Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak uszyć maseczkę ochronną
Adobe Stock
Aktualności

Jak uszyć maseczkę ochronną – instrukcja krok po kroku [FOTO]

Jeżeli zastanawiasz się jak uszyć maseczkę ochronną, mamy dla ciebie gotowy wzór, wymiary maseczki dla dziecka i dorosłego i bardzo łatwą instrukcję jej wykonania. Zobacz, jak zrobić maseczkę samemu w domu!

Jak uszyć maseczkę ochronną to jedno z częściej zadawanych pytań, od kiedy rząd w związku z pandemią wprowadził przepisy, zgodnie z którymi Polacy powinni nosić maseczkę ochronną na twarzy. Pokazujemy instrukcję, jak uszyć maseczkę krok po kroku. Zrobisz dzięki niej maseczkę dla siebie lub dla dziecka do szkoły. To bardzo proste i zajmie ci niewiele czasu!

Spis treści:

Jak zrobić maseczkę ochronną – krok po kroku

Służby sanitarne i lekarze podkreślają, że w czasie pandemii koronawirusa każdy może sam w domu zrobić maseczkę ochronną. Do jej wykonania potrzebujesz przede wszystkim dobrego materiału, z którego będzie zrobiona.

Możesz użyć w tym celu:

 • ściereczki fizelinowej,
 • ściereczki z mikrofibry,
 • materiału filtrującego wyciętego z worka do odkurzacza,
 • materiału bawełnianego, najlepiej ciasno tkanego (poniżej przestawiamy dokładny wykaz tkanin).


Możesz uszyć maseczkę ochronną w dowolnym kolorze i deseniu. Dla dziecka może być maseczka ochronna w kwiatki, samochodziki, misie, z postaciami z ulubionych bajek lub narysowanymi na niej np. wąsami jak u myszki. Dorośli z reguły wolą stonowane kolory, więc można zrobić maseczkę ochronną czarną, która będzie pasować kolorystycznie do każdego ubrania. 

Materiały do uszycia domowej maseczki ochronnej

Do wykonania maseczki ochronnej potrzeba:

 • dwa prostokątne materiały o wymiarach 25x15 cm,
 • dwa 15-centymetrowej długości kawałki gumki lub sznurka,
 • miarkę,
 • nici,
 • igłę,
 • nożyczki,
 • maszynę do szycia - jeżeli jej nie masz, możesz uszyć maseczkę ochronną ręcznie.


Nasza maseczka ma dwie warstwy. Jeżeli zastawiasz się, jak uszyć maseczkę trzywarstwową, wystarczy, że dodasz do niej jeszcze jeden kawałek materiału o takich samych wymiarach, jak podałyśmy powyżej. Warto też włożyć pomiędzy dwie warstwy filtr lub chusteczkę. 

Wykrój maseczki ochronnej dla dorosłego i dziecka

Wykrój, na którym są wymiary maseczki dla dorosłego i dziecka, możesz pobrać stąd:


e-book Mamo, To Ja odporność dziecka w czasie pandemii
edipresse

Jak uszyć maseczkę ochronną – krok 1

Wytnij dwa prostokąty materiału o wymiarach 25 na 15 cm. Ułóż je jeden na drugim - będziesz szyć maseczkę, tak jakby to był pojedynczy kawałek tkaniny.


jak uszyć maseczkę ochronną
Agnieszka Majchrzak

Jak zrobić maseczkę – krok 2

Złóż brzeg wzdłuż dłuższego boku maseczki (0,5 cm). Następnie złóż podwójną warstwę materiału na długości 0,5 cm wzdłuż krótszych boków i zszyj, tak aby powstał tunel na gumkę.

jak uszyć maseczkę ochronną
Agnieszka Majchrzak

Jak uszyć maseczkę ochronną – krok 3

Przeciągnij gumkę przez tunel po każdej stronie maseczki. W ten sposób będzie można nałożyć ją na uszy. Węzeł ze związanych gumek schowaj w tunelu maseczki. Jeżeli masz tylko sznurek, możesz go zawiązać z tyłu głowy.

jak uszyć maseczkę ochronną
Agnieszka Majchrzak
jak uszyć maseczkę ochronną
Agnieszka Majchrzak

Domowa maseczka ochronna - inny wzór

Możesz też zrobić maseczkę z przodem złożonym w harmonijkę (taką jak na zdjęciu głównym) - będzie się dobrze układać na nosie i brodzie. Poniższe zdjęcia pokazują, jak to zrobić. Wymiary tkaniny do uszycia takiej maseczki to 18 na 25 cm.

jak uszyć maseczkę krok 1
Adobe Stock

Przygotowanie do szycia - krok 1

jak uszyć maseczkę - krok 2
Adobe Stock

Szycie maseczki - krok 2

Z jakiego materiału uszyć maseczkę ochronną?

Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban wyznaczył zasady, jak powinny wyglądać maseczki ochronne noszone przez osoby niewykonujące zawodów medycznych i które nie mają potwierdzonego zakażenia COVID-19. Zgodnie z tym maseczki na twarz powinny być wykonane z:

 • tkanin bawełnianych,
 • bawełnianych z domieszką elastanu,
 • bawełnianych z lnem,
 • lnianych,
 • poliesterowych 100 proc.,
 • wiskozowych z domieszką poliestru,
 • poliamidowych z poliestrem,
 • fizeliny,
 • materiały powinny posiadać certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX,
 • mieć możliwość prania w temperaturze 60 stopni Celsjusza,
 • maseczki powinny być wiązane z tyłu na troki lub mieć gumkę umożliwiająca założenie na uszy,
 • w części środkowej maseczka ma mieć zakładkę (harmonijkę) umożliwiającą dopasowanie jej do kształtu twarzy oraz zakrycie nosa, ust i brody.
Czy trzeba nosić maseczkę wielowarstwową? Jeżeli masz materiał o niskiej gramaturze (lekki wagowo), należy zwiększyć liczbę warstw tkaniny i zrobić np. maseczkę trzywarstwową.

Obowiązek noszenia maseczek

Od kwietnia w naszym kraju obowiązuje nakaz zakrywania w przestrzeni publicznej ust i nosa. Aby zakryć twarz, nie musisz posiadać maseczki specjalistycznej – można w tym celu używać maseczki ochronnej uszytej samemu w domu.


Zobacz także:

Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]

Zakupy
Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]
Czy kiedy jest smog, to lepiej nie wychodzić z domu, czy może kupić maseczkę przeciwsmogową? Zapytaliśmy dra Piotra Dąbrowieckiego, alergologa.

Zimą coraz częściej widzimy na ulicach ludzi w maseczkach antysmogowych . Faktycznie kiedy powietrze jest znacznie zanieczyszczone, a musimy wychodzić z domu, lepiej mieć przy sobie taką maseczkę. Dzięki niej do naszych płuc dostanie się znacznie mniej trujących substancji z powietrza . Czy taką maseczkę powinny zakładać nawet dzieci lub niemowlaki? Zapytaliśmy o to eksperta, dra Piotra Dąbrowieckiego. Czy małe dzieci powinny nosić maseczki przeciwsmogowe? Okazuje się, że małym dzieciom nie warto kupować maseczki. Dlaczego? „Dzieciom przedszkolnym i mniejszym maseczki mogą utrudniać oddychanie ” – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. Kiedy powietrze jest zanieczyszczone, takie dzieci raczej powinny zostać w domu niż zakładać maseczki. Warto zatem obserwować dane na temat jakości powietrza i jeśli w danym dniu jest ono znacznie zanieczyszczone, nie wychodzić z dzieckiem nawet na krótki spacer. Skutki wdychania smogu mogą być bardzo szkodliwe dla jego zdrowia. Kiedy przyda się maseczka przeciwsmogowa dla dziecka? Jeśli mamy duże przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza , pięcio-, sześciokrotne – lepiej nie wychodźmy z małymi dziećmi na dwór. Starszym warto nabyć maseczkę, ale wcześniej zapytać o to, jaką. Najlepiej zasięgnąć w tej kwestii porady lekarza pediatry czy alergologa. Lekarz dobierze maskę w zależności od stanu klinicznego pacjenta. Czyli: jeżeli maska, to odpowiednio dobrana przez lekarza . Czy dorośli potrzebują maseczki przeciw smogowi? Jeżeli musimy my dorośli lub starsze dzieci i młodzież wyjść na powietrze przy dużym zanieczyszczeniu , to lepiej robić to w maseczce. Szczególnie jeśli uprawiamy aktywność fizyczną , która powoduje, że głębiej oddychamy i wdychamy więcej powietrza. Jednak pamiętajmy, że warto, by dobrał ją lekarz – dodaje dr Dąbrowiecki.  Zobacz też:   Rośliny,...

Maseczka antysmogowa
Fotolia
Aktualności
Jak wybrać maseczkę antysmogową - ważne rady eksperta
Gdy zanieczyszczenie powietrza przewyższa wszelkie dopuszczalne normy, najlepiej nie wychodzić z domu. Jeśli jednak trzeba wyjść, to w maseczce - przekonują eksperci. Jednak nie każda chroni przed smogiem. Jak wybrać dobrą maseczkę?

Już nie tylko w Krakowie, ale też we Wrocławiu, Katowicach, Warszawie w dni, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest bardzo wysokie, można zobaczyć osoby w maseczkach antysmogowych . Wyglądam maseczka antysmogowa często przypomina szalik zakrywający nos i pół twarzy. Jak wybrać dobrą maseczkę, która rzeczywiście chroni przed smogiem, pytamy Patryka Białasa z Katowickiego Alarmu Smogowego . Smog jest nie od dziś, czy to nie przesada zakładać maskę antysmogową? Może to lobby producentów tak nakręcająca koniunkturę? Nie podzielam tego poglądu. Dziś jest znacznie większy dostęp do wiedzy niż kilka lat temu. Ludzie chcą wiedzieć, jak chronić się przed zanieczyszczeniem powietrza . Moim zdaniem, przy dużym zanieczyszczeniu powietrza, jeśli trzeba wyjść na dwór, to lepiej w maseczce. Szczególnie jeśli uprawiamy jakąkolwiek aktywność fizyczną, która powoduje, że głębiej oddychamy i wdychamy więcej powietrza. Czytaj też: Kobiety w ciąży narażone na smog rodzą mniejsze dzieci Czym kierować się przy wyborze maseczki? Dobra maseczka chroniąca przed smogiem musi mieć przede wszystkim odpowiedni filtr. Najlepsze maseczki antysmogowe to maseczki z filtrem HEPA . Pochłaniają ponad 99 proc. pyłów. To podobne filtry jak przy odkurzaczach .  W drugiej kolejności są maseczki z filtrem węglowym , który również pochłania zanieczyszczenia, szczególnie zanieczyszczenia gazowe (jest ich dużo w sąsiedztwie ruchliwych ulic). Są maseczki, które mają obydwa rodzaje filtrów. Niestety, są dość drogie: kosztują nawet kilkaset złotych. Są maseczki z   jednorazowymi filtrami lub z filtrami wymiennymi. Trzeba zwrócić uwagę na czas użytkowania filtra – zwykle czas jest mierzony w godzinach użytkowania maseczki.  Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając maseczkę? Trzeba zwracać uwagę na certyfikaty, atesty. Maseczka musi być dobrze dopasowana do...

Koronawirus: Biedronka sprzedaje wielorazowe maseczki. Ich cena jest zaskakująca!
adobe stock
Aktualności
Koronawirus: Biedronka sprzedaje wielorazowe maseczki. Ich cena jest zaskakująca!
Od przyszłego czwartku, decyzją rządu, w przestrzeni publicznej obowiązywał będzie nakaz zakrywania nosa i ust. Maseczki wielorazowego użytku można dostać w popularnej sieci dyskontów – Biedronce.

W związku ze stanem pandemii wywołanym koronawirusem Biedronka postanowiła wprowadzić do swojej oferty wielorazowe maseczki ochronne , które będą sprzedawane w zestawie liczącym trzy sztuki, w cenie 14,99 zł. Jak informuje portal bankier.pl maseczki, dzięki zawartych w nich jonach srebra, mają działanie bakteriobójcze . Jedną maseczkę można użyć pięciokrotnie. Należy jednak pamiętać o konieczności dezynfekcji maseczek. Zgodnie z zaleceniami Jeronimo Martens, produkt trzeba prać w temperaturze 60 stopni. Zanim użyjesz maseczki, sprawdź, jak właściwie ją nakładać i utylizować . Nieprzestrzeganie tych zasad może przynieść więcej szkody niż pożytku. Przedłużenie obostrzeń dotyczących handlu Zgodnie z rozporządzeniem ministra Morawieckiego za brak zakrytych ust i nosa w przestrzeni publicznej obowiązywać będą kary . Przypominamy, że podtrzymane zostają obostrzenia dotyczące zakupów w sklepach. Do marketów można wejść po uprzednim zdezynfekowaniu rąk oraz nałożeniu jednorazowych rękawiczek. Wprowadzono także limit osób, które mogą robić zakupy w tym samym czasie. Na jedną kasę płatniczą przypadają trzy osoby.  Maseczkomaty w Warszawie i Krakowie  W Warszawie i Krakowie powstały specjalne automaty, w których można kupić produkty pomagające w walce z koronawirusem. Są to maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz żele antybakteryjne ( te z łatwością możesz zrobić samodzielnie ). Jak informuje spółdzielnia mieszkaniowa „Służew nad Dolinką”, maseczki będzie można kupić na sztuki, jedna w cenie 8,80 zł , zaś para rękawiczek kosztować ma 2,50 zł . Cena żelów  antybakteryjnych jest uzależniona od formy – te  w buteleczkach kosztują 13,90 , a w saszetkach (pakowane po trzy sztuki) 4,50 zł. Automaty nie przyjmują gotówki, więc za zakupy zapłacisz tam wyłącznie kartą. Ma to związek z faktem, że banknoty mogą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz