GRY

Urlop macierzyński 2018 i inne przywileje dla rodziców

Macierzyński, rodzicielski, wychowawczy? Mylą ci się te nazwy, nie wiesz, ile masz wolnego, i na ile pieniędzy możesz liczyć? Porządkujemy ważne informacje.

urlop macierzyński
fot. pressmaster - Fotolia.com

Z przepisów, które obowiązują w 2018 roku, wynika, że przez 12 miesięcy możesz korzystać z płatnego urlopu, aby opiekować się dzieckiem. Na ten czas składają się urlop macierzyński i rodzicielski, które razem wynoszą aż 52 tygodnie. Co więcej – i urlop macierzyński, i rodzicielski można dzielić z ojcem dziecka. Jak to wygląda w praktyce?

Ile trwa urlop macierzyński w 2018 roku?


W związku z urodzeniem dziecka w 2018 roku przysługuje ci 20 tygodni urlopu macierzyńskiego – 6 tygodni możesz wykorzystać jeszcze przed porodem, a kolejne – po narodzinach dziecka (na taki urlop możesz liczyć przy narodzinach jednego dziecka, jeśli na świat przyjdą bliźnięta lub wieloraczki czas urlopu się wydłuża).
 


O urlopie macierzyńskim musisz też wiedzieć, że:
  • Jest to urlop płatny (otrzymujesz zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru) i obowiązkowy, więc nie możesz się go zrzec.
  • Prawo pozwala jednak mamie dziecka wrócić do pracy wcześniej – po upływie 14 tygodni, pod warunkiem, że pozostałą część urlopu, czyli 6 tygodni wykorzysta tata dziecka (powinien być zatrudniony na podstawie umowy o pracę).
  • W przypadku przekazania urlopu partnerowi oboje rodzice muszą złożyć pisemne wnioski – mama, że rezygnuje z reszty urlopu, a tata, że chce go przejąć.
Wydrukuj: wniosek o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego
Redakcja poleca: Urlop wychowawczy – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu wychowawczego.

Czy jest jeszcze dodatkowy urlop macierzyński?

W 2018 roku nie ma dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Ale jego czas, czyli 6 tygodni, nie przepadł, tylko został doliczony do urlopu rodzicielskiego. Ta zmiana obowiązywała już w 2017 roku. Obecnie wygląda to tak, że łączny urlop po urodzeniu dziecka nadal wynosi 52 tygodnie (54 w przypadku ciąży mnogiej), ale jest podzielony na dwa: macierzyński w wymiarze 20 tygodni oraz rodzicielski w wymiarze 32 tygodni (34 w przypadku ciąży mnogiej). 

Co po urlopie macierzyńskim?

Gdy wykorzystasz urlop macierzyński, masz prawo do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego (34  tyg. w przypadku ciąży mnogiej). Z tego prawa może skorzystać również ojciec dziecka. Urlop rodzicielski obowiązują też pewne reguły, np. takie, że:

Ile trwa urlop wychowawczy?

To kolejny urlop, z którego mogą skorzystać rodzice w 2018 roku. W odróżnieniu od wcześniejszych jest bezpłatny. Można go wykorzystać w dowolnym terminie, do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. 

Urlop wychowawczy trwa maksymalnie 36 miesięcy i może być podzielony na części (nie więcej niż 5). Warto wiedzieć, że z tego urlopu może np. korzystać tata dziecka, gdy mama jest na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim. Urlop wychowawczy musi być podzielony między rodziców, przynajmniej jeden miesiąc musi przypadać drugiemu rodzicowi.

Sprawdź: Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński?

Ile pieniędzy dostanę na urlopie?

Na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim  zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. pensji przez pierwsze 20 tyg., później – 60 proc. Jeśli zadeklarujesz, że zostaniesz z dzieckiem przez cały rok po porodzie, otrzymasz 80 proc. zasiłku. Jeśli należny ci zasiłek wynosi mniej niż 1000 złotych, otrzymasz wyrównanie do tej kwoty.

Sprawdź też: Kiedy złożyć wniosek o urlop?


Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Jesienne infekcje