wyprawka szkolna lista do druku
fot. Adobe Stock

Wyprawka dla pierwszoklasisty: co trzeba kupić i ile to kosztuje [LISTA do druku]

Wyprawka do pierwszej klasy to już całkiem inne przybory niż te, które kupowałaś dla przedszkolaka. Dla pierwszoklasisty trzeba kupić zeszyty, podręczniki i piórnik z pełnym wyposażeniem. Co jeszcze przyda się uczniowi w pierwszej klasie? Oto kompletna lista.
Marta Kabulska
wyprawka szkolna lista do druku
fot. Adobe Stock
Wyprawka dla pierwszoklasisty to spore wydatki. Kwota związana z zakupem części podręczników to często jedynie niewielki procent sumy, jaką trzeba wydać na wyprawkę szkolną. Całkiem sporo kosztują też zeszyty i wszystkie pozostałe przybory szkolne. Czy da się zaoszczędzić? Tak, ale zanim zaczniesz kompletować wyprawkę do pierwszej klasy, przygotuj listę niezbędnych przedmiotów: o niczym nie zapomnisz i unikniesz nieprzemyślanych zakupów.

Spis treści:

Wyprawka dla pierwszoklasisty: co kupić?

W wyprawce do pierwszej klasy powinno znaleźć się naprawdę sporo artykułów – i wszystkie będą bardzo potrzebne dziecku! Dlatego chcąc ułatwić życie rodzicom przyszłych pierwszoklasistów, stworzyliśmy gotową do druku listę z wyprawką szkolną. To praktyczny spis wszystkich akcesoriów niezbędnych w pierwszej klasie i takich, które przydają się zawsze, niezależnie od tego, do jakiej placówki będzie uczęszczać dziecko.

Wyprawka do pierwszej klasy: podstawowa lista

 • zeszyty w trzy linie
 • okładki na zeszyty
 • przybory do pisania i malowania
 • klej i nożyczki
 • bloki rysunkowe
 • śniadaniówka
 
 • plecak
 • strój na WF – to najczęściej biała koszulka i granatowe spodenki (dodatkowe obuwie przeważnie nie jest wymagane; ceny strojów sportowych zaczynają się już od kilkunastu złotych za komplet).
 • kapcie szkolne i buty na WF – w wielu szkołach istnieje wymóg, aby miały białe podeszwy (koszt: minimum 30 zł).
 
Redakcja poleca: Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów co myślą o 300 zł na wyprawkę szkolną. Właśnie dzisiaj 1 czerwca, w Dniu Dziecka, premier Mateusz Morawiecki podpisał w tej sprawie rozporządzenie. Jesteście ciekawe co o takiej pomocy dla dzieci sądzą Polacy? Zobaczcie sondę!

Jakie zeszyty do pierwszej klasy?

Zeszyty dla ucznia pierwszej klasy powinny mieć 3 linie. Warto zwrócić uwagę, czy linie są właściwie wydrukowane. Dobrze, jeśli w zeszytach pierwszoklasisty linie występują co 5 mm i najlepiej, gdy nie są identyczne (jest na przemian jedna cienka linia, najczęściej błękitna, i dwie grubsze, przeważnie czerwone). Taki układ linii w zeszycie dla pierwszoklasisty ma ułatwić dziecku staranne i estetyczne pisanie oraz pomóc w lepszym rozplanowaniu przestrzennym różnego rodzaju liter (koszt: od ok. 1 zł za sztukę).

Przybory szkolne dla pierwszoklasisty

 • Okładki – dla ucznia pierwszej klasy nie kupuj standardowych okładek na zeszyty (są one za duże, powodują wybrzuszenia, które utrudniają dziecku pisanie), wybierz te specjalnie przeznaczone na zeszyty 16 kartkowe (koszt: od ok. 1 zł za sztukę).
 
 • Farby i pędzelki – kupując je dla pierwszoklasisty, warto zwrócić uwagę na specjalne pojemniczki na wodę, które chronią przed nieumyślnym wylaniem farby przez dziecko. W niektórych szkołach wymagane są również podkładki na biurko (koszt farb to minimum 7 zł za zestaw).
 
 • Gumka do ścierania – warto kupić gumkę dobrej jakości. Niestety dostępne w marketach kolorowe gumki często rozmazują ołówek, zamiast go ścierać (koszt: od ok. 2 zł).
 • Przybory do pisania – w pierwszej klasie dzieci najczęściej używają do nauki pisania ołówka (dopiero później korzystają z piór lub długopisów). Możesz wybrać standardowe ołówki lub specjalne, przeznaczone do nauki pisania, które są grubsze, trójkątne lub posiadają specjalne nakładki (koszt: od ok. 5 zł za sztukę).

Ile kosztuje wyprawka szkolna?
Pełne przygotowanie dziecka do szkoły to niemałe koszty. Same przybory szkolne (zeszyty, bloki, akcesoria do pisania itp.) kosztują ok. 100-200 zł. Mniej więcej tyle samo zapłacisz za gotowy zestaw wszystkich przyborów szkolnych. Do tego trzeba doliczyć plecak (od 100 do nawet kilkuset zł), podręczniki (nawet 500 zł), strój sportowy z butami (200-300 zł) i kapcie (100-200 zł). Razem to ok. 1000 zł. Jak widać, 300 zł na wyprawkę szkolną to tylko kropla w morzu potrzeb.
 
Uwaga, uczniowie szkół podstawowych otrzymują za darmo podręczniki do przedmiotów obowiązkowych z zakresu kształcenia ogólnego. Za pozostałe materiały edukacyjne (np. podręczniki do etyki, religii, drugiego języka obcego) rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni.

Wyprawka szkolna dziecka powinna być podpisana

Pamiętaj, by podpisać zakupione przybory szkolne (nożyczki i pędzle również). Dzięki temu twoje dziecko uniknie niepotrzebnych nieporozumień i kłótni z powodu zamiany danego przedmiotu. Nie będziesz też musiała co chwila kupować nowych przyborów z powodu zgubienia poprzednich. Użyj pisaków do ubrań lub markera.

Wyprawka szkolna: postaw na jakość produktów

Kupując wyprawkę pierwszoklasisty, nie oszczędzaj na plecaku szkolnym czy kapciach dla dziecka, gdyż są to przedmioty, które mają wpływ na jego zdrowie. Pamiętaj, że:
 • W kapciach dziecko spędza wiele godzin, więc warto, żeby były nie tylko ładne, ale przede wszystkim wygodne i wykonane z materiałów, w których małe stópki nie będą się pocić.
 • Kupując worek, powinno się zwrócić uwagę nie tylko na jego wielkość, lecz także rodzaj materiału (najlepiej, by był nieprzemakalny i szybko schnący).
 • Nieodpowiednio dobrany plecak może przyczynić się do problemów z kręgosłupem.
 
Uwaga! Jeśli twoje dziecko jest leworęczne, szukaj produktów, które są skierowane specjalnie dla leworęcznych maluchów. Znajdziesz wśród nich nożyczki, długopisy, zeszyty czy temperówki.

Wyprawka szkolna: skąd wiedzieć, że masz już wszystko?

Przed zakupem wyprawki dla pierwszoklasisty najlepiej wybrać się do placówki bądź sprawdzić na stronie internetowej szkoły, co dokładnie powinno wchodzić w skład wyprawki do pierwszej klasy. Jeśli szkoła wcześniej nie udostępniła takich informacji, z częścią zakupów warto zaczekać do rozpoczęcia roku szkolnego (lub pierwszego zebrania), kiedy wychowawca dziecka doprecyzuje wymagania.

Wyprawka szkolna: lista do druku (kliknij w obrazek)

 
wyprawka pierwszoklasisty lista
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy