zabawy integracyjne dla dzieci
fot. Adobe Stock

Zabawy integracyjne dla dzieci: z chustą, do przedszkola, szkoły, na kolonie

Grupowe zabawy integracyjne dla dzieci są bardzo ważne, ponieważ uczą zdrowej rywalizacji, komunikacji, współpracy. Zabawy dzieci w grupie sprzyjają także budowaniu relacji między rówieśnikami. Te pomysły na zabawy w grupie możecie wykorzystać już dla 3-latków, niektóre będą zaś odpowiednie do szkoły lub na kolonie.
zabawy integracyjne dla dzieci
fot. Adobe Stock
Zabawy integracyjne dla dzieci są idealnym sposobem na to, żeby maluchy poznały się wzajemnie i oswoiły z otoczeniem. Najczęściej mają one charakter ruchowy: bieganie i skakanie są przy okazji świetną metodą na rozruszanie dzieciaków. Rolą zabaw integracyjnych jest przede wszystkim nawiązanie więzi między dziećmi, stworzenie atmosfery zaufania w grupie, a także wytworzenie u maluchów poczucia przynależności do niej. Zabawy dla dzieci w grupie można stosować w przedszkolu, szkole, a także na koloniach i obozach.

Spis treści:
 1. zabawy dla dzieci w grupie: dlaczego są ważne
 2. zabawy z chustą animacyjną
 3. zabawy integracyjne w przedszkolu
 4. zabawy integracyjne dla dzieci w wieku szkolnym
 5. zabawy dla dzieci na powietrzu
 6. zabawy integracyjne dla dzieci na koloniach

Zabawy dla dzieci w grupie: dlaczego są ważne

Zabawy integracyjne mają dawać dzieciom radość, ale ich główną funkcją jest integracja maluchów w grupie. Jakie są pozostałe cele takich zabaw? To przede wszystkim:
 • kontakt między dziećmi, a także pokonanie trudności w jego nawiązywaniu
 • nauka współpracy
 • nauka zdrowej rywalizacji
 • doskonalenie umiejętności komunikacyjnych
 • kształtowanie umiejętności wyrażania swoich myśli i uczuć
 • tworzenie więzi w grupie
 • nauka szacunku i tolerancji
 • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zachowanie swoje i grupy
 • kształtowanie poczucia przynależności do grupy.
Redakcja poleca: Superniania: Zabawa ma pobudzać kreatywność dziecka – obejrzyj film
Moja ulubiona zabawa z dzieciństwa? Bezkonkurencyjnie: zabawa w dom i w szkolę. Moje lalki dostawały bardzo dużo dwój, bo nic się nie uczyły! – opowiada Dorota Zawadzka.

Zabawy z chustą animacyjną

Zabawy z chustą animacyjną są szczególnie atrakcyjne dla dzieci, ponieważ chusta sama w sobie przyciąga wzrok maluchów poprzez swój wygląd. Chusta animacyjna Klanza to wielobarwny materiał składający się z trójkątnych kawałków z otworem w środku. Dzieci mogą wchodzić pod nią, machać nią. Kombinacji jest wiele – umożliwiają one zapoznanie się z chustą przed rozpoczęciem zabawy. Dzieci mają dużo frajdy, ponieważ z tej rozrywki mogą korzystać zarówno w pomieszczeniu, jak i w plenerze, co zazwyczaj dla maluchów jest atrakcyjniejsze.

Przykładem integracyjnej zabawy z chustą animacyjną jest „przebieganie pod chustą" - uczestnicy trzymają chustę za uchwyty, podnoszą ją lub opuszczają. Prowadzący wskazuje, kto ma zmienić miejsce, np. dzieci z zielonymi oczami. W momencie, kiedy chusta jest wysoko podniesiona – dzieci przebiegają pod nią i zamieniają się miejscami.

Kolejnym pomysłem na zabawę z chustą jest owocowa gra, gdzie uczestnicy podzieleni są na 4-5 rodzajów owoców, np. gruszki, brzoskwinie, wiśnie, pomarańcze. Prowadzący stoi obok, a grupa wachluje chustą. Gdy jest wysoko, prowadzący wymienia nazwy dwóch owoców – te osoby przebiegają pod chustą. Gdy padnie hasło „OWOCE", wszyscy zmieniają miejsce.

Zabawy integracyjne w przedszkolu

Jedną z zabaw integracyjnych dla dzieci w przedszkolu jest gra „szukające zwierzątka", która wymaga współpracy między dziećmi, dzięki czemu mają one okazję, by się jej uczyć. Do gry potrzebne są karteczki, na których przedstawione są zwierzaki. Dzieci losują kartę, zachowując w tajemnicy przed innymi to, jakie zwierzątko im się trafiło. Następnie nauczyciel daje sygnał i wszyscy wtedy udają wylosowane przez nich zwierzę. Dzieci muszą zebrać się w odpowiednie grupy, np. zwierzęta leśne, domowe. Wygrywa zespół, któremu jako pierwszemu się to uda.

Kolejną propozycją zabawy dla 3-latków i starszych przedszkolaków jest „piłeczka". Pomaga zapamiętać dzieciom imiona członków grupy. Dziecko, które otrzymuje piłkę, mówi swoje imię i podaje ją dalej. Następna osoba powtarza imię poprzednika, mówi swoje i podaje dalej piłkę. Czynność jest powtarzana kilka razy, a już po paru minutach wszyscy w grupie znają swoje imiona.

Zabawy integracyjne dla dzieci w wieku szkolnym

Przykładem ciekawej zabawy integracyjnej dla dzieci w wieku szkolnym są „kalambury z bajkami". Umówmy się, które dziecko nie uwielbia kalamburów? Uruchamiają wyobraźnie, sprzyjają też zdrowej rywalizacji. Zabawa polega na tym, że jeden uczestnik pokazuje przeciwnej drużynie tytuł jakiejś bajki lub postać z niej, przy czym może komunikować się jedynie za pomocą gestów, bez używania słów.

Tutaj świetną propozycją jest również zabawa integracyjna, która pozwoli zapamiętać dzieciom imiona innych uczestników grupy. Dzieci swobodnie się poruszają, do momentu, kiedy nauczyciel wyznaczy sposób powitania, np. wszyscy mówią „Cześć, jestem..." albo „Hej, nazywam się...". Najważniejsze jest, żeby przywitać się w dany sposób z jak największą liczbą dzieci. Później uczniowie mogą pochwalić się, jak dużo imion udało im się zapamiętać.

Zabawy dla dzieci na powietrzu

Zabawy na świeżym powietrzu są czymś, co uwielbiają wszystkie dzieci. Dają możliwość swobodnego biegania, cieszenia się słońcem w lecie, w zimie gwarantują radość ze śniegu, a w deszczową pogodę pozwalają pluskać się w kałużach. Ta forma spędzania czasu jest atrakcyjna, ale przede wszystkim bardzo potrzebna. Dzisiejszy świat jest zdominowany przez tablety, laptopy, telefony komórkowe, a nasze dzieci spędzają za mało czasu na dworze.

Każdą z zaproponowanych tu zabaw integracyjnych można przenieść na dwór. Inne przykłady zabaw dla dzieci w grupie, które mogą odbywać się na powietrzu to:
 • berek w szarfach (dwie osoby mają ten sam kolor szarfy i wspólnie gonią pozostałych uczestników)
 • wyścigi w workach
 • ciuciubabka
 • przeciąganie liny.

Zabawy integracyjne dla dzieci na koloniach

W przypadku zabaw integracyjnych dla dzieci na koloniach możemy wykorzystać zabawy szkolne, ale też wiele zabaw na powietrzu. Doskonałym pomysłem są np. podchody. Gra polega na tym, że jedna grupa ucieka i zostawia po sobie ślady, zadania do rozwiązania, natomiast druga grupa przy pomocy wskazówek musi odnaleźć uczestników tej pierwszej. Zasady gry w podchody są proste, dużo zależy od pomysłowości uczestników. Ogromnym plusem jest fakt, że do jej zorganizowania nie potrzebujemy specjalnego sprzętu, a zabawa uczy współpracy i zdrowej rywalizacji.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy