kobieta, ból głowy

Ból głowy w ciąży: przyczyny, leczenie, dozwolone leki

Ból głowy w ciąży może oznaczać kłopoty. Nie lekceważ go. Przyczyną bólu głowy w ciąży mogą być ciążowe hormony. Migrena może być objawem stanu przedrzucawkowego.
Beata Turska
kobieta, ból głowy

Ból głowy w ciąży może mieć wiele przyczyn. Zdarza się, że ginekolog wysyła kobietę narzekającą na częste bóle głowy w ciąży do neurologa, okulisty lub laryngologa. I słusznie, bo za bólem głowy może kryć się kryć się nie tylko niskie ciśnienie, lub migrena, ale też schorzenia neurologiczne, kłopoty ze wzrokiem lub chore zatoki. Warto ustalić, dlaczego boli cię głowa, wtedy łatwiej będzie uporać się z tą dolegliwością.

Ból głowy w ciąży: pierwszy trymestr

Ból głowy na początku ciąży może wiązać się ze zmianami hormonalnymi. Mechanizm jego powstawania – oczywiście w ogromnym uproszczeniu – jest taki: hormony, produkowane na potęgę przez jajniki i korę nadnerczy, powodują zatrzymywanie się wody w tkankach. Powstają obrzęki – nie tylko w nogach, lecz także w tkance mózgowej. Receptory nerwowe znajdujące się w mózgu reagują bólem na zwiększony ucisk. Na szczęście bóle głowy w pierwszym trymestrze nie są niebezpieczne ani dla ciężarnej, ani dla dziecka.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Ból głowy w ciąży a stan przedrzucawkowy

O wiele groźniejszy jest silny ból głowy, który pojawia się nagle w II albo III trymestrze, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu kłopoty z widzeniem (zamazany obraz, pojawiające się przed oczami ciemne plamki). Nigdy tego nie lekceważ! Taki ból może być wywołany wysokim ciśnieniem i oznaczać, że grozi ci stan przedrzucawkowy. Przyszła mama wymaga w takiej sytuacji natychmiastowej pomocy medycznej! Inne objawy stanu przedrzucawkowego to obecność białka w moczu i silne obrzęki.

Ból głowy w ciąży: inne przyczyny

Przyczyną bólu głowy może być także stres, głód, odwodnienie. Zajęte tysiącem spraw przyszłe mamy zapominają czasem o sobie. Skutek jest taki, że organizm sam zaczyna dopominać się o lepsze traktowanie. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów, dbaj o siebie. Picie wody w ciąży w odpowiedniej ilości to podstawa. Nie zapominaj także o regularnych posiłkach. Wysypiaj się, odpoczywaj i pamiętaj, że nie powinnaś teraz pracować tak intensywnie jak przed ciążą. Staraj się nie brać leków przeciwbólowych w ciąży ani przejmować drobiazgami: świat się nie zawali tylko dlatego, że twój szef wolałby mieć bezdzietnych pracowników.

Bóle głowy w ciąży a ciśnienie

Jeśli bólowi głowy towarzyszą zawroty, mroczki przed oczami, szumy uszne, to może znaczyć, że bardzo spadło ci ciśnienie. Bardzo niskie ciśnienie krwi w ciąży (poniżej 100/60 mmHg) może być przyczyną niedotlenienia dziecka. Lekarz powinien ustalić przyczynę tego stanu. Jeśli jesteś w ciąży i czujesz, że robi ci się słabo, koniecznie usiądź, np. na podłodze. Omdlenie może skutkować potłuczeniem się i urazem brzucha.

Migrena w ciąży

W czasie ciąży może pojawiać się też migrena. Powodują je nagłe skurcze, a następnie rozkurcze naczyń krwionośnych w obrębie mózgu. Nie ma tu żadnej reguły – niektóre ciężarne miewają ataki migreny częściej niż przed ciążą, inne – rzadziej. Migrena to nic przyjemnego. Trzeba unikać tego, co może ją wyzwolić – stresu, jaskrawego światła, hałasu.

Ból głowy w ciąży: leczenie

Z bólem głowy w ciąży możesz walczyć różnymi sposobami. Oto najskuteczniejsze:
 
  • Odizoluj się – zamknij się w dobrze przewietrzonym pokoju, zgaś światło, wyłącz radio. Odetnij się od wszelkich bodźców słuchowych i wzrokowych.
  • Leż z nogami uniesionymi wyżej – możesz zrobić sobie dodatkowo chłodny okład na czoło.
  • Jeśli jesteś głodna, zjedz coś – w ciąży twój organizm może reagować inaczej nawet na lekkie przegłodzenie. 
  • Unikaj sera, kawy i czekolady – te produkty mogą nasilać ból głowy.
  • Zrób ciepłe i zimne okłady   w ten sposób możesz pozbyć się bólu głowy spowodowanego przez chore zatoki. Okład zimny i ciepły zmieniaj co 10 minut. Kładź na kark lód. Trzymając taki okład przez 20 minut, możesz złagodzić ściskający ból głowy
  • Weź kąpiel – powinna być ciepła, ale nie gorąca. Woda rozluźnia, relaksuje, wycisza. Wypróbuj także inne skuteczne sposoby na relaks w ciąży.   
  • Zadzwoń do ginekologa – jeśli głowa boli cię bardzo, zapisz objawy i zapytaj lekarza, czy możesz wziąć środek przeciwbólowy.

Ból głowy w ciąży: leki

Jeśli spodziewasz się dziecka, nie powinnaś brać żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. Staraj się radzić sobie bez tabletek. Jeśli jednak ból nie mija, nie ma sensu cierpieć – twoje kiepskie samopoczucie odbija się także na dziecku (zdarza się, że gdy odczuwasz ból, spada lub nienaturalnie wzrasta aktywność maleństwa).

Ból głowy w ciąży: paracetamol

Jeśli nie możesz poradzić sobie z bólem w ciąży inaczej, weź jedną tabletkę z paracetamolem, np. Apap. Wcześniej upewnij się, jak i kiedy stosować paracetamol w ciąży. Działanie przeciwbólowe Apapu utrzymuje się ok. 4-6 godzin, a lek zostaje szybko wchłonięty przez układ pokarmowy. Nie stwierdzono, by paracetamol źle wpływał na zdrowie kobiety w ciąży oraz rozwój płodu, nie wolno jednak przekraczać zalecanej dziennej dawki leku ani przyjmować Apapu dłużej niż 5 dni z rzędu.

Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik, Szpital im. A. Falkiewicza.
 

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 4 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy