redakcja Mamo, to ja
Adobe Stock/bongkarn
Aktualności

Redakcja serwisu Mamo, To Ja

Codziennie wyszukujemy dla was najciekawsze newsy ze świata rodziców, współpracujemy z ekspertami i piszemy artykuły na tematy, które was interesują. Skontaktuj się z nami – prześlij swoją opinię, uwagi albo opisz własną historię.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz się podzielić swoją historią, napisz do nas: redakcja@mamotoja.pl

Mamotoja.pl to serwis dla wszystkich rodziców, a także tych, którzy dopiero spodziewają się dziecka. Tylko u nas znajdziecie wiarygodne, eksperckie rady dotyczące ciąży, porodu, zdrowia, żywienia, pielęgnacji i rozwoju dziecka.
 
Dbają o was i wasze dzieci nasi eksperci oraz nasz doświadczony redakcyjny zespół. Z takimi ludźmi możecie cieszyć swoim rodzicielstwem!
 
Redakcja Mamo, To Ja
 
Aleksandra Sokalska
redaktorka naczelna
e-mail: aleksandra.sokalska@burdamedia.pl
 
Małgorzata Wódz
wydawczyni
e-mail: malgorzata.mazurek-wodz@burdamedia.pl
 
Hanna Szczesiak
wydawczyni
e-mail: hanna.szczesiak@burdamedia.pl
 
Olga Juszczyk
specjalistka social media
e-mail: olga.juszczyk@burdamedia.pl
 
Magdalena Drab
redaktorka
e-mail: magdalena.drab@burdamedia.pl
 
Ewa Cwil
redaktorka
e-mail: ewa.janczak-cwil@burdamedia.pl
 
Joanna Biegaj
redaktorka
e-mail: joanna.biegaj@burdamedia.pl
 
Luiza Słuszniak
redaktorka
e-mail: luiza.sluszniak@burdamedia.pl
 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
redaktorka
e-mail: malgorzata.sztylinska-kaczynska@burdamedia.pl
 
Katarzyna Imiołek
redaktorka
e-mail: katarzyna.imiolek@burdamedia.pl
 
Milena Oszczepalińska
redaktorka
e-mail: milena.oszczepalinska@burdamedia.pl
 
Joanna Lechowicz
redaktorka SEO
e-mail: joanna.lechowicz@burdamedia.pl
 
Klaudia Stawiarska
redaktorka SEO
e-mail: klaudia.stawiarska@burdamedia.pl
 
Marta Grabiec
redaktorka SEO
e-mail: marta.grabiec@burdamedia.pl
 
Biuro Reklamy
 
Joanna Matejczuk
dyrektorka Biura Reklamy
e-mail: joanna.matejczuk@burdamedia.pl
 
Justyna Rzeniewicz
e-mail: justyna.rzeniewicz@burdamedia.pl
tel.: 693 153 404
 
Magdalena Turczyk
e-mail: magdalena.turczyk@burdamedia.pl
tel.: 601 050 789

Promocja
 
Agnieszka Około-Kułak
e-mail: agnieszka.okolo-kulak@burdamedia.pl

Katarzyna Zalewicz
e-mail: katarzyna.zalewicz@burdamedia.pl

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Moje dziecko bardziej kocha mojego męża niż mnie.
Adobe Stock/ Prostock-studio
Aktualności
„Moje dziecko bardziej kocha mojego męża niż mnie. Ja jestem na co dzień i muszę trzymać dyscyplinę, a tatuś jest od prezentów i rozpieszczania” [LIST DO REDAKCJI]
W naszej rodzinie wszystko jest na opak. Dla mojej prawie trzyletniej córeczki najważniejszą osobą na świecie jest tata. Nie mama. Dla mojego męża również najważniejsza jest córeczka. Nie żona. Jak się czuję jako ta nieważna mama i żona? Jak kobieta pozbawiona wartości. Jak śmieć.

A tak bardzo chciałam być mamą, która będzie miała z córką tę wyjątkową więź… Możliwą tylko między mamą i dzieckiem. Nigdy nie sądziłam też, że mąż zepchnie mnie na drugi plan. Ciąża: najlepszy czas Kiedy zaszłam w ciążę, byliśmy najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. A jak jeszcze okazało się, że urodzi się dziewczynka – czuliśmy się jakby los wysłuchiwał wszystkich naszych pragnień. Kochaliśmy się, rozumieliśmy, byliśmy zdrowi, mieszkaliśmy w małym domku na przedmieściach...  wszystko układało się jak w bajce. Jedyne czego się bałam to pandemia. Szybko poszłam na urlop zdrowotny – jako pielęgniarka nie miałam prawa narażać się na infekcję. Mój mąż pracował cały czas. Jako serwisant aparatury medycznej jeździł po szpitalach w całej Polsce. Tak, to było ryzyko. Byliśmy jednak pełni optymizmu. Zwłaszcza, że cała ciąża przebiegła książkowo. Czułam się bardzo dobrze. Nie mogłam się doczekać, aż Maja pojawi się na świecie. Urodziła się w trzy godziny. Pierwszy rok: no nie było jak w reklamie pieluszek Po pierwszych dwóch tygodniach mąż znów zaczął wyjeżdżać. I wracać do domu w piątek wieczorem, by w poniedziałek skoro świt ruszyć na drugi koniec Polski. Babcie odwiedzały nas… w weekendy, bo wtedy „miały nas wszystkich razem”. Te weekendy były jak święta: rodzinne, pełne radości, chwil odpoczynku dla mnie. Ale od poniedziałku do piątku najczęściej byłam sama z Mają. Ze świadomością, że mąż jest  300, 400 czy 500 km od nas. Musiałam wziąć się w garść. Dziękowałam Bogu, że jako pielęgniarka nauczyłam się zachowywać zimną krew. Nie wpadałam w panikę podczas gorączek przy ząbkowaniu czy płaczu w czasie kolek. Cóż, nie było jak w reklamie pieluszek. Bo nigdy tak nie jest. Rutynę, zmęczenie i samotność pomagały mi przetrwać chwile, których nie oddałabym za nic...

Przedszkolanki psują dzieci! W domu stosujemy tzw. zimny chów, a one rozpieszczają mi córkę
Adobe Stock/Pixel-Shot
Aktualności
„Przedszkolanki psują dzieci! W domu stosujemy tzw. zimny chów, a one rozpieszczają mi córkę” [LIST DO REDAKCJI]
Tosia ma 5 lat. Oboje z mężem uznaliśmy, że będziemy wychowywać ją na samodzielną, ogarniętą dziewczynkę. Zbyt dużo naoglądaliśmy się dzieci wychowywanych pod kloszem, bezstresowo, bez kar, za to z ciągłymi nagrodami. Dzieci – przekonanych, że świat kręci się wokół nich. Dzieci, które w podstawówce nie potrafią zawiązać sobie butów.

Nie znaczy to, że fundujemy naszej Małej codzienny survival i narażamy na głód, chłód i brud. Po prostu nikt nie robi tragedii z tego, że Tosia nie ma ochoty jeść kolacji (bo skończyło się kakao) lub ma ochotę wyjść bez kurtki przed dom przekonać się, że jest naprawdę zimno… Jej humory nie robią na nas większego wrażenia. Ma kary. Ponosi też konsekwencje swoich decyzji (nie zjadła kolacji – jest głodna). Niestety, mam wrażenie, że w przedszkolu wychowawczynie uważają córkę za dziecko specjalnej troski. Gwiazdka Tosia Nawet wiem dlaczego. Córka pięknie śpiewa. Może odziedziczyła talent po tacie, może to zasługa tego, że niemal od pierwszych jej dni życia raz w tygodniu chodziłyśmy na „Gordonki”, w każdym razie śpiewa bardzo czysto i ma świetną pamięć do dźwięków. Efekt? Zawsze dostaje główną rolę w przedstawieniach, bierze udział w konkursach, no istna frontmenka. Oglądając wszystkie te występy, zastanawiam się, dlaczego nie zmotywują innych dzieci do nauczenia się piosenek czy ról. Tylko Tosia i Tosia. Najwspanialsza, najzdolniejsza, cudowna. Pozostali dostają jakieś krótkie kwestie, a na pierwszym planie – królewna Tosia. Czy muszę pisać, że coraz bardziej przewraca się jej od tego w głowie? Piżama w jednorożce (czyli jak wyszłam na idiotkę) Od 4. roku życia Tosia ubiera się sama. Pewnego dnia uznała, że chce iść do przedszkola w piżamie w jednorożce. Zapytałam, czy to przemyślana decyzja, a kiedy potwierdziła – powiedziałam: „OK”. Uznałam, że sama musi przekonać się, że chodzenie w piżamie do przedszkola jest dziwne, że dzieci mogą się śmiać, etc. Kiedy ją odbierałam – była przebrana w „normalne” ubranie (dzieci mają zapasowe ubranka na wypadek, gdyby się zabrudziły). Wychowawczyni uświadomiła mnie, że przebrała Tosię, bo chyba rano za bardzo się spieszyliśmy....

Wychowałam córki bez 500+, a one dostają wszystko od państwa i tak ciągle narzekają
Adobe Stock/asife
Aktualności
„Wychowałam córki bez 500+ i dałam radę! One dostają wszystko od państwa, a i tak ciągle narzekają” [LIST DO REDAKCJI]
Pierwszą córkę urodziłam w 1982 roku. Drugą dwa lata później. To nie były łatwe czasy. A jednak – podobnie jak wiele innych matek i ojców – potrafiliśmy wychowywać dzieci bez 500 plus czy innych dodatków. Moje córki dostają pieniądze od państwa, a narzekają. Że nie stać ich, by spełniać marzenia. Nawet tak „podstawowe” jak wypatrzona gdzieś sukienka (markowa) czy obóz konny dla dzieci. Zapomniały, jak było, kiedy same były małe?

Ostatnio o tym rozmawiałyśmy. I Marta, i Małgosia odpowiedziały, że miały szczęśliwe dzieciństwo, ale kiedyś było inaczej. Że kiedyś pieniądze nie liczyły się tak bardzo! Zaniemówiłam. One myślą, że kiedyś ludzie dostawali wszystko za darmo… I dlatego kupno zimowych butów kosztowało nas tyle wyrzeczeń? Czy gdyby wszystko było za darmo albo byłoby tanie – jedlibyśmy na zmianę kopytka i naleśniki? Mają, a narzekają Moje córki kojarzą te kopytka i naleśniki z pysznym jedzonkiem z dzieciństwa. I chętnie robią je u siebie w domach, ale nie dlatego, że nie stać ich na wołowinę, świeże ryby, awokado czy sezonowe owoce przez okrągły rok. A narzekają, że nie stać ich na jadanie w restauracjach tak często, jak tego by chciały. Obie nie muszą się martwić o buty dla swoich dzieci. A narzekają , bo te, o których marzą moje wnuki, kosztują bardzo dużo. Tak samo jeśli chodzi o kurtki czy plecaki. Mają w sklepach jednorazowe pieluchy. A narzekają , że kupowanie na co dzień tych najlepszych – przekracza ich możliwości finansowe. Marta prowadzi z mężem sklep spożywczy, Małgosia i jej mąż są nauczycielami. Uważam, że obie rodziny mają bardzo przyzwoite dochody. Do tego dostają jeszcze co miesiąc po 1000 zł na dzieci (mam czworo wnuków). Ile pieniędzy starczyłoby im na wszystko? Zapytałam, jaki miesięczny budżet sprawiłby, żeby byłyby zadowolone. Obie uznały, że trudno powiedzieć, bo wszystko drożeje: począwszy od pieczywa po raty kredytu. Ale że 20 tysięcy miesięcznie powinno starczyć na bieżące rzeczy i na to, by coś odłożyć. Mówiąc to, naprawdę miały żal do świata, że co miesiąc mają do rozdysponowania po ok. 10 tys. zł. Czyli „zaledwie” połowę tego, co by chciały. Też wolałabym robić im kanapki z szynką niż z pasztetową Wiadomo, że każdy chce dla swojej rodziny jak najlepiej. Ja też wolałabym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj