Największa zmiana dotyczy tego, że urlop rodzicielski będzie musiał być dzielony między oboje rodziców – nie będzie mogła go wykorzystać już tylko matka. Celem tej zmiany jest to, aby kobiety i mężczyźni mieli wyrównane szanse na rynku pracy, ale też to, aby ojciec nie był nieobecny w życiu małego dziecka. Poniżej zamieszczamy informacje o tym, co i jak zmienia się w opiece na dziecko w tym roku.

Reklama

Urlop macierzyński – co się mienia?

Od teraz przyszła mama będzie mogła zdecydować o terminie jego rozpoczęcia, a najwcześniej będzie mogła na niego pójść 6 tygodni przed planowaną datą porodu. Nie zmienia się jednak jego wymiar. Czas trwania urlopu macierzyńskiego zależy od liczby urodzonych podczas porodu dzieci i w najmniejszym wymiarze (jedno dziecko) trwa on 20 tygodni, a w największym (pięcioro dzieci) – 37 tygodni.

Urlop rodzicielski – szczegóły zmian

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego rodzice mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Przy urodzeniu jednego dziecka mają do dyspozycji w sumie 32 tygodnie, a przy narodzinach więcej niż jednego dziecka – 34 tygodnie. Od sierpnia 2022 roku urlop rodzicielski będzie przysługiwał w połowie wymiaru matce i w połowie wymiaru ojcu dziecka. Tata nie będzie mógł odstąpić tego urlopu matce dziecka. Jeśli go nie wykorzysta, 16 lub 17 tygodni urlopu rodzicielskiego przepadnie. Co ważne: ojciec może swój urlop rodzicielski wykorzystać do momentu, aż dziecko ukończy 8. rok życia. Nie musi więc przeznaczać go na opiekę nad niemowlęciem.

Opieka na dziecko – więcej dni

Dotąd rodzicowi przysługiwały rocznie 2 dni opieki nad dzieckiem. Od sierpnia 2022 roku tych dni będzie 5, w dodatku wykorzystać je będą mogli nie tylko rodzice. Jeśli rodzice dziecka się rozwiodą i wstąpią w nowe związki małżeńskie, opiekę na dziecko będą mogli wziąć także ich nowi małżonkowie. W innych krajach, gdzie dozwolone są związki partnerskie, opiekę na dziecko mogą także wykorzystać partnerzy rodziców dziecka. Niestety w Polsce jest to niemożliwe.

Co się NIE zmienia w opiece i urlopach na dzieci?

Bez zmian pozostają: urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni, który tata dziecka może wykorzystać w dowolnym momencie do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Jeśli małżonkowie przysposobią dziecko, ojcu przysługują 2 tygodnie urlopu ojcowskiego, który może wykorzystać do końca 7. roku życia dziecka.

Zobacz także

Bez zmian pozostaje także urlop wychowawczy. Rodzice mają do dyspozycji 36 miesięcy, mogą ten czas między siebie podzielić, ale też wykorzystać np. jednocześnie. Urlop wychowawczy, który jest bezpłatnym świadczeniem, można podzielić na maksymalnie 5 części i wykorzystać do końca 6. roku życia dziecka.

Przeczytaj także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama