Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niedrożność jajowodów - kłopoty z zajściem w ciążę
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę

Niedrożność jajowodów – czy masz szansę zajść w ciążę?

Niedrożność jajowodu stanowi aż 20 procent wszystkich przyczyn niepłodności. Przy obustronnej niedrożności jajowodu zajście w ciążę drogą naturalną może okazać się niemożliwe. Przy jednostronnej niedrożności jajowodu szanse na zajście w ciążę są tylko w co drugim cyklu. Na szczęście przypadłość ta nie musi oznaczać konieczności zarzucenia planów związanych z rodzicielstwem.

Niemal co czwarta Polka starająca się o dziecko ma problem z zajściem w ciążę z powodu niedrożności jajowodów. Jest kilka powodów, dlaczego tak się dzieje, na szczęście medycyna nie jest w tej sprawie bezradna. Sprawdź, czy niedrożność jajowodów można skutecznie leczyć.

Spis treści:

Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film

Przyczyny niedrożności jajowodów

Przyczyną niedrożności jajowodów są powstałe w nich zrosty (blizny), powodujące zgrubienia ścian, czego efektem jest zwężenie i zamknięcie ich światła. W ten sposób zamyka się dla plemników droga do komórki jajowej, a komórce jajowej – do jamy macicy.

Przyczynami powstawania zrostów powodujących niedrożność jajowodów są:

  • przebyte operacje ginekologiczne (np. nowotwory jajników, jajowodów),
  • operacje w okolicy jamy brzusznej (np. wyrostka robaczkowego) lub miednicy małej,
  • ciąża pozamaciczna,
  • poronienie,
  • przewlekłe stany zapalne przydatków – jajników i jajowodów,
  • endometrioza (pojawianie się ognisk błony śluzowej wyściełającej macicę poza jej obrębem),
  • grzybice,
  • chlamydia,
  • rzeżączka,
  • nieprawidłowo założona wkładka domaciczna (spirala).

Niedrożność jajowodów: objawy

Najwięcej przypadków niedrożności jajowodów przebiega niestety bezobjawowo. To oznacza, że zanim kobieta nie zacznie bezowocnie starać się o dziecko, niedrożność jajowodów prawdopodobnie nie zostanie zdiagnozowana. Oznacza to, że pierwszym objawem niedrożności jajowodów najczęściej jest problem z zajściem w ciążę.

Rzadko zdarza się, że wcześniej przy niedrożności jajowodów występują dolegliwości bólowe po prawej lub lewej stronie podbrzusza, czyli w miejscu, gdzie znajduje się niedrożny jajowód. Ból pojawia się wtedy, gdy zatkany jajowód spowoduje gromadzenie się w nim płynu, co nazywa się wodniakiem jajowodu. Czasami niedrożności jajowodu towarzyszą nieregularne miesiączki.

Jak sprawdzić, czy to niedrożność jajowodów?

Niedrożność jajowodów diagnozuje się najczęściej za pomocą aparatu rentgenowskiego. Aby ją ustalić lekarz przeprowadza tzw. histerosalpingografię (HSG). Polega ona na przedostaniu się przez szyjkę macicy do jamy macicy i jajowodów i podaniu do nich środka kontrastującego, aby móc w tym czasie wykonać zdjęcia rentgenowskie. Pokażą one przepływ przez narządy rodne – jeżeli kontrast swobodnie przedostanie się do jamy brzusznej, oznacza to, że jajowody są drożne. Niekiedy samo badanie powoduje „rozklejenie” zrostu.

Zazwyczaj na badanie kieruje lekarz ginekolog i wtedy jest ono bezpłatne (w ramach NFZ). Samo badanie jest nieskomplikowane i zajmuje 30 minut.

Czasami, celem potwierdzenia badania, wykonuje się także zabieg laparoskopowy z podaniem błękitu metylowego. Przeprowadza się go w ogólnym znieczuleniu i polega on na niewielkim nacięciu brzucha, wprowadzeniu do jego wnętrza barwnika i obserwowaniu, jak przepływa on przez jajowody do jamy brzusznej.

Niedrożność jajowodów a owulacja

Niedrożność jajowodów nie wpływa na owulację. To oznacza, że jeśli jajniki funkcjonują prawidłowo, do owulacji dochodzi także u kobiet, które cierpią na niedrożność jajowodów. Niestety komórka jajowa przez niedrożny jajowód nie może dostać się do jamy macicy.

Niedrożność jajowodów może uniemożliwiać lub utrudniać zapłodnienie. Jeśli do zapłodnienia dojdzie, komórka jajowa utknie w jajowodzie i w nim się zagnieździ, co będzie skutkować ciążą pozamaciczną, która może być powikłaniem niedrożności jajowodów.

Jak leczyć niedrożność jajowodów?

Leczenie niedrożności nie jest łatwe. Polega na usunięciu obecnych w jajowodzie zrostów i w ten sposób udrożnieniu narządu. Sposoby leczenia zrostów jajowodów:

  • udrożnienie jajowodu strumieniem powietrza lub płynu (przy niewielkich zrostach);
  • operacja – jest wykonywana przy bardzo dużych zrostach; niestety nie jest to metoda w pełni skuteczna, gdyż może wywołać powstanie kolejnych zrostów;
  • przy obustronnej niedrożności jajowodów najskuteczniejszą terapią niepłodności jest zapłodnienie in vitro.

W leczeniu bezpłodności wywołanej niedrożnością jajowodów wykorzystuje się także akupunkturę. Nakłucia nie są bolesne i nie powodują uczucia dyskomfortu (wkłucie przypomina ugryzienie komara). Z reguły jest to od 20 do 25 igieł wkłutych podczas każdej sesji (dla uzyskania efektu zaleca się przeprowadzenie 10 sesji).

Jeżeli stwierdzone zostaną zrosty okołojajowodowe, a samo światło jajowodu nie jest zwężone, usunięcie ich za pomocą laparoskopu zwiększa szansę pacjentki na naturalne poczęcie. Jest to tzw. laparoskopowa plastyka jajowodów i wykonuje się ją m.in. w sytuacji, kiedy:

  • jajowody są niedrożne w końcowym odcinku, czyli blisko jajnika,
  • endometriozy.

Czy wyleczenie niedrożności jajowodów gwarantuje zajście w ciążę?

Niestety, usunięcie zrostów nie zawsze spowoduje, że jajowód będzie funkcjonował prawidłowo i w dalszym ciągu mogą być problemy z zajściem w ciążę. Co w takiej sytuacji? W takim przypadku pozostaje przeprowadzenie zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro. Poleca się go zwłaszcza kobietom po 35 roku życia. Inseminacja, czyli wprowadzenie męskiego nasienia do kobiecych dróg rodnych jest przeciwwskazana w przypadku niedrożności jajowodów.

Jeżeli niedrożność dotyczy tylko jednego jajowodu, nadal jest możliwość naturalnego zajścia w ciążę. Lekarz może zdecydować o przepisaniu leków stymulujących owulację, tak aby wspomóc ją w jajniku po stronie zdrowego jajowodu.

Jak działa jajowód?

Jajowód to parzysty narząd płciowy kobiety składający się z dwóch „rurek” o długości 15-20 centymetrów. Jego zadaniem jest przetransportowanie plemników do bańki jajowodu, gdzie komórka jajowa zostaje zapłodniona i rozwinie się zarodek, który następnie trafi do jamy macicy. Tam dojdzie do jego zagnieżdżenia (implantacji). Cały proces trwa około 7 dni.

Jajowody są bardzo wąskie, mają szerokość zaledwie kilku milimetrów (w najwęższym miejscu jest około 0,5 mm), zaś komórka jajowa ma około 0,15-0,2 mm. To oznacza, że nawet małe dodatkowe ich zwężenie może skutkować problemami z zajściem w ciążę. Aby doszło do zapłodnienia, przynajmniej jeden jajowód musi funkcjonować bez przeszkód i być drożny. Jeżeli niedrożne są obydwa, zajście w ciążę jest niemożliwe.

Zobacz też:

palenie, papieros, kobieta
Starania o dziecko
8 rzeczy zakazanych przed ciążą
Starasz się o dziecko? Sprawdź, czego ty i twój partner powinniście teraz unikać, by nie szkodzić płodności i dzidziusiowi, którego chcesz w przyszłości urodzić.
zapłodnienie
AdobeStock
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Zapłodnienie jest możliwe, jeśli plemnik wniknie do dojrzałej komórki jajowej. Taki proces musi zajść w przypadku każdego organizmu żywego, u którego występuje rozmnażanie płciowe. Z połączenia męskiej i żeńskiej komórki rozrodczej (jajeczka i plemnika) powstaje zygota, która u ludzi przekształca się w płód. Przedstawiamy wszystkie etapy zapłodnienia.

Zapłodnienie u ludzi to efekt współżycia płciowego lub procedury in vitro. Sam biologiczny proces zapłodnienia w obu przypadkach polega na tym samym – jest to połączenie się materiału genetycznego plemnika i komórki jajowej. Jedyna różnica to miejsce, w którym do tego dochodzi – albo w jajowodzie lub macicy kobiety, albo w probówce laboratoryjnej. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega zapłodnienie. Spis treści: Co to jest zapłodnienie? Zapłodnienie – objawy Jak dochodzi do zapłodnienia? Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Gdzie dochodzi do zapłodnienia? Ile trwa zapłodnienie? Co się dzieje po zapłodnieniu? ​ Kiedy po zapłodnieniu zrobić test ciążowy? Dlaczego nie zawsze dochodzi do zapłodnienia? Zapłodnienie in vitro Co to jest zapłodnienie? Zapłodnienie to skomplikowany proces polegający na połączeniu jajeczka z plemnikiem, czyli komórek rozrodczych zwanych inaczej gametami. W trakcie zapłodnienia dochodzi do scalenia jąder komórkowych i cytoplazmy zawartej w komórkach rozrodczych. Jednocześnie dochodzi do połączenia się 23 chromosomów z gamety żeńskiej z taka samą liczbą chromosomów z gamety męskiej – tak wygląda przekazanie genów. W ten sposób z dwóch gamet powstaje jedna komórka – zygota, która poprzez dalszy podział komórek przekształci się w zarodek, a następnie w płód. Zgodnie ze współczesnymi standardami nauki uważa się, że zapłodnienie to proces ciągły i może trwać nawet do 24 godzin, dlatego też niemożliwe jest wskazanie dokładnego momentu połączenia się gamet. Zapłodnienie – objawy Objawy zapłodnienia zwykle nie są odczuwane i zauważane przez kobietę. Podczas zagnieżdżania się zapłodnionego jajeczka w błonie śluzowej macicy (czyli implantacji zarodka) może pojawić się krwawienie implantacyjne . Występuje...

Ile żyje komórka jajowa?
Adobe Stock
Starania o dziecko
Ile żyje komórka jajowa i jak długo jest zdolna do zapłodnienia?
Podstawową funkcją gamety żeńskiej, czyli komórki jajowej jest udział w procesie rozmnażania. Czy wiesz, że nie tylko to, ile żyje komórka jajowa, ma znaczenie? Żeby doszło do zapłodnienia, istota jest także żywotność plemników. Sprawdź, jak długo żyje komórka jajowa po owulacji.

Komórki jajowe powstają już w życiu płodowym. W chwili narodzin u każdej biologicznej dziewczynki znajduje się od 1 do 2 milionów pęcherzyków w obu jajnikach. Jednak do czasu pierwszej miesiączki pozostają w stanie uśpienia i dopiero z czasem przekształcą się w komórkę jajową. Co ważne, w trakcie całego życia kobiety uwolni się tylko 400-500 dojrzałych komórek jajowych. Czy wiesz, ile żyje komórka jajowa? Ile żyje komórka jajowa po owulacji? Owulacja jest najważniejszym i kluczowym momentem w cyklu miesiączkowym każdej biologicznej kobiety. Do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graffa, czyli właśnie owulacji, dochodzi około 14 dni przed pojawieniem się krwawienia. Dlatego też idealny schemat cyklu miesiączkowego wskazuje 14. dzień cyklu jako szczytowy moment płodności – owulację . Ile żyje komórka jajowa po pęknięciu pęcherzyka? Jak podają źródła naukowe, czas gotowości na przyjęcie plemnika to zaledwie od 12 do 24 godzin . Jednak dla uproszczenia przyjmuje się, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia zaledwie dobę. Zapłodnienie komórki jajowej Komórka jajowa po uwolnieniu się z pęcherzyka Graffa kieruje się jajowodem ku macicy i wtedy może dojść do zapłodnienia. Połączona z plemnikiem komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, gdzie dochodzi do rozwoju zarodka, a następnie płodu. By doszło do zapłodnienia, ważna jest także żywotność plemników, a te mogą przeżyć w ciele kobiety aż 5 dni. Dlatego, przy 28. dniowym cyklu uznaje się, że dni płodne przypadają między 7. a 15. dniem cyklu. Ile żyje niezapłodniona komórka jajowa? Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, obumarła komórka zostaje wydalona z organizmu kobiety, czyli pojawia się miesiączka. Zobacz także: Bolesna owulacja – objawy, jak zmniejszyć ból Ból jajnika po owulacji – to może być...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz