biegunka w ciąży
fot. Adobe Stock

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Biegunka w ciąży budzi niepokój, nawet gdy jest wynikiem zatrucia pokarmowego. Rozwolnienie w ciąży może wystąpić tuż przed porodem, ale zdarza się też biegunka we wczesnej ciąży i po preparatach z żelazem. Warto wiedzieć, co oznacza i ile może trwać biegunka, zwłaszcza że w ciąży nie można samodzielnie stosować żadnych leków.
Martyna Pstrąg
biegunka w ciąży
fot. Adobe Stock
Biegunka w ciąży zdarza się dość często, czasem pojawia się na początku ciąży, a czasem krótko przed porodem. Przyczyny rozwolnienia w ciąży są różne, ale zawsze budzą niepokój. I słusznie, bo niektóre objawy, jakie towarzyszą rozwolnieniu, np. ból brzucha czy ostra biegunka, mogą oznaczać poważniejsze problemy ze zdrowiem. W niektórych przypadkach biegunka w ciąży jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza.

Spis treści:
 1. Co oznacza biegunka w ciąży?
 2. Biegunka w ciąży - przyczyny
 3. Biegunka we wczesnej ciąży
 4. Biegunka w drugim trymestrze ciąży
 5. Biegunka przed porodem
 6. Biegunka a inne dolegliwości żołądkowe w ciąży
 7. Co pomoże na biegunkę w ciąży? Leczenie i zapobieganie

Co oznacza biegunka w ciąży?

Biegunka (z łac. diarrhoea), nazywana też rozwolnieniem, jest reakcją obronną organizmu na bakterie i wirusy, znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Objawia się w postaci częstych wypróżnień, zmiany konsystencji stolca (jest bardziej płynny) i większej jego ilości. Biegunce w ciąży może towarzyszyć osłabienie, gorączka lub bóle brzucha.

Biegunka może wystąpić u przyszłej mamy w każdym trymestrze ciąży i może wiązać się z różnymi czynnikami. Nie zawsze musi oznaczać coś poważnego. Mimo to lepiej być czujnym i obserwować, czy nie pojawiają się jakieś dodatkowe niepojące objawy.

Biegunka w ciąży - przyczyny

Najczęstsze przyczyny rozwolnienia w ciąży:
 • zatrucie pokarmowe,
 • tzw. jelitówka, czyli wirus grypy żołądkowej (rotawirusy, bakteria E.coli, Salmonella)
 • ciężkostrawna dieta
 • alergia pokarmowa
 • stres
 • stosowanie preparatów z żelazem (inne skutki uboczne suplementacji żelazem to też zaparcia i czarny stolec). Rozwiązaniem może być przyjmowanie innego preparatu, np. organicznego suplementu żelaza.
Uwaga, gdy biegunce w ciąży towarzyszy ból brzucha i krwawienie z pochwy, należy udać się do lekarza.

Biegunka we wczesnej ciąży

Na początku ciąży kobiety dosyć często skarżą się na dolegliwości związane z układem pokarmowym, takie jak:
Takie dolegliwości to zazwyczaj nic innego jak pierwsze objawy ciąży, świadczące o tym, że doszło do zapłodnienia. Biegunka we wczesnej ciąży może być też reakcją organizmu na zmiany hormonalne (zwłaszcza obecność gonadotropiny kosmówkowej beta hCG) zachodzące w ciele przyszłej mamy.
Uwaga, biegunka w pierwszym trymestrze ciąży połączona z bólem brzucha i narządów wewnętrznych może być związana z ryzykiem poronienia lub ciąży pozamacicznej i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Biegunka w drugim trymestrze ciąży

Przyczyną rozwolnienia w bardziej zaawansowanej ciąży może być:
 • szybki rozwój płodu,
 • dostosowywanie się organów wewnętrznych do powiększającej się macicy.
Rozwolnienie w ciąży wymaga szczególnej ostrożności. Zamiast zastanawiać się, ile może trwać biegunka w ciąży, lepiej pilnie skonsultować z lekarzem nawet kilkudniowe rozwolnienie.

Biegunka przed porodem

W trzecim trymestrze i w ostatnich tygodniach ciąży biegunka może zwiastować poród. Biegunka przed porodem to sposób organizmu na oczyszczenie jelit i przygotowanie się do ogromnego wysiłku. Zwykle rozwolnienie pojawia się na 24-48 godzin przed porodem.
Jeżeli w drugim lub trzecim trymestrze ciąży albo krótko przed porodem biegunce towarzyszy ból i mocne twardnienie brzucha, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Czasem w ten sposób objawia się odklejenie łożyska, które niesie wiele zagrożeń, np. ryzyko niedotlenienia dziecka.

Biegunka a inne dolegliwości żołądkowe u przyszłych mam

Biegunka w ciąży nie zawsze oznacza kłopoty. Jeżeli rozwolnieniu nie towarzyszą inne niepokojące objawy, to nie zagraża ono ani przyszłej mamie, ani dziecku. Zwróć jednak uwagę na groźne dolegliwości towarzyszące biegunce, takie jak:
Biegunka może być wówczas jedną z oznak zakażenia bakteryjnego, które jest groźne dla mamy i dziecka. Szybko zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu.

Co na biegunkę w ciąży? Leczenie i zapobieganie

Jeśli masz biegunkę w ciąży, pilnuj, aby w tym czasie:
 • pić dużo płynów, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu, wybieraj wodę, ale w niewielkich ilościach możesz też pić herbatki ziołowe (miętowa, rumiankowa),
 • jeść regularne lekkostrawne posiłki, np. gotowaną marchwiankę, jabłko, kleik, marchewkę z ryżem i gotowanym chudym mięsem (np. kurczakiem),
 • unikać jedzenia z dużą zawartością błonnika, np. surowych warzyw, pełnoziarnistego pieczywa,
 • zrezygnować na jakiś czas z kawy,
 • odpoczywać.
Ważne: leki powszechnie stosowane na biegunkę nie nadają się do samodzielnego stosowania w ciąży. Zanim zdecydujesz się na lekarstwo, poradź się lekarza. Może on zalecić węgiel na biegunkę w ciąży (ułatwia wiązanie ze sobą toksyn i bakterii, ale uważaj, żeby nie przesadzić z jego ilością) albo picie Smecty (jest bezpieczna i pomoże, jeśli masz ostrą biegunkę w ciąży).
O wiele lepiej jest zapobiegać biegunce, niż leczyć ją w ciąży, zwłaszcza gdy nie można samodzielnie przyjmować żadnych leków. Dlatego:
 • uważaj na to, co jesz, unikaj tłustych, ciężkostrawnych pokarmów,
 • spożywaj regularnie posiłki,
 • unikaj przejadania się.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy