Każdy trymestr ciąży, ba, każdy tydzień, przynosi nowe objawy, doznania, zmiany. Zebraliśmy dla ciebie najważniejsze informacje o tym, co się dzieje w ciągu 9 miesięcy ciąży w 4-minutowym filmie. Wyrusz z nami w podróż – sprawdź, co cię spotka podczas ciąży, od wzrostu poziomu hormonu HCG, przez zachcianki, mdłości i senność, po poród.

Reklama

Pierwszy trymestr ciąży – czas dolegliwości i niespodzianek

Czas między pierwszym a dwunastym tygodniem ciąży, czyli pierwszy trymestr, to pierwsze objawy wczesnej ciąży takie jak:

Niech cię nie zmyli fakt, że nie widać brzucha ciążowego. Jest to okres, w którym rozwijające się dziecko jest najbardziej wrażliwe na wszelkie czynniki, mogące potencjalnie zaburzyć jego rozwój. Dlatego tak ważne jest, by w pierwszym trymestrze przyszła mama nie piła alkoholu ani nie paliła papierosów. Już niewielkie dawki używek przechodzą do płodu i mogą go trwale uszkodzić.

Drugi trymestr ciąży – piękny wygląd i ochota na seks

Czwarty piąty i szósty miesiąc ciąży to drugi, ulubiony trymestr przyszłych mam. To wtedy hormony nieco się uspokajają, dolegliwości ciążowe ustępują, a kobieta może wreszcie zacząć cieszyć się swoim odmiennym stanem. To czas, kiedy warto wyjechać na ciążowe wakacje (brzuch nie jest jeszcze bardzo duży, zmęczenie nie daje się we znaki tak tak w III trymestrze).
Wiele przyszłych mam zauważa teraz, że poprawił się wygląd włosów, skóry i paznokci. Pielęgnacja brzuszka i twarzy przy tak promiennym wyglądzie to prawdziwa przyjemność!
Zobacz też: Pielęgnacja twarzy w ciąży [WIDEO]
II trymestr ciąży to także okres, kiedy wzrasta (lub pojawia się) ochota na seks. Wykorzystaj lepsze ukrwienie okolic intymnych oraz korzystny układ ilości hormonów i ciesz się bliskością z partnerem. W ostatnich miesiącach ciąży czy po porodzie to nie będzie takie proste!

Trzeci trymestr – przygotowania do porodu

Ostatnie miesiące ciąży niosą ze sobą zwykle nieco uciążliwości. Obrzęki nóg, bóle kręgosłupa czy problemy ze snem to codzienność przyszłej mamy zbliżającej się do finiszu. Dbaj zatem o to, by się nie przemęczać (choć nie rezygnuj z aktywności fizycznej, to superważne w ciąży!), kompletuj wyprawkę noworodka i pozytywnie nastaw się do porodu.
Zobacz też: Straszenie porodem powinno być karalne – mówi Jeannette Kalyta [WIDEO]

Zobacz także
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama