sepsa u dzieci
fot. AdobeStock

Sepsa u dzieci - objawy, leczenie, zdjęcia

Sepsa ma swoją „złotą godzinę”. Im wcześniej zostanie rozpoznana, tym większe szanse na skuteczne leczenie. Objawy, które sugerują sepsę u dzieci to między innymi: gorączka, dreszcze, poczucie zimna, szybki oddech, duszności, wysypka w postaci wybroczyn.
Małgorzata Wódz
sepsa u dzieci
fot. AdobeStock
Z powodu sepsy zdrowe dziecko w ciągu kilku godzin może walczyć o życie na szpitalnym OIOM-ie. Na zachorowanie szczególnie narażone są dzieci do 5. roku życia i młodzież w wieku 14-19 lat. Zdiagnozowanie sepsy jest trudne, bo nie ma wskaźników laboratoryjnych, które mogłyby w tym pomóc. Dlatego bardzo ważne jest wczesne zidentyfikowanie objawów ostrzegawczych. Dzięki nim chory maluch może szybko otrzymać odpowiednie leczenie.

Spis treści
 1. Co to jest sepsa u dzieci?
 2. Objawy sepsy u dzieci
 3. Objawy sepsy meningokokowej
 4. Sepsa pneumokokowa u dzieci
 5. Podejrzenie sepsy – jakie badania?
 6. Sepsa u dzieci – leczenie
 7. Sepsa u dzieci - zdjęcia

Co to jest sepsa u dzieci?

Sepsa u dzieci to zespół uogólnionej reakcji zapalnej (SIRS) wywołany zakażeniem organizmu. Jest więc ona następstwem zakażenia, a nie chorobą, którą można się zarazić. Sepsa u dzieci to ekstremalna reakcja organizmu na zakażenie. Rozwija się, gdy infekcja, np. skóry, płuc czy dróg moczowych wywołuje reakcję łańcuchową. W przebiegu sepsy dochodzi do niewydolności ważnych dla życia narządów (nerek, wątroby, serca i płuc). Ciężka sepsa rozwija się gwałtownie i może w ciągu kilku godzin doprowadzić do zgonu.

Redakcja poleca: Sepsa – czym jest i czy należy się jej bać?
Wiele osób kojarzy sepsę jako powikłanie będące skutkiem leczenia szpitalnego. Co więcej, że najczęściej dotyczy osób starszych. Tymczasem prawda o sepsie jest inna. Co zatem trzeba o niej wiedzieć?

Objawy sepsy u dzieci

Sepsa w ciągu 24 godzin może doprowadzić do śmierci. Znajomość niepokojących objawów i szybka reakcja ma ogromne znaczenie dla ratowania życia dziecka. Niestety pierwsze objawy sepsy (zwłaszcza wywołane przez meningokoki) mogą być mało charakterystyczne i przypominać grypę lub przeziębienie. Dlatego zawsze, gdy choruje małe dziecko, musisz je uważnie obserwować i brać pod uwagę także możliwość rozwoju sepsy.

– U dziecka nagłe zmiany zachowania, pogorszenie kontaktu, złe samopoczucie, szybki oddech i bicie serca, gorączka lub poczucie zimna, spocona skóra i nagła wysypka to objawy alarmowe (tzw. „red flag”) nakazujące poszukiwanie kwalifikowanej pomocy medycznej – mówi prof. dr hab. Andrzej Kübler z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Objawy, które mogą sugerować sepsę:

 • gorączka, dreszcze, poczucie zimna,
 • pogorszenie kontaktu z otoczeniem, dezorientacja, niepokój,
 • szybki oddech, duszność,
 • ból głowy i kończyn, złe samopoczucie, wymioty,
 • spocona skóra, wysypka nieznikająca po ucisku (tzw. wybroczyny),
 • szybkie bicie serca.
   
W pierwszej godzinie po rozpoznaniu sepsy dziecko powinno dostać antybiotyk w szpitalu. Im szybciej otrzyma lek, tym lepsze są rokowania i większa szansa na wyzdrowienie. 

Objawy sepsy meningokokowej

Skąd sepsa u dzieci? Przyczyną sepsy u niemowląt lub starszych dzieci może być zakażenie meningokokami (nazywane inwazyjną chorobą meningokokową). Zdarza się rzadko, ale może mieć piorunujący przebieg, doprowadzając w ciągu 24 godzin do zgonu. Najwięcej zakażeń spowodowanych meningokokami z wysokim wskaźnikiem śmiertelności występuje wśród niemowląt.

Dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kierownik Oddziału Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie podkreśla, że inwazyjna choroba meningokokowa stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów z powodu wielu powikłań. Jest to choroba o najszybszym przebiegu i największej śmiertelności. Najbardziej niebezpieczna sytuacja jest wtedy, gdy zakażenie przebiega pod postacią sepsy lub sepsy ze wstrząsem. Istnieją specjalne wytyczne dla lekarzy, które mówią o tym, jak należy reagować w przypadku sepsy u dzieci (czas jest szalenie ważny!). 

Ekspertka pokazuje również, jak szybko narastają objawy sepsy meningokowej:

 • 1 godzina – gorączka, ból głowy, ból gardła
 • 4 godzina – pragnienie
 • 6 godzina – bóle ogólne
 • 9 godzina – zmniejszenie apetytu
 • 10 godzina – mdłości, wymioty
 • 12 godzina – ból nóg, wymioty
 • 14 godzina – senność
 • 15 godzina – trudności z oddychaniem, biegunka, sztywność karku, zimne dłonie i stopy
 • 17 godzina – fotofobia (światłowstręt)
 • 18 godzina – zmieniony kolor skóry
 • 21 godzina – splątanie
 • 24 godzina – możliwy zgon
Przed sepsą meningokokową skutecznie chronią szczepienia. Dziecko może otrzymać je już od ukończenia 2. miesiąca życia. Dr Karney podkreśla, że niemowlęta i dzieci do 2. roku w pierwszej kolejności powinny być szczepione przeciwko meningokokom typu B.

Sepsa pneumokokowa u dzieci

Sepsa pneumokokowa u dzieci to zakażenie bakteriami pneumokoków (inaczej dwoinką zapalenia płuc). Sepsa pneumokokowa jest jedną z najcięższych postaci inwazyjnego zakażenia pneumokokami. Przedostają się one do krwi, a następnie do najważniejszych narządów w organizmie dziecka. Objawy sepsy pneumokokowej to:

 • wysoka gorączka (nawet 40 stopni Celsjuesza!)
 • dreszcze lub drgawki
 • bladość skóry
 • przyspieszona akcja serca,
 • płytki i szybki oddech.


Dzieci, u których rozwija się sepsa pneumokokowa, są też senne, nie mają apetytu. Mogą wystąpić również zaburzenia krzepnięcia krwi, spadek ciśnienia, chłodne dłonie i stopy, a nawet utrata przytomności. Najbardziej narażone na zarażenie sepsą pneumokokową są dzieci poniżej 5 roku życia. Pneumokoki przenoszą się drogą kropelkową, a także przez bezpośredni kontakt. Skutecznym zabezpieczeniem przed zarażeniem są szczepienia przeciw pneumokokom.

Podejrzenie sepsy – jakie badania?

Przy diagnozowaniu sepsy lekarz może zlecić następujące badania:
 • stężenie CRP (czyli tzw. białka ostrej fazy),
 • morfologię krwi, 
 • badanie poziomu prokalcytoniny.

Sepsa u dzieci – leczenie

Sepsa może mieć bardzo groźne skutki, dlatego, jeśli wystąpią jej objawy – bardzo ważna jest szybka reakcja, może ona nawet zdecydować o życiu dziecka. Przy leczeniu sepsy lekarz podaje dziecku antybiotyk, malucha trzeba również nawadniać. Istnieją sytuacje, gdy konieczne jest podtrzymywanie funkcji życiowych za pomocą aparatury medycznej. Czy sepsa u dzieci jest wyleczalna? Tak, jednak mogą wystąpić powikłania, np. niedosłuch.

Sepsa u dzieci - zdjęcia

Sepsa u dzieci (wysypka) - zdjęcie 

screen/Facebook Jazmyn's meningococcal B journey
Sepsa meningokokowa u dzieci (wybroczyny) - zdjęcie  

screen/Facebook Jazmyn's meningococcal B journey

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy