Uczeń, który skończył szkołę podstawową i zaczyna naukę w liceum, musi przygotować się na większą liczbę przedmiotów. Co ważne – część z nich będzie poznawał w zakresie podstawowym, wiedza z innych będzie rozszerzana. Dla niektórych uczniów może to być sporym zaskoczeniem, ponieważ nauki będzie znacznie więcej, niż w szkole podstawowej. To, jakie przedmioty i w jakiej liczbie godzin będzie poznawał licealista, zależy od tego, jaki profil klasy wybierze.

Reklama

Jakie są przedmioty w liceum?

Lista przedmiotów w liceum jest określona w Rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 30 stycznia 2018 roku w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia.

Lista wszystkich przedmiotów w liceum:

  1. biologia
  2. chemia
  3. edukacja do bezpieczeństwa
  4. etyka
  5. filozofia
  6. fizyka
  7. geografia
  8. historia muzyki
  9. historia sztuki
  10. informatyka
  11. język mniejszości narodowej lub etnicznej
  12. język obcy nowożytny
  13. język polski
  14. język regionalny – język kaszubski
  15. matematyka
  16. muzyka
  17. plastyka
  18. podstawy przedsiębiorczości
  19. wiedza o społeczeństwie (od roku 2022/23 – historia i teraźniejszość)
  20. wychowanie do życia w rodzinie
  21. wychowanie fizyczne
  22. historia
  23. język łaciński i kultura antyczna
  • Przedmioty realizowane tylko w zakresie podstawowym: muzyka, plastyka, podstawy przedsiębiorczości, wychowanie fizyczne, edukacja dla bezpieczeństwa, wychowanie do życia w rodzinie, etyka.
  • Przedmioty realizowane w zakresie podstawowym i w zakresie rozszerzonym: język polski, język obcy nowożytny, matematyka, język mniejszości narodowej lub etnicznej oraz język regionalny – język kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, chemia, filozofia, fizyka, informatyka.
  • Przedmioty realizowane tylko w zakresie rozszerzonym: historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna.

W szkole mogą też być realizowane inne przedmioty uzupełniające: ekonomia w praktyce, zajęcia artystyczne lub inne przedmioty, dla których nie ustalono podstawy programowej, a program nauczania opracowano w szkole.

Ile jest przedmiotów w liceum?

W liceum uczeń może mieć aż 23 przedmioty, jednak nie wszystkie są obowiązkowe. Przedmioty nauczane są w dwóch zakresach – podstawowym i rozszerzonym, zgodnie z profilem klasy. Liczba godzin z danego przedmiotu w liceum zależy więc od profilu, jaki wybrał uczeń.

Zobacz także

Każdy uczeń zobowiązany jest do realizacji co najmniej dwóch i co najwyżej czterech przedmiotów w zakresie rozszerzonym, wybranych z oferty szkoły.

Przynajmniej jednym z przedmiotów nauczanych w zakresie rozszerzonym musi być: historia, geografia, fizyka, biologia, chemia.

Na przedmioty w zakresie rozszerzonym przeznacza się:

  • po osiem godzin tygodniowo na: język polski, wiedzę o społeczeństwie, historię muzyki, historię sztuki, język łaciński i kulturę antyczną oraz filozofię;
  • po sześć godzin tygodniowo na: język obcy nowożytny, historię, geografię, biologię, chemię, fizykę, matematykę oraz informatykę.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama