5 błędów w używaniu maseczki, przez które staje się bezużyteczna
Lepiej ich nie popełniaj, bo inaczej nie chronisz ani innych, ani siebie!
Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej stał się faktem (dotyczy wszystkich z wyjątkiem osób, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności oraz dzieci poniżej 4 roku życia). Noszenie maseczki nie tylko ma uchronić nas przed mandatem, lecz także przed rozprzestrzenianiem się wirusa powodującego chorobę COVID-19. Jeśli jednak będziemy nosić ją nieprawidłowo, na to drugie nie mamy co liczyć. Oto 5 błędów, przez które maska na koronawirusa przestaje spełniać swoją funkcję. Strzeż się ich!
Błędy w użytkowaniu maseczki, przez które przestaje chronić przed koronawirusem
- Zakładanie maseczki nieumytymi rękami
- Zdejmowanie maski w przestrzeni publicznej
- Niedokładne zakrywanie maską twarzy
- Zdejmowanie maski w trakcie rozmowy
- Dotykanie powierzchni maseczki w trakcie jej zakładania lub noszenia
1. Zakładanie maseczki nieumytymi rękami
Przed założeniem maseczki zawsze należy umyć ręce mydłem lub zdezynfekować je żelem antybakteryjnym. Dotykanie jej brudnymi rękami powoduje, że zarazki przenoszą się na jej powierzchnię, a następnie na twarz, przez co bardzo łatwo może dojść do zarażenia.
Zobacz też: Biedronka sprzedaje maseczki wielorazowe w zaskakujących cenach!
2. Zdejmowanie maski w przestrzeni publicznej
Maskę należy zakładać w domu tuż przed wyjściem i zdejmować ją dopiero po powrocie. Nie wolno co chwila zdejmować jej i zakładać, będąc poza domem, bo wówczas narażamy się na przedostanie się wirusów na twarz lub dłonie.
Zobacz też: Jak uszyć maseczkę ochronną? Instrukcja krok po kroku
3. Niedokładne zakrywanie maską twarzy
Poprawnie założona maseczka ochronna powinna zakrywać nos, usta i podbródek i ściśle przylegać do twarzy. Nie można zostawić żadnej przestrzeni, przez którą powietrze mogłoby się dostać do wnętrza maseczki. Nie bójmy się, to wcale nie utrudni nam oddychania, a jedynie zapobiegnie przed przedostaniem się zarazków w okolice nosa i ust.
4. Zdejmowanie maski w trakcie rozmowy
Rozmawianie w masce powoduje dyskomfort, więc na chwilę ją zdejmujesz? To poważny błąd! Niezależnie od tego, czy rozmawiamy z kimś twarzą w twarz, czy przez telefon, jeśli jesteśmy w przestrzeni publicznej, nie wolno nam zdejmować maseczki ochronnej. Inaczej przestaje taką być.
Zobacz też: Maseczki kupisz w Żabce. Nie uwierzysz, jak tanio!
5. Dotykanie powierzchni maseczki w trakcie jej zakładania lub noszenia
Zakładając lub zdejmując maseczkę, zawsze należy trzymać ją za gumki, które zaczepia się za uszy lub sznurki do wiązania. Nigdy nie należy dotykać powierzchni maseczki, nawet czystymi rękami, ponieważ nie mamy pewności, że na maseczce nie ma niebezpiecznych wirusów. Jeśli nie będziemy tego przestrzegać, z łatwością możemy przenieść zarazki z maski na dłonie, a potem np. drapiąc się, na twarz. Po co wówczas nam maseczka?
Zobacz także:
- Jakie maseczki dla dzieci wybrać i kiedy je zakładać?
- Maseczka origami z ręcznika papierowego
- Dzieci mogą bać się masek. Jak je z nimi oswoić?