Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Michał

Michał to typ samodzielnego indywidualisty. Bywa nieco ekscentryczny i wyróżnia się dużą pewnością siebie. Lubi być w centrum uwagi. Choć nie najlepiej znosi porażki i odrzucenie, gdy trzeba, potrafi przyznać, że popełnił błąd.

Michał wyróżnia się także dużą energią i zapałem. Ma twórczy umysł i pełno pomysłów. Cechuje go duża elokwencja i elastyczność, dlatego z łatwością przystosowuje się do różnych sytuacji. Bywa dość skryty - raczej nie opowiada o swoich planach, tylko skrupulatnie dąży do ich realizacji.

Michał - pochodzenie

Imię Michał pochodzi z języka hebrajskiego. Wywodzi się od wyrazu mikha’el, który można przetłumaczyć jako „któż jest jak Bóg?” lub „podobny do Boga”. Co ważne, to imię ma duży związek z tradycją chrześcijańską, ponieważ występuje w Biblii. Nosił je pierwszy archanioł, który pełnił funkcję wodza hufców anielskich i strącił Lucyfera wraz z jego zastępami do piekła.

W Polsce imię Michał pojawiło się już w średniowieczu. Wyjątkowo popularne stało się jednak dopiero w XIX wieku. Współcześnie znowu wróciło do łask i jest bardzo modne.

Zobacz także

Zdrobnienia imienia Michał

Imię Michał jest proste i już w swojej podstawowej formie ma bardzo przyjemne brzmienie. Można jednak sprawić, że będzie bardziej pieszczotliwe i miłe - wystarczy zastosować jedno z jego zdrobnień. Do najpopularniejszych z nich należą: Michaś, Michałek, Miś oraz Misiek. Inne spieszczenia, których można używać, to m.in. Misiu, Misio, Michaszek, Michuś, Michu, Miki czy międzynarodowo brzmiące - Mike.

Imieniny Michała

Imieniny Michała występują bardzo często - w kalendarzu można znaleźć aż kilkanaście dat, gdy osoby o tym imieniu mogą świętować. Najpopularniejszym terminem jest jednak 29 września - wtedy też wspomina się głównego patrona, czyli św. Michała Archanioła. Imieniny Michała można jednak obchodzić również np. 23 stycznia, 10 lutego, 2 i 14 marca, 10 kwietnia, 4, 8, 14 i 23 maja, 14 i 20 czerwca, 5 lipca, 25 i 29 sierpnia, 1 i 6 września oraz 23 listopada.

Imię Michał dla dziecka

Imię Michał to sprawdzony wybór dla chłopca. Ma ono dość tradycyjne brzmienie, ale nie jest zbyt twarde czy poważne ani też niepotrzebnie udziwnione. Łatwo się je wymawia i jest odpowiednie dla osoby w każdym wieku - zarówno małego dziecka, jak i dorosłego mężczyzny. Z tego względu cieszy się dużą popularnością. Według rejestru PESEL zajmuje 9. miejsce na liście imion męskich w Polsce (stan na 31.01.2021 roku) - nadano je 557944 osobom. W samym 2020 roku otrzymało je 3484 chłopców.

Michał - edukacja

Michał wyróżnia się dużą inteligencją i jest stosunkowo zdyscyplinowany, co może pomagać mu w latach szkolnych. Nie jest jednak przy tym zarozumiały, dlatego dość dobrze dogaduje się z rówieśnikami. Uważa się, że ma rozwinięte logiczne myślenie, dlatego świetnie sobie radzi zwłaszcza w przedmiotach ścisłych.

Michał - rodzina i miłość

Mężczyzna o imieniu Michał bywa nieco zamknięty w sobie i podejrzliwy wobec otoczenia. Dość trudno przychodzi mu okazywanie uczuć. Jeśli jednak komuś zaufa, stworzy z nim trwałą relację, która może przetrwać wiele lat. Michał w związku jest bowiem bardzo lojalny i na każdym kroku okazuje swojej drugiej połówce wsparcie.

Michał - predyspozycje zawodowe

W sferze zawodowej Michał uważany jest za ambitnego, upartego i konsekwentnego. Z tego względu systematycznie dąży do realizowania własnych założeń. Nie zniechęcają go żadne przeciwności - odważnie stawia im czoła i doskonale radzi sobie z rozwiązywaniem kryzysowych sytuacji. W swoich działaniach kieruje się logiką, a nie emocjami. Bywa jednak przekonany o swoich własnych racjach i brakuje mu nieco dyplomacji, dlatego nie najlepiej odnajduje się w różnego typu negocjacjach.

Uważa się, że najlepszymi zawodami dla Michała są te, które wymagają konsekwentnego działania oraz umiejętności zmobilizowania się. Należą do nich m.in. profesja ratownika medycznego, strażaka, żołnierza czy lekarza. Michał dobrze odnajdzie się też na stanowiskach kierowniczych.

Znani Michałowie

W przeszłości imię Michał nosiło wielu władców. Wśród nich warto wymienić cesarzy bizantyjski, m.in. Michała I Rangabe, Michała II Amoryjczyka czy Michała III Metystesa, rosyjskiego cara Michała I Fiodorowicza oraz króla Polski Michała Korybuta Wiśniowieckiego. To również imię wielu znamienitych artystów. Wystarczy chociażby wspomnieć rzeźbiarza i malarza Michała Anioła czy pisarza Michaiła Bułhakowa.

Współcześnie również nietrudno o sławnych Michałów. Znane postaci o tym imieniu to m.in.: siatkarz Michał Bąkiewicz, aktor i muzyk Michał Bajor, choreograf Michał Piróg, amerykański aktor Michael Douglas, piosenkarz Michał Szpak, aktor Michał Żebrowski, amerykański pływak Michael Phelps czy raper znany jako Mata, Michał Matczak.

Michał w innych językach

Imię Michał ma swoje odpowiedniki w wielu językach. Najpopularniejszym z nich jest Michael - występuje ono w języku angielskim oraz niemieckim. Inne obcojęzyczne formy imienia to m.in.:

 • Michel - j. francuski;
 • Miguel - j. Hiszpański, j. portugalski;
 • Michele - j. włoski;
 • Mikael - j. Norweski, j. szwedzki;
 • Михаил - j. rosyjski;
 • Mikolas - j. litewski.

Patroni imienia Michał

Głównym patronem imienia jest św. Michał Archanioł. To postać, którą uznają nie tylko chrześcijanie, lecz także żydzi i muzułmanie. Historycznie uważany był za obrońcę Izraela oraz Kościoła Katolickiego. Współcześnie jego patronatem objęci są żołnierze, policjanci, małe dzieci oraz pielgrzymi.

Przysłowia i cytaty z imieniem Michał

Powstało wiele przysłów z imieniem Michał. Najczęściej dotyczą one pogody. Najsłynniejsze z nich to m.in.:

 • „Gdy noc jasna na Michała, to nastąpi zima trwała”;
 • „Grzmot w dzień świętego Michała; żywność przyszła, Bogu chwała”;
 • „Jaki Michał, taka wiosna”;
 • „Jeżeli na św. Michała wiatr północny wieje, to na pogodę nie miejmy nadzieję”.

Warto również wiedzieć, że istnieje powiedzenie „objechać kogoś jak św. Michał diabła”. Wynika ono z przedstawień Archanioła - na obrazach był on często pokazywany jako rycerz, który pokonuje Lucyfera.

Ciekawostki o imieniu Michał

 • Imię Michał ma swój żeński odpowiednik - jest nim Michalina.
 • Powstało od niego wiele nazwisk. Do najpopularniejszych należą m.in.: Michalak, Michalczyk, Michalski oraz Michnik. Od tego imienia wzięły się także nazwy polskich miejscowości, np. Michałowice i Michałkowice.
 • Imię Michał często noszą bohaterowie fikcyjni. Wśród najpopularniejszych z nich warto wymienić Michała Wołodyjowskiego z trylogii Henryka Sienkiewicza oraz Michaela Corleone z trylogii „Ojciec chrzestny” autorstwa Mario Puzo.

Michał - szczęśliwa liczba

Mężczyzna o imieniu Michał jest numerologiczną jedynką. Uważa się go za osobę prostolinijną o dużej charyzmie i zdolnościach przywódczych. Jest także pełen odwagi i pewności siebie, a oprócz tego odznacza się kreatywnością. Cechy, które powinien starać się wyeliminować, to nadmierny egoizm oraz upartość.

Michał - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Michała jest opal. Symbolizuje on zaufanie i wiarę. Uważa się, że ten minerał ma moc pobudzania kreatywności oraz pomaga w osiągnięciu równowagi i wyzbyciu się zahamowań. Jako amulet może przynieść Michałowi szczęście, a także powodzenie w przyjaźni i miłości.

Reklama

Michał - szczęśliwy kolor

Za szczęśliwy kolor osoby o imieniu Michał uważa się błękitny. Jest on związany z twórczym i analitycznym umysłem, może też pobudzać wyobraźnię. Symbolizuje wolność oraz siłę.

Reklama
Reklama
Reklama