ból głowy w ciąży
fot. Adobe Stock

Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze: przyczyny, sposoby, dozwolone leki

Bólu głowy w ciąży nie można lekceważyć – choć zwykle łatwo wyeliminować jego przyczyny, może być on objawem stanu przedrzucawkowego lub niedotlenienia płodu. Ważne, byś umiała rozpoznać niepokojące objawy, a w razie konieczności niezwłocznie udała się do lekarza. Pamiętaj również, że nie wszystkie leki przeciwbólowe możesz stosować w ciąży.
Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski
ból głowy w ciąży
fot. Adobe Stock

Ból głowy w ciąży może być spowodowany zmianami hormonalnymi, ale też stresem, przemęczeniem lub niewłaściwym trybem życia. Zdarza się, że ginekolog wysyła kobietę uskarżającą się na częste bóle głowy w ciąży do neurologa, okulisty lub laryngologa. I słusznie, bo za bólem głowy może kryć się nie tylko niskie ciśnienie lub migrena, ale też schorzenia neurologiczne, kłopoty ze wzrokiem lub chore zatoki. Warto ustalić, dlaczego boli cię głowa – wtedy łatwiej będzie uporać się z tą dolegliwością.

Ból głowy w ciąży: przyczyny

Ból głowy w pierwszym trymestrze ciąży może wiązać się ze zmianami hormonalnymi. Mechanizm jego powstawania – oczywiście w ogromnym uproszczeniu – jest taki: hormony, produkowane przez jajniki i korę nadnerczy, powodują zatrzymywanie się wody w tkankach. Powstają obrzęki – nie tylko w nogach, lecz także w tkance mózgowej. Receptory nerwowe znajdujące się w mózgu reagują bólem na zwiększony ucisk. W większości przypadków bóle głowy w pierwszym trymestrze nie są niebezpieczne ani dla ciężarnej, ani dla dziecka.

O wiele groźniejszy jest silny ból głowy, który pojawia się nagle w drugim albo trzecim trymestrze, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu kłopoty z widzeniem (zamazany obraz, pojawiające się przed oczami ciemne plamki). Nigdy tego nie lekceważ! Taki ból może być wywołany wysokim ciśnieniem i oznaczać, że grozi ci stan przedrzucawkowy. Przyszła mama wymaga w takiej sytuacji natychmiastowej pomocy medycznej.

Inne przyczyny bólu głowy w ciąży to:
 • stres;
 • przemęczenie;
 • odwodnienie;
 • głód;
 • siedzący tryb życia i zbyt mała aktywność fizyczna;
 • niewłaściwa dieta;
 • zbyt mała ilość snu.

W czasie ciąży może pojawiać się też migrena. Powodują ją nagłe skurcze, a następnie rozkurcze naczyń krwionośnych w obrębie mózgu. Nie ma tu żadnej reguły – niektóre ciężarne miewają ataki migreny częściej niż przed ciążą, inne – rzadziej. Migrena w ciąży to nic przyjemnego. Trzeba unikać tego, co może ją wyzwolić – stresu, jaskrawego światła, hałasu.
Jeśli bólowi głowy towarzyszą zawroty, mroczki przed oczami, szumy uszne, to może znaczyć, że bardzo spadło ci ciśnienie. Bardzo niskie ciśnienie krwi w ciąży (poniżej 100/60 mmHg) może być przyczyną niedotlenienia dziecka. Lekarz powinien ustalić przyczynę tego stanu. Jeśli jesteś w ciąży i czujesz, że robi ci się słabo, koniecznie usiądź, np. na podłodze. Omdlenie może skutkować potłuczeniem się i urazem brzucha.

Sposoby na ból głowy w ciąży

Z bólem głowy w ciąży możesz walczyć różnymi sposobami. Oto najskuteczniejsze:
 • odpoczywaj w ciszy i dobrze wywietrzonym pokoju, nogi unieś wyżej;
 • rób naprzemiennie ciepłe i zimne okłady;
 • zrób masaż skroni i czoła lub poproś partnera, by wymasował ci kark, barki i plecy;
 • weź ciepłą kąpiel;
 • idź na spacer;
 • pamiętaj, by jeść często, ale niewielkie porcje – głód także może powodować ból głowy;
 • skorzystaj z aromaterapii;
 • zdrzemnij się;
 • skorzystaj z ćwiczeń relaksacyjnych lub jogi dla ciężarnych – na YouTubie znajdziesz dziesiątki filmów z prostymi ćwiczeniami, które pozwolą ci się zrelaksować.
Jeśli żaden z powyższych sposobów nie zmniejszy bólu lub ból zacznie się nasilać, idź do lekarza – postaraj się dokładnie opisać rodzaju bólu i ewentualne inne objawy. Lekarz podpowie ci, jakie środki przeciwbólowe możesz przyjmować lub, jeśli uzna, że to konieczne, skieruje na szczegółowe badania.

Ból głowy w ciąży: leczenie

Jeśli spodziewasz się dziecka, nie powinnaś brać żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. Staraj się radzić sobie bez tabletek, domowymi sposobami. Jeśli jednak ból nie mija, lepiej wziąć dozwolony lek (nie wolno zażywać np. aspiryny i ibuprofenu) – twoje kiepskie samopoczucie odbija się także na dziecku. Zdarza się, że gdy odczuwasz ból, spada lub nienaturalnie wzrasta aktywność maleństwa.

Jeśli nie możesz poradzić sobie z bólem w ciąży inaczej, weź jedną tabletkę z paracetamolem, np. Apap. Wcześniej upewnij się, jak i kiedy stosować paracetamol w ciąży. Działanie przeciwbólowe paracetamolu utrzymuje się ok. 4-6 godzin, a lek zostaje szybko wchłonięty przez układ pokarmowy. Nie stwierdzono, by paracetamol źle wpływał na zdrowie kobiety w ciąży oraz rozwój płodu, nie wolno jednak przekraczać zalecanej dziennej dawki leku ani przyjmować paracetamolu dłużej niż 5 dni z rzędu.
UWAGA! Kiedy odczuwasz silne bóle głowy w ciąży (albo objawy zaczęły się nasilać), bóle głowy występuje często, domowe sposoby na ból nie pomagają i/lub wraz z bólem głowy pojawiają się inne objawy (pogorszenie samopoczucia, zaburzenia widzenia, gorączka, omdlenia, sztywność karku, wymioty), koniecznie udaj się do lekarza!

Zobacz też:

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski

specjalista ginekolog położnik, Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy