Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wyprawka do liceum
Adobe Stock
Zakupy

Wyprawka do liceum: co kupić do wyprawki szkolnej?

Wyprawka do liceum otwiera całkiem nowy etap w życiu ucznia. Trzeba kupić nowe przybory, zeszyty, nowy pojemny plecak, kapcie i buty sportowe niezbędne nastolatkowi w szkole. Wielu rodziców ubolewa, że wyprawka do liceum to także pełnopłatne podręczniki, które bardzo zawyżają koszt szkolnych zakupów.

Wyprawka do liceum to lista przedmiotów, które będą potrzebne dziecku w szkole średniej. Licealista to już dumny nastolatek, trzeba więc zaplanować zakup bardziej poważnych, „dorosłych” akcesoriów, jak plecak czy obuwie. Przyda się spora liczba zeszytów, przybory geometryczne, kalkulator, mapy, słowniki oraz koniecznie – komplet podręczników.

Spis treści

1. Wyprawka do liceum
2. Co kupić do liceum?

3. Podręczniki do liceum

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Wyprawka do liceum

Wielu rodziców zastanawia się, co kupić do liceum, bo to już nieco inna wyprawka szkolna niż w podstawówce. Trzeba wziąć pod uwagę zmienny gust nastolatka oraz wszystkie licealne potrzeby dziecka: wyposażenie plecaka, akcesoria do jedzenia i picia, wygodny strój na WF. Warto też pomyśleć o pomocach naukowych przydatnych w liceum.

Co kupić do liceum?

Oto lista rzeczy, które należy kupić dla ucznia do liceum. 

Plecak do liceum 

Plecak powinien być uniwersalny, pojemny, z usztywnionymi plecami i regulacją szelek. Zwróć uwagę na kieszenie zapinane na suwaki oraz podział na komory wewnątrz plecaka. Na plecach przyda się siatka, która zapewni przepływ powietrza.


Zeszyty dla licealisty

Licealista musi mieć osobny zeszyt do każdego przedmiotu: najwięcej przyda się zeszytów w kratkę, ale trzeba kupić także zeszyty w linie oraz gładkie, techniczne. Kupuj zeszyty w kompletach. Jeśli do wyprawki nie dokupicie okładek, wybierzcie zeszyty w twardych oprawach.


Standardowe przybory szkolne

W trakcie roku szkolnego uczeń nie obejdzie się bez najważniejszych przyborów szkolnych, takich jak:

 • 2-3 długopisy (czarne i niebieskie);
 • kilka ołówków;
 • kolorowe cienkopisy;
 • przybory geometryczne.


Do liceum kup też:

 • kalkulator;
 • notes;
 • samoprzylepne kartki na notatki;
 • mapę;
 • teczkę A4.


Śniadaniówka dla ucznia

Śniadaniówka to dużo wygodniejsze rozwiązanie niż codzienne pakowanie jedzenia w papier i torebki. Rozważ zakup lunchboksu składającego się z zestawu kilku pojemników w różnych rozmiarach (można do nich zapakować osobno kanapki, owoce, sałatkę itp.). 


Bidon dla licealisty

To obowiązkowy element wyprawki do liceum. Bidon na napoje powinien być szczelny i poręczny. Na wodę można kupić uczniowi zwykłą, ekologiczną butelkę z bezpiecznego materiału, a na chłodniejsze miesiące – termos.


Strój na WF

Najpierw zorientuj się, jakie wymagania co do wyprawki gimnastycznej ma szkoła, ale na zajęcia sportowe zwykle trzeba kupić:

 • spodenki sportowe i koszulkę (i ewentualnie dres);
 • buty sportowe, np. trampki;
 • kostium kąpielowy, okulary do pływania, klapki basenowe.


Konieczne w liceum są również kapcie na co dzień – dla starszego ucznia zazwyczaj trzeba kupić trampki albo tenisówki.

Podręczniki do liceum

Dla ucznia liceum trzeba kupić podręczniki do przedmiotów:

 • język polski;
 • matematyka;
 • historia;
 • biologia;
 • chemia;
 • fizyka;
 • geografia;
 • języki obce.

Uwaga, za podręczniki do liceum płacą rodzice. Ich koszt może sięgać nawet kilkuset złotych, drogie są zwłaszcza komplety książek do nauki języków obcych.


Zobacz też:

jak wyglądają badania do szkoły średniej
Adobe Stock
Prawo i finanse
Jak wyglądają badania do szkoły średniej?
To, jak wyglądają badania do szkoły średniej, zależy od szkodliwych czynników, jakie występują podczas nauki lub stażu szkolnego w odniesieniu do ośmiogodzinnego dnia pracy albo 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy. Szkoła powinna zidentyfikować te czynniki, ocenić ich ryzyko dla zdrowia i wymienić w skierowaniu na badania.

Na badania do szkoły średniej kierowani są wyłącznie uczniowie, którzy w czasie praktycznej nauki zawodu lub podczas stażu uczniowskiego są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia. W praktyce dotyczyć to może kandydatów na uczniów niektórych techników i szkół zawodowych. To szkoła identyfikuje czynniki szkodliwe i jeśli ekspozycja na nie w czasie nauki lub stażu może być wyższa niż ekspozycja środowiskowa, kieruje kandydatów na uczniów na badania – wystawia skierowanie. Badania te są dla osób niepełnoletnich bezpłatne. Dlaczego uczniowie potrzebują badań lekarskich do szkoły średniej? Za czynniki szkodliwe uznaje się m.in.: obsługę ekranu w wymiarze większym niż 4 godziny dziennie; długą ekspozycję na mikroklimat gorący lub zimny; pracę w wymuszonej, niekorzystnej pozycji ciała; pracę związaną z dźwiganiem przekraczającym normy; narażenie na czynniki chemiczne lub biologiczne; pracę w hałasie lub związaną z drganiami mechanicznymi. Przepisy dotyczące badań lekarskich do szkół średnich (ponadpodstawowych) lub wyższych znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2014 r . Warto sprawdzić, czy skierowanie na badania do szkoły średniej jest kompletne w momencie jego odbierania. Powinno zawierać: pieczątkę placówki dydaktycznej, datę wystawienia skierowania, imię i nazwisko, datę urodzenia i numer PESEL osoby kierowanej na badania, a jeżeli nie posiada numeru PESEL – rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, informację o kierunku kształcenia oraz o czynnikach szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, występujących w miejscu odbywania praktycznej nauki zawodu, pieczątkę i podpis osoby kierującej na badanie lekarskie. Jakie badania trzeba zrobić, aby dostać się do szkoły średniej? Badania do...

jak napisać życiorys do szkoły
Adobe Stock
Prawo i finanse
Jak napisać życiorys do szkoły?
Wielu uczniów zastanawia się, jak napisać życiorys do szkoły, do której mają zamiar aplikować. Poniżej dowiesz się, co powinien zawierać życiorys dla ucznia, sprawdzisz, jak wygląda wzór takiego dokumentu oraz poznasz przykładowy życiorys do szkoły.

Życiorys do szkoły to dokument opisujący najważniejsze fakty w życiu ucznia. Nie chodzi o jego życie prywatne, ale o dotychczasową edukację, związane z nią osiągnięcia oraz plany na przyszłość. Pod pewnymi względami jest podobny do tego, jak piszą CV dorośli starając się o pracę. Co zawiera życiorys ucznia Ponieważ jest to dokument, musi być skonstruowany według konkretnych zasad. Oto co powinien zawierać życiorys ucznia: nagłówek imię i nazwisko ucznia adres pocztowy adres email i ew. telefon data treść życiorysu własnoręczny podpis na wersji papierowej klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Graficzny układ powyższych treści powinien być przejrzysty i czytelny , zwłaszcza jeśli chodzi o nagłówek, imię, nazwisko i adres. Treść życiorysu ucznia najlepiej podzielić na odrębne części: część pierwsza – powinna zawierać informacje o dacie i miejscu urodzenia, o rodzicach i rodzeństwie, jeśli uczeń je posiada. część druga – to miejsce na informacje o dotychczasowej edukacji, czyli o szkole lub szkołach, do których uczeń chodził, oraz o tej, którą kończy. część trzecia – jest to miejsce na zwięzłe przedstawienie osiągnięć szkolnych i pozaszkolnych, działalności społecznej i pozalekcyjnej ucznia oraz jego planów na przyszłość. Pod tekstem życiorysu powinien znaleźć się podpis. Do życiorysu ucznia może być dołączone jego zdjęcie (warto sprawdzić, czy szkoła tego wymaga). Powinna to być fotografia taka, jak do dowodu osobistego dla dziecka , a nie prywatne zdjęcie. Przykładowy życiorys do szkoły Tu znajdziesz wzór, jak może wyglądać życiorys ucznia. Pod nim natomiast zamieszczamy przykładową treść życiorysu ucznia oraz treść obowiązkowej klauzuli o zgodzie na wykorzystanie danych osobowych: Przykładowa treść tekstu życiorysu ucznia:...

Zeszyty do liceum: ile i jakie wybrać?
Adobe Stock
Edukacja
Zeszyty do liceum: jakie i ile kupić? Czy jeden zeszyt do szkoły średniej to dobry pomysł?
Wybór zeszytów do liceum może przysporzyć wielu kłopotów. Kompletując wyprawkę do szkoły średniej, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko wygląd okładki (chociaż dla nastolatków jest to z pewnością kluczowe kryterium), ale także format zeszytu, grubość okładki i liczbę stron. Sprawdź, jakie zeszyty do liceum sprawdzą się najlepiej, i ile zeszytów należy kupić.

Rozpoczęcie nauki w szkole średniej to nowy etap w edukacji każdej młodej osoby. Nowe środowisko, nowi nauczyciele, a co się z tym wiąże – nowe zasady. To wszystko może sprawić, że pojawiają się liczne wątpliwości związane z nową szkołą. Jednym z takich zagadnień są zeszyty do liceum: jakie wybrać i czym się kierować, kompletując wyprawkę do liceum ? Spis treści: Jakie zeszyty kupić do szkoły średniej? Jakie zeszyty są potrzebne do liceum? Ile zeszytów potrzeba do liceum? Gdzie kupić zeszyty do liceum? Jakie zeszyty kupić do szkoły średniej?  W sklepach jest dostępny szeroki wybór zeszytów do liceum czy szkoły podstawowej. Jednak wybierając odpowiednie zeszyty do szkoły średniej, nie powinno się kierować jedynie wyglądem okładki. Warto zastanowić się nie tylko nad liczbą stron, ale także nad wagą zeszytu . Zeszyty w twardej okładce wydają się kuszącą opcją: są trwalsze, estetycznie wykonane i mniej podatne na zniszczenia. Mają jednak duży minus: są ciężkie. Pamiętaj, że młody człowiek będzie przez cały dzień nosił plecak, w którym, poza kilkoma zeszytami, będą jeszcze: książki, piórnik, bidon z wodą, śniadanie i strój na WF, a to wszystko sprawia, że… przez większość dnia jego lub jej kręgosłup będzie mocno obciążony. Jeśli nastolatek lub nastolatka ma w zwyczaju nosić plecak na jednym ramieniu, to… może warto wybrać zdecydowanie lżejsze zeszyty w miękkiej okładce? Jakie zeszyty są potrzebne do liceum? Jeśli szkoła nie podaje informacji, jakie zeszyty są wymagane do liceum, to najczęściej wybór zeszytów jest po stronie ucznia lub uczennicy. Może się jednak tak zdarzyć, że nauczyciel dopiero na pierwszej lekcji poinformuje uczniów, jakie zeszyty będą wymagane na jego lub jej zajęciach – wtedy nie pozostaje nic innego, jak...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak