GRY

Urlop macierzyński 2019 i inne przywileje dla rodziców

Macierzyński, rodzicielski, wychowawczy? Mylą ci się te nazwy, nie wiesz, ile masz wolnego, i na ile pieniędzy możesz liczyć? Porządkujemy ważne informacje.
Rodzaje urlopów dla rodziców
fot. AdobeStock

Z przepisów, które obecnie obowiązują, wynika, że przez 12 miesięcy możesz korzystać z płatnego urlopu, aby opiekować się dzieckiem. Na ten czas składają się urlop macierzyński i rodzicielski, które razem wynoszą aż 52 tygodnie. Co więcej – i urlop macierzyński, i rodzicielski można dzielić z ojcem dziecka. Jak to wygląda w praktyce?

Ile trwa urlop macierzyński w 2019 roku?

W związku z urodzeniem dziecka przysługuje ci 20 tygodni urlopu macierzyńskiego – 6 tygodni możesz wykorzystać jeszcze przed porodem, a kolejne – po narodzinach dziecka (na taki urlop możesz liczyć przy narodzinach jednego dziecka, jeśli na świat przyjdą bliźnięta lub wieloraczki czas urlopu się wydłuża).

To urlop płatny i obowiązkowy

Otrzymuje się za niego zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru. Nie można zrzec się urlopu macierzyńskiego, ale prawo pozwala mamie dziecka wrócić do pracy wcześniej – po upływie 14 tygodni. Musi być jednak spełniony taki warunek, że pozostałą część urlopu, czyli 6 tygodni, wykorzysta tata dziecka (powinien być zatrudniony na podstawie umowy o pracę).
Uwaga! W przypadku przekazania urlopu partnerowi oboje rodzice muszą złożyć pisemne wnioski – mama, że rezygnuje z reszty urlopu, a tata, że chce go przejąć.
Wydrukuj: Wniosek o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego
Redakcja poleca: Urlop wychowawczy – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu wychowawczego.

Czy jest jeszcze dodatkowy urlop macierzyński?

Obecnie nie ma dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Ale jego czas, czyli 6 tygodni, nie przepadł, tylko został doliczony do urlopu rodzicielskiego. Ta zmiana obowiązuje od 2017 roku. Teraz wygląda to tak, że łączny urlop po urodzeniu dziecka nadal wynosi 52 tygodnie (54 w przypadku ciąży mnogiej), ale jest podzielony na dwa: macierzyński w wymiarze 20 tygodni oraz rodzicielski w wymiarze 32 tygodni (34 w przypadku ciąży mnogiej). 

Co po urlopie macierzyńskim?

Gdy wykorzystasz urlop macierzyński, masz prawo do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego (34  tyg. w przypadku ciąży mnogiej). Z tego prawa może skorzystać również ojciec dziecka. Urlop rodzicielski obowiązują też pewne reguły:

Przysługuje obojgu rodzicom

Mama może wrócić wcześniej do pracy, jeśli podzieli się urlopem rodzicielskim z ojcem dziecka, np. po połowie. Oboje rodzice mogą również być na urlopie rodzicielskim jednocześnie (wtedy jego czas skraca się do 16 tygodni).

Można podzielić go na części

Jeśli nie uda ci się wykorzystać całości od razu po urlopie macierzyńskim, 16 tygodni możesz przesunąć na termin późniejszy i wykorzystać je aż do momentu ukończenia przez dziecko 6 lat (dokładnie do końca roku kalendarzowego, w którym przypadają 6. urodziny twojej pociechy).

Ile trwa urlop wychowawczy?

To kolejny urlop, z którego mogą skorzystać rodzice w 2019 roku. W odróżnieniu od wcześniejszych jest bezpłatny. Można go wykorzystać w dowolnym terminie, do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. 

Urlop wychowawczy trwa maksymalnie 36 miesięcy i może być podzielony na części (nie więcej niż 5). Warto wiedzieć, że z tego urlopu może np. korzystać tata dziecka, gdy mama jest na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim. Urlop wychowawczy musi być podzielony między rodziców, przynajmniej jeden miesiąc musi przypadać drugiemu rodzicowi.

Ile pieniędzy dostanę na urlopie?

Na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. pensji przez pierwsze 20 tyg., później – 60 proc. Jeśli zadeklarujesz, że zostaniesz z dzieckiem przez cały rok po porodzie, otrzymasz 80 proc. zasiłku. Jeśli należny ci zasiłek wynosi mniej niż 1000 złotych, otrzymasz wyrównanie do tej kwoty.
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wygląd i samopoczucie

Przygotowania do porodu