Nutricia Bebilon
materiały prasowe
Dieta

Ekodieta dla malucha – co warto o niej wiedzieć?

Wartościowe wybory żywieniowe i ich pozytywny wpływ na losy planety to coraz bardziej istotna kwestia dla współczesnych rodziców. Sięganie po produkty, których składniki pochodzą z rolnictwa ekologicznego, to ważny krok w trosce o środowisko, a co za tym idzie – w trosce o przyszłość dziecka. Dostęp do tego rodzaju żywności jest coraz szerszy, jednak czy każdy produkt z napisem „eko” lub „bio” będzie odpowiedni dla delikatnego organizmu malucha?

Wyjątkowe potrzeby malucha na pierwszym miejscu

Rozwój dziecka w pierwszych latach życia jest bardzo intensywny – kształtuje się m.in. metabolizm czy układ pokarmowy. Do zaspokojenia potrzeb żywieniowych w tym szczególnym okresie młody organizm wymaga właściwie skomponowanej diety – innej niż osoba dorosła. Właśnie dlatego wybierając żywność dla malucha, warto przede wszystkim sięgać po taką ze składnikami podlegającymi bardzo restrykcyjnym normom jakości oraz zbilansowaną pod względem wartości odżywczej. Produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci – bez względu na to, czy zawarte w nich składniki pochodzą z rolnictwa konwencjonalnego, czy ekologicznego – spełniają surowe normy jakości, określone przez prawo krajowe i Unii Europejskiej, a ich skład jest dopasowany do wymagań żywieniowych młodego organizmu. Cechą charakterystyczną takich produktów jest widoczne na opakowaniu wskazanie wieku (np. po 6. czy 8. miesiącu życia), które pomaga dokonać wyboru w oparciu o etap rozwoju niemowlęcia.

ABC rolnictwa ekologicznego
Świadomość dotycząca wpływu produkcji żywności na środowisko naturalne rośnie, a wraz z nią zainteresowanie produktami, których składniki pochodzą z rolnictwa ekologicznego. Takie rolnictwo – w odróżnieniu do konwencjonalnego (tradycyjnego) – charakteryzuje się przede wszystkim innym rodzajem stosowanych praktyk.

Uprawy ekologiczne – warzywa, owoce czy zboża pochodzą z upraw, w których stosuje się odpowiednie zabiegi rolnicze, polegające na zwiększeniu ilości materii organicznej gleby oraz zapobieganiu jej erozji. W takich uprawach nie stosuje się mineralnych nawozów azotowych – stosowane są wyłącznie nawozy i środki poprawiające właściwości gleby dopuszczone do stosowania w produkcji ekologicznej, np. preparaty na bazie roślin.
Hodowle ekologiczne – hodowle, w których zwierzęta karmione są głównie paszami ekologicznymi i utrzymywane są w odpowiednich warunkach. Zgodnie z przepisami prawa w chowie ekologicznym nie stosuje się profilaktycznie syntetycznych weterynaryjnych środków leczniczych, w tym antybiotyków ora zabronione jest stosowanie hormonów, a wzrost zwierząt nie jest sztucznie stymulowany.

Jakie oznaczenia świadczą o tym, że produkt przeznaczony dla niemowlęcia jest ekologiczny?

Żywność odpowiednia dla najmłodszych posiada na opakowaniu widoczne wskazanie wieku. Jeśli jednak rodzice chcą komponować jadłospis malucha z uwzględnieniem produktów ekologicznych, to oprócz wspomnianego oznaczenia wieku powinni zwracać również uwagę na to, czy etykieta tego typu produktu zawiera unijne logo żywności ekologicznej (tzw. Euroliść), numer jednostki certyfikującej i kraj pochodzenia surowców. Te wszystkie informacje dają rodzicom zapewnienie, że dana żywność jest dopasowana do szczególnych potrzeb najmłodszych oraz spełnia wymagania rolnictwa ekologicznego.

Wybór dobry dla dziecka i dobry dla planety

Rodzice, którym zależy na uwzględnianiu w diecie swoich dzieci żywności ekologicznej, mogą znaleźć na rynku bogatą ofertę produktów przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych – ze składnikami z ekologicznych upraw i hodowli. Przykładem jest linia BoboVita Bio, do której należą między innymi pyszne pełnowartościowe posiłki z wartościowymi warzywami pochodzącymi w 100% z certyfikowanych ekologicznych upraw, a także z mięsem w 100% z certyfikowanych ekologicznych hodowli, prowadzonych z najwyższą dbałością o środowisko i dobrostan zwierząt. Produkty te powstają z myślą o dobru planety – różnorodności biologicznej, kondycji gleby oraz źródłach wody, a ponadto są bez konserwantów*, bez barwników* oraz bez wzmacniaczy smaku*. Dzięki temu opiekunowie mogą mieć pewność, że ich maluch – już od początku rozszerzania diety – dostaje to, co dobre – w trosce o środowisko naturalne i z myślą o jego przyszłości.

* Zgodnie z przepisami prawa dla tej kategorii produktów.
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.


Artykuł powstał z udziałem marki Nutricia

Ida Nowakowska karmi piersią
Instagram
Aktualności
Ida Nowakowska zachwycona karmieniem piersią: „Czuję się potrzebna”
Ida Nowakowska chyba nie przypuszczała, jak cudowne okaże się dla niej karmienie piersią. Młoda mama przyznała, że karmiąc synka, nareszcie czuje się potrzebna.

Ida Nowakowska nie pierwszy raz pokazała w sieci, jak karmi swoje dziecko piersią. Tym razem wyznała, że to dla niej wspaniałe uczucie. Ida Nowakowska zachwala karmienie piersią: „Czuję się potrzebna” Gwiazda pochwaliła się zdjęciami, na których przystawia kilkutygodniowego synka do piersi. Młoda mama jest rozpromieniona i szczęśliwa – to najwyraźniej zasługa karmienia! Ida Nowakowska zdradziła jednocześnie, że dzięki karmieniu piersią czuje się spełniona i ważna: „Nawet nie zdawałam sobie sprawy, jak wspaniałe jest karmienie piersią. I chyba nigdy w życiu nie czułam się taka potrzebna” – napisała zachwycona. W swojej relacji na Instagramie pokazała też, jak radzi sobie z karmieniem na co dzień. Okazuje się, że tancerka korzysta z wygodnych ubrań dla kobiet w ciąży i karmiących marki Booob Yesss. Jej brzoskwiniowa sukienka jest naprawdę świetna!           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Ida Nowakowska Herndon (@idavictoria) Zobacz też: Agnieszka Kaczorowska WYKOŃCZONA karmieniem piersią. "Już czułam, że tracę moc" Karmienie piersią lepsze niż ubezpieczenie zdrowotne 5 rzeczy, których nikt ci nie powiedział o karmieniu piersią

co na rozstępy w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Co na rozstępy w ciąży: 5 domowych sposobów
Zastanawiasz się, co pomoże na rozstępy w ciąży? Zamiast z nimi walczyć, spróbuj do nich nie dopuścić. Inwestowanie w drogie kremy nie jest jedynym rozwiązaniem. Ładny wygląd skóry w ciąży może zapewnić i dieta, i odpowiednia bielizna, a nawet sposób, w jaki myjesz swoje ciało. Na rozstępy w ciąży polecamy też hit – specjalny masaż!

Wiele przyszłych mam głowi się, co zadziała na rozstępy w ciąży. A tymczasem znacznie prościej jest zapobiegać powstawaniu blizn, zanim się pojawią. Aby zadbać o zdrowy wygląd skóry, trzeba jednak zacząć działać wcześnie i robić to regularnie. Na rozstępy w ciąży szczególnie polecamy przyjemne masaże i naturalne kosmetyki. Dają rewelacyjne efekty!  Co na rozstępy w ciąży? Zamiast zamartwiać się, co pomoże na rozstępy w ciąży, skup się na profilaktyce. To szczególnie ważne, jeśli masz genetyczną skłonność do rozstępów (ślady na skórze zachowały się u mamy albo babci). Przez całą ciążę kieruj się dwoma podstawowymi zasadami: Systematycznie nawilżaj skórę. Noś dobraną, wygodną bieliznę. Aby zapobiec rozstępom w ciąży , możesz również stosować kilka prostych, domowych metod, które pozwolą zatroszczyć się o ładny wygląd ciała. 1. Efektywny masaż na rozstępy w ciąży Zaczynaj dzień od przyjemnego masażu wodnego – dzięki niemu skóra zachowa sprężystość. Na zmianę polewaj ciało ciepłą i chłodną wodą. Ciśnienie wody nie powinno jednak być zbyt silne. Masuj strumieniem piersi, brzuch i biodra. Te miejsca są przede wszystkim narażone na pojawienie się rozstępów. Piersi masuj zgodnie z ruchem wskazówek zegara, stopniowo przesuwając się do środka (staraj się przy tym omijać sutki). Potem skieruj strumień na brzuch i biodra. Następnie owiń się w miękki szlafrok frotté. Kiedy skóra wyschnie, nasmaruj ciało balsamem nawilżającym lub kremem. Jakikolwiek środek wybierzesz, będzie on skuteczny po chłodnym prysznicu. Taki prysznic (na zmianę ciepłą i letnią woda) należy zakończyć zawsze letnią wodą. Po tym zabiegu przystąp do kolejnego rodzaju masażu na rozstępy w ciąży . Masuj piersi i brzuszek okrężnymi ruchami zgodnymi z kierunkiem ruchu wskazówek zegarka. Niech twoja dłoń całkowicie...

karmienie piersią w centrum handlowym
Instagram
Aktualności
Zakazano jej karmienia piersią w centrum handlowym. Nie odpuściła!
Ta mama postanowiła walczyć o swoje prawo do publicznego karmienia piersią. Po tym, jak wyproszono ją z centrum handlowego, bo przystawiła maluszka do piersi, zebrała sporą grupę kobiet i... wspólnie nakarmiły swoje dzieci przed sklepem.

Pewnej mamie z Australii zwrócono uwagę, że nie może karmić piersią w centrum handlowym. Oburzona zaapelowała do innych kobiet: „Bądźcie tam ze mną! Zmieńmy to razem!”. Nie mogła karmić piersią w sklepie, więc... przyszła z koleżankami Shannon Laverty opisała na Instagramie, jak przysiadła na chwilę podczas zakupów, by nakarmić piersią nowo narodzonego synka. Pani z obsługi centrum handlowego najpierw poprosiła, by kobieta przeniosła się w bardziej ustronne miejsce, a potem kazała jej opuścić kompleks. Źle trafiła! Zbulwersowana całą sytuacją mama postanowiła działać: wezwała wszystkie karmiące mamy z okolicy na wspólne karmienie! „Do Pacific Fair [centrum handlowe]: widzimy się w piątek o 9 rano. Z naszymi karmionymi dziećmi, wspaniałymi piersiami i szerokimi uśmiechami. Będziemy tam razem, by normalizować nasze ciała, nasze piersi i karmienie w całej jego chwale” – napisała w swoim apelu.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez SHANNON (@shannonlavertyy) Okoliczne mamy nie pozostały bierne i odpowiedziały na wezwanie: tłumnie stawiły się na gromadne karmienie piersią wraz ze swoimi dziećmi. I choć sytuacja może wydawać się zabawna, to Shannon Laverty bardzo rzeczowo i poważnie uzasadniła swoje wzburzenie oraz całą akcję: „1 na 3 kobiety w Australii cierpi na poporodową traumę . Samobójstwo to główna przyczyna śmierci wśród młodych matek, zarówno w ciąży, jak i w czasie pierwszych 12 miesięcy po urodzeniu dziecka. To oznacza, że uwagi i komentarze jak te, które mnie spotkały, mogą zagrażać życiu!”. Dodała też, że jako mama dwójki dzieci jest już...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej – jakie i ile?
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj