Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
migrena w ciąży
adobe stock
Przebieg ciąży

Migrena w ciąży: objawy i jak sobie radzić [domowe sposoby]

Migrenę w ciąży można poznać po nieustającym, tępym bólu pojawiającym się po obu stronach głowy. Silny ból migrenowy w ciąży może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Objawia się on zamglonym polem widzenia czy drętwieniem kończyn. Migrena może doprowadzić przyszłą mamę do nudności, nadwrażliwości na dźwięki oraz ogólnego wyczerpania organizmu. Jak sobie radzić z bólem migrenowym? Czy domowe sposoby na migrenę w ciąży działają?

Migrena w ciąży to problem, który dotyczy większości ciężarnych. Uważa się, że przyczyną silnego bólu głowy u ciężarnej są zwykle zmiany hormonalne – nie jest to jednak regułą. Migrenę, w przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, poprzedza tzw. aura, czyli błyski światła, utrudnione widzenie czy łaskotanie kończyn. Są to objawy, które nie towarzyszą zwykłemu bólowi głowy. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na migrenę w ciąży. 

Spis treści: 

  1. Migrena w ciąży: przyczyny
  2. Migrena w ciąży: objawy
  3. Migrena w ciąży: jakie leki?
  4. Domowe sposoby na migrenę w ciąży

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Migrena w ciąży: przyczyny

Do najczęstszych przyczyn występowania migreny u kobiet w ciąży zalicza się zmiany hormonalne. Organizm ciężarnej wytwarza w tym czasie znacznie więcej estrogenu niż wcześniej. Dodatkowo dochodzi do wahań progesteronu, który początkowo szybko spada, a następnie szybko wzrasta. To doprowadza do zatrzymania wody w tkankach, czego konsekwencją jest powstawanie obrzęków m.in. na tkance mózgowej. Ucisk obrzęku doprowadza ciężarną do silnego bólu głowy. Warto wiedzieć, że możliwych przyczyn jest więcej.

Bóle migrenowe w ciąży powodują także: 

  • genetyczne skłonności do migren,
  • brak równowagi w związkach chemicznych mózgu,
  • zmiany w szlakach nerwowych,
  • stres w ciąży,
  • zmęczenie,
  • mocne światła,
  • hałas,
  • wysoka lub niska temperatura,
  • dym tytoniowy,
  • przetworzona żywność.

Migrena w ciąży: objawy

Migrena na początku ciąży jest częstym zjawiskiem. Pojawia się najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ właśnie w tym czasie dochodzi do intensyfikacji gospodarki hormonalnej. Tak zwana burza hormonów może rozregulowywać ciśnienie krwi i wpływać na elastyczność naczyń krwionośnych. W kolejnych trymestrach ciąży bóle ustępują, ponieważ stężenie hormonów powraca do normy. Jakie są objawy migreny w ciąży? Oprócz charakterystycznego, pulsującego bólu głowy migrenie mogą towarzyszyć także:


Warto wiedzieć, że migrena może zwiększać u ciężarnych ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, stanu przedrzucawkowego oraz innych zaburzeń układu krążenia.

Migrena w ciąży: jakie leki?

Co na migrenę w ciąży? Jedna z metod radzenia sobie z tą uciążliwą ciążową dolegliwością polega na przyjęciu leków przeciwbólowych. Warto jednak wiedzieć, że niektóre leki mogą negatywnie wpływać na płód. Jakie leki na migrenę w ciąży są dozwolone? W celu doboru dozwolonych leków w ciąży warto wybrać się do zaufanego ginekologa, który dobierze leki bezpieczne dla dziecka i pomocne w łagodzeniu bólów głowy u kobiety ciężarnej.

Domowe sposoby na migrenę w ciąży

Dobrym pomysłem na leczenie migreny w ciąży są także proste czynności, które można wykonywać w domu:

Jeśli migrena w ciąży jest uporczywa i nie ustępuje mimo powyższych sposobów, należy zgłosić się do neurologa. 


Źródło: ihs-headache.org

Zobacz także:

niskie ciśnienie w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Niskie ciśnienie w ciąży – dlaczego dokucza, jak się objawia, jak sobie z nim radzić
Niskie ciśnienie krwi w ciąży to ciśnienie poniżej 100/60 mmHg. Objawia się zawrotami głowy, omdleniami i brakiem energii u przyszłej mamy. Jego przyczyną może być anemia, niedoczynność tarczycy lub odwodnienie. Najprostszym sposobem podniesienia ciśnienia w ciąży mogą być aktywność i zdrowy tryb życia. Nieznacznie niskie ciśnienie nie jest groźne dla zdrowia kobiety i dziecka, jeżeli jednak są to duże i utrzymujące się spadki, koniecznie trzeba je leczyć, gdyż może zakłócić przebieg ciąży.

Niskie ciśnienie w ciąży najczęściej nie jest powodem do obaw o zdrowie kobiety i dziecka (w przeciwieństwie do wysokiego ciśnienia ). Z reguły skutkuje jednak  gorszym samopoczuciem ciężarnej. Przyszłej mamie brakuje energii, jest osłabiona i ospała. Na szczęście niskie ciśnienie w ciąży jest stanem przejściowym, najczęściej dokucza na początku ciąży, a w III trymestrze zazwyczaj wraca do normy. Spis treści: Kiedy ciśnie w ciąży jest za niskie? Czy niskie ciśnienie w ciąży może być niebezpieczne? Objawy niskiego ciśnienia w ciąży Przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży Jak podnieść niskie ciśnienie w ciąży? Kiedy do szpitala z niskim ciśnienie? Kiedy ciśnienie w ciąży jest za niskie? Niskie ciśnienie tętnicze rozpoznawane jest na podstawie serii pomiarów, które powinny być przeprowadzane w różnych dniach, ale w podobnych warunkach. Jeżeli każdy z pomiarów wskaże wartość niższą niż 100/60 mmHg, oznacza to, że dana osoba rzeczywiście cierpni na niskie ciśnienie.  Prawidłowe ciśnienie w ciąży wynosi 120/80 mmHg. O niedociśnieniu krwi (hipotensja, hipotonia) mówimy, gdy:  ciśnienie skurczowe jest niższe niż 100 mmHg lub ciśnienie rozkurczowe jest niższe niż 60 mmHg. Jakie ciśnienie krwi w ciąży uznaje się za prawidłowe? Optymalne ciśnienie tętnicze skurczowe mieści się w przedziale 120–129 mm Hg, ciśnienie rozkurczowe – od 80 do 84 mm Hg. Prawidłowo różnica między ciśnieniem rozkurczowym a skurczowym powinna wynosić od 30 do 50 mm Hg. Za niskie ciśnienie krwi uznaje się to, które jest poniżej normy.  Czy niskie ciśnienie w ciąży może być niebezpieczne? Zdaniem specjalistów niskie ciśnienie w ciąży nie powinno zagrażać życiu matki lub dziecka. Zdarza się jednak, że długo utrzymujące się niskie ciśnienie może być...

emocje w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Wahania nastroju w ciąży: skąd się biorą humory i huśtawka nastrojów
Wahania nastroju w ciąży to zupełnie normalna rzecz, na którą jednak nie wszystkie kobiety są gotowe. Choć jesteś przygotowana, że ciąża zmieni twoje ciało, być może nie spodziewasz się, że tak bardzo może namieszać także w głowie.

Wahania nastroju to jeden z pierwszych objawów ciąży . Jest on zupełnie naturalny. Kobiety reagują zmiennymi nastrojami na wszelkie zaburzenia w równowadze hormonalnej. Humorki i prawdziwe humory pojawiają się np. przy PMS-ie , po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych, a nawet przy restrykcyjnych dietach (zakłócają pracę organizmu). Ciąża, a szczególnie jej początek, to istny zalew hormonów. Twoje emocje zaczęły cię zaskakiwać? Zrób test ciążowy. Jeśli wyjdzie pozytywnie, sprawdź, kiedy i na co warto się przygotować. Spis treści:   Humory w ciąży - kiedy się pojawiają? Zmiany nastroju w pierwszych tygodniach ciąży Nastrój w 2 trymestrze W 3 trymestrze wracają humory Nastroje w ciąży: wszystko mnie cieszy Obniżony nastrój w ciąży: zwątpienie i czarne myśli Humory w ciąży: partner jest nieważny Lęk przed porodem Zmiany nastroju w ciąży: kiedy pojawiają się humorki? Bycie w ciąży czasami przypomina jazdę kolejką wysokogórską: nastroje raz wspaniałe, a po chwili ostro pikują w dół. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez hormony! Poza tym ciąża to nowa sytuacja, która niesie się ze sobą wielką życiową zmianę. Nic więc dziwnego, że w tym czasie pojawia się więcej refleksji, ale też obaw i niepokoju. Jeśli w jednej chwili śmiejesz się, a w kolejnej płaczesz, nie martw się: nie zwariowałaś, jesteś tylko w ciąży! Zmiany nastroju w pierwszych tygodniach ciąży (pierwszy trymestr) W pierwszym trymestrze równie często występuje wielka ekscytacja i ciągła radość, jak czarne myśli, senność i zmęczenie. Każdy organizm jest inny i każdy będzie reagował inaczej: nie tylko na zmiany w psychice, ale także szalejące hormony. Jeśli zauważasz u siebie zachowania, które normalnie są dość nietypowe - mogą być one „skutkami...

przeziębienie w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Przeziębienie w ciąży: przyczyny, objawy, sposoby + zakazane leki
Przeziębienie w ciąży, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu gorączka, wymaga ostrożności – ciężarne nie mogą przyjmować wielu leków, a nawet te dozwolone powinny zażywać wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Skuteczne bywają jednak domowe sposoby na przeziębienie w ciąży, np. syrop z cebuli czy inhalacje.

Przeziębienie w ciąży to najczęstsze schorzenie, które przytrafia się przyszłym mamom (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Chociaż samo przeziębienie nie należy do groźnych chorób, nieleczone lub leczone nieprawidłowo może prowadzić do poważnych powikłań. Podczas przeziębienia w ciąży najważniejsze jest przebywanie pod opieką lekarza, stosowanie wyłącznie dozwolonych leków w ciąży oraz odpoczynek. Spis treści: Przeziębienie w ciąży: objawy Przeziębienie w ciąży: skutki dla płodu Przeziębienie w ciąży: leczenie Przeziębienie w ciąży: jakie leki można brać? Przeziębienie w ciąży: kiedy udać się do lekarza? Przeziębienie w ciąży: a co jeśli to jednak grypa? Jak uniknąć przeziębienia w ciąży? Przeziębienie w ciąży: objawy Pierwsze objawy przeziębienia w ciąży pojawiają się zazwyczaj po kilkunastu godzinach od kontaktu z wirusem. Nasilają się w ciągu 3 kolejnych dni. Na szczęście zazwyczaj przeziębienie ma łagodny przebieg i utrzymuje się maksymalnie tydzień. Najczęstsze objawy przeziębienia w ciąży to: pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i ogólne osłabienie, ból głowy, podwyższona temperatura ciała, kaszel, katar, ból gardła, niedrożność nosa, osłabienie apetytu. Przeziębienie w ciąży: skutki dla płodu Łagodne przeziebięnie w ciąży zwykle nie jest groźne dla płodu. Silne przeziębienie, któremu towarzyszy gorączka, może jednak być niebezpieczne, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. To właśnie w pierwszych miesiącach ciąży formują się główne narządy płodu. Wysoka gorączka we wczesnej ciąży może: doprowadzić do wad rozwoju u płodu takich jak: zniekształcenia twarzy, wady kończyn, małogłowie, czy opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego; wywołać poronienie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak