Zamknięcie przedszkoli i szkół z powodu koronawirusa. Jak zorganizować opiekę nad dzieckiem?
W związku z coraz większą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem rząd zadecydował o zamknięciu żłobków, przedszkoli i szkół w Polsce. Zobacz, do czego masz prawo, aby zapewnić w tym czasie dziecku opiekę.
Pandemia koronawirusa wymusiła zamknięcie placówek oświatowych i dydaktycznych. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że żłobki, kluby malucha, przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe będą zamknięte aż do świąt Wielkanocy (wcześniejsza decyzja dotyczyła ich zamknięcia do 25 marca). W skali całego kraju oznacza to dla setek tysięcy rodziców spory kłopot: jak w tym czasie zorganizować opiekę nad dzieckiem? Podpowiadamy, jakie macie prawa.
Placówki edukacyjne i opiekuńcze zamknięte do Wielkanocy
Z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa polskie placówki edukacyjne pozostaną zamknięte aż do połowy kwietnia (Wielkanoc przypada 12 i 13 kwietnia). „ Wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca, by nauczyciele bardziej systematycznie mogli przekazywać wiedzę, kontaktować się z uczniami i w razie potrzeb - wystawiać oceny. Umiejętności, które nabyli w ostatnich dniach, pozwoli im prowadzić zajęcia bardziej systematycznie” - mówił podczas konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski.
W Polsce mamy obecnie potwierdzonych 649 potwierdzonych przypadków zakażenia, a liczba ta stale rośnie. Nasz kraj nie jest osamotniony w decyzji o zamknięciu przedszkoli i szkół. Miliony dzieci na całym świecie nie chodzą do szkoły. Zamknięto placówki m.in. w Chinach, Japonii i Iranie, ale także w europejskim centrum rozprzestrzenia się wirusa, czyli we Włoszech. O zamknięciu szkół zdecydowały też Czechy.
Zobacz: Nauka w domu, zajęcia online dla dzieci [LISTA CIEKAWYCH STRON]
Rodzicu, masz prawo do zwolnienia z pracy
Zamykanie placówek edukacyjnych niesie ze sobą szereg komplikacji, a jedną z nich jest postawienie rodziców w bardzo trudnej sytuacji zorganizowania opieki nad dziećmi.
Zgodnie z przepisami, jeżeli dojdzie do nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły rodzic ma prawo do zwolnienia się u pracodawcy z obowiązku wykonywania pracy. Słowo „nieprzewidziany" oznacza, że opiekun dowiedział się o zamknięciu placówki w terminie nie dłuższym niż 7 dni przed datą jej zamknięcia.
❗Rodzicom dzieci w wieku do lat 8 będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły czy klubu dziecięcego. pic.twitter.com/VaSATOe8pt
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 11, 2020
Rodzicu, masz prawo do zasiłku opiekuńczego
Korzystając ze zwolnienia z pracy, rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego wypłacanego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Przysługuje on rodzicom w sytuacji gdy:
- dziecko nie ukończyło 8 lat,
- nie ma innego członka rodziny, który mógłby zapewnić w tym czasie opiekę.
Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. pensji. Aby go otrzymać (trzeba mieć ubezpieczenie chorobowe) należy złożyć w ZUS wniosek o zasiłek (na druku Z-15a) oraz w oświadczenie o zaistniałej sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia placówki.
Sprawdź, czy musisz płacić za czesne, kiedy szkoły i przedszkola są zamknięte
Rodzicu, masz prawo do dodatkowego specjalnego zasiłku
Zgodnie z obowiązującym prawem, zasiłek opiekuńczy przysługuje maksymalnie przez 60 dni w ciągu roku. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą „koronawirusową", w przypadku niespodziewanego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, niewliczany do limitu 60 dni.
Premier Morawiecki zapewnił, że rodzice uczniów młodszych niż osiem lat przez cały okres zamknięcia placówek edukacyjnych będą mieli prawo do specjalnego dodatkowego zasiłku opiekuńczego (początkowo specustawa przewidywała jego wypłacanie przez 14 dni).
Dla ciebie: Wzór oświadczenia o opiece nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola, szkoły
Starsze dziecko, brak etatu - czy masz prawo do zasiłku?
Jeśli twoje dziecko ma więcej niż 8 lat albo nie pracujesz na podstawie umowy o pracę, przepisy nie dają ci prawa do usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Rodzic może natomiast wykorzystać:
- urlop wypoczynkowy,
- urlop na żądanie,
- dwa dni zwolnienia od pracy,
- poprosić o pracę zdalną (jednak pracodawca nie musi wyrazić na to zgody),
- umówić się na odrobienie pracy w późniejszym terminie.
Pomoc dziadków, niani
Wszystkie wymienione powyżej przypadki dotyczą sytuacji, kiedy rodzic nie ma wyjścia i bierze zwolnienie z pracy do opieki nad dzieckiem. Dobrym rozwiązaniem jest oczywiście posiadanie w rodzinie osoby, która się zaopiekuje w tym czasie naszym potomstwem. W tej roli zwykle nie do przecenienia są oczywiście dziadkowie, ale w tej sytuacji warto chronić ich przed możliwością zarażenia się koronawirusem. Dlatego, jeśli masz wątpliwości, czy będą bezpieczni, zamiast poprosić ich o pomoc, możesz skorzystać z usług niani (znajdziesz ją np. na portalu niania.pl).
Sprawdź promocję na niania.pl
Znajdź opiekę dla seniora.
Źródło: tvp info.pl, tvn24.pl, next.gazeta.pl, infor.pl
Zobacz też:
- Koronawirus: nauka w domu, zajęcia online dla dzieci [LISTA CIEKAWYCH STRON]
- Dla dzieci za darmo: książki, ebooki, audiobooki - specjalne oferty na czas kwarantanny
- Wirtualne spacery po muzeach, teatr dla dzieci online, koncerty i opera [KULTURA ONLINE]