zabawy integracyjne dla dzieci
fot. Adobe Stock

Zabawy integracyjne dla dzieci - 7 propozycji zabaw w grupie dla dzieci w różnym wieku

Grupowe zabawy integracyjne dla dzieci są bardzo ważne, ponieważ uczą zdrowej rywalizacji, komunikacji, współpracy. Zabawy dzieci w grupie sprzyjają także budowaniu relacji między rówieśnikami. Te pomysły na zabawy integracyjne możecie wykorzystać już dla 3-latków, w przedszkolu, szkole lub na koloniach.
Joanna Biegaj
zabawy integracyjne dla dzieci
fot. Adobe Stock
Zabawy integracyjne są idealnym sposobem na to, żeby dzieci poznały się wzajemnie i oswoiły z otoczeniem. Często mają charakter ruchowy. Rolą zabaw integracyjnych jest przede wszystkim nawiązanie więzi między dziećmi, stworzenie atmosfery zaufania, a także wytworzenie u dzieci poczucia przynależności do grupy. Zabawy dla dzieci w grupie można stosować w przedszkolu, szkole, na koloniach i obozach.

Zabawy integracyjne na początek roku lub kolonie

Zabawy w grupie, te integracyjne, są dobrym sposobem na adaptację przedszkolną, ale też na ułatwienie dzieciom nawiązania kontaktu z rówieśnikami w szkole lub podczas wyjazdów wakacyjnych. Główną funkcją zabaw integracyjnych jest: 
 • nawiązanie kontaktu między dziećmi,
 • nauka współpracy,
 • nauka zdrowej rywalizacji,
 • doskonalenie umiejętności komunikacyjnych,
 • kształtowanie umiejętności wyrażania swoich myśli i uczuć,
 • tworzenie więzi w grupie,
 • nauka szacunku i tolerancji,
 • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za zachowanie swoje i grupy,
 • kształtowanie poczucia przynależności do grupy.

Propozycje zabaw integracyjnych:
 1. Przebieganie pod chustą
 2. Owocowa gra
 3. Szukające zwierzątka
 4. Piłeczka
 5. Kalambury z bajkami
 6. Zapamiętaj moje imię
 7. Podchody
Redakcja poleca: Superniania: Zabawa ma pobudzać kreatywność dziecka – obejrzyj film
Moja ulubiona zabawa z dzieciństwa? Bezkonkurencyjnie: zabawa w dom i w szkolę. Moje lalki dostawały bardzo dużo dwój, bo nic się nie uczyły! – opowiada Dorota Zawadzka.

Zabawa integracyjna: przebieganie pod chustą

Zabawy z chustą animacyjną są szczególnie atrakcyjne dla dzieci. Chusta animacyjna Klanza to wielobarwny materiał składający się z trójkątnych kawałków z otworem w środku. Przykładem integracyjnej zabawy z chustą animacyjną jest „przebieganie pod chustą” - uczestnicy trzymają chustę za uchwyty, podnoszą ją lub opuszczają. Prowadzący wskazuje, kto ma zmienić miejsce, np. dzieci z zielonymi oczami. W momencie, kiedy chusta jest wysoko podniesiona – dzieci przebiegają pod nią i zamieniają się miejscami. Ta zabawa sprawdzi się dla dzieci starszych, np. pięciolatków i sześciolatków. 

Owocowa gra integracyjna (z chustą Klanza)

Kolejnym pomysłem na integracyjną zabawę z chustą animacyjną jest „owocowa gra”, gdzie uczestnicy podzieleni są na kilka rodzajów owoców, np. gruszki, brzoskwinie, wiśnie, pomarańcze. Prowadzący stoi obok, a grupa wachluje chustą. Gdy jest wysoko, prowadzący wymienia nazwy dwóch owoców – te osoby przebiegają pod chustą. Gdy padnie hasło „OWOCE", wszyscy zmieniają miejsce. Ta gra sprawdzi się już u trzylatków.

Szukające zwierzątka: zabawa integracyjna do przedszkola

Jedną z zabaw integracyjnych dla dzieci w przedszkolu jest gra „szukające zwierzątka", która wymaga współpracy między dziećmi. Do gry potrzebne są karteczki z obrazkami zwierząt. Dzieci losują kartę, zachowując w tajemnicy przed innymi to, jakie zwierzątko im się trafiło. Nauczyciel daje sygnał i wszyscy wtedy udają wylosowane przez nich zwierzę. Dzieci muszą zebrać się w odpowiednie grupy, np. zwierzęta leśne, domowe. Wygrywa zespół, któremu jako pierwszemu się to uda.

Piłeczka: zabawa w grupie na poznanie imion dzieci

Kolejną propozycją zabawy dla 3-latków i starszych przedszkolaków jest „piłeczka". Pomaga zapamiętać dzieciom imiona rówieśników. Dziecko, które otrzymuje piłkę, mówi swoje imię i podaje ją dalej. Następna osoba powtarza imię poprzednika, mówi swoje i podaje dalej piłkę. Czynność jest powtarzana kilka razy, a już po paru minutach wszyscy w grupie znają swoje imiona. „Piłeczka” doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych dzieci. 

Zabawa integracyjna do szkoły: kalambury z bajkami

Przykładem ciekawej zabawy integracyjnej dla dzieci w wieku szkolnym są „kalambury z bajkami". Umówmy się, które dziecko nie uwielbia kalamburów? Uruchamiają wyobraźnie, sprzyjają też zdrowej rywalizacji. Zabawa polega na tym, że jeden uczestnik pokazuje przeciwnej drużynie tytuł jakiejś bajki lub postać z niej, przy czym może komunikować się jedynie za pomocą gestów, bez używania słów.

Zapamiętaj moje imię: zabawa integracyjna na początek przedszkola/szkoły

Ta zabawa integracyjna pomoże dzieciom zapamiętać imiona innych uczestników grupy. Dzieci swobodnie się poruszają, do momentu, kiedy nauczyciel wyznaczy sposób powitania, np. wszyscy mówią „Cześć, jestem..." albo „Hej, nazywam się...". Najważniejsze jest, żeby przywitać się w dany sposób z jak największą liczbą dzieci. Później uczniowie mogą pochwalić się, jak dużo imion udało im się zapamiętać. W tę zabawę śmiało mogą bawić się młodsze dzieci, nawet 3-latki! Mogą też dodawać informację o tym, co lubią, np. „Cześć, jestem Ola i lubię pizzę" - w ten sposób łatwiej jest zapamiętać imię dziecka, a przy okazji lepiej go poznać. 

Podchody integracyjne

Zabawy na świeżym powietrzu są dobrym pomysłem na integracyjną zabawę w grupie. Dobrze sprawdzają się podchody. Gra polega na tym, że jedna grupa ucieka i zostawia po sobie ślady, zadania do rozwiązania, a druga grupa przy pomocy wskazówek musi odnaleźć uczestników pierwszej drużyny. Zasady gry w podchody są proste, dużo zależy od pomysłowości uczestników. Do zorganizowania podchodów nie potrzebujemy specjalnego sprzętu, a zabawa uczy współpracy i zdrowej rywalizacji. Ta gra terenowa przeznaczona jest dla dzieci w każdym wieku, jednak najmłodsze powinny być pod opieką dorosłego.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy