wyprawka szkolna lista do druku
fot. Adobe Stock

Kompletujemy wyprawkę szkolną - lista do druku

Sprawdź, co będzie potrzebne debiutującemu uczniowi w nadchodzącym roku szkolnym. Skorzystaj z naszej podpowiedzi - wydrukuj listę rzeczy do skompletowania.
Marta Kabulska
wyprawka szkolna lista do druku
fot. Adobe Stock
Początek roku szkolnego wiąże się z wieloma wydatkami. Kwota związana z zakupem podręczników często stanowi jedynie niewielki procent sumy, jaką musimy wydać na wyprawkę szkolną. Wybierając się na szkolne zakupy, warto zaopatrzyć się w listę przedmiotów, które przydadzą się twojemu dziecku w nadchodzącym roku szkolnym.

Jakie przedmioty powinny znaleźć się w wyprawce szkolnej?

Artykułów szkolnych, które będzie potrzebowało twoje dziecko jest sporo i ciężko pamiętać o wszystkich. Dlatego chcąc ułatwić życie rodzicom przyszłych pierwszoklasistów stworzyliśmy gotową do druku listę z wyprawką szkolną. Znajdziecie tu spis wszystkich akcesoriów przydatnych pierwszoklasiście.

Pamiętajmy jednak, że nie istnieje jedna lista artykułów wyprawki pierwszoklasisty obowiązująca we wszystkich szkołach podstawowych. Nasz spis składa się z artykułów, które najczęściej są wymagane. Są to:
  • Zeszyty w trzy linie – warto zwrócić uwagę, czy linie są właściwie wydrukowane. W zeszytach pierwszoklasisty linie powinny występować co 5 mm i najlepiej, gdy nie są identyczne: na przemian jest jedna cienka linia (najczęściej błękitne) i dwie grubsze (przeważnie czerwone). Taki układ linii ma na celu ułatwić dziecku staranne i estetyczne pisanie oraz pomóc mu w lepszym rozplanowaniu przestrzennym różnego rodzaju liter (koszt: od ok. 1 zł za sztukę).
  • Strój na WF – to najczęściej biała koszulka i granatowe spodenki (dodatkowe obuwie przeważnie nie jest wymagane; ceny strojów sportowych zaczynają się już od kilkunastu złotych za komplet).
  • Kapcie szkolne i buty na WF – w wielu szkołach istnieje wymóg, aby miały białe podeszwy (koszt: minimum 30 zł).
  • Okładki – nie kupuj standardowych okładek na zeszyty (są one za duże, powodują wybrzuszenia, które utrudniają dziecku pisanie), wybierz te specjalnie przeznaczone na zeszyty 16-sto kartkowe (koszt: od ok. 1 zł za sztukę).
  • Farby i pędzelki – kupując je, warto też zwrócić uwagę na specjalne pojemniczki na wodę, które chronią przed nieumyślnym wylaniem jej przez dziecko. W niektórych szkołach wymagane są również podkładki na biurko (koszt farb to minimum 7 zł za zestaw).
  • Gumka do ścierania – warto, aby była dobrej jakości. Niestety dostępne w marketach kolorowe gumki często rozmazują ołówek, zamiast go ścierać (koszt: od ok. 2 zł).
  • Przybory do pisania – pierwszych klasach dzieci najczęściej używają do nauki pisania ołówka (dopiero później korzystają z piór lub długopisów). Możesz wybrać standardowe ołówki lub specjalne przeznaczone do nauki pisania, które są grubsze trójkątne lub posiadające specjalne z nakładkami (koszt: od ok. 5 zł za sztukę). 
 
 
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
Jak wspierać rozwój mowy dziecka, które idzie do szkoły? Jakie kompetencje językowe powinien posiadać uczeń pierwszej klasy?

Skąd wiedzieć, jak skompletować wyprawkę do danej szkoły?

Przed zakupem wyprawki najlepiej wybrać się do placówki bądź sprawdzić na stronie internetowej szkoły (jeśli taką posiada), co dokładnie powinno wchodzić w skład wyprawki pierwszoklasisty. Jeśli szkoła wcześniej nie udostępniła takich informacji z częścią zakupów warto zaczekać do rozpoczęcia roku szkolnego (lub pierwszego zebrania), kiedy to wychowawca dziecka doprecyzuje wymagania.

Szkolne rzeczy dziecka powinny być podpisane

Pamiętaj, by podpisać zakupione przybory szkolne (nożyczki i pędzle również). Dzięki temu twoje dziecko uniknie niepotrzebnych nieporozumień i kłótni z powodu zamiany danego przedmiotu. Nie będziesz też musiała co chwila kupować nowych przyborów z powodu zgubienia poprzednich. 

Postaw na jakość produktów z wyprawki szkolnej

Nie oszczędzaj na plecaku szkolnym czy kapciach dla dziecka, gdyż są to przedmioty, które mają wpływ na jego zdrowie. Pamiętaj, że:
  • Nieodpowiednio dobrany plecak może przyczynić się do problemów z kręgosłupem.
  • W kapciach dziecko spędza wiele godzin, więc warto, żeby były nie tylko ładne, ale przede wszystkim wygodne, w których małe stópki nie będą się pocić.
  • Kupując worek, powinno się zwrócić uwagę nie tylko na jego wielkość, lecz także rodzaj materiału (najlepiej, by był nieprzemakalny i szybko schnący).

Zobacz też: Tornister czy plecak - czym się kierować w wyborze torby dla ucznia?
Uwaga! Jeśli twoje dziecko jest leworęczne, szukaj produktów, które są skierowane specjalnie dla leworęcznych maluchów. Znajdziesz wśród nich nożyczki, długopisy, zeszyty czy temperówki.

Kliknij w obrazek, by wydrukować listę.
 

Ocena (5 ocen)

4.8

Zobacz także

Popularne tematy