Skurcze przepowiadające nie są na tyle skuteczne, by wypchnąć dziecko. Mogą jednak w 9 miesiącu ciąży zapoczątkować proces skracania i rozwierania się szyjki macicy. Bóle przepowiadające to tylko trening macicy przed porodem. Częste, silne skurcze Braxtona-Hicksa dadzą ci przedsmak porodu, jeszcze zanim się on na dobre zacznie. Skurcze przepowiadające raczej nie bolą, ale na krótko przed porodem mogą być uciążliwe (stąd potoczne określenie: bóle przepowiadające).

Reklama

Spis treści:

Skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa) - co to?

Skurcze przepowiadające nazywane są też skurczami Braxtona-Hicksa (od nazwiska XIX-wiecznego angielskiego ginekologa, Johna Braxtona-Hicksa, który opisał je jako pierwszy). Inne pojęciem, jakim się je określa, to bóle przepowiadające. Nazwa nie do końca oddaje ich charakter, ponieważ zwykle skurczom przepowiadającym nie towarzyszą dolegliwości bólowe (ból podczas skurczu może być odczuwalny pod koniec ciąży).

Skurcze przepowiadające polegają na napinaniu się tkanki mięśniowej macicy. Potocznie nazywa się je treningiem macicy przed porodem, która dzięki skurczom przepowiadającym przygotowuje się do czynności skurczowej towarzyszącej narodzinom dziecka.

Skurcze przepowiadające – kiedy się pojawiają?

Zwykle w drugiej połowie ciąży, a jednym z ich objawów jest twardy brzuch (mówi się o tym również jako o stawianiu się brzucha lub macicy). Z reguły są krótkie, ale im bliżej terminu porodu, tym częściej się pojawiają (częste skurcze przepowiadające nie powinny cię więc niepokoić), a czas ich trwania może się wydłużać.

Zobacz także

Skurcze Braxtona-Hicksa mogą zacząć się po 20. tygodniu ciąży (często ok. 23. tygodnia ciąży), a więc na długo przed porodem. Co więcej, delikatne napinanie brzucha możesz odczuwać przez całą ciążę. Na przykład gdy zrobisz sobie dłuższy spacer, gładzisz albo masujesz brzuch.

Coraz bardziej intensywne i silne skurcze przepowiadające po 30. tygodniu ciąży to znak, że powoli zbliża się poród. Przyszłe mamy zastanawiają się też, czy można urodzić, nie mając wcześniej skurczy przepowiadających. Otóż tak! Pamiętajmy, że organizm każdej kobiety jest inny.

Uwaga: Jeśli jesteś na wczesnym etapie ciąży i często czujesz bolesne napinanie się i twardnienie brzucha (do tego plamisz lub krwawisz), koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Takie dolegliwości, bolący i twardy brzuch w ciąży w pierwszym i drugim trymestrze mogą oznaczać zagrożenie poronieniem albo przedwczesne odklejanie się łożyska. Ginekolog zdecyduje o odpowiednim leczeniu i podtrzymywaniu ciąży.

KTG a skurcze przepowiadające

KTG to urządzenie służące do oceny stanu zdrowia dziecka, przebiegu ciąży, a także czynności skurczowej macicy. Dzięki niemu lekarz może określić, czy poród już się zaczął.

Czy widać skurcze przepowiadające na ktg? Skurcze Braxtona-Hicksa – tak. Trwają zazwyczaj około 15-30 sekund, ale zdarza się, że utrzymują się przez dwie minuty, a nawet dłużej. Na wczesnym etapie ciąży często występują też jednak nieskoordynowane skurcze Alvareza. Mają na tyle małą amplitudę, że nie zobaczymy ich na zapisie KTG.

Urządzenie rejestruje natomiast skurcze porodowe, które widać na dolnym wykresie pojawiającym się podczas badania KTG. Im większa jest intensywność skurczów, tym linia, która obrazuje skurcz jest wyższa. Im większa częstotliwość skurczów, tym częściej są rejestrowane wahania na linii wykresu.

Skurcze przepowiadające - jakie to uczucie?

Przy skurczach przepowiadających mięsień macicy napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych, które wypchną dziecko, gdy nadejdzie termin porodu. Odczuwa się je jako napinanie się i twardnienie brzucha.

Nie wiesz, czy skurcze przepowiadające są bolesne? Najczęściej skurcze przepowiadające nie są bolesne, chociaż zdarzają się też silne bóle przepowiadające, przypominające w odczuciu ból miesiączkowy. Silne skurcze przepowiadające mogą nawet utrudniać wyprostowanie ciała.

Silne skurcze przepowiadające - ile trwają?

Skurcze Braxtona-Hicksa trwają około pół minuty, ale w 8.-9. miesiącu ciąży mogą występować nawet co 20-30 minut i trwać do 2 minut. To dlatego silne bóle przepowiadające, szczególnie w końcówce ciąży, łatwo mylnie wziąć za sygnał rozpoczynającego się porodu. Wiele ciężarnych niepokoi się, gdy odczuwa taki skurcz, bojąc się, że to początek przedwczesnego porodu.

Jak rozpoznać skurcze przepowiadające?

Klasyczny skurcz przepowiadający zaczyna się od dna macicy (które znajduje się u góry twojego brzucha), powoli przesuwając się ku dołowi. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym skurcze przepowiadające są silniejsze. Nic więc dziwnego, że naprawdę łatwo pomylić je z objawami rozpoczynającego się porodu.

Najważniejszą cechą skurczów przepowiadających jest to, że pojawiają się w nierównych odstępach czasu, czyli inaczej niż w przypadku skurczów porodowych, które następują w podobnych, skracających się odstępach. Poniżej dokładniejsze podpowiedzi, jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych.

Skurcze przepowiadające a porodowe

Ważne jest, aby umieć rozpoznać skurcze przepowiadające a porodowe. Różnią się od siebie m.in. częstotliwością trwania, ale nie tylko.

Ważne! Gdy skurcze rozpoczną się nagle i z dość dużą siłą (a jesteś w naprawdę zaawansowanej ciąży, czyli zbliża się termin porodu), spróbuj się rozluźnić, zmienić pozycję i odczekaj godzinę. Jeżeli nie przejdą, a wręcz będziesz miała wrażenie, że się nasilają – nie czekaj dłużej, tylko pojedź do szpitala. Najprawdopodobniej zaczął się poród. Pamiętaj też, że nawet jeśli do daty rozwiązania pozostało sporo czasu, nasilające się skurcze to również nic dobrego i należy udać się do lekarza.

Bolesne skurcze przepowiadające

Jak sobie radzić z bolesnymi skurczami przepowiadającymi? Przede wszystkim zmień ułożenie ciała. Jeżeli skurcz złapał cię w trakcie spaceru, postaraj się usiąść. W sytuacji, gdy akurat leżałaś czy siedziałaś, po prostu wstań i pospaceruj przez chwilę. Skurcz powinien dzięki temu ustąpić.

Dobrym sposobem na złagodzenie dokuczliwych skurczów przepowiadających jest również kąpiel w ciepłej wodzie (ale nie gorącej!). Kąpiel rozluźnia i zmniejsza napięcie mięśni.

Jeśli często odczuwasz nieprzyjemne skurcze przepowiadające, naucz się technik relaksacyjnych. Polegają one na rozluźnianiu mięśni, uspokajaniu oddechu i skupianiu myśli na pozytywnych tematach. Siedem minut relaksu wystarczy, by się odprężyć i złagodzić ból, jaki towarzyszy skurczom przepowiadającym. Oto jedno z ćwiczeń:

  • Usiądź wygodnie, zamknij oczy, oddychaj spokojnie. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów.
  • Wyobraź sobie, że zamieniasz się w aparat fotograficzny. Gdy otwierasz oczy, „robisz” zdjęcie otoczenia lub tylko jednego przedmiotu i utrwalasz obraz. Kiedy je zamykasz – „wywołujesz” zdjęcie i przypominasz sobie ze szczegółami, co zarejestrowałaś.
  • Ponownie otwórz oczy, „sfotografuj” inny przedmiot lub osobę i znów „wywołaj” zdjęcie w wyobraźni.
  • ​​Powtórz ćwiczenie 3-4 razy.

Jeżeli wydaje ci się, że wyjątkowo mocno odczuwasz skurcze przepowiadające, koniecznie powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu twoją ciążę.

Bóle krzyżowe przepowiadające: co to jest?

Bóle krzyżowe, w przeciwieństwie do skurczów przepowiadających, możesz zacząć odczuwać na krótko przed porodem. Bóle krzyżowe to tępy, nieprzyjemny ból w plecach, któremu może towarzyszyć także ból ud i pachwin oraz silny ból brzucha i regularne skurcze. Takie bóle krzyżowe to najprawdopodobniej znak, że główka dziecka zaczyna wstawiać się do kanału rodnego, a więc rozpoczął się poród.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama