najmniejszy wcześniak
Adobe Stock/YouTube screen
Aktualności

To najmłodszy wcześniak świata. Nie uwierzysz, ile ważył w chwili narodzin

W ubiegłym roku w stanie Alabama w USA do szpitala trafiła kobieta z objawami przedwczesnego porodu. Była w 5. miesiącu ciąży bliźniaczej. Dzieci przyszły na świat 5 lipca, cztery miesiące przed terminem. Tylko jedno z nich przeżyło – i trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa.

Niestety drugie bliźnię, dziewczynka, zmarło wkrótce po porodzie. Walkę o życie podjął mały Curtis, który tuż po narodzinach ważył tylko 419 g. Jego szanse na przeżycie wynosiły mniej niż 1 procent. Udało się go uratować, więc dumnie dzierży teraz tytuł najmniejszego wcześniaka.

Pampersy dla wcześniaków: na co zwracać uwagę, kupując pieluchy? [WIDEO]

Długa walka o życie

Prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni. Curtis urodził się po 21 tygodniach i jednym dniu ciąży, 132 dni przed planowanym terminem. Ze względu na to, że to ciągle jeszcze bardzo wczesny etap rozwoju płodowego, malucha trzeba było podpiąć pod aparaturę, która pomagała mu w walce o życie. Na szczęście z dnia na dzień Curtis stawał się coraz silniejszy. Sprzęt ułatwiający mu oddychanie można było odpiąć jednak dopiero po 275 dobach od porodu.

To i tak cud, że Curtis przeżył. Lekarze twierdzą, że przeżycie wcześniaka, który nie ma ukończonego 22 tygodnia ciąży, jest wręcz znikome. Zwykle tak wcześnie urodzone maluchy otacza się wyłącznie opieką paliatywną – chyba że rodzice proszą o podjęcie prób ratowania dziecka.

Na poniższym filmie widać Curtisa obecnie i po narodzinach:

Rekord pobity o jeden dzień

6 kwietnia 2021 roku Curtis Butler mógł wreszcie wrócić do domu. Nadal objęty jest opieką specjalistów, żywiony jest dojelitowo i stale nosi aparat tlenowy, a przed nim długa droga wypełniona badaniami i rehabilitacją. Jego mama jest jednak szczęśliwa, że mogła zabrać synka do domu i przedstawić go rodzeństwu.

Curtis jest młodszy od poprzedniego rekordzisty Guinnessa zaledwie o jeden dzień. Richard Hutchinson przyszedł na świat miesiąc przed Curtisem, po 21 tygodniach i 2 dniach ciąży. Zatem Curtis wyprzedził go jedynie o jeden dzień. W przypadku wcześniaków z tak wczesnej ciąży każdy dzień ma jednak ogromne znaczenie.

Źródło: edition.cnn.com

Przeczytaj też:

Fotolia
Aktualności
Dzień wcześniaka: dziś ratuje się dzieci urodzone nawet w 22. tygodniu ciąży!
Dzień wcześniaka to ważne święto i okazja, by poznać jego historię oraz ideę. Nawet co dziesiąte dziecko rodzi się jako wcześniak. Dzięki postępowi medycyny szanse na przeżycie tych dzieci są dziś coraz większe. Wyjaśniamy, kiedy wypada Światowy Dzień Wcześniaka, i ile ważył najmniejszy wcześniak.

Dzień wcześniaka to święto obchodzone zarówno przez rodziców, jak i lekarzy. Opieka nad wcześniakami jest dziś na wysokim poziomie, a specjaliści ratują coraz młodsze dzieci – nawet te urodzone w 2 2. tygodniu ciąży ! Najmniejszy wcześniak na świecie, który przeżył, ważył niewiele ponad 300 g. A kiedyś? Ze względu na brak odpowiedniego sprzętu, techniki medycznej i farmakoterapii wcześniaki ratowano dopiero od 29. tygodnia ciąży lub dopiero 30. tygodnia ciąży. Postęp jest więc ogromny! Kiedy wypada dzień wcześniaka? Światowy Dzień Wcześniaka wypada 17 listopada. W Polsce obchodzi się go od 2011 roku z inicjatywy Fundacji Wcześniak. Dzień Wcześniaka to ważna data, dzięki której łatwiej szerzyć wiedzę na temat problemów wcześniaków. W Polsce co roku rodzi się przedwcześnie ponad 20 tysięcy dzieci. Na całym świecie co 10. dziecko jest wcześniakiem. Znane wcześniaki, które zaskoczyły świat niebanalnymi osiągnięciami, to m.in. Albert Einstein, Sir Isaac Newton, Mark Twain, Stevie Wonder. Światowy Dzień Wcześniaka ma nawet swój symbol: to mała fioletowa skarpetka (fiolet kojarzony jest z delikatnością). Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkim dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem. Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkimi dziećmi, nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych, z jakimi muszą się one zmagać już od pierwszych dni życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat. Światowy Dzień Wcześniaka w 2021 roku obchodzony jest pod hasłem „Zero Separation”. Chodzi o nieprzerwany kontakt dziecka z mamą lub tatą po porodzie – niezwykle ważne dla wcześniaków jest tzw. kangurowanie. Takie optymalne warunki...

najmniejszy wcześniak
Adobe Stock
Poród naturalny
Najmniejszy wcześniak – w Polsce, na świecie, szanse na przeżycie
Najmniejsze wcześniaki rodzą się przed 28. tygodniem ciąży. Ważą mniej niż 1000 g. Im wcześniej się urodzą i im są mniejsze, tym, niestety, mają mniej szans na przeżycie. Jednak jak pokazuje przykład niektórych wcześniaków, ich wola życia jest ogromna.

Najmniejsze wcześniaki rodzą się z tzw. bardzo skrajnym wcześniactwem . Oznacza to, że nie są w stanie bez wsparcia medyków i specjalistycznego sprzętu przeżyć, a walka o ich życie rzadko kończy się pełnym sukcesem. Jednak historie najmniejszych wcześniaków urodzonych na świecie, czy w Polsce pokazują, że próby ich ratowania mają sens. Mimo złych prognoz, nawet tak słabe maleństwa potrafią zaskoczyć wolą walki i ostatecznie wyjść ze szpitala jako zupełnie zdrowe dzieci. Spis treści: Najmniejszy wcześniak na świecie Najmniejszy wcześniak w Polsce Od kiedy ratuje się wcześniaki – od którego tygodnia ciąży Skrajne wcześniactwo – co to znaczy Najmniejszy wcześniak na świecie W 2021 roku padł nowy rekord w kategorii „najmniejszy wcześniak na świecie”. Po 13 miesiącach ze szpitala wyszła dziewczynka, która urodziła się w 2020 roku w Chinach, ważąc 212 gramów ! Malutka Kwek Yu Xuan przyszła na świat w czasie pandemii w 25 tygodniu ciąży. Lekarze nie dawali jej wielu szans na przeżycie. Dziewczynka w chwili narodzin, które odbyły się przez cesarskie cięcie, mierzyła zaledwie 24 cm długości. Opiekujący się nią lekarze porównywali jej rozmiary i wagę do... jabłka. Obecnie, po ponad rocznym pobycie w szpitalu wiadomo już, że dziewczynka rozwija się prawidłowo, jednak ma problemy z układem oddechowym. Poprzedni najmniejszy wcześniak na świecie urodził się w w USA w 2018 roku. Ważył – 245 g . Z kolei najmłodszym wcześniakiem na świecie jest Curtis Butler urodzony 11 listopada 2020 roku po 21 tygodniach i 1 dniu ciąży . Chłopiec przeżył i po 275 dniach hospitalizacji został wypuszczony do domu, ale nadal pozostaje pod opieką specjalistów, jest żywiony dojelitowo i dodatkowo zaopatrywany w tlen z butli. Najmniejszy wcześniak w Polsce Najmniejszym wcześniakiem w Polsce jest dziewczynka urodzona...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj