Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Katarzyna

Imię Katarzyna to dosłowne tłumaczenie greckiego słowa katharós, które tłumaczy się jako „czysty”, „dziewiczy” lub „bez skazy”. Kobieta o tym imieniu faktycznie jest dobra i szlachetna, a wszelkie przejawy dwulicowości są jej obce.

Katarzyna - pochodzenie

Imię Katarzyna pochodzi z języka greckiego, ale zadomowiło się też w kulturze łacińskiej. To właśnie dzięki źródłom w tym języku imię dotarło na ziemie polskie. Szacuje się, że po raz pierwsza wzmianka o nim w źródłach polskojęzycznych pojawiła się w XII wieku. Już w średniowieczu należała do grupy najpopularniejszych imion żeńskich, a tendencja ta utrzymała się przez wiele stuleci.

Zdrobnienia imienia Katarzyna

Katarzyna to imię, które jest dość rzadko używane w podstawowej wersji. Znacznie popularniejsze są zdrobnienia, takie jak m.in.: Kasia, Kaśka, Kasieńka, Kaś, Katarzynka, Kasinka, Katka, Kachna, Kasiunia, Kasinka i Kasinek.

Imieniny Katarzyny

Katarzyna ma wiele okazji do świętowania. Najczęściej wybieraną datą imienin jest 25 listopada. Inne możliwe terminy to: 2 i 13 lutego, 9, 22 i 24 marca, 1, 6, 17, 29 oraz 30 kwietnia, 9 maja, 4 i 15 września, 25 października, 25 listopada, a także 31 grudnia.

Zobacz także

Imię Katarzyna dla dziecka

Katarzyna to imię, które okres największej popularności ma już za sobą, jednak niektórzy rodzice wciąż wybierają je dla swoich córek. W 2020 roku otrzymało je 555 dziewczynek, dzięki czemu znalazło się na 64. miejscu w oficjalnym rankingu najczęściej nadawanych imion żeńskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 roku). Tendencja ta utrzymuje się - dane z pierwszego półrocza 2021 roku wskazują, że urodziło się w Polsce 222 Katarzyn, co daje 69. pozycję w zestawieniu.

Katarzyna - edukacja

Katarzyna jest niezwykle inteligentną uczennicą, która nie boi się zabierać głosu podczas zajęć. Jako urodzona dusza towarzystwa uwielbia pracę w grupach i doskonale sprawdza się w roli liderki zespołu. Potrafi wyznaczyć sobie cel, lecz często brakuje jej motywacji do tego, aby doprowadzić sprawę do końca.

Katarzyna - rodzina i miłość

Katarzyna to kobieta pełna wdzięku, która często sprawia wrażenie wyniosłej i niedostępnej. Wobec mężczyzn ma dość wysokie oczekiwania, dlatego nie każdy będzie w stanie znaleźć klucz do jej serca. Osoba o tym imieniu szuka ideału i odrzuca wielu adoratorów, którzy pojawiają się w jej życiu. Mimo wszystko Katarzyna ma predyspozycje do bycia dobrą żoną i matką.

Katarzyna - predyspozycje zawodowe

Katarzyna to energiczna kobieta, która idealnie sprawdzi się w zawodach z misją. Najlepiej będzie się czuła jako dziennikarka, modelka, prezenterka, pisarka i nauczycielka.

Znane Katarzyny

W Polsce wiele znanych osób nosi to imię. Wśród popularnych Katarzyn są aktorki, piosenkarki i dziennikarki, m.in.: Katarzyna Cerekwicka (piosenkarka), Katarzyna Cichopek (aktorka), Katarzyna Dowbor (prezenterka), Katarzyna Figura (aktorka), Katarzyna Nosowska (piosenkarka) i Katarzyna Skrzynecka (aktorka).

Katarzyna w innych językach

Katarzyna to imię, które występuje w wielu językach. Oto jego najpopularniejsze wersje:

  • j. francuski - Catherine;
  • j. angielski - Catherine, Kate;
  • j. niemiecki - Katrin, Katharina;
  • j. hiszpański - Catalina;
  • j. włoski - Caterina;
  • j. czeski - Kateřina, Katka;
  • j. portugalski - Catarina, Cátia, Kátia;
  • j. norweski - Karen;
  • j. rosyjski - Katia, Katiusza.

Katarzyna - patronki

Patronką kobiet o tym imieniu jest m.in. św. Katarzyna ze Sieny - włoska zakonnica, która przyczyniła się do powrotu papieży z tzw. niewoli awiniońskiej. Inną świętą Kościoła katolickiego jest Katarzyna Szwedzka, która w XIV wieku założyła zakon sióstr brygidek. Św. Katarzyna z Aleksandrii z kolei to męczennica zamordowana za wiarę chrześcijańską w IV wieku.

Przysłowia i cytaty z imieniem Katarzyna

W języku polskim funkcjonuje wiele przysłów związanych z imieniem Katarzyna. Oto najpopularniejsze z nich: „Po świętej Katarzynie pomyśl o pierzynie”, „Katarzyny dzień jaki, cały grudzień będzie taki”, „Jak się Katarzyna głosi, tak się Nowy Rok nosi”.

Ciekawostki na temat imienia Katarzyna

Od imienia Katarzyna pochodzi wiele polskich nazwisk, takich jak np. Kachnowicz, Katarzyniak czy Kataryński. Mało kto wie również, że nazwa popularnych toruńskich ciastek katarzynek pochodzi od św. Katarzyny Aleksandryjskiej - zgodnie z tradycją w dniu liturgicznego wspomnienia tej świętej (25 listopada) rozpoczynano wypiek pierniczków.

Wspomniana św. Katarzyna z Aleksandrii jest patronką pisarzy, adwokatów, szwaczek, kolejarzy i modystek.

Katarzyna - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Katarzyny to 9. Numerologiczne dziewiątki to dusze towarzystwa i esteci.

Katarzyna - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Katarzyny to szmaragd - klejnot o intensywnej, zielonej barwie.

Reklama

Katarzyna - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Katarzyny to zielony.

Reklama
Reklama
Reklama