Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ciąża biochemiczna
Fotolia
Przebieg ciąży

Ciąża biochemiczna – przyczyny, objawy, czas trwania

Ciąża biochemiczna często mija niezauważona. Dochodzi do niej, gdy komórka jajowa zostanie zapłodniona, ale nie zagnieździ się w macicy. Czasem też zdarza się, że martwy zarodek jest szybko wydalany. Zwykle przebycie ciąży biochemicznej nie wymaga ingerencji lekarza, a płodność błyskawicznie wraca. Wyjaśniamy, jakie są objawy ciąży biochemicznej.

Ciąże biochemiczne zdarzają się często – to nawet 50-60 proc. wszystkich ciąż. Większość kobiet nawet nie wie, że doszło do zapłodnienia i że były na najlepszej drodze do macierzyństwa. Pojawia się u nich spóźniona miesiączka oraz nieco większe niż zwykle bóle w podbrzuszu – to często jedyne objawy ciąży biochemicznej.

Ciąża biochemiczna zwykle nie jest rozpoznawana również przez lekarza. Nawet jeśli domowy test ciążowy wykazał ciążę, podczas USG lekarz jej nie potwierdza. Dzieje się tak, bo zarodek nie jest widoczny. We krwi obecny jest jednak hormon betaHCG, który jest dowodem na to, że doszło do zapłodnienia. Hormon ten jest wytwarzany tylko w ciąży.

Spis treści:

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? – film

Co to jest ciąża biochemiczna?

Ciąża biochemiczna to taka ciąża, która kończy się, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy lub krótko po tym momencie. Ciążę biochemiczną można też wyjaśnić jako obumieranie jaja płodowego i wydalanie go. To bardzo wczesne, samoistne poronienie, do którego dochodzi często bez wiedzy kobiety. Ciąża biochemiczna kończy się, kiedy od zapłodnienia nie minęło więcej niż 6 tygodni. Czasem może trwać zaledwie kilka dni. Często trudno jest nawet określić przyczyny ciąży biochemicznej. 

Ciąża biochemiczna – przyczyny

Badania pokazują, że ciąże biochemiczne stanowią około 50 proc. wszystkich ciąż. Jedna trzecia przypadków ciąż biochemicznych dotyczy błędów w procesie zagnieżdżania się zarodka. Lekarze wskazują, że źródłem takich nieprawidłowości mogą być:

  • ciężkie wady zarodka, które powodują jego obumarcie,
  • infekcje i choroby przebyte tuż po zapłodnieniu, np. grypa, świnka, różyczka, toksoplazmoza,
  • blizny po przebytych zabiegach chirurgicznych,
  • zbyt niski poziom progesteronu,
  • niedobory witamin i minerałów,
  • silny stres,
  • ostre zapalenie pęcherza moczowego,
  • infekcje narządów płciowych,
  • nieprawidłowa budowa narządów rodnych kobiety,
  • niski poziom żelaza we krwi,
  • niehigieniczny styl życia (alkohol, palenie papierosów, narkotyki),
  • intensywny wysiłek fizyczny.
Natura tak zaprojektowała organizm kobiety, by uszkodzone zarodki były samoczynnie usuwane – zwykle nie dopuszcza do rozwoju uszkodzonej ciąży. Dotyczy to np. zagnieżdżenia się pustego pęcherzyka płodowego, ciąży pozamacicznej lub właśnie ciąży biochemicznej. Podobnie jest w przypadku niektórych wad genetycznych lub ciężkich defektów rozwojowych. Nawet 15–20 proc. rozpoznanych już przez lekarza ciąż ulega samoistnemu poronieniu właśnie ze względu na ciężkie wady zarodka.

Ciąża biochemiczna – objawy

Zakończenie ciąży biochemicznej daje zwykle niejednoznaczne objawy – to kilkudniowe krwawienie lub plamienie, które można pomylić z miesiączką, a także nasilone bóle podbrzusza. Wiele kobiet, nie mając nawet świadomości, że są w ciąży, uznaje takie krwawienie za spóźniony okres, a do lekarza zgłaszają się już po poronieniu ze względu na ból brzucha.

Jeżeli przed wystąpieniem krwawienia test ciążowy nie został wykonany, prawdopodobnie ciąża nie zostanie już wykryta. Zwykle w przypadku takich samoistnych poronień organizm oczyszcza się sam, więc nie jest nawet wymagany zabieg abrazji czy pobyt w szpitalu – zawsze jednak warto, by ginekolog zbadał kobietę i sprawdził, czy wszystko jest w porządku.

Objawy ciąży biochemicznej:

  • spóźniający się okres,
  • obfite krwawienie miesiączkowe,
  • silne bóle brzucha podczas okresu,
  • pozytywny wynik testu ciążowego wykonanego przed krwawieniem.

Ciąża biochemiczna po in vitro

Nieprawdą jest, że po zabiegu in vitro częściej dochodzi do ciąży biochemicznej niż po zapłodnieniu naturalnym – odsetek biochemicznych poronień jest w obu przypadkach podobny. Jednak kobieta poddająca się procedurze sztucznego zapłodnienia jest pod szczególną opieką lekarską, dlatego w jej przypadku udaje się zaobserwować, że nie doszło do zagnieżdżenia zarodka. Objawy ciąży biochemicznej łatwiej wtedy zauważyć. Przy naturalnym zapłodnieniu brak takiego monitorowania sprawia, że większości ciąż biochemicznych się nie odnotowuje.

Ciąża biochemiczna – co dalej?

Jeśli ciąża biochemiczna zakończyła się krwawieniem miesiączkowym w krótkim czasie po uzyskaniu pozytywnego testu ciążowego, organizm prawdopodobnie oczyścił się sam i nie ma konieczności odbycia wizyty u ginekologa. Ale jeżeli do krwawienia doszło np. po kilku tygodniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu ciążowego, ginekolog musi sprawdzić, czy konieczne jest łyżeczkowanie macicy, które oczyści ją z pozostałych tam tkanek.

Jeśli ciąża biochemiczna zdarzyła się raz czy dwa razy, nie jest konieczne wykonywanie specjalistycznych badań. Warto się jednak zastanowić nad ustaleniem przyczyn, jeśli kilka razy zaszłaś w ciążę, której nie możesz utrzymać. W poszukiwaniu przyczyn poronienia, nie tylko związanego z ciążą biochemiczną, może pomóc lekarz genetyk. Jego pomoc jest niezbędna, jeśli udało się wykluczyć przyczyny ciąż biochemicznych inne niż genetyczne wady zarodka. Wskaże on nie tylko badania, które w takim przypadku trzeba wykonać, ale przede wszystkim doradzi w kwestii kolejnych ciąż po poronieniach.

Ciąża biochemiczna a kolejna ciąża

Po poronieniu ciąży biochemicznej można starać się o dziecko już w kolejnym cyklu. Wcześniej jednak warto sprawdzić poziom hormonów i zrobić morfologię krwi lub wyleczyć toczące się infekcje. Jeśli przyjmujesz antykoncepcję, nie przerywaj jej stosowania, gdyż do zapłodnienia może dojść już w kolejnym cyklu.

Zobacz też:

Ból brzucha w ciąży
fotolia
Zdrowie w ciąży
Ból brzucha w ciąży – powód do niepokoju? film
Ból brzucha w ciąży najczęściej nie jest niebezpieczny. Są jednak sytuacje, w których wymaga on konsultacji lekarskiej. Sprawdź, kiedy ból brzucha w ciąży powinien być powodem do niepokoju.

Bóle brzucha w I trymestrze ciąży W I trymestrze ciąży za bóle podbrzusza odpowiedzialne jest rozciąganie więzadeł, powiększanie macicy, czyli zmiany związane z pojawieniem się w ciąży, które w ten sposób komunikuje nam organizm. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli bólowi brzucha zaczyna towarzyszyć: plamienie /krwawienie, wymioty, biegunka, złe samopoczucie. Bóle brzucha w II trymestrze ciąży Bóle brzucha mogą być spowodowane ruchami płodu. Takie bóle nie są niebezpieczne. Bóle brzucha w III trymestrze ciąży Bóle brzucha w III trymestrze mogą być związane z pojawiającymi się skurczami przepowiadającymi. Jeśli nie towarzyszy im krwawienie, a ból przechodzi po odpoczynku, nie powinien on być powodem do niepokoju.  Jeżeli ból brzuch w ciąży budzi u ciebie niepokój i masz wątpliwości co do jego przyczyny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zobacz też: Naturalna cesarka - czy to możliwe? Zobaczcie same!  

Plamienie zamiast okresu
AdobeStock
Mama
Plamienie zamiast okresu: przyczyny, co oznacza, czy jest groźne?
Plamienie zamiast okresu często jest pierwszym objawem ciąży, ale może być też sygnałem problemów hormonalnych oraz innych dolegliwości. Wyjaśniamy przyczyny plamienia pojawiającego się zamiast miesiączki, sprawdzamy, kiedy może być objawem ciąży, a kiedy problemów ze zdrowiem.

Plamieniem nazywamy śluz zabarwiony krwią, który może pojawić się w różnych momentach cyklu miesiączkowego. Plamienie pojawiające się zamiast okresu może mieć różne przyczyny i zwykle budzi niepokój jako coś odbiegającego od normy. Obecność śladów krwi na bieliźnie nie zawsze musi oznaczać coś groźnego. Zdarza się, że plamienie towarzyszy rozpoczętej antykoncepcji hormonalnej lub implantacji zarodka, do której dochodzi na początku ciąży, ale może też sygnalizować problemy hormonalne lub rozwijające się stany chorobowe. Jak rozpoznać, co oznacza plamienie w ciąży? O czym świadczy kolor krwi i konsystencja wydzieliny z pochwy? Spis treści: Plamienie zamiast okresu - jak wygląda? Plamienie zamiast okresu - co oznacza? Plamienie zamiast okresu a ciąża​ Plamienie zamiast okresu a tabletki antykoncepcyjne​ Brązowe plamienie przed lub po okresie - zaburzenia hormonalne​ Plamienie zamiast miesiączki - leczenie Plamienie zwiastujące poronienie Plamienie w środku cyklu​ Plamienie spowodowane chorobami układu rozrodczego Plamienie po seksie​ Krwawienie po ciąży i porodzie​ Brązowe plamienie na skutek menopauzy Plamienie z powodu niedożywienia​ Plamienie zamiast okresu - jak wygląda? Jak odróżnić plamienie od okresu? O plamieniu mówimy wtedy, gdy  wydzielina z pochwy jest lekko zabarwiona krwią lub plamkami krwi. Najczęściej ma kolor  jasnoróżowy bądź brązowy (w zależności od przyczyny). Co jeszcze cechuje plamienie: może pojawiać się regularnie lub dowolnym momencie; trwa do kilku dni, a w przypadku ciąży nawet do 3 miesięcy (od momentu implantacji zarodka); może być lekkie lub obfite; mogą towarzyszyć mu bóle podbrzusza, zawroty głowy, mdłości i wymioty, a także...

ciąża urojona
Fotolia
Mama
Ciąża urojona: przyczyny, objawy, leczenie
Ciąża urojona daje objawy podobne do tych, które towarzyszą kobiecie na początku prawdziwej ciąży, czyli m.in. brak okresu, powiększający się brzuch, mdłości. Jest to jednak groźne zaburzenie na tle psychicznym, które trzeba leczyć na kilku płaszczyznach jednocześnie. Sprawdź, jak rozpoznać ciążę urojoną.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #232323; min-height: 17.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #232323} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; min-height: 14.0px} span.s1 {font: 14.0px Helvetica; color: #232323} Ciąża urojona, zwana też rzekomą lub histeryczną , jest zaburzeniem na tle psychicznym. Kobieta niebędąca w ciąży uważa, że w niej jest. Choć nie doszło do zapłodnienia jajeczka i zagnieżdżenia zarodka, występują u niej niektóre objawy ciąży. Utrzymują się one nawet po wykluczeniu ciąży za pomocą badania USG. Zaburzenie to wymaga odpowiedniego leczenia pod kontrolą ginekologa i psychologa. Ciąża urojona może także wystąpić u mężczyzn – nazywa się ją „syndromem kuwady”.  Co to jest ciąża urojona i jakie są jej przyczyny?  Ciąża urojona jest efektem błędnie działającej psychiki – najczęściej wynikiem silnej potrzeby zajścia w ciążę lub – całkiem odwrotnie – strachu przed nią. Ciąża urojona czasem może pojawić się u kobiet, które borykają się z nieuleczalną bezpłodnością, u których nie ma żadnych szans na poczęcie dziecka. Przyczyna ma podłoże związane z histerycznym wręcz skupianiem myśli na ciąży (konkretniej: chęci zajścia w nią, ale także jej uniknięcia). To pokazuje, jak bardzo stan fizyczny organizmu zależny jest od stanu psychiki – szczególnie w kwestii starań o dziecko i problemów z płodnością. Ciąża urojona: objawy Jak rozpoznać ciążę urojoną? Oto jej najbardziej charakterystyczne objawy: brak okresu,  powiększanie się piersi, powiększanie się brzucha, ból piersi, ciążowe zachcianki,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz