GRY

Głowa mi pęka! – czemu w ciąży miewamy migreny?

Najczęściej winne są ciążowe hormony. Czasem jednak ból głowy w ciąży jest oznaką tego, że z twoim organizmem dzieje się coś złego. Sprawdź, kiedy jechać do szpitala.
kobieta, ból głowy

Ból głowy w ciąży ma wiele powodów. Zdarza się, że ginekolog wysyła kobietę narzekającą na częste ból głowy w ciąży do neurologa, okulisty albo laryngologa. I słusznie, bo za bólem głowy mogą się kryć właśnie schorzenia neurologiczne, kłopoty ze wzrokiem albo na przykład stan zapalny zatok. Czasem jednak przyczyna bólu głowy w ciąży leży gdzieś indziej.

To wszystko przez ciążowe hormony

Bóle pojawiające się na początku ciąży mogą się wiązać ze zmianami hormonalnymi. Mechanizm – oczywiście w ogromnym uproszczeniu – jest taki: hormony, produkowane na potęgę przez jajniki i korę nadnerczy, powodują zatrzymywanie się wody w tkankach. Powstają obrzęki – nie tylko w nogach, lecz także w tkance mózgowej. Receptory nerwowe znajdujące się w mózgu reagują bólem na zwiększony ucisk. Na szczęście bóle tego rodzaju nie są niebezpieczne ani dla mamy, ani dla dziecka.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Ból głowy w ciąży czasem oznacza kłopoty

O wiele groźniejszy jest silny ból, który pojawia się nagle w drugim albo trzecim trymestrze ciąży, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu kłopoty z widzeniem (zamazany obraz, pojawiające się przed oczami ciemne plamki). Nigdy tego nie lekceważ! Taki ból może być wywołany nadciśnieniem i oznaczać zagrożenie stanem przedrzucawkowym. Przyszła mama wymaga w takiej sytuacji natychmiastowej pomocy medycznej! Inne objawy stanu przedrzucawkowego to obecność białka w moczu i silne obrzęki.

Boli głowa? To znaczy, że czas zwolnić tempo

Przyczyną bólu głowy może być także stres, głód albo odwodnienie. Zajęte tysiącem spraw przyszłe mamy zapominają czasem o sobie. Skutek jest taki, że organizm sam zaczyna dopominać się o lepsze traktowanie. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów, dbaj o siebie. Nie zapominaj o piciu przynajmniej dwóch litrów wody dziennie i o regularnych posiłkach. Wysypiaj się, odpoczywaj i pamiętaj, że nie powinnaś teraz pracować tak intensywnie jak przed ciążą. Staraj się nie brać leków przeciwbólowych w ciąży ani przejmować drobiazgami: świat się nie zawali tylko dlatego, że twój szef wolałby mieć bezdzietnych pracowników.

Migrena w ciąży może zdarzać się częściej

W czasie ciąży mogą się pojawiać także bóle migrenowe – powodują je nagłe skurcze, a następnie rozkurcze naczyń krwionośnych w obrębie mózgu. Nie ma tu żadnej reguły: niektóre przyszłe mamy miewają ataki częściej niż przed ciążą, inne – rzadziej. Migrena to nic przyjemnego, trzeba więc unikać tego, co może ją wyzwolić – stresu, jaskrawego światła, hałasu. A co robić, gdy na zapobieganie jest już za późno?
  1. Zadzwoń do swojego ginekologa. Opisz objawy i zapytaj, czy możesz wziąć środek przeciwbólowy.
  2. Weź kąpiel (ciepłą, ale nie gorącą). Woda rozluźnia, relaksuje, wycisza.Wypróbuj także inne skuteczne sposoby na relaks w ciąży.
  3. Odizoluj się. Zamknij się w dobrze przewietrzonym pokoju, zgaś światło, wyłącz radio. Odetnij się od wszelkich bodźców słuchowych i wzrokowych. Możesz zrobić sobie chłodny okład na czoło.


Jakie leki można brać na ból głowy w ciąży?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Jeśli spodziewasz się dziecka, nie powinnaś brać żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. Staraj się radzić sobie bez tabletek. Jeśli jednak ból nie mija, nie ma sensu cierpieć – twoje kiepskie samopoczucie odbija się także na dziecku (zdarza się, że gdy odczuwasz ból, spada lub nienaturalnie wzrasta aktywność maleństwa). Na szczęście niektóre leki przeciwbólowe (np. zawierające paracetamol) mogą stosować także przyszłe mamy.

Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik, Szpital im. A. Falkiewicza.

Internetowa szkoła rodzenia
 


Zobacz też:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wygląd i samopoczucie

Przygotowania do porodu