najmniejszy wcześniak kończy dwa lata
Stanislav/Adobe Stock, screen YouTube
Aktualności

Lekarze nie dawali mu szans. Najmniejszy wcześniak wkrótce skończy 2 lata!

Mały Richard trafił do księgi Guinnessa jako najmniejszy wcześniak. Gdy się urodził, lekarze szykowali rodziców, że dziecko nie przeżyje. Stało się inaczej – Richard zaskoczył wszystkich i niebawem skończy drugi rok życia.

Richard Hutchinson przyszedł na świat 5 czerwca 2020 roku w 22. tygodniu ciąży. Miał urodzić się dopiero w październiku, jednak u jego mamy doszło do powikłań, które wywołały przedwczesny poród. Ciąża trwała jedynie 21 tygodni i dwa dni, a Richard urodził się o 131 dni za wcześnie.

Pampersy dla wcześniaków: na co zwracać uwagę, kupując pieluchy? [WIDEO]

Dzielna kruszynka

Richard po narodzinach ważył zaledwie 340 gramów i mieścił się w ludzkiej dłoni. Jego masa ciała stanowiła zaledwie 10 proc. masy ciała przeciętnego noworodka. „Rodzice chłopca Rick i Beth otrzymali informacje dotyczące tego, czego można się spodziewać po tak wcześnie urodzonym dziecku. Nasz zespół neonatologiczny dał mu 0 proc. szans na przeżycie” – powiedziała neonatolog dr Stacy Kern ze szpitala dziecięcego w Minnesocie.

Mimo tak złych prognoz lekarze robili wszystko, aby ratować życie malutkiego Richarda. Dziecko skorzystało z tej szansy i po pół roku spędzonym na oddziale neonatologicznym wróciło z rodzicami do domu.

Mały Richard trafił do księgi rekordów Guinnessa w dwóch kategoriach – jako najmniejsze dziecko na świecie oraz jako najmniejszy wcześniak, któremu udało się przeżyć. „Ten mały facet przeszedł tak wiele, że nie mógłbym być bardziej dumny. Jesteś moim bohaterem” – powiedział o synku jego tata.

Rekord Richarda został jednak pobity

W zeszłym roku przyszedł na świat najmłodszy wcześniak. Urodził się 132 dni za wcześnie, więc rekord Richarda pobił zaledwie o jeden dzień. Jednak dla tak maleńkiego organizmu każdy dzień ma znaczenie, dlatego zarówno Richard, jak i nowy rekordzista, Curtis, to prawdziwe cudowne dzieci. Przeżyły, choć teoretycznie były bez szans.

Richard wkrótce będzie obchodził drugie urodziny. W przypadku takiego skrajnego wcześniactwa, z jakim mierzył się chłopiec, każde urodziny to wielkie święto, gdyż tak wcześnie urodzone dzieci, jeśli przeżyją, zwykle przez długi czas borykają się z najróżniejszymi problemami zdrowotnymi.

Poniżej film pokazujący obchody 1. urodzin Richarda.


Źródło: NBC News

Piszemy też o:

wcześniaki z Ukrainy
Adobe Stock/Sergey Novikov
Aktualności
Ratujemy ukraińskie wcześniaki – same nie przetrwają!
Trwa zbiórka na pomoc dla dzieci, które w skrajnie trudnych warunkach walczą o zdrowie i życie. Do akcji włączyła się Fundacja Koalicja dla wcześniaka oraz polska społeczność rodziców i neonatologów. Sytuacja jest dramatyczna, w szpitalach brakuje dosłownie wszystkiego!

Fundacja Koalicja dla wcześniaka włączyła się w pomoc ukraińskim wcześniakom i dołączyła do zbiórki założonej przez Katarzynę Dyńską-Kukulską (MatkoweLove). Do akcji dołączyły również Fundacja Neonatus i Fundacja Tęczowy Kocyk. Akcję wspierają neonatolodzy i inne organizacje rodzicielskie z Ogólnopolskiego Porozumienia Razem dla Wcześniaków. Nad tym, aby wszystkie zebrane środki zostały dobrze rozdysponowane, czuwają: prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, prof. Ryszard Lauterbach, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i założyciel Fundacji Neonatus, a także dr hab. Dorota Pawlik, prezes Fundacji Neonatus, którzy od kilkudziesięciu lat współpracują z ukraińskimi neonatologami. Na pomoc wcześniakom z Ukrainy: brakuje wszystkiego! Wobec okrutnej wojny w Ukrainie nie możemy być obojętni. Szpitale w Ukrainie działają w sytuacji skrajnie kryzysowej, brakuje im sprzętu, środków higienicznych i pielęgnacyjnych. Organizatorzy akcji są w stałym kontakcie z ukraińskimi lekarzami oraz organizacją rodzicielską. Wiedzą, jakie są ich potrzeby, wiedzą też, jak dostarczyć im pomoc, gdyż współpracują z Polską Misją Medyczną oraz kurierami po stronie ukraińskiej, którzy z narażeniem życia dostarczają pomoc. Przygotowano listę niezbędnego sprzętu. Pomoc musi być zarówno celowana, doraźna w sytuacji kryzysowej, ale też długofalowa, gdyż na nowo trzeba będzie zorganizować pracę Oddziałów Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka, gdy wojna się skończy. ​ Każdy może wesprzeć ukraińskie wcześniaki, wpłacając pieniądze „na pomoc ukraińskim wcześniakom”. Liczy się każda złotówka! Pieniądze zostaną przeznaczone na: finansowanie bieżących potrzeb związanych z aktualnym funkcjonowaniem oddziałów neonatologicznych i pediatrycznych w Ukrainie; zakup niezbędnych środków medycznych i...

wcześniak w torebce plastikowej
karrastock/Adobe Stock, screen tweeter
Aktualności
Dzieci w plastikowych torebkach – niesamowity sposób ratowania wcześniaków
Historia Zakiego i Maliki, dwojga wcześniaków urodzonych w 7 miesiącu ciąży, jest niesamowita. Aby chronić ich delikatną skórę i imitować warunki w macicy, lekarze zapakowali je do plastikowych torebek. Sposób zadziałał!

Dzieci urodziły się z wagą 900 g. Przyszły na świat przez cesarskie cięcie, które było konieczne ze względu na zagrożenie ich życia. Dziewczynka i chłopiec byli bardzo słabi i delikatni, i od razu trafili na oddział intensywnej terapii. Nie wiadomo było, czy uda się uratować ich życie. Aby zwiększyć szanse na przeżycie wcześniaków , lekarze wykorzystali niesamowity sposób – włożyli dzieci do plastikowych torebek. Torebka jak macica Owijanie wcześniaków folią stosowano już wcześniej, gdyż okazało się, że jest to skuteczny sposób na ogrzanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała dziecka. Skóra wcześniaków jest bardzo cienka i delikatna, dlatego szybko tracą przez nią wodę i wychładzają się. Owinięcie ciała folią, poza główką, tworzy rodzaj szczelnego kocyka, który zapobiega utracie wody i ułatwia utrzymanie prawidłowej temperatury ciała . Jest niczym macica, która spełnia też i te funkcje. Folia do owijania wcześniaków na oddziale noworodkowym nie musi być sterylna, wystarczy, że jest czysta. Zaki i Malika spędzili w szpitalu 7 tygodni. W momencie wypisu dzieci były w bardzo dobrej formie.   Premature baby kept alive in plastic bag after mother’s silent labour |More here: https://t.co/id8QbOuMnf #CitiNews pic.twitter.com/kEnL0k5391 — CitiNewsroom (@Citi973) February 24, 2016 Źródło: citifmonline.com Piszemy też o: Wcześniaki z Ukrainy walczą o życie Kilkumiesięczne dziecko w płockim oknie życia Bakteria z odświeżacza powietrza zabiła dziecko

dzień wcześniaka
Adobe Stock
Aktualności
Dzień Wcześniaka: święto małych bohaterów
Wcześniaki to dzieci, które rodzą się przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Statystycznie nawet co 10. dziecko na świecie jest wcześniakiem! 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka – jego symbol to sznur z dziesięcioma parami skarpetek oraz kolor fioletowy charakteryzujący osoby wrażliwe, obdarzające innych całkowitym zaufaniem. Takie właśnie są wcześniaki.

Wcześniaki przychodzą na świat między 22. a 37. tygodniem ciąży. Dla rodziców takie przedwczesne narodziny są zwykle wielkim zaskoczeniem, a dla lekarzy ogromnym wyzwaniem. Wcześniakom trzeba poświęcić mnóstwo uwagi – zarówno w trakcie porodu, jak i podczas późniejszej opieki. Święto dzieci i lekarzy Opieka nad wcześniakami musi być dostosowana do ich indywidualnych potrzeb. Lekarze, którzy ratują wcześniaki i dbają o nie po narodzinach, to wybitni specjaliści. Współczesna medycyna daje im olbrzymie możliwości, dzięki czemu można pomóc nawet najmniejszym noworodkom. Taki profesjonalny zespół pracuje w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.   „W ostatnich 12. miesiącach w naszej Klinice odebraliśmy ok. 40 proc. przedwczesnych porodów. Każdy z nich był inny, ale łączyło je jedno – konieczność odpowiedzialnego i precyzyjnego działania zespołu darzących się zaufaniem specjalistów. Na szczęście UCZKiN taki właśnie zespół ma. Obecnie, dzięki niesamowitemu postępowi neonatologii, na świecie ratowane są dzieci z niewyobrażalnie niską masą ciała. Najmniejszy wcześniak urodził się w Tokio i ważył zaledwie 268 g” – mówi dr n. med. Paweł Krajewski, Kierownik Oddziału Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. Ile ważą wcześniaki? Czas trwania ciąży oraz masa ciała dziecka w chwili narodzin są kluczowe dla jego zdrowia, długości hospitalizacji i sposobu opieki po porodzie. Wyróżniamy: noworodki z niewiarygodnie małą masą ciała , których masa ciała nie przekracza 750 g, noworodki z ekstremalnie małą masą ciała , których masa ciała nie przekracza 1000 g, noworodki z bardzo małą masą ciała , których masa ciała nie przekracza 1500 g, noworodki z małą masą ciała , których masa ciała nie przekracza 2500 g, zwane również...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj