Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Agnieszka

Agnieszka to jedno z bardziej popularnych imion w Polsce. Nic dziwnego - dziewczynki o tym imieniu cechuje ogromna pewność siebie, choć często może być to tylko złudzenie. Zawsze są zaangażowane w sprawy, których się podjęły. Niezwykle ruchliwe i towarzyskie, cenią sobie obecność najbliższej rodziny i znajomych. Wszelkie niepowodzenia biorą sobie mocno do serca - często długo je przeżywają. Niestety, Agnieszki nie zawsze kontrolują swój gniew. Pomimo dużego grona znajomych zawarcie bliższej znajomości z kobietą o tym imieniu nie jest proste. Jeśli jednak uda się zaprzyjaźnić z Agnieszką, ta odwdzięcza się ogromną wyrozumiałością, lojalnością i wsparciem.

Agnieszka - pochodzenie

Imię Agnieszka pochodzi z języka greckiego - później zaczęło funkcjonować także w łacinie. Wyrazy hagne, hagneia oznaczają kobietę czystą, świętą, bez żadnej skazy.

Zdrobnienia imienia Agnieszka

Najpopularniejszym zdrobnieniem imienia Agnieszka jest Aga. Popularne są też: Agnes, Agunia, Agniesia, Aguś czy Aguśka. Wiele osób zwraca się do kobiet o tym imieniu per Aguńcia, Agusiaczek, Agusia czy Agna. Lubiane i popularne są także zdrobnienia: Agulanka, Agol, Agnieszek, Agniesik, Agucha czy Ago.

Imieniny Agnieszki

Agnieszka świętuje imieniny 21 stycznia. Ma to związek z dniem wspomnienia męczennicy chrześcijańskiej, św. Agnieszki Rzymianki. Pozostałe dni wskazywane jako imieniny Agnieszki to:

Zobacz także
 • 2 marca;
 • 20 kwietnia;
 • 13 maja;
 • 20 września;
 • 16 listopada;
 • 24 listopada.

Imię Agnieszka dla dziecka

Agnieszka to imię, które cieszy się dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Noszące je pociechy są niezwykle energiczne. Często Agnieszki nie są posłuszne rodzicom. Już od najmłodszych lat snują plany na temat przyszłości oraz tego, kim zostaną. Bardzo lubią kontakt z innymi dziećmi, jednak czasem potrafią być dominujące. Nie pozwalają, aby ktoś inny narzucał im swoje zdanie. Agnieszki są bardzo komunikatywne, znajdą wspólny język niemal z każdym. Są też nad wyraz wrażliwe - chętnie pomogą koleżance czy potrzebującym.

Agnieszka - edukacja

Agnieszka to osoba uparta. Dąży do zrealizowania wyznaczonych celów. To osoba, która świetnie sprawdzi się w roli lidera. Nie pozwoli, aby ktoś inny narzucił jej swoje zdanie. Uwielbia prace zespołowe - to wiąże się z jej naturalną otwartością i łatwością nawiązywania kontaktów. Niestety, wszelkie niepowodzenia dość głęboko i długo przeżywa. Potrafi jednak uczyć się na błędach i wyciągać trafne wnioski. Pomimo przeciwności jest niezwykle odpowiedzialna, a także samodzielna.

Agnieszka - rodzina i miłość

Agnieszki w relacjach rodzinnych są bardzo powściągliwe. Co ciekawe, wiele z nich nie wychodzi za mąż. Posiadaczki tego imienia mają niezwykły urok osobisty, dlatego przyciągają wielu mężczyzn. Agnieszka będzie poszukiwała wybranka aktywnego, który obróci jej życie do góry nogami. W związku jest lojalna i ciepła. Agnieszki często zostają świetnymi gospodyniami domowymi, jednak starają się zaznaczyć swoją niezależność.

Agnieszka - predyspozycje zawodowe

Agnieszka to osoba uparta, dążąca do postawionych sobie celów. Potrafi pokonywać napotkane przeszkody i przeciwności losu, jednak dość głęboko przeżywa niepowodzenia. Uwielbia zdobywać nową wiedzę, ma niezwykle chłonny umysł. Bardzo ceni sobie odpowiedzialność i skrupulatne podejście do tematu. Pomimo to boi się nagłych zmian i ryzyka. Agnieszka świetnie zna swoje umiejętności i możliwości, dlatego bardzo rzadko podejmuje się zadań niemożliwych do zrealizowania. Świetnie sprawdzi się w roli handlowca, marketingowca czy dziennikarki.

Znane Agnieszki

Agnieszka to bardzo popularne imię. Jest chętnie wybierane w Polsce i za granicą. Nic dziwnego, że wśród noszących je osób znajdziemy wiele celebrytek. Przykładem są słynne aktorki: Agnieszka Kotlarska, Agnieszka Dygant czy Agnieszka Fitkau. Warto zwrócić uwagę także na popularne piosenkarki - Agnieszkę Chylińską czy Agnethę Fältskog. Inne osoby o tym imieniu to: Agnieszka Osiecka, poetka i autorka tekstów, reżyserka Agnieszka Holland czy tenisistka Agnieszka Radwańska.

Agnieszka w innych językach

Imię Agnieszka jest popularne nie tylko w Polsce. Jego odpowiedniki są najbardziej znane w języku angielskim - Agnes, Inez czy Nessy. Forma francuska to Agnès. Bardzo podobnie imię brzmi w języku węgierskim (Ágnes) oraz w bułgarskim (Agnesa). Agnieszka funkcjonuje także w innych językach:

 • Agnes - j. duński;
 • Anežka - j. czeski;
 • Agnes - j. niemiecki;
 • Ines - j. hiszpański;
 • Agni - j. rumuński;
 • Agnese - j. włoski;
 • Agnesa - j. słowacki;
 • Aguniesika - j. japoński;
 • Agenieshika 阿格聂什卡 - j. chiński;
 • Ignez - j. portugalski;
 • Agneta - j. szwedzki.

Agnieszka - patroni

To imię nosiła święta Agnieszka Rzymska, męczennica, która została spalona na stosie 21 stycznia 304 roku w wieku 12 lat. To patronka dzieci. Symbolizuje także niewinność. Warto wspomnieć o św. Agnieszce z Pragi, która jest założycielką klasztoru klarysek, działającego na terenie całej Europy. Omawiane imię ma także patronkę w postaci św. Agnieszki z Asyżu, która razem z siostrą, św. Klarą, założyła zakon Ubogie Panie, który później przemianował się na klasztor klarysek.

Przysłowia i cytaty z imieniem Agnieszka

Najpopularniejszym przysłowiem związanym z imieniem Agnieszka jest: „Dobra Agnieszka, kto z nią nie mieszka”.

W kulturze można znaleźć bardzo dużo ciekawych powiedzeń związanych z tym imieniem. Świetnym przykładem jest przysłowie nawiązujące do chrześcijaństwa „Na świętą Agnieszkę wychodzi woda na ścieżkę”. Warto wspomnieć także o powiedzeniach: „Agnieszka, kiedy nie zła, głupia”, „Agnieszka li łaskawa, wkrótce w polu zabawa”, „Na święto Agnieszki wiedlą szynki, jedzą kiszki” czy „Skromna jak święta Agnieszka, a diabeł w niej mieszka”.

Ciekawostki na temat imienia Agnieszka

Agnieszka pojawia się w corocznych rankingach imion nadawanych dziewczynkom. Sprzyjającą planetą Agnieszki jest Merkury, a przychylnym dniem - sobota. Najczęstszymi znakami zodiaku osób o tym imieniu są Wodnik oraz Waga.

Agnieszka - szczęśliwa liczba

Agnieszka to numerologiczna 3. Takie osoby są niezwykle towarzyskie i otwarte na zawieranie nowych znajomości. Co więcej, trójki są nadzwyczaj ciekawe świata - uwielbiają podróżować, poszerzać swoje horyzonty. Są inteligentne i lubią zdobywać nową wiedzę. Potrafią okazywać emocje, a także są uduchowione. Agnieszka jako numerologiczna trójka jest spontaniczną i energiczną osobą, która nie boi się zachowań brawurowych. Kobiety o tym imieniu żyją chwilą, a każdy moment odpowiednio celebrują.

Agnieszka - szczęśliwy kamień

Kamienie szlachetne są dobierane do człowieka nie tylko ze względu na imię, ale także znak zodiaku czy numerologię. Szczęśliwymi kamieniami Agnieszki są ametyst i cytryn. Ten pierwszy ma wyjątkowe znaczenie - jest związany z czystością duchową. Chroni posiadaczkę przed złymi i nieszczerymi intencjami. Co ciekawe, jest polecany osobom, które nie kontrolują swojego gniewu. Cytryn z kolei jest kamieniem, który niweluje złą energię. Stymuluje kreatywność, a także sprzyja samodoskonaleniu się. Pomaga podejmować trudne i ryzykowne decyzje.

Reklama

Agnieszka - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Agnieszki to liliowy. Jest kojarzony z bogactwem, dochodowością i szlachetnością. Symbolizuje osoby niezależne, wrażliwe i kreatywne.

Reklama
Reklama
Reklama