Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Adobe Stock/spass
Uczeń

Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023

Nabór elektroniczny do przedszkoli i podstawówek rusza na przełomie lutego i marca. Dokładną datę za każdym razem wyznaczają władze twojego miasta lub gminy. Z reguły, do końca stycznia daty te są podane do informacji publicznej.

Warto sprawdzić, kiedy rusza elektroniczny nabór do szkół i przedszkoli w miejscowości, w której mieszkasz (terminu rejestracji kandydatów lepiej nie przegapić). Z pewnością też nie zaszkodzi upewnić się, czy  dokumenty należy następnie dostarczyć osobiście, czy wystarczy wysłać je drogą elektroniczną.

Spis treści:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Nabór elektroniczny do przedszkoli

O ile np. w Lublinie elektroniczny nabór do przedszkoli rusza 27 lutego 2023 (i trwa do 10 marca 2023), to np. we Wrocławiu dopiero  22 marca 2023 (i trwa do 29 marca 2023). By nie przeoczyć terminu rejestracji kandydatów, rodzice powinni znać termin naboru elektronicznego do przedszkoli w swoim mieście lub gminie.

Rodzice, którym zależy na przedszkolu państwowym (publicznym), powinni wejść na stronę urzędu miasta lub gminy i zarejestrować się w elektronicznym systemie rejestracji do przedszkola. Wówczas system pokaże wszystkie przedszkola zarządzane przez dany samorząd (publiczne i prywatne). Spośród nich trzeba wybrać 3 placówki, pamiętając, by na pierwszym miejscu znalazło się przedszkole, na którym najbardziej ci zależy.

Po zarejestrowaniu do systemu dowiesz się też, czy dokumenty możesz wysłać drogą elektroniczną, czy dostarczyć osobiście.

Po zakończeniu naboru, w systemie pojawi się informacja o tym, do którego przedszkola dostało się dziecko. Decydują o tym określone kryteria

Rodzice, którzy chcą, by ich dziecko chodziło do przedszkola prywatnego (niepublicznego) – kontaktując się z dyrekcją placówki, mogą się upewnić, czy ich dzieci również muszą brać udział w elektronicznym naborze, czy wystarczy złożenie wniosku do wybranej, prywatnej placówki (drogą elektroniczną lub osobiście).

Nabór elektroniczny do szkół podstawowych

Rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych również odbywa się drogą elektroniczną – przez system rejestracji na stronie urzędu miasta lub gminy. Należy zarejestrować się w systemie i postępować zgodnie z instrukcją.

Przykładowo elektroniczny nabór do szkół podstawowych w Warszawie rusza 7 marca 2023, we Wrocławiu 3 marca 2023, a w Gdańsku już 1 marca 2023. Warto pamiętać, że nabór elektroniczny najczęściej nie trwa dłużej niż tydzień, dlatego nie należy zwlekać z zarejestrowaniem się do systemu rejestracji.

Nabór elektroniczny do szkół ponadpodstawowych

Nabór do szkół średnich odbywa się nieco później niż w przedszkolach i podstawówkach. Ma on miejsce po egzaminie ósmoklasisty, około połowy maja.

W tym przypadku nie trzeba już rejestrować się na stronie urzędu miasta lub gminy, ponieważ terminy i zasady naboru określa kuratorium, nie samorząd.

Najczęściej można składać wnioski o przyjęcie do 3 szkół – najczęściej należy to zrobić osobiście (chyba że wybrana placówka umożliwia składanie wniosku w formie elektronicznej).

Piszemy też o:

 

 

 

Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Adobe Stock
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Rekrutacja do szkół średnich składa się z kilka etapów. Aby dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej, warto dokładnie poznać zasady rekrutacji obowiązujące w 2023 roku oraz związane z nią terminy. Podajemy kalendarz rekrutacji i wyjaśniamy, kiedy składać dokumenty do liceum.

Wkrótce rozpocznie się rekrutacja do szkół średnich 2023/2024. Uczniowie klas ósmych mogą ubiegać się o miejsce w 4-letnim liceum ogólnokształcącym, 5-letnim technikum lub w 3-letniej szkole branżowej I stopnia. Poniżej dokładny kalendarz rekrutacji wraz z ważnymi terminami, w których trzeba składać dokumenty do szkoły średniej. Kalendarz rekrutacji do szkół średnich 2023: Zasady rekrutacji do szkół średnich Kiedy składa się papiery do liceum? Zasady rekrutacji do szkół średnich Rekrutacja do szkół średnich jest przeprowadzana we wszystkich województwach na takich samych zasadach. Jeszcze przed egzaminem ósmoklasisty uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych składają wnioski o przyjęcie do wybranych szkół . Mogą złożyć takie wnioski do kilku placówek (zazwyczaj do trzech, chyba że organ prowadzący szkoły dopuści możliwość składania wniosków do więcej niż trzech wybranych szkół). Po egzaminie ósmoklasisty następuje liczenie punktów kwalifikujących kandydatów do przyjęcia do szkół ponadpodstawowych. Po ogłoszeniu wyników uczniowie mają obowiązek uzupełnić wnioski o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Jeżeli uczeń znalazł się na liście kandydatów przyjętych do więcej niż jednej szkoły, powinien donieść tzw. deklarację woli przyjęcia do szkoły , w której chce się uczyć. Następnie szkoły ponadpodstawowe publikują ostateczne listy przyjętych uczniów. Tam, gdzie zostały wolne miejsca, trwa rekrutacja uzupełniająca. Uwaga: szkoły, w których przeprowadzane są dodatkowe testy (językowe, umiejętności, sprawności fizycznej) ustalają indywidualnie zasady i terminy rekrutacji. Kiedy składa się papiery do liceum? Terminy rekrutacji do szkół średnich określa...

Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Państwowe czy prywatne? Montessori, steinerowskie, Reggio Emliia, integracyjne, leśne, a może domowe? Jakie przedszkole będzie najlepsze dla twojego dziecka? Wyjaśniamy, czym się charakteryzują różne typy przedszkoli, i podpowiadamy, jakie warto wybrać.

Rodzajów przedszkoli jest naprawdę mnóstwo. Najpierw zdecyduj, jaki typ przedszkola będzie najlepszy dla twojego dziecka. Następnie weź pod uwagę przygotowanie wychowawczyń, liczebność grupy, warunki lokalowe i koszty, jakie będziesz musiała ponieść. Typy przedszkoli : Przedszkola publiczne Przedszkola niepubliczne (prywatne) Przedszkola steinerowskie (waldorfskie) Przedszkola Montessori Przedszkola Reggio Emilia Inne rodzaje przedszkoli w Polsce: Przedszkola integracyjne Przedszkola terapeutyczne Przedszkola artystyczne Przedszkola językowe Przedszkola ekologiczne  Przedszkola leśne Przedszkola domowe   Przedszkola publiczne Przedszkola publiczne bardzo się ostatnio zmieniły. Często oferują dzieciakom całą gamę zajęć dodatkowych , obok tradycyjnej rytmiki i plastyki także zajęcia z angielskiego, sztuk walki czy naukę tańca. Do maluchów przyjeżdżają teatrzyki, muzycy z filharmonii. Dzieci są dzielone na grupy wiekowe, zwykle cztery. Zgodnie z przepisami grupy nie powinny liczyć więcej niż 25 dzieci , w praktyce bywa różnie. Jeśli masz wybór, zdecyduj się na przedszkole publiczne , gdy: dziecko skończy 3 lata, z obserwacji wiesz, że nie ma kłopotów w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, doskonale radzi sobie z samodzielnym jedzeniem i ubieraniem, potrafi samo sobie zorganizować zabawę, do wybranej placówki macie naprawdę blisko, sytuacja materialna nie pozwala ci na opłacenie czesnego obowiązującego w najbliższym przedszkolu niepublicznym. Pamiętaj, że w przedszkolu najważniejsze jest fachowe przygotowanie personelu – pani powinna być mądra, zaradna i kochana. Przedszkola niepubliczne Niektóre mają określony profil: jest np. przedszkole artystyczne, wegetariańskie, dla alergików,...

egzamin ósmoklasisty
AdobeStock/Syda Productions
Edukacja
Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny?
I uczniowie, i rodzice pytają, czy egzamin ósmoklasisty jest tak trudny, jak się o nim mówi? To nieprawda – egzamin ósmoklasisty jest prostszy niż kilka lat temu, a do tego nie można go nie zdać. Wyjaśniamy, jakie są wymagania z języka polskiego, matematyki i języka obcego, i ile procent punktów trzeba zdobyć na egzaminie ósmoklasisty.

Podpowiadamy, jak trudny jest egzamin ósmoklasisty. To pierwszy tak ważny egzamin w życiu ucznia, nic dziwnego, że dziecko przeżywa stres. Ale spokojnie – egzamin ósmoklasisty składa się z dość prostych pytań i zadań, które sprawdzają podstawową wiedzę z zakresu szkoły podstawowej. Co więcej, nie można go nie zdać. Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny? Uczniowie chcą wiedzieć, czy egzamin ósmoklasisty jest trudny. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że wymagania zostały znacznie zmniejszone, a materiał okrojony, odpowiedź może brzmieć – nie, egzamin ósmoklasisty nie jest trudny. Warunek, aby go zdać, to... przystąpienie do niego. Liczy się też oczywiście udział w lekcjach, przeczytanie lektur i podstawowa wiedza wyniesiona z zajęć. Egzamin ósmoklasisty w 2023 roku będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Takie same zasady obowiązywały podczas egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku. Oznacza to, że nauczyciel przygotowujący uczniów do egzaminu ósmoklasisty powinien bazować na konkretnych wymaganiach egzaminacyjnych . Od grudnia 2020 roku obowiązują wymagania egzaminacyjne ustalone ze względu na pandemię. To wymagania mniejsze niż wcześniej. Co się zmieniło?  Z listy lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego skreślono utwór „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza. W 2023 roku trzeba będzie jednak znać lektury obowiązkowe z klas 4-8, a nie tylko z klas 7-8, jak w poprzednich latach. Z egzaminu z matematyki usunięto zadania związane z dowodami geometrycznymi, obniżono też wymagania dotyczące działań na pierwiastkach i zadań ze stereometrii. Z języka angielskiego z listy środków gramatycznych wykreślono czas Past Perfect oraz mowę zależną. Aż do 2024 roku ósmoklasiści nie zdają...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak