Reklama

Ginekolog-położnik dr n. med. Beata Makowska radzi, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy i dlaczego nie wcześniej. Warto zastosować się do tych rad, gdyż wcześniejsze zrobienie testu może dać wynik fałszywie negatywny lub dać złudne nadzieje na ciążę, do której faktycznie nie dojdzie.

Reklama

Po jakim czasie można zrobić test ciążowy?

Nie warto wykonywać testu ciążowego zaraz po współżyciu. W kolejnych dniach też uzbrój się w cierpliwość. Nawet gdy doszło do zapłodnienia, test pokaże wynik negatywny. Z wykonywaniem testu nie ma sensu się spieszyć. Na wynik testu największy wpływ ma poziom hormonu beta hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, która pojawia się w organizmie około 7 dni po zapłodnieniu. Jeśli będzie go w moczu zbyt mało, test może nie wykazać, że doszło do zapłodnienia, choć faktycznie kobieta będzie na najlepszej drodze do ciąży.

Zatem kiedy zrobić test ciążowy? Test ciążowy można zrobić najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Jednak jak przeczytasz poniżej, z jego wykonaniem lepiej jest wstrzymać się jeszcze kilka dni.

Po ilu dniach test ciążowy jest wiarygodny?

Test ciążowy najlepiej wykonać kilka dni po tym, gdy nie wystąpi menstruacja, albo pojawi się skąpe krwawienie, tzw. krwawienie implantacyjne. Odczekanie tych kilku dni ma znaczenie, gdyż beta hCG wydzielany jest przez zarodek, czyli zapłodnioną komórkę jajową, jeszcze zanim dojdzie do implantacji zarodka. Test wskaże wtedy ciążę, ale zarodek może finalnie nie zagnieździć się w macicy – mówi się wtedy o ciąży biochemicznej. Wbrew pozorom ciąża biochemiczna zdarza się dość często i ma miejsce, gdy komórka jajowa jest uszkodzona albo zarodek nie ma warunków do zagnieżdżenia się. Wtedy test wykryje beta hCG wydzielany przez taki zarodek, ale ciąża nie będzie miała ciągu dalszego – zarodek zostanie wydalony.

Odczekanie tych kilku dni po dacie spodziewanej miesiączki może oszczędzić rozczarowania kobietom, które z utęsknieniem oczekują zajścia w ciążę. Pozytywny test ciążowy wykonany nie w dniu miesiączki, a kilka dni później, daje bowiem dużo wyższą wiarygodność, że kobieta naprawdę jest w ciąży, a zarodek szczęśliwie zagnieździł się już w macicy.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama