Szyjka macicy po zapłodnieniu
AdobeStock
Objawy ciąży

Szyjka macicy po zapłodnieniu: jak wygląda, jak się ją bada?

Szyjka macicy po zapłodnieniu staje się wydłużona, twarda i zamknięta tzw. czopem śluzowym i powinna taka pozostawać przez większą część ciąży. Jeśli przedwcześnie skraca się i otwiera, ciąża może być zagrożona. Istotne jest zatem regularne badanie szyjki macicy przez ginekologa.

Szyjka macicy, czyli kanał między pochwą a macicą, w czasie ciąży zmienia swoją strukturę. Inaczej wygląda tuż przed porodem, a inaczej na początku ciąży. Szyjka macicy po zapłodnieniu jest twarda, długa i zamknięta. Pod koniec drugiego trymestru staje się bardziej miękka, a na sam koniec ciąży skraca się i rozszerza. Wszystko po to, aby umożliwić dziecku wyjście na świat drogami rodnymi.

Spis treści:

Szyjka macicy po zapłodnieniu

Gdy dojdzie do zapłodnienia, zadaniem szyjki macicy jest utrzymanie zarodka, a później płodu na właściwym miejscu, czyli w macicy. Dlatego staje się twarda i wydłużona. Na końcu szyjki powstaje czop śluzowy, który jest naturalnym korkiem, uniemożliwiającym przedostawanie się do macicy bakterii z pochwy.

Położenie szyjki macicy po zapłodnieniu

Aby w ogóle plemniki mogły dostać się do komórki jajowej, muszą pokonać drogę właśnie przez szyjkę macicy. W dni niepłodne nie ma takiej możliwości, ponieważ znajduje się ona nisko, jest twarda, zamknięta i produkuje śluz, który nie pozwala plemnikom na przedostanie się do dalszych odcinków dróg rodnych. Podczas dni płodnych szyjka staje się miękka, otwarta, jest umiejscowiona nieco wyżej, a wydzielany z niej śluz jest śliski i przejrzysty. Po zapłodnieniu szyjka ponownie zamyka się, wydłuża i twardnieje.  

Badanie szyjki macicy po zapłodnieniu

Badanie szyjki macicy w ciąży jest bardzo ważne. Stan szyjki lekarz sprawdza podczas badania ginekologicznego oraz ultrasonograficznego. Jeżeli zbyt szybko zaczyna się ona skracać, to znak, że ciąża jest zagrożona i może dojść do poronienia lub porodu przedwczesnego. Szyjka powinna być długa i twarda przez większą część ciąży. Jeśli tak nie jest, konieczne bywa założenie ciężarnej specjalnego szwu, który uniemożliwi postępowanie procesu przedwczesnego skracania i rozwierania szyjki. W takim przypadku kobieta musi też zmienić tryb życia na bardziej oszczędny i dużo odpoczywać. W niektórych przypadkach lekarz zaleca leżenie, pessar lub szew McDonalda.

Zobacz także:

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? [WIDEO]

masaż szyjki macicy
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Masaż szyjki macicy – sposób na przyspieszenie porodu
Masaż szyjki macicy może przeprowadzić doświadczona położna lub lekarz. Wykonuje się go, aby sprowokować lub przyspieszyć poród. Technika ta nie daje gwarancji powodzenia, ale jest dość bezpieczna i mało inwazyjna. Poród po skutecznym masażu szyjki macicy zaczyna się w ciągu 48 godzin.

Masaż szyjki macicy stosowany jest w przypadku ciąży donoszonej , najczęściej w 41. tygodniu ciąży lub po upływie 10 dni od wyliczonego terminu porodu. Czasami położna stosuje masaż szyjki macicy już w czasie porodu, gdy szyjka, mimo występowania skurczów porodowych, nie chce się rozwierać i skracać. Spis treści: Na czym polega masaż szyjki macicy Masaż szyjki macicy – czy to boli? Skuteczność masażu szyjki macicy Na czym polega masaż szyjki macicy Wykonuje go lekarz lub położna, która przez pochwę wprowadza palec do szyjki macicy i wykonuje nim dość obszerne koliste ruchy. Masaż szyjki macicy trwa ok. 60 sekund i ma na celu oddzielenie pęcherza płodowego od ścianek dolnej części macicy. Prawidłowo wykonany nie powoduje pęknięcia błon płodowych i nie zwiększa ryzyka zakażenia. Jeśli organizm kobiety zareaguje na to działanie, poród naturalny zaczyna się w ciągu 48 godzin od zakończenia masażu. Warunkiem wykonania zabiegu oddzielenia pęcherza płodowego od macicy jest rozwarcie szyjki macicy na poziomie 1 cm. Jeśli go nie ma, masaż można wykonać palcami po zewnętrznej stronie szyjki macicy. Masaż szyjki macicy stymuluje organizm kobiety do wydzielania hormonów niezbędnych do porodu: prostaglandyn i oksytocyny. Nie zawsze jednak przynosi oczekiwane skutki, co sprawia, że stosowane są też inne sposoby na wywoływanie porodu lub jego przyspieszenie. O tym, że masaż szyjki macicy zadziałał w ramach indukcji porodu, mogą świadczyć: czynność skurczowa macicy, skurcze przypominające bolesność przy miesiączkach, napięty brzuch, skurcze przepowiadające . Masaż szyjki macicy – czy to boli? Zabieg jest nieprzyjemny, ale na szczęście trwa krótko - do minuty. Po nim mogą wystąpić upławy – ilość śluzu i zawartej w nich krwi często się zwiększa. Po zabiegu najczęściej pojawiają się też...

rozwarcie szyjki macicy
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Rozwarcie szyjki macicy – objawy, rozwarcie do porodu, badanie
Rozwarcie szyjki macicy pojawia się pod wpływem skurczów porodowych. Do pełnego rozwarcia – 10 cm – może upłynąć nawet 18 godzin. Przy niewydolności szyjki macicy zaczyna ona się skracać i rozwierać na wcześniejszym etapie ciąży, co grozi przedwczesnym porodem.

Rozwarcie szyjki macicy przy prawidłowym przebiegu ciąży pojawia się dopiero w czasie porodu. Szyjka macicy to mięsień, dzięki któremu twoje dziecko w czasie ciąży pozostaje w brzuchu. Przez dziewięć miesięcy ciąży (a także kiedy nie jesteś w ciąży) szyjka macicy jest zamknięta. Gdy rozpoczyna się akcja porodowa, szyjka macicy się skraca i dochodzi do rozwarcia, co umożliwia dziecku przyjście na świat. Spis treści: Rozwarcie szyjki macicy do porodu Badanie rozwarcia szyjki macicy Brak rozwarcia szyjki macicy Rozwarcie szyjki macicy w ciąży Rozwarcie szyjki macicy – objawy Rozwarcie szyjki macicy do porodu W czasie ciąży szyjka macicy powinna być zamknięta i mieć odpowiednią długość (ok. 2,5-3 cm). Dlaczego? Po pierwsze po to, by dziecko nie pojawiło się na świecie za wcześnie. Po drugie – by stworzyć mu idealne warunki do rozwoju, odciąć od świata zewnętrznego i ryzyka zakażeń. Normalnie rozwarcie szyjki macicy pojawia się dopiero pod wpływem skurczów porodowych . Jeśli rodzisz pierwszy raz, do pełnego rozwarcia może upłynąć aż 18 godzin. Podczas kolejnego porodu do pełnego rozwarcia dochodzi nawet w ciągu 2 godzin. Krótka szyjka (ok. 1 cm) zapowiada rozwarcie, do którego dochodzi, gdy całkiem się skróci. Lekarze mówią, że została „zgładzona”. Następuje wtedy pełne rozwarcie szyjki macicy do porodu – szyjka otwiera się na 10 cm . Kiedyś uważano, że od tej chwili powinno się przeć. Można to robić, jeśli główka dziecka znajduje się odpowiednio nisko w kanale rodnym. Ciało zwykle samo o tym informuje. Kobieta czuje trudną do powstrzymania potrzebę parcia. Gdy dojdzie do pełnego rozwarcia, dziecko może już bardzo szybko się urodzić. Badanie rozwarcia szyjki macicy Rozwarcie szyjki macicy mierzy się w centymetrach. Nikt jednak nie widział ani położnej, ani ginekologa, którzy...

niewydolność szyjki macicy
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Niewydolność szyjki macicy: przyczyny, objawy, leczenie
Niewydolność szyjki macicy, inaczej niewydolność cieśniowo-szyjkowa, najczęściej polega na skróceniu lub rozwarciu szyjki macicy przed terminem. Dysfunkcja ta utrudniać może utrzymanie ciąży. Wcześnie uchwycona daje szansę donoszenia dziecka.

Niewydolność szyjki macicy polega na tym, że skraca się ona na wiele tygodni przed terminem spodziewanego porodu. Wadę tę  widać podczas badania USG . Szczególną uwagę na kształt szyjki macicy zwraca się podczas tzw. USG połówkowego, czyli robionego mniej więcej w połowie ciąży. Wtedy też sprawdza się, czy nie ma problemu z łożyskiem w ciąży . Rozwarcie szyjki macicy pojawić się powinno dopiero wtedy, gdy dziecko jest gotowe, aby przyjść na świat. Jeśli dzieje się to wcześniej, lekarz wspomaga działanie szyjki macicy, zakładając tzw. pessar lub specjalny szew, ponieważ skracająca się szyjka grozi przedwczesnym porodem. Spis treści: Przyczyny i objawy niewydolności szyjki macicy Leczenie niewydolności szyjki macicy u ciężarnej Jak dbać o siebie po założeniu pessaru Skracająca się szyjka macicy a druga ciąża Rola szyjki macicy w ciąży Przyczyny i objawy niewydolności szyjki macicy Niewydolna i skracająca się szyjka macicy może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, pęknięciem szyjki podczas poprzedniego porodu albo podczas zabiegów dokonywanych na macicy. Objawy przedwczesnego rozwarcia szyjki macicy w ciąży najczęściej zostają wykryte szybko, podczas comiesięcznych wizyt u lekarza prowadzącego ciążę. To on może stwierdzić, czy nie masz ciąży zagrożonej np. w związku z przodującym łożyskiem, czy skracającą się szyjką macicy. Czasem jednak ciężarna sama może zaobserwować niepokojące sygnały, które są objawami niewydolności szyjki:     skurcze przypominające porodowe (może to być przedwcześnie rozpoczęta akcja porodowa!),     zwiększona ilość wydzieliny z pochwy,     brunatne plamienie z dróg rodnych,     odczuwanie wzmożonego ucisku w podbrzuszu,     może pojawić się objaw lejka, czyli uwypuklonych błon płodowych.  ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj