Dieta nastolatków ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Niestety temat ten nie cieszy się duża popularnością wśród rodziców i innych osób odpowiedzialnych za żywienie starszych dzieci. Ta grupa wiekowa jest też bardziej narażona na kontakt z niezdrową żywnością w postaci różnych modnych przekąsek i fast foodów. Tym bardziej warto poznać aktualne wytyczne dotyczące diety dla nastolatków. Wynika z nich między innymi, że młodzież powinna jadać 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu (nie rzadziej niż co 4 godziny). Bardzo ważnym posiłkiem w diecie nastoletnich dzieci jest śniadanie, które musi być pełnowartościowe i dostarczać odpowiednią ilość energii na początku dnia. Najlepszym napojem uzupełniającym płyny w organizmie młodego człowieka jest woda – i to w ilości minimum 6 szklanek dziennie. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Reklama

Spis treści:

Zdrowa dieta dla nastolatków – zasady

Jadłospis nastolatka musi zawierać wszystkie najważniejsze grupy produktów. Poniżej krótko streszczamy zalecenia IŻŻ dotyczące poszczególnych grup produktów.

Warzywa i owoce w diecie nastolatków

Stanowią podstawę diety nastolatków i są podstawą piramidy zdrowego żywienia dla nich przeznaczonej. Młodzież powinna jadać warzywa kilka razy dziennie, najlepiej przy okazji każdego z pięciu posiłków w ciągu dnia.

Bardzo ważne jest, aby nastolatki jadały warzywa i owoce w postaci surowej lub jak najmniej przetworzonej, gdyż tylko wtedy nie tracą one swoich cennych składników. Warzywa i owoce powinny stanowić aż połowę objętości posiłku nastolatka.

Zobacz także

Warzywa i owoce w diecie nastolatków dostarczają:

  • błonnik
  • naturalne antyoksydanty
  • składniki mineralne
  • witaminy: C, beta karoten, foliany.

Uwaga! Dzieci powyżej 7. roku życia nie powinny spożywać więcej niż szklankę soku owocowego dziennie.

Produkty zbożowe w diecie nastolatków

Dietetycy zalecają, aby większość posiłków w zdrowej diecie nastolatków zawierała produkty zbożowe, najlepiej z pełnego ziarna. Do takich produktów należą: razowa mąka, razowe pieczywo, makaron pełnoziarnisty, brązowy ryż, kasza gryczana, jęczmienna i jaglana. Produkty zbożowe powinny stanowić 25 procent objętości posiłku nastolatka.

Produkty zbożowe są źródłem:

  • węglowodanów
  • błonnika
  • witamin z grupy B
  • mikroelementów, np.: cynku, żelaza, magnezu

Nabiał i inne źródła białka w diecie nastolatków

Nadal w diecie nastolatków ważna rolę odgrywa mleko i produkty mleczne. Dietetycy zalecają młodzieży wypijanie 3-4 szklanek mleka, które częściowo można zastąpić kefirem luj jogurtem naturalnym albo serami. Nabiał dostarcza pełnowartościowego białka, które jest niezbędne do prawidłowego wzrostu. Zawiera też witaminy i składniki mineralne, np., wapń. Nabiał powinien stanowić 25 procent objętości posiłku nastolatka.

Jako dodatkowe źródło białka w diecie nastolatków powinny znajdować się:

  • mięso – najlepiej chude. Jest źródłem żelaza niezbędnego do syntezy składników krwi, stymulacji odporności i regeneracji tkanek.
  • ryby – 2 razy w tygodniu nastolatek powinien jadać ryby morskie, które poza białkiem zawierają minerały (jod, wapń, magnez, żelazo), ale są też źródłem kwasów omega.
  • jaja – nastolatek powinien je jadać kilka razy w tygodniu. Dostarczają białko, witaminy, lecytynę i minerały.
  • nasiona roślin strączkowych – zawierają białko, błonnik, witaminy i minerały.

Tłuszcz w diecie dla nastolatków

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, głównym źródłem tłuszczu w diecie nastolatków powinny być oleje roślinne z wyłączeniem oleju kokosowego i palmowego, gdyż podobnie jak tłuszcz zwierzęcy zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, które sprzyjają rozwojowi wielu chorób.

Oleje roślinne tłoczone na zimno należy jadać na surowo, nie należy na niż smażyć. Do smażenia można użyć oleju rafinowanego lub rafinowanej oliwy. Ale uwaga! Smażenie należy ograniczać! Preferowanym sposobem przygotowywania potraw jest gotowanie, zwłaszcza na parze, lub pieczenie.

Cukier, słodycze, fast food, sól

Te produkty w diecie nastolatka trzeba ograniczać. Słodycze i fastfood często zawierają niekorzystne tłuszcze trans, które sprzyjają rozwojowi chorób. Dlatego należy je zastępować owocami, orzechami, nasionami. Zdecydowanie warto z diety młodzieży wyeliminować słodzone napoje, które dostarczają zbędnych kalorii i sprzyjają psuciu się zębów.

Fast food i przekąski typu krakersy, słone paluszki, czipsy zawierają dużo soli. Oskarża się ją o sprzyjanie powstawaniu nadciśnienia i chorób nowotworowych. Dlatego warto zadbać o to, aby nastolatek nie jadał zbyt dużo słonych przekąsek.

Dieta wegetariańska dla nastolatków

Dietetycy nie są zbyt szczęśliwi, gdy nastolatek odmawia jedzenia mięsa, gdyż jest ono źródłem pełnowartościowego białka oraz dobrze przyswajanego żelaza i żadna roślina go nie zastąpi. Można jednak skomponować pełnowartościową i zdrową dietę dla nastolatka, która nie będzie zawierała mięsa, a zamiast niego będzie obfitować w różnorodne rośliny strączkowe i nabiał, które je zastąpią.

Jeśli nastolatek chce przejść na dietę wegetariańską, najlepiej pójść z nim do dietetyka. Nie będą to wyrzucone pieniądze! Specjalista wytłumaczy, jak układać wegetariański jadłospis dla nastolatka, aby nie doprowadzić do anemii i niedoborów witaminowych, które grożą wegetarianom.

Dieta dla nastolatków na przytycie

Zbyt szczupły nastolatek nie powinien zwiększać w diecie ilości cukru. Doprowadzi to do przytycia, ale nie będzie zbyt zdrowym sposobem nabierania większej masy ciała.

W celu przytycia nastolatek powinien jadać więcej pełnowartościowych produktów, które dostarczą węglowodany, białko i zdrowe tłuszcze. Jego jadłospis może nadal składać się z 5 posiłków, ale powinny być one nieco bardziej obfite, aby naddatek kalorii z białka i węglowodanów sprzyjał budowie mięśni, a nie tylko tkanki tłuszczowej.

Najczęstsze błędy w diecie nastolatka

Z różnych badań wynika, że większość nastolatków nie jada śniadań. Regularnie spożywanymi posiłkami są za to obiad i kolacja. Zalecane przez IŻŻ pięć posiłków dziennie jada niecałe 10 procent nastolatków. Ok. 60 procent z nich jada jedynie 4 posiłki dziennie.

Inne błędy w diecie nastolatków:

  • pojadanie między posiłkami
  • sięganie po słone i słodkie przekąski
  • picie słodkich napojów
  • picie napojów energetycznych
  • spożywanie produktów wysoko przetworzonych, w tym fastfoodów
  • zbyt mała ilośc w diecie nabiału, warzyw i owoców
  • unikanie picia wody

źródło: dietetycy.org.pl

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama