Odejście wód płodowych – jak rozpoznać, kiedy jechać do szpitala
Odejście wód płodowych po 36. tygodniu ciąży to oczywisty znak, że rozpoczął się poród. Jeśli wody płodowe odchodzą wcześniej lub sączą się przed 36. tygodniem ciąży, trzeba jak najszybciej jechać do szpitala. Co w przypadku, gdy mimo odejścia wód płodowych nie pojawiają się skurcze? Sprawdź!
Odejście wód płodowych to wyraźny objaw porodu. Wody płodowe mogą odejść, gdy już czujesz skurcze porodowe albo wtedy, gdy jeszcze się ich nie spodziewasz. Jak wyglądają wody płodowe? Ich kolor może dowodzić, że z dzieckiem wszystko jest w porządku, albo sugerować, że maluch wymaga pomocy lub ma poważne kłopoty. Od tego, jak wyglądają wody płodowe i kiedy odchodzą, zależy, jak bardzo trzeba spieszyć się z jazdą do szpitala.
Spis treści:
- Jak wygląda odejście wód płodowych
- Odejście wód a poród
- Odejście wód płodowych a brak skurczy
- Odejście wód płodowych – kiedy jechać do szpitala
- Odejście wód płodowych we wczesnej ciąży
- Odejście wód płodowych – ile czasu do porodu
Jak wygląda odejście wód płodowych
Przepowiadające poród odchodzenie wód płodowych może mieć postać „wylania się” sporej ilości płynu owodniowego (ok. pół szklanki do szklanki) lub powolnego ich sączenia się (jakbyś mimowolnie popuszczała mocz), którego nasilenie może zmieniać się wraz ze zmianą pozycji ciężarnej.
To, czy wody płodowe odejdą gwałtowniej, czy pojawią się sączące wody płodowe, zależy od stopnia rozwarcia szyjki macicy oraz miejsca, w którym pękł pęcherz płodowy, a także od stopnia jego uszkodzenia. Przy zamkniętej szyjce macicy wody sączą się, przy otwartej – wylewają. Jeśli pęcherz płodowy pęknie blisko szyjki macicy, płyn wycieka gwałtowniej, jeśli daleko od niej – jego wypływ jest mniej gwałtowny. Odpłynięcie wód płodowych nie jest bolesne i może do niego dojść o dowolnej porze dnia lub nocy.
Wody odeszły
Kobieta łatwo zorientuje się, że odeszły jej wody. Z niczym bowiem nie da się tego pomylić. Kobieta czuje silny, ciepły strumień wody między nogami.
Czy wody płodowe mogą odchodzić po trochu?
Zdarza się, że wody wyciekają powoli. Wówczas kobiety odbierają to jako upławy lub nietrzymanie moczu.
W jakiej pozycji odchodzą wody płodowe?
Przyszłe mamy zastanawiają się też, w jakiej pozycji odchodzą wody płodowe. Niestety, nie ma na to jednej dobrej odpowiedzi. Najczęściej wody odchodzą na leżąco, ale nie jest to regułą.
Odejście wód a poród
Wody płodowe odchodzą, gdy pęka pęcherz płodowy, który jest wypełniony płynem owodniowym. Zwykle wydarza się to pod koniec pierwszego etapu porodu. Przyszła mama jest już w szpitalu i ma regularne skurcze porodowe. Odejście wód płodowych sprawia, że skurcze stają się częstsze i mocniejsze, pojawiają się co 3-4 minuty i trwają 40-60 sekund.
Czasem jednak wody płodowe odchodzą wcześniej, gdy ciężarna jest jeszcze w domu. W 10 procentach ciąż odejście wód płodowych jest pierwszą oznaką zbliżającego się porodu.
Odejście wód płodowych a brak skurczy
Częściowe odejście wód płodowych to duży stres dla kobiety w ciąży. Odejście wód płodowych a brak skurczy to sytuacja, która nie zdarza się często, ale jest możliwa.
Bardzo rzadko zdarza się, że do odejścia wód płodowych dochodzi przedwcześnie, czyli przed 37. tygodniem ciąży. Wtedy mówimy o przedwczesnym pęknięciu błon płodowych. Taka sytuacja ma zwykle miejsce, gdy we wcześniejszej ciąży:
- obserwowano przyspieszony proces odejścia wód płodowych;
- występowało krwawienie z pochwy;
- miało miejsce zakażenie dróg rodnych.
Gdy czujesz, że odeszły ci wody, a nie odczuwasz skurczy, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza.
Odejście wód płodowych we wczesnej ciąży
Sączenie lub odejście płynu owodniowego przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży nie jest to normą. Jeśli do tego dojdzie, zgłoś się na izbę przyjęć do szpitala, w którym masz rodzić (lub do innego najbliższego). Lekarz dyżurny zbada cię i jeżeli to będzie potrzebne, wykona USG lub skorzysta ze specjalnych odczynników pozwalających ocenić, czy wydobywający się z pochwy płyn to rzeczywiście wody płodowe – ich pH ma odczyn zasadowy. Jeżeli tak będzie – zostaniesz skierowana na oddział szpitalny na obserwację. Także w aptece można kupić testy sprawdzające, czy odchodzą wody płodowe.
Wody płodowe a wyciek
Wyciekanie, czyli przedwczesne odpływanie płynu owodniowego, stanowi poważne zagrożenie dla płodu. Oznacza to, że została przerwana ciągłość błon płodowych.
Uwaga! Każde sączenie się czy odejście wód płodowych przed rozpoczęciem 37. tygodnia ciąży to komplikacja. Koniecznie trzeba wtedy zgłosić się jak najszybciej do szpitala, gdyż dziecko nie jest jeszcze gotowe do przyjścia na świat.
Odejście wód płodowych – kiedy jechać do szpitala
Kiedy jechać do szpitala, wyjaśnia ginekolog, dr n. med. Ewa Kurowska:
– Jeżeli kolor wód jest jasny, nie musisz się bardzo spieszyć. Wystarczy, że przyjedziesz na porodówkę w ciągu 2 godzin. Po odejściu wód płodowych nie bierz już kąpieli, ale prysznic jest jak najbardziej wskazany. Czasem wraz z odejściem wód pojawia się biegunka – spokojnie, to też jeden z objawów porodu.
Do szpitala warto zabrać przemoczoną wkładkę.
W izbie przyjęć znajduje się odczynnik, przy pomocy którego można potwierdzić, że rzeczywiście wody płodowe odeszły. Samodzielnie także można sprawdzić, czy wyciekający płyn jest na pewno wodami płodowymi – do tego celu wystarczy wykorzystać papierek lakmusowy – w kontakcie z wodami płodowymi zmieni kolor na niebieski (dowolny odcień od turkusu po granat).
Jeśli wody płodowe są nietypowe: zielone, różowe, czerwone, brązowe (te mogą mieć brzydki zapach), ciężarna nie powinna na własną rękę docierać do szpitala. Musi jak najszybciej wezwać karetkę i czekać na nią w pozycji leżącej. Zmieniony kolor wód płodowych może sugerować, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego (np. zielone wody płodowe wskazują na niedotlenienie) albo że doszło do krwawienia do pęcherza płodowego. W obu przypadkach konieczna jest natychmiastowa pomoc. Dziecko nie może przebywać zbyt długo w płynie owodniowym, który zmienił kolor. To zwiększa ryzyko infekcji!
Pamiętaj! Odejście wód płodowych oznacza, że doszło do pęknięcia pęcherza płodowego. Od tego momentu pęcherz nie jest szczelny i nie chroni dziecka w stu procentach. Bakterie z pochwy mogą zawędrować do macicy i zainfekować płód. Zdarza się to u 1 na 100 noworodków urodzonych ponad 24 godziny po przedwczesnym odejściu wód płodowych. Ryzyko rozwoju zakażenia u noworodka wzrasta, jeżeli dojdzie do stanu zapalnego błon płodowych, a to często zdarza się już 6 godzin od pęknięcia pęcherza płodowego.
Odejście wód płodowych we wczesnej ciąży
U wielu kobiet, które rodzą po raz pierwszy, pęknięcie błon płodowych następuje, kiedy skurcze mięśnia macicy są regularne i coraz silniejsze. Ale zdarza się, że wody płodowe odchodzą niespodziewanie, bez akcji skurczowej macicy. U 1 na 10 rodzących odchodzą przed rozpoczęciem akcji porodowej. W nielicznych przypadkach (3 na 100 kobiet) odchodzą jeszcze wcześniej – zanim kobieta wkroczy w 37. tydzień ciąży. Mówimy wtedy o przedwczesnym pęknięciu błon płodowych.
Ryzyko przedwczesnego odejścia wód płodowych wzrasta gdy:
- w poprzedniej ciąży wody płodowe odeszły przed czasem,
- występuje zakażenie dróg rodnych,
- w czasie ciąży dochodziło do krwawień z pochwy.
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Kalkulator terminu porodu Czytaj więcej
Odejście wód płodowych – ile czasu do porodu
Ile po odejściu wód trzeba urodzić? Odejście wód płodowych zwykle tylko zapowiada poród. Do chwili, kiedy zobaczysz dziecko, może minąć nawet kilkanaście godzin. W momencie odejścia wód płodowych zmniejsza się objętość macicy. Jest to sygnał do rozpoczęcia porodu. Od tego momentu stan dziecka musi być monitorowany przez lekarza.
Jeśli wody odeszły rano, a dobę później poród jeszcze się nie zakończył, prawdopodobnie zostanie podjęta interwencja lekarska. Jeżeli po 6-12 godzinach od odejścia wód płodowych akcja porodowa nie postępuje, lekarze zwykle decydują o jej przyspieszeniu. Najczęściej podają rodzącej kroplówkę z oksytocyną.
Zobacz też:
- Jak przyspieszyć poród – domowe sposoby
- Czy wody płodowe mogą odejść podczas siusiania? Jak to rozpoznać?
- Czy poród boli?