To kiedy go będziesz mieć z powrotem, uzależnione jest od wielu czynników i u każdej z kobiety przebiega inaczej. Wyjaśniamy, kiedy możesz się go spodziewać, jaki będzie wyglądał i co ma na to wpływ.

Reklama

Okres po porodzie - kiedy?

O tym, kiedy go dostaniesz, decyduje przede wszystkim to czy:

  • karmisz dziecko piersią,
  • stosujesz antykoncepcję hormonalną.

Są kobiety niemiesiączkujące przez cały okres karmienia piersią. Jeżeli jednak karmisz naturalnie, pierwsza menstruacja powinna pojawić się mniej więcej po 20 tygodniach od urodzenia dziecka. Znacznie szybciej wypada u mam podających maleństwu mleko modyfikowane - od 6 do 10 tygodni po porodzie. Żaden z tych terminów nie powinien budzić twojego niepokoju.

Wiele w tej sprawie zależy od poziomu hormonów w organizmie, w tym przede wszystkim prolaktyny. To hormon hamujący owulację. Dlatego zdarza się, że u kobiety, która karmi dziecko naturalnie, pierwsza miesiączka po porodzie pojawi się tuż po połogu lub dopiero po roku. Im częściej dziecko jest przystawiane do piersi mamy, a tym samym ssie brodawkę i pobudza wydzielanie prolaktyny, tym większa szansa, że miesiączka pojawi się później.

To czy rodziłaś naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie nie mają wpływu na, to kiedy pojawi się okres po ciąży.

Zobacz także

Po porodzie miesiączka mniej boli

U wielu kobiet pierwsze krwawienie po porodzie, a także i kolejne, jest mniej bolesne - odczuwane skurcze i inne dolegliwości są mniej intensywne niż przed ciążą.

Na początku miesiączki mogą być nieregularne i różnić się od tych sprzed urodzenia dziecka. U niektórych mam są bardziej obfite, u innych skąpe. Także czas jej trwania jest trudny do przewidzenia. Pierwsze okresy po porodzie bardzo często nie są regularne. Ma to związek z burzą hormonalną - organizm wraca do formy i odzyskuje równowagę. Trwa to kilka miesięcy.

Występujące bezpośrednio po porodzie krwawienie to nie jest pierwsza miesiączka. To odchody poporodowe i są one obfitsze niż normalny okres. W wydzielinie znajduje się śluz, krew oraz resztki błon płodowych z macicy. Ma jasnoczerwony kolor, a z czasem brązowieje. U niektórych kobiet wydzielanie odchodów połogowych trwa niewiele ponad tydzień, u innych - nawet pięć tygodni. Krócej w przypadku mam, które karmią piersią i często są w ruchu.

Niepokój mogą budzić nagłe i bardzo obfite krwawienia, którym towarzyszą: ból brzucha, gorączka, ogólne osłabienie organizmu. Koniecznie idź w takiej sytuacji do lekarza.

Pierwszy okres po porodzie a płodność

U niektórych kobiet brak owulacji, a co za tym idzie okres niepłodności, utrzymuje się przez cały okres karmienia piersią. Warto jednak pamiętać, że po pierwsze termin pierwszej miesiączki po porodzie trudno ustalić i przewidzieć, a po drugie - menstruację zwykle poprzedza owulacja. Może się więc zdarzyć, że świeżo upieczona mama zajdzie w kolejną ciążę, nie doczekawszy się pierwszej miesiączki po porodzie.

Kobietom, które nie chcą zajść w ciążę, a karmią dziecko piersią, zaleca się stosowanie prezerwatyw lub tabletek antykoncepcyjnych przeznaczonych dla matek karmiących piersią. Kobiety, które karmią swoje maluchy mlekiem modyfikowanym, mogą stosować każdą metodę antykoncepcyjną. Wybór najlepszego sposobu zabezpieczenia się przed ciążą warto omówić z ginekologiem.

Zobacz też:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama