Wniosek o urlop macierzyński

Wniosek o urlop macierzyński 2021 [wzór pdf do druku]

Niedługo urodzisz dziecko i zyskasz prawo do urlopów dla rodziców. Pierwszy, wykorzystywany od razu po narodzinach dziecka (lub czasem także przed) to urlop macierzyński. Sprawdź, ile trwa i kiedy musisz złożyć u pracodawcy wniosek o jego udzielenie.
Małgorzata Wódz
Wniosek o urlop macierzyński
Aby ubiegać się o urlop macierzyński, w niektórych sytuacjach należy złożyć wniosek. Zasady przyznawania urlopu są takie same jak w poprzednich latach. Nie zmienił się również czas jego trwania, który zależy od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Urlop zwykle rozpoczyna się po narodzinach dziecka, ale można również wnioskować o niego wcześniej. Wyjaśniamy, kiedy i w jakiej formie należy składać wniosek. Dołączamy również pliki z wnioskiem o urlop macierzyński do wydruku w różnych wersjach:
 

Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Wniosek o urlop macierzyński jest potrzebny przy ustalaniu wymiaru podstawowego urlopu. Jeśli urodzisz jedno dziecko – masz prawo do 20 tygodni urlopu, przy ciąży bliźniaczej – 31 tygodni, przy trojaczkach 33 tygodnie, czworaczkach – 35 tygodni, pięcioraczkach – 37.

Złożenie wniosku jest konieczne, gdy część urlopu macierzyńskiego chcesz wykorzystać jeszcze przed narodzinami dziecka. Zgodnie z prawem, przed datą porodu możesz skorzystać maksymalnie z 6 tygodni, a z reszty przysługujących ci wolnych dni – po narodzinach dziecka.


Wniosek o udzielenie części urlopu przed planowaną datą porodu powinien zawierać:

  • twoje imię i nazwisko
  • datę, od której urlop miałby się zacząć.
Do wniosku musisz również dołączyć zaświadczenie (kopię) od lekarza o planowanej dacie porodu.

Jeśli urlop macierzyński chcesz rozpocząć po urodzeniu dziecka, wystarczy, że przedstawisz pracodawcy: 
  • zaświadczenie ze szpitala o porodzie,
  • akt urodzenia dziecka.
W wielu przypadkach jednak świeżo upieczone mamy dostarczają swojemu pracodawcy wniosek o urlop, choć przepisy tego od nich nie wymagają.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Co po macierzyńskim?

Urlopy dla rodziców, z którym możesz korzystać w 2021 roku, dają ci szansę na opiekowanie się dzieckiem przez 52 tygodnie od chwili jego przyjścia na świat. Pamiętaj, że po zakończeniu urlopu macierzyńskiego możesz wykorzystać urlop rodzicielski, który maksymalnie trwa 32 tygodnie – jeśli urodziłaś jedno dziecko i 34 tygodnie – przy ciąży mnogiej. Urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom, którzy mogą przebywać na nim jednocześnie (wtedy ulega skróceniu do 16 tygodni) lub oddzielnie. Urlop rodzicielski jest płatny.
Jeśli zaraz po urlopie macierzyńskim chcesz pójść na urlop rodzicielski, wniosek o udzielenie urlopu powinnaś złożyć nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie – przestrzeganie tej daty ma wpływ na to, w jakiej wysokości będziesz otrzymywać zasiłek macierzyński (wydrukuj wniosek o urlop rodzicielski).

Wniosek o urlop macierzyński 2021 – wzór do druku

Poniżej podajemy wzory wniosków o urlop macierzyński w formacie pdf. Inny, jeśli część urlopu zamierzasz wykorzystać przed porodem, inny – jeśli wnioskujesz o urlop po urodzeniu dziecka. Mamy też wnioski o urlop macierzyński i rodzicielski. Kliknij we wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego, aby go wydrukować.

Wniosek o urlop macierzyński (składany przed porodem) – kliknij wzór i wydrukuj
 
Wniosek o urlop macierzyński

Wniosek o urlop macierzyński (składany po porodzie) – kliknij i wydrukuj
Wniosek o urlop macierzyński po porodzie

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski (składany przed porodem) – kliknij i wydrukuj
Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski (składany po porodzie) – kliknij i wydrukuj
Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 37 głosy

Zobacz także

Popularne tematy