kobieta w ciąży z bolącym brzuchem
fot. Fotolia

Czy biegunka w ciąży to powód do niepokoju?

Biegunka u przyszłej mamy może budzić niepokój, nawet jeśli jest tylko reakcją organizmu np. na zatrucie pokarmowe. Czy są powody, dla których rozwolnienie może być częstsze w ciąży lub nieść ryzyko dla zdrowa lub życia dziecka?
Martyna Pstrąg
kobieta w ciąży z bolącym brzuchem
fot. Fotolia

Ból brzucha oraz biegunka są dolegliwościami, które w czasie ciąży mogą budzić niepokój. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ przyszłe mamy ból w okolicach podbrzusza kojarzą jako niepokojący objaw, który może zwiastować np. poronienie. Jak jest naprawdę, czy istnieją powody, dla których rozwolnienie w ciąży może wystąpić częściej? I czy problemy żołądkowe u przyszłej mamy mogą mieć wpływ na życie i zdrowie jej i dziecka w brzuchu?

Przyczyny bólu brzucha i biegunki w ciąży

Najczęściej bóle żołądka i biegunka w czasie ciąży są spowodowane zatruciem pokarmowym lub tzw. jelitówką, czyli wirusem grypy żołądkowej. Te dolegliwości najczęściej dokuczają ciężarnym, ponieważ w tym czasie, odporność kobiety jest obniżona.

Gdy rozwolnieniu (niezależnie od trymestru) towarzyszy ból brzucha i krwawienie z pochwy, należy udać się do lekarza. Szczególnie w pierwszym trymestrze biegunka połączona z bólem brzucha i narządów wewnętrznych może być związana z ryzykiem poronienia.

Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.

Biegunka w ciąży zależna od trymestru

Problem nadmiernego wypróżniania się może wystąpić u przyszłej mamy w każdym trymestrze i może wiązać się z różnymi czynnikami. Nie zawsze musi oznaczać coś poważnego. Mimo to lepiej być czujnym i obserwować, czy nie pojawiają się jakieś dodatkowe niepojące objawy

Problemy trawienne w 1. trymestrze

Rozwolnienie, które dokucza kobiecie w 1. trymestrze i towarzyszące bóle brzucha oraz mdłości, to zazwyczaj nic innego jak pierwsze objawy ciąży, świadczące o tym, że doszło do zapłodnienia. To często także (w 2. i 3. miesiącu) reakcja organizmu na zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele przyszłej mamy.

Problemy trawienne w 2. trymestrze

Biegunki w 2. trymestrze mogą być spowodowane szybkim rozwojem płodu, a także dostosowywaniem się organów wewnętrznych do takich zmian, jak np. powiększająca się macica. Jeśli jednak w 2. i 3. trymestrze luźnym stolcom towarzyszy ból brzucha, który staje się nienaturalnie twardy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza – mogą to być pierwsze objawy odklejenia się łożyska. W takim wypadku ważne jest szybkie reagowanie, ponieważ odklejone łożysko może doprowadzić do niedotlenienia, a nawet śmierci dziecka.

Problemy trawienne w 3. trymestrze

W 3. trymestrze, w ostatnich tygodniach ciąży, może pojawić się również biegunka, która zwiastuje poród. To sposób organizmu na przygotowanie się do tego ogromnego wysiłku. Dzięki temu organizm też sam oczyszcza jelita przed porodem. 

Biegunka a inne dolegliwości żołądkowe u przyszłych mam

Rozwolnienie często spowodowane jest niestrawnością, zatruciem pokarmowym lub alergią pokarmową. Jeśli nie towarzyszą temu inne objawy, nie stwarza ono zagrożenia dla przyszłej mamy czy rozwijającego się w brzuchu dziecka. Należy tylko pilnować, by w tym czasie pić dużo płynów i nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Jeśli oprócz biegunki pojawiają się: 

 • mdłości,
 • ból żołądka,
 • wymioty,
 • krew w kale,
 • podwyższona temperatura,

należy natychmiast zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu – to może być zakażenie bakteryjne, które jest groźne dla mamy i dziecka.

Jak zapobiegać problemom trawiennym w ciąży?

O wiele lepiej jest zapobiegać, niż leczyć (zwłaszcza w czasie, gdy nie można samodzielnie przyjmować żadnych leków, by nie narazić na niebezpieczeństwo rozwijającego się płodu), dlatego:

 • uważaj na to, co jesz – w diecie ciężarnej nie powinno być zbyt dużo potraw powodujących niestrawności (np. tłuste czy nieświeże) czy zaparcia
 • regularne spożywanie posiłków to podstawa, unikaj też przejadania się.

Jak zwalczyć rozwolnienie u kobiet spodziewających się dziecka?

Jeśli problem nadmiernego wypróżniania się już cię dotyczy, skorzystaj z poniższych metod, które pomogą go zwalczyć. Radzimy: 
 • przyjmuj dużo płynów – najlepiej wodę, ale możesz też pić herbatki ziołowe,
 • pamiętaj o regularnych, lekkostrawnych posiłkach – ugotuj sobie marchwiankę, kleik albo marchewkę z ryżem i gotowanym chudym mięsem (np. kurczakiem),
 • unikaj jedzenia z dużą zawartością błonnika, np. surowych warzyw, pełnoziarnistego pieczywa 
 • zrezygnuj na jakiś czas z kawy,
 • jeśli chcesz przyjąć jakieś leki przeciw biegunce, najpierw skonsultuj to z lekarzem (możesz np. przyjąć popularną Smectę, która jest bezpieczna dla ciężarnych oraz małych dzieci, ale to także najpierw skonsultuj z lekarzem).
 
Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj