wyprawka dla pierwszoklasisty
fot. Adobe Stock

Wyprawka dla pierwszoklasisty: co trzeba kupić i ile to kosztuje? Oto LISTA do druku

Wyprawka dla pierwszoklasisty to już całkiem inne przybory niż te, które kupowałaś dla przedszkolaka. Do pierwszej klasy trzeba kupić zeszyty, podręczniki i piórnik z pełnym wyposażeniem. Co jeszcze przyda się pierwszoklasiście? Oto kompletna lista rzeczy + ceny.
Marta Kabulska
wyprawka dla pierwszoklasisty
fot. Adobe Stock
Wyprawka dla pierwszoklasisty to spore wydatki. Kwota związana z zakupem podręczników to często jedynie niewielki procent sumy, jaką trzeba wydać na wyprawkę szkolną. Dużo kosztują też zeszyty i wszystkie pozostałe przybory pierwszoklasisty. Czy da się zaoszczędzić? Tak, ale zanim zaczniesz kompletować wyprawkę do pierwszej klasy, przygotuj listę niezbędnych przedmiotów: o niczym nie zapomnisz i unikniesz nieprzemyślanych zakupów.

Spis treści:

Wyprawka dla pierwszoklasisty: co kupić?

W wyprawce do pierwszej klasy powinno znaleźć się naprawdę sporo artykułów – i wszystkie będą bardzo potrzebne dziecku! Dlatego chcąc ułatwić życie rodzicom przyszłych pierwszoklasistów, stworzyliśmy gotową do druku listę z wyprawką szkolną. To praktyczny spis wszystkich akcesoriów niezbędnych w pierwszej klasie i takich, które przydają się zawsze, niezależnie od tego, do jakiej placówki będzie uczęszczać dziecko.

Wyprawka pierwszoklasisty: podstawowa lista

 • zeszyty w trzy linie;
 • okładki na zeszyty;
 • przybory do pisania i malowania;
 • klej i nożyczki;
 • bloki rysunkowe;
 • śniadaniówka.
 
Wyprawka do pierwszej klasy to także obowiązkowo:
 • Plecak lub tornister – nie kupuj w ciemno i nie oszczędzaj, plecak szkolny nie może szkodzić postawie dziecka.
 • Strój na WF – to najczęściej biała koszulka i granatowe spodenki (dodatkowe obuwie przeważnie nie jest wymagane; ceny strojów sportowych zaczynają się już od kilkunastu złotych za komplet).
 • Kapcie szkolne i buty na WF – w wielu szkołach istnieje wymóg, aby miały białe podeszwy (koszt: minimum 30 zł).

Jakie zeszyty kupić dla pierwszoklasisty?

Zeszyty dla ucznia pierwszej klasy powinny mieć 3 linie. Warto zwrócić uwagę, czy linie są właściwie wydrukowane. Dobrze, jeśli w zeszytach pierwszoklasisty linie występują co 5 mm i najlepiej, gdy nie są identyczne (jest na przemian jedna cienka linia, najczęściej błękitna, i dwie grubsze, przeważnie czerwone). Taki układ linii w zeszycie dla pierwszoklasisty ma ułatwić dziecku staranne i estetyczne pisanie oraz pomóc w lepszym rozplanowaniu przestrzennym różnego rodzaju liter (koszt: od ok. 1 zł za sztukę).

Przybory szkolne dla pierwszoklasisty

 • Okładki – dla ucznia pierwszej klasy nie kupuj standardowych okładek na zeszyty (są one za duże, powodują wybrzuszenia, które utrudniają dziecku pisanie), wybierz te specjalnie przeznaczone na zeszyty 16 kartkowe (koszt: od ok. 1 zł za sztukę).
 
 • Farby i pędzelki – kupując je dla pierwszoklasisty, warto zwrócić uwagę na specjalne pojemniczki na wodę, które chronią przed nieumyślnym wylaniem farby przez dziecko. W niektórych szkołach wymagane są również podkładki na biurko (koszt farb to minimum 7 zł za zestaw).
 
 • Gumka do ścierania – warto kupić gumkę dobrej jakości. Niestety dostępne w marketach kolorowe gumki często rozmazują ołówek, zamiast go ścierać (koszt: od ok. 2 zł).
 • Przybory do pisania – w pierwszej klasie dzieci najczęściej używają do nauki pisania ołówka (dopiero później korzystają z piór lub długopisów). Możesz wybrać standardowe ołówki lub specjalne, przeznaczone do nauki pisania, które są grubsze, trójkątne lub posiadają specjalne nakładki (koszt: od ok. 5 zł za sztukę).

Ile kosztuje wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty?

Pełne przygotowanie dziecka do szkoły to niemałe koszty. Same przybory szkolne (zeszyty, bloki, akcesoria do pisania itp.) kosztują ok. 100-200 zł. Mniej więcej tyle samo zapłacisz za gotowy zestaw wszystkich przyborów szkolnych. Do tego trzeba doliczyć plecak (od 100 do nawet kilkuset zł), podręczniki (nawet 500 zł), strój sportowy z butami (200-300 zł) i kapcie (100-200 zł). Razem to ok. 1000 zł. Jak widać, 300 zł na wyprawkę szkolną to tylko kropla w morzu potrzeb.
Uwaga, uczniowie szkół podstawowych otrzymują za darmo podręczniki do przedmiotów obowiązkowych z zakresu kształcenia ogólnego. Za pozostałe materiały edukacyjne (np. podręczniki do etyki, religii, drugiego języka obcego) rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni.

Wyprawka dla pierwszoklasisty powinna być podpisana

Pamiętaj, by podpisać zakupione przybory szkolne (nożyczki i pędzle również). Dzięki temu twoje dziecko uniknie niepotrzebnych nieporozumień i kłótni z powodu zamiany danego przedmiotu. Nie będziesz też musiała co chwila kupować nowych przyborów z powodu zgubienia poprzednich. Użyj pisaków do ubrań lub markera.

Wyprawka szkolna: postaw na jakość produktów

Kupując wyprawkę pierwszoklasisty, nie oszczędzaj na plecaku szkolnym czy kapciach dla dziecka, gdyż są to przedmioty, które mają wpływ na jego zdrowie. Pamiętaj, że:
 • W kapciach dziecko spędza wiele godzin, więc warto, żeby były nie tylko ładne, ale przede wszystkim wygodne i wykonane z materiałów, w których małe stópki nie będą się pocić.
 • Kupując worek, powinno się zwrócić uwagę nie tylko na jego wielkość, lecz także rodzaj materiału (najlepiej, by był nieprzemakalny i szybko schnący).
 • Nieodpowiednio dobrany plecak może przyczynić się do problemów z kręgosłupem.
Uwaga! Jeśli twoje dziecko jest leworęczne, szukaj produktów, które są skierowane specjalnie dla leworęcznych maluchów. Znajdziesz wśród nich nożyczki, długopisy, zeszyty czy temperówki.

Wyprawka dla pierwszoklasisty: skąd wiedzieć, że masz już wszystko?

Przed zakupem wyprawki dla pierwszoklasisty najlepiej wybrać się do placówki bądź sprawdzić na stronie internetowej szkoły, co dokładnie będzie potrzebne. Jeśli szkoła wcześniej nie udostępniła takich informacji, z częścią zakupów warto zaczekać do rozpoczęcia roku szkolnego (lub pierwszego zebrania), kiedy wychowawca dziecka doprecyzuje wymagania.

Wyprawka szkolna: lista do druku

Kliknij w obrazek i wydrukuj listę z wyprawką dla pierwszoklasisty. O niczym nie zapomnisz!
 
wyprawka pierwszoklasisty lista

Zobacz też:
Redakcja poleca: Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów co myślą o 300 zł na wyprawkę szkolną. Właśnie dzisiaj 1 czerwca, w Dniu Dziecka, premier Mateusz Morawiecki podpisał w tej sprawie rozporządzenie. Jesteście ciekawe co o takiej pomocy dla dzieci sądzą Polacy? Zobaczcie sondę!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy