Rotawirus w ciąży
Zdrowie w ciąży

Rotawirus w ciąży – co warto wiedzieć?

Jesteś w ciąży i właśnie odebrałaś telefon z przedszkola, że Twoja starsza pociecha wymiotuje i/lub ma biegunkę, bo w placówce szaleje rotawirus? A może twoja przyjaciółka odwołuje spotkanie, tłumacząc, że w szkole jej córki właśnie panuje rota-zaraza i nie chce cię narażać? Zanim wpadniesz w panikę, sprawdź, czy i kiedy rotawirus może być dla ciebie groźny.

Szacuje się, że w wyniku zakażenia rotawirusem rocznie w Polsce choruje ok. 200 tys. osób. Dlatego wielu rodziców oraz przedszkolnych i szkolnych nauczycieli doskonale wie, że rotawirus to nie przelewki. Nawet kiedy maluch jest zaszczepiony i objawy zakażenia są u niego dość łagodne – przebieg choroby u dorosłych może być bardzo nieprzyjemny. Czy kontakt z dziećmi lub dorosłymi cierpiącymi z powodu rotawirusa może być groźny dla kobiet w ciąży? 

Spis treści:

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Rotawirus w ciąży: jakie objawy mogą towarzyszyć zakażeniu?

Rotawirusy atakują układ pokarmowy, dlatego do objawów zakażenia zalicza się:

  • wymioty,
  • biegunkę,
  • gorączkę (wywołaną stanem zapalnym jelit). 


Wszystkie wymienione symptomy mogą mieć zarówno ledwo odczuwalny, jak i bardzo ostry charakter. Mogą występować pojedynczo, parami (np. wymioty i biegunka, biegunka i gorączka lub wymioty i gorączka) albo całą trójką. Niemal za każdym razem towarzyszy im złe samopoczucie i ogólne rozbicie. Na szczęście po dwóch lub trzech dobach od zakażenia – objawy znikają bez śladu. Dlatego jeśli któryś z wymienionych objawów utrzymuje się dłużej niż 3, maksymalnie 4 dni – raczej nie należy go łączyć z rotawirusami.

Wymiotów wywołanych rotawirusem raczej nie można porównać do mdłości odczuwanych w pierwszym trymestrze ciąży lub kolejnych trymestrach. O ile mdłości w ciąży występują o określonej porze dnia – te wywołane rotawirusem mogą występować dużo częściej (niż np. tylko rano). To również w dużej mierze kwestia indywidualna – są mamy, które w ciąży nigdy nie miały takich mdłości i nudności jak wtedy, gdy zaraziły się rotawirusem.

Jak wygląda leczenie biegunki rotawirusowej w ciąży?

Kobieta, która spodziewa się dziecka i ma objawy rotawirusa, przede wszystkim powinna zadbać o ich złagodzenie i nie dopuścić do odwodnienia. Co można zrobić, by poczuć się lepiej?

Leczenie objawowe przy zakażeniu rotawirusem w ciąży polega na:

  • piciu jak największej ilości wody lub elektrolitów (małymi łyczkami i w odstępach czasu – wypicie dużej ilości płynów na raz może sprawić, że szybko je zwrócisz),
  • przyjmowaniu węgla aktywnego (jeśli masz wątpliwości co do tego, że w ciąży możesz brać węgiel – skontaktuj się ze swoim lekarzem i zapytaj o środek, który zalecany jest w przypadku biegunki),
  • zadbaniu o dietę (wskazane są lekkie posiłki, które nie obciążą osłabionego układu pokarmowego).


Ważne jest też, by zapewnić sobie spokojny powrót do formy. To może być trudne – zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży, które martwią się nie tylko o własny stan zdrowia, ale również o samopoczucie starszego dziecka (lub dzieci), partnera i innych zakażonych rotawirusem domowników.

Rotawirus w ciąży: kiedy zgłosić się do lekarza

Ze statystyk wynika, że wskutek zakażenia rotawirusem do szpitala trafia bardzo dużo małych dzieci. Najgroźniejszy przebieg notuje się u przypadku maluchów, które nie ukończyły pół roku życia. Dzieje się tak, gdyż organizm niemowląt jest mało odporny na odwodnienie, którym może skończyć się biegunka i/lub wymioty wywołane rotawirusem.

W przypadku starszych dzieci oraz dorosłych osób, przebieg infekcji nie jest tak niebezpieczny, choć z pewnością nie należy lekceważyć żadnych z objawów. 

Kobiety, które są tuż przed porodem często niepokoją się, czy dolegliwości związane z rotawirusem są w stanie wywołać skurcze porodowe, w razie jakichkolwiek wątpliwości powinny skontaktować się z lekarzem.

Jak zapobiegać rotawirusowi w ciąży?

Nawet wysoka zachorowalność dzieci i dorosłych w twojej miejscowości nie oznacza, że będąc w ciąży zarazisz się rotawirusem. Wirus ten przenosi się drogą pokarmową, dlatego jeśli obawiasz się zakażenia – często myj ręce. Ryzyko infekcji zmniejszysz też, unikając kontaktów z osobami mającymi objawy rotawirusa (opisane wyżej w artykule). Warto pamiętać, że wirusy mogą znajdować się na suchych powierzchniach, takich jak: guziki w windzie, klamki, uchwyty wózków w markecie nawet 8 tygodni.

Trudniejsze zadanie mają kobiety w ciąży, które mają już małe dzieci. Rozwiązaniem dla rodziców niemowląt jest zaszczepienie dziecka przeciwko rotawirusom. Szczepienie od 2021 roku znalazło się w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Podaje się je niemowlętom między 6 a 24 tygodniem życia.

Szczepienie nie oznacza, że dziecko na pewno nie złapie rotawirusa – może się zdarzyć, że zachoruje, ale objawy będą nieporównywalnie łagodniejsze niż w przypadku niezaszczepionych dzieci. Poza tym – zmniejszając ryzyko zarażenia oraz skracając czas biegunki rotawirusowej, spada ryzyko zwiększenia się liczby zachorowań zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Źródła:
J. Wasielica-Berger: Ostra biegunka. Acute diarrhea. „Gastroenterologia Kliniczna”, t. 10, 2018, nr 1, s. 14-22
Chrońmy dzieci przed biegunką rotawirusową, potral pacjent.gov.pl


Zobacz także:

rotawirus leczenie plus coca cola
Adobe Stock
Zdrowie
Rotawirus – jak leczyć zakażenie, czy warto stosować colę?
Rotawirusy są bardzo zaraźliwe, więc potrafią szybko rozłożyć całą rodzinę. Najczęściej dolegliwości leczy się domowymi sposobami. Tylko wtedy, gdy są bardzo nasilone lub dotyczą niemowlęcia, potrzebna może być specjalistyczna pomoc w postaci intensywnego nawadniania dożylnego. W domowym leczeniu zakażenia rotawirusowego ważną rolę odgrywa nawadnianie. Dość popularnym, ale kontrowersyjnym sposobem, jest też podawanie przy rotawirusie napojów typu cola.

Rotawirusy należą do grupy reowirusów, które są najczęstszą przyczyną biegunek u dzieci i niemowląt. Szacuje się, że niemal każde dziecko na świecie do piątego roku życia przechodzi co najmniej raz zakażenie rotawirusami, które potocznie zwie się też grypą żołądkową. Skutkiem ataku rotawirusów jest uszkodzenie komórek, które tworzą wyściółkę jelita cienkiego. Pojawia się wodnista biegunka, możliwe są też wymioty u dziecka , nudności i gorączka. Najwięcej ciężkich przypadków choroby rotawirusowej notuje się u dzieci do 2 roku życia. Rotawirusy najczęściej atakują wiosną i jesienią. Rotawirusy jak leczyć? Leczenie infekcji rotawirusowej jest proste i polega na łagodzeniu objawów oraz ich skutków. Oznacza to, że chore dziecko trzeba poić, aby nie dopuścić do odwodnienia, poza tym chorobę należy przeczekać. Nieco inaczej infekcja może przebiegać u niemowląt i dzieci z obniżoną odpornością – jeśli jednocześnie wystąpią biegunka i wymioty, które są bardzo nasilone, ryzyko odwodnienia wzrasta, co może skutkować koniecznością leczenia w szpitalu. Jak leczyć rotawirusa w domu, jeśli dziecko poza biegunką ma też nudności i wymioty: niemowlę należy jak najczęściej przystawiać do piersi (patrz też ramka niżej),  starsze dziecko należy nawadniać małymi porcjami – np. po łyżeczce lub łyżce co 5-10 minut, do picia warto podawać letnią wodę lub elektrolity z apteki, gdy wymioty ustąpią, w pierwszej kolejności podaje się dziecku do jedzenia lekkostrawne potrawy oraz probiotyki i prebiotyki w celu odbudowania mikroflory jelitowej.   Ważne:  Jeśli mimo nawadniania pojawią się objawy odwodnienia, koniecznie trzeba szukać pomocy w szpitalu. Do objawów odwodnienia u niemowląt należą – płacz bez łez, sucha pielucha przez ponad 6 godzin, zapadnięte ciemiączko i oczy, spierzchnięte...

szczepienia na rotawirusy obowiązkowe
Aktualności
Szczepienie na rotawirusy obowiązkowe od 2021
Najmłodsze dzieci zostaną objęte obowiązkowym szczepieniem przeciwko rotawirusom –​ Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie, które rozszerza kalendarz szczepień ochronnych. Na taką zmianę czekaliśmy od dawna. 

Od 2021 szczepienie przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy będzie szczepieniem obowiązkowym. Minister Zdrowia podpisał zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych ( Dz.U. 2020, poz. 1964) . Zgodnie z nim dzieci urodzone po 31.12.2020 zyskają za darmo ochronę przed infekcjami rotawirusowymi. Szczepienie przypadnie na okres pomiędzy 6 a 32 tygodniem życia dziecka (dokładnie – po ukończeniu 6 tygodnia, do ukończenia 32 tygodnia).  Zmiana była oczekiwana od dawna. Za szczepionkę na rotawirusy rodzice musieli do tej pory płacić. Pisaliśmy wcześniej, że aż 70 proc matek chciało, aby szczepienie przeciwko rotawirusom włączyć do kalendarza szczepień obowiązkowych . Rotawirusy są groźne Zakażenia rotawirusowe są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i dzieci w drugim roku życia. Najciężej infekcję przechodzą niemowlaki, które nie skończyły 6 miesiąca. Wywołana rotawirusami biegunka prowadzi do groźnego dla najmłodszych odwodnienia i w wielu przypadkach wymaga hospitalizacji trwającej nawet powyżej tygodnia. Rotawirusy często również wywołują infekcje u dzieci, które przebywają w szpitalu z innego powodu. Około 11 tys. zakażeń wewnątrzszpitalnych może mieć związek z rotawirusami.  Zarazić się bardzo łatwo Do 5 roku życia każde dziecko przynajmniej raz przechodzi infekcję wywołaną rotawirusami. Zakażenie rozwija się bardzo szybko i trwa nawet do 7 dni. Dzieci nie tylko mają biegunkę, ale również wymiotują, gorączkują, boli je brzuch, są bardzo osłabione. Wszystkim tym problemom z powodzeniem można zapobiec, podając dziecku szczepionkę – szczepienie daje niemal 100 proc. pewności, że zachorowania da się uniknąć. Jedno szczepienie – dużo korzyści Dzięki wprowadzeniu szczepionki na rotawirusy do kalendarza szczepień obowiązkowych liczba hospitalizacji może spaść nawet o ponad 90...

rotawirus objawy
Adobe Stock
Zdrowie
Rotawirus: objawy zakażenia u dzieci i dorosłych. Jak sprawdzić, czy to rotawirus?
Rotawirus daje charakterystyczne objawy: to przede wszystkim wymioty, biegunka i gorączka. Bardzo szybko dochodzi do groźnego odwodnienia dziecka, dlatego już pierwsze objawy rotawirusa wymagają zdecydowanego leczenia. Zaniedbanie może spowodować konieczność leczenia dziecka w szpitalu. Zakażenie rotawirusem w skrajnych przypadkach kończy się zgonem.

Rotawirus jest groźny dla dzieci. Na zakażenie rotawirusami narażone są przede wszystkim bardzo małe dzieci między 6. miesiącem a 2. rokiem życia. W ich przypadku zakażenie przebiega błyskawicznie i jest bardzo niebezpiecznie. Może doprowadzić do odwodnienia wymagającego hospitalizacji dziecka. U dorosłych objawy rotawirusa mają łagodniejszy przebieg. Do zakażeń dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Rotawirus u dzieci i dorosłych: Co to są rotawirusy? Objawy zakażenia rotawirusem u dzieci Objawy rotawirusa u dorosłych Jak leczyć zakażenie rotawirusem? Powikłania po rotawirusie Zapobieganie zakażeniu rotawirusem Co to jest rotawirus? Rotawirusy to małe kuliste wirusy należące do rodziny Reoviridae. Nazwa pochodzi od ich okrągłego kształtu (z łac. rota oznacza koło). Rotawirusy dostają się do komórek nabłonka jelita cienkiego i powodują ich uszkodzenia. To skutkuje zmniejszeniem wchłaniania soli i wody i ich wydalaniem z organizmu wraz z biegunką. Przyczyną zakażenia rotawirusem jest: kontakt z osobą chorą lub jej wydzielinami, kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami lub powierzchniami, na których rotawirusy mogą pozostawać nawet przez kilka tygodni, spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej rotawirusami, wdychanie cząstek wirusa unoszących się w powietrzu. U dzieci do zakażenia rotawirusem dochodzi przede wszystkim drogą fekalno-oralną, a więc poprzez przenoszenie wirusów do ust. Stąd infekcję rotawirusową w przypadku bardzo małych dzieci nazywa się chorobą brudnych rąk. Infekcja rotawirusowa wylęga się ok. 2 dni od kontaktu z osobą zakażoną lub skażonym przedmiotem. Z reguły choroba trwa od 4 do 10 dni, chociaż wydalanie wirusów utrzymuje się nawet do miesiąca. Rotawirus – objawy zakażenia u dzieci Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy to rotawirus u...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj