (publicznym), powinni wejść na stronę urzędu miasta lub gminy i zarejestrować się w elektronicznym systemie rejestracji do przedszkola. Wówczas system pokaże wszystkie przedszkola zarządzane przez dany samorząd (publiczne i prywatne). Spośród nich trzeba wybrać 3 placówki, pamiętając, by na pierwszym miejscu znalazło się przedszkole, na którym najbardziej ci zależy.

Po zarejestrowaniu do systemu dowiesz się też, czy dokumenty możesz wysłać drogą elektroniczną, czy dostarczyć osobiście.

Zobacz także

Po zakończeniu naboru, w systemie pojawi się informacja o tym, do którego przedszkola dostało się dziecko. Decydują o tym określone kryteria.

Rodzice, którzy chcą, by ich dziecko chodziło do przedszkola prywatnego (niepublicznego) – kontaktując się z dyrekcją placówki, mogą się upewnić, czy ich dzieci również muszą brać udział w elektronicznym naborze, czy wystarczy złożenie wniosku do wybranej, prywatnej placówki (drogą elektroniczną lub osobiście).

Nabór elektroniczny do szkół podstawowych

Rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych również odbywa się drogą elektroniczną – przez system rejestracji na stronie urzędu miasta lub gminy. Należy zarejestrować się w systemie i postępować zgodnie z instrukcją.

Przykładowo elektroniczny nabór do szkół podstawowych w Warszawie rusza 7 marca 2023, we Wrocławiu 3 marca 2023, a w Gdańsku już 1 marca 2023. Warto pamiętać, że nabór elektroniczny najczęściej nie trwa dłużej niż tydzień, dlatego nie należy zwlekać z zarejestrowaniem się do systemu rejestracji.

Nabór elektroniczny do szkół ponadpodstawowych

Nabór do szkół średnich odbywa się nieco później niż w przedszkolach i podstawówkach. Ma on miejsce po egzaminie ósmoklasisty, około połowy maja.

W tym przypadku nie trzeba już rejestrować się na stronie urzędu miasta lub gminy, ponieważ terminy i zasady naboru określa kuratorium, nie samorząd.

Najczęściej można składać wnioski o przyjęcie do 3 szkół – najczęściej należy to zrobić osobiście (chyba że wybrana placówka umożliwia składanie wniosku w formie elektronicznej).

Piszemy też o:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama