Zmiany w szkołach, które będą obowiązywać od 1 września 2022 roku, dotyczą: nowych zasad zwolnień z lekcji wychowania fizycznego, zmienionej formuły matur, wprowadzenia nowych przedmiotów w szkole: Historii i Teraźniejszości oraz przysposobienia obronnego. Nowością będą też zamiany w zawodzie nauczyciela.

Reklama

Nowy przedmiot: Historia i Teraźniejszość

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego do szkół zostanie wprowadzony nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej. Historia i Teraźniejszość ma zastąpić WOS na poziomie podstawowym. Uczniowie klas o profilu humanistycznym, którzy uczą się WOS-u w zakresie rozszerzonym, nie będą mieć HIT-u, ale tak jak do tej pory – 8 godzin WOS-u.

Edukacja dla bezpieczeństwa – nowa podstawa programowa

Wprowadzone zmiany dotyczyć będą także przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa. Ma być on obowiązkowy dla uczniów ósmych klas szkoły podstawowej oraz pierwszych klas szkoły średniej. Wprowadzone mają zostać treści obejmujące tematykę związaną z zachowaniem podczas zagrożenia działaniami wojennymi, zasad udzielania pierwszej pomocy osobom zranionym przy użyciu broni konwencjonalnej, a także edukację obronną, między innymi naukę strzelania.

Dłuższe zwolnienie z wychowania fizycznego wystawi tylko specjalista

Do tej pory półroczne lub roczne zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego uczeń mógł uzyskać od lekarza rodzinnego. Od września będzie to jednak niemożliwe. Dłuższe zwolnienie będzie mógł wystawić jedynie lekarz specjalista. Ma to zachęcić uczniów do aktywnego uczestniczenia w ćwiczeniach, a także ograniczyć przypadki, w których zwolnienie z wf-u wystawiane jest dla ucznia zdrowego, tzw. „lewe zwolnienia”.

Matura 2023 w nowej formie

Zmiany wprowadzone od nowego roku szkolnego dotyczyć będą także egzaminu maturalnego z języka polskiego. Maturzyści będą mieli więcej czasu na rozwiązanie zadań, będzie także więcej pytań egzaminacyjnych. Pisemna matura z języka polskiego zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza będzie dotyczyć zagadnień:

Zobacz także
  • Język polski w użyciu.
  • Test oraz Test historycznoliteracki.

Drugą część będzie stanowić wypracowanie. Zmieni się również część ustna matury z języka polskiego: uczniowie będą losować zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch pytań.

W każdej placówce będzie pedagog specjalny

Od 1 września 2022 roku każda placówka będzie musiała zatrudnić pedagoga specjalnego, który zapewni uczniom odpowiednią opiekę i pomoc psychologiczno-pedagogiczną.

Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie musiała być absolwentem któregoś z poniższych kierunków:

  • jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika specjalna,
  • jednolitych studiów magisterskich lub studiów pierwszego bądź drugiego stopnia w zakresie pedagogiki specjalnej,
  • jednolitych studiów magisterskich albo studiów pierwszego i drugiego stopnia w zakresie pedagogiki (oraz ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej, lub w zakresie edukacji włączającej).

Jakie zmiany czekają nauczycieli od 1 września?

Od 1 września 2022 roku będą także obowiązywać nowe przepisy Karty Nauczyciela. Zmienione zostaną zasady awansu zawodowego, nauczyciele otrzymają podwyżki, a także wprowadzone zostaną tzw. „godziny dostępności”, w takcie których nauczyciel odpowiednio do potrzeb, będzie prowadził konsultacje dla uczniów lub wychowanków, lub ich rodziców.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama