GRY
 
 

Wniosek o urlop macierzyński - wzór do druku

Niedługo urodzisz dziecko i zyskasz prawo do urlopów dla rodziców. Pierwszy z nich to urlop macierzyński. Sprawdź, ile trwa i kiedy musisz złożyć u pracodawcy wniosek o jego udzielenie.

mama, noworodek, nosić
Urlop macierzyński trwa 20 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej. W ciąży bliźniaczej urlop macierzyński trwa 31 tygodni, kobiecie, która urodzi trojaczki przysługuje prawo do 33 tygodni urlopu macierzyńskiego. W przypadku czworaczków podstawowy urlop macierzyński wynosi 35 tygodni, a pięcioraczków – 37. Część urlopu macierzyńskiego możesz wykorzystać jeszcze w ciąży (na 6 tygodni po porodzie). Co powinnaś wiedzieć o urlopie macierzyńskim?

Urlop macierzyński - najważniejsze informacje

Oto, co powinnaś wiedzieć o urlopie macierzyńskim i wniosku o przydzielenie tego urlopu:
  • Wniosek o urlop macierzyński jest konieczny tylko wtedy, gdy część urlopu chcesz wykorzystać przed narodzinami dziecka. Prawo pozwala skorzystać maksymalnie z 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed datą porodu. Jeśli zaczynasz urlop później, wystarczy, że po urodzeniu dziecka przedstawisz pracodawcy zaświadczenie o porodzie ze szpitala oraz akt urodzenia dziecka
  • Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego możesz wykorzystać urlop rodzicielski, który maksymalnie trwa 32 tygodnie przy jednym dziecku i 34 tygodnie w ciąży mnogiej. Urlop rodzicielski przysługuje obu rodzicom, którzy mogą przebywać na nim jednocześnie (wtedy skraca się do 16 tygodni) lub oddzielnie. Urlop rodzicielski jest płatny.
 Wydrukuj wniosek o urlop rodzicielski.
Redakcja poleca: Urlop rodzicielski - ile trwa i komu przysługuje? [WIDEO]
Czy wiedziałaś, że urlop rodzicielski możesz podzielić na części i skorzystać z niego - zarówno ty, jak i ojciec dziecka - aż do ukończenia przez dziecko 6. roku życia?

Wniosek o urlop macierzyński do druku


Kliknij we wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego, aby go wydrukować:


 
wniosek o urlop macierzyński, urlop macierzyński 2013, wniosek o urlop macierzyński wzór

Zobacz także: Pobierz wniosek o przedłużenie urlopu macierzyńskiego!

Polecamy film o prawnych aspektach dotyczących pracy kobiety w ciąży:

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj