gdzie dochodzi do zapłodnienia
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Gdzie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?

Jeśli zapłodnienie przebiega w sposób tradycyjny - dochodzi do niego w drogach rodnych kobiety. Inaczej jednak odbywa się to w przypadku zapłodnienia in vitro – wtedy zapłodnienie komórki jajowej ma miejsce w naczyniu laboratoryjnym, a całość odbywa się pod kontrolą mikroskopu.

To, gdzie i jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, wydaje się z pozoru oczywiste. Komórka jajowa łączy się z plemnikiem, w drogach rodnych kobiety, a następnie zarodek zagnieżdża się w macicy. Niekiedy jednak jajeczko rozwija się poza nią, tworząc niebezpieczeństwo dla zdrowia przyszłej mamy. Mówimy wtedy o ciąży pozamacicznej. 

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej? Po ilu dniach?

Gdzie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?

Proces zapłodnienia polega na połączeniu dwóch komórek rozrodczych (plemnika i komórki jajowej) w jedną komórkę – zygotę. Miejscem wprowadzania nasienia jest pochwa. Część pochwowa szyjki macicy obejmuje górny koniec pochwy. Tam znajduje się tzw. sklepienie pochwy (przednie, tylne, prawe i lewe). Tylne sklepienie jest najgłębsze i to właśnie tam gromadzi się nasienie. Następnie plemniki przedostają się do macicy, a później do jajowodów. Do zapłodnienia komórki jajowej dochodzi w bańce jajowodu.

Gdy plemnik dotrze do komórki jajowej – wydziela enzym, który rozpuszcza powłokę ochronną i umożliwia innym plemnikom wniknięcie do środka. Po połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem powstaje zygota, która przez następne 3-4 doby wędruje do macicy. Tam odbywa się zagnieżdżenie zarodka, czyli końcowy etap zapłodnienia. 

Zanim proces zapłodnienia zostanie pomyślnie ukończony – plemnik pokonuje wiele przeszkód, między innymi:

  • odległość,
  • kwaśne środowisko pochwy,
  • śluz, który blokuje ujście szyjki do pochwy.


Zobacz też: Jak dochodzi do zapłodnienia (film)

Zapłodnienie poza macicą, czyli ciąża pozamaciczna

Czasami zapłodniona komórka jajowa ulega implantacji poza błoną śluzową jamy macicy. Mamy wtedy do czynienia z ciążą pozamaciczną. Zapłodnione jajeczko może zagnieździć się w różnych miejscach. Zależnie od tego rozwija się: 

  • ciąża jajowodowa – implantacja zapłodnionej komórki ma miejsce w jajowodzie (zarodek może rozwijać się w każdej części jajowodu),
  • ciąża jajnikowa – jajeczko umiejscawia się w jajniku lub na nim, 
  • ciąża brzuszna (otrzewnowa) – jajeczko usadawia się w jamie otrzewnowej lub na innym narządzie wewnętrznym, 
  • ciąża szyjkowa – zapłodniona komórka rozwija się poniżej ujścia wewnętrznego macicy (poza jej jamą).


W ciąży pozamacicznej zapłodnione jajeczko rozwija się poza macicą, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia kobiety. Potrzebna jest wtedy szybka pomoc specjalisty. Z uwagi na to, kobieta, która przypuszcza, że jest w ciąży nie powinna zwlekać z wizytą u ginekologa. Lekarz podczas badania może potwierdzić, czy zarodek rozwija się w prawidłowym miejscu.

Zobacz także: 

jak wygląda zapłodnienie
Adobe Stock
Starania o dziecko
Jak wygląda zapłodnienie komórki jajowej u człowieka?
Zapłodnienie komórki jajowej to fascynujący proces. Zobacz na zdjęciach, jak wygląda zapłodnienie u człowieka i dowiedz się, jakie warunki muszą zostać spełnione, by powstało nowe życie.
ile trwa zapłodnienie
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Ile trwa zapłodnienie – ile dni po stosunku dochodzi do zapłodnienia?
Zapłodnienie może trwać od 7 do 12 dni. Jest to proces, który zależy od ruchliwości plemników, indywidualnych możliwości organizmu każdej kobiety, a także synchronizacji plemnika z komórką jajową. Sprawdź, ile trwa zapłodnienie od stosunku do zajścia w ciążę, a także z jakich etapów się składa.

Zapłodnienie może trwać od kilkunastu godzin nawet do kilku dni. Plemniki, które mogą przetrwać w ciele kobiety nawet do 7 dni, muszą dotrzeć do komórki jajowej maksymalnie w ciągu 48 godzin – w czasie, kiedy będzie ona gotowa do zapłodnienia. Do implantacji zarodka dochodzi j ednak po około 6-12 dniach po połączeniu się komórek rozrodczych.  Ile trwa proces zapłodnienia? Między 13 a 15 dniem przed miesiączką rozpoczyna się owulacja (nie zawsze jednak występuje ona w połowie cyklu). To właśnie wtedy w jajniku pęka pęcherzyk Graafa, a z niego uwalnia się komórka jajowa. Następnie trafia ona do jajowodów, gdzie w ciągu 24 godzin (maksymalnie 48 godzin) będzie gotowa do zapłodnienia . W tym czasie muszą dotrzeć do niej plemniki, które znajdują się w nasieniu.  Gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem , po ok. 24 godzinach powstaje zygota . Przez następne 3-4 doby wędruje ona do macicy , w tym czasie następują podziały komórkowe. Następnie rozpoczyna się proces zagnieżdżania zarodka. Jest to końcowy etap zapłodnienia.  Ciąża zaczyna się rozwijać dopiero w momencie, gdy zarodek znajdzie się w macicy i zagnieździ się w błonie śluzowej, co zajmuje ok. 72 godziny. Ile dni po stosunku dochodzi do zapłodnienia? Plemniki potrafią przetrwać w ciele kobiety trzy dni, a najsilniejsze osobniki – nawet od pięciu do siedmiu dniu. To, ile godzin lub dni trwa zapłodnienie, zależne jest od wielu zmiennych i może nieco inaczej przebiegać u każdej kobiety. Zwykle od momentu wniknięcia plemnika do komórki jajowej do chwili zagnieżdżenia się zarodka może minąć nawet 7-12 dni. To, że doszło do zapłodnienia, nie oznacza jednak, że kobieta za dziewięć miesięcy zostanie mamą. Część zarodków obumiera, wskutek czego nie dochodzi do ciąży. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku zarodków, które nie rozwijają się...

zapłodnienie objawy
AdobeStock
Objawy ciąży
Zapłodnienie: objawy (po czym poznać, że doszło do zapłodnienia)
Objawy wskazujące, że kobieta jest w ciąży, można zauważyć już po około 10 dniach od zapłodnienia. Są to tkliwość piersi, większe zmęczenie i częstsze chodzenie do toalety. Od momentu zapłodnienia do zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy w kobiecym organizmie dokonuje się ogromna przemiana – zobacz, po czym poznać, że doszło do zapłodnienia.

Objawy zapłodnienia, wynikające z zagnieżdżenia się komórki w macicy, dosyć szybko zostaną odczytane przez przyszłą mamę. Choć najbardziej charakterystycznym objawem jest brak miesiączki – występuje także szereg innych dolegliwości związanych z początkami ciąży. Opisujemy najbardziej charakterystyczne pierwsze objawy po zapłodnieniu, które zdradzają, że za dziewięć miesięcy kobieta zostanie mamą.  Spis treści:  Moment zapłodnienia: objawy Pierwsze objawy zapłodnienia po 10 dniach Krwawienie po zapłodnieniu Tkliwość piersi Wzrost temperatury ciała Przemęczenie i senność Częstsze robienie siusiu Pierwsze objawy zapłodnienia: śluz Ból brzucha po zapłodnieniu Nadwrażliwość na zapachy Mdłości i wymioty Moment zapłodnienia: objawy Moment zapłodnienia nie wywołuje u kobiety żadnych objawów, które byłaby w stanie odczuć. Nie doskwierają jej w tym momencie żadne dolegliwości. Dopiero początek ciąży wiąże się ze zmianami w samopoczuciu kobiety. Pierwsze zauważalne zmiany pojawiają się już po zapłodnieniu. Pierwsze objawy zapłodnienia po 10 dniach Pierwsze objawy zapłodnienia mogą wystąpić już nawet 10 dni po zapłodnieniu. Rozpoznanie pierwszych objawów ciąży nie jest jednak proste. Wczesne oznaki ciąży często brane są za przemęczenie, przeziębienie lub zatrucie pokarmowe. Czasem objawy zapłodnienia mogą przypominać dolegliwość odczuwane przed miesiączką. Zdarza się również, że ciąża zaczyna się bezobjawowo . Wszystko zależy od organizmu kobiety. Aby mieć pewność, że doszło do zapłodnienia, najlepiej udać się na badanie do lekarza ginekologa. Jeśli przypuszczasz, że jesteś w ciąży – za pomocą kalkulatora zapłodnienia możesz obliczyć, w którym dniu twoje dziecko zostało poczęte.  Cały proces zapłodnienia kobiety trwa około 7...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj